Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Στέλλα Γ.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!![/QUOT

Καλημέρα σας. Φεύγω για Ρώμη στις 17 με 21 Αυγούστου και ψάχνω για ξενάγηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου στείλετε τα στοιχεία του ατόμου που αναφέρατε;
Καλημέρα σας. Φεύγω για Ρώμη στις 17 με 21 Αυγούστου και ψάχνω για ξενάγηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου στείλετε τα στοιχεία του ατόμου που αναφέρατε;
Γενικά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες για ελληνόφωνη ξεναγηση;
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα σας. Φεύγω για Ρώμη στις 17 με 21 Αυγούστου και ψάχνω για ξενάγηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου στείλετε τα στοιχεία του ατόμου που αναφέρατε;
Γενικά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες για ελληνόφωνη ξεναγηση;
2 μηνύματα πάνω από εσένα αναφέρουν την γυναίκα που κάνει την ξενάγηση!
 

Στέλλα Γ.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τηλεφώνησα στην κα.Μαρια Ταμουριδου και το κόστος της ξενάγησης ήταν 160 ευρώ είτε στο Βατικανό είτε στο κέντρο της Ρώμης. Σε παλαιότερα μηνύματα αναφέρεται ένας άλλος ξεναγός με 90 ευρώ. Γι' αυτό επιμένω και ρωτάω.
 

Parasknikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα σας. Φεύγω για Ρώμη στις 17 με 21 Αυγούστου και ψάχνω για ξενάγηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου στείλετε τα στοιχεία του ατόμου που αναφέρατε;
Γενικά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες για ελληνόφωνη ξεναγηση;
Καλησπέρα αν έχετε τα στοιχεία μπορείτε να τα δώσετε κ σε εμένα γιατί θα είμαι 20-25 Οκτώβρη με την γυναικα μου στη ρωμη αλλά θεωρώ τα 160€ πάρα πολλά!!!
 

Στέλλα Γ.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δυστυχώς δε μου έχουν απαντήσει ακόμα. Ζήτησα από την κυρία Τουμουριδου ξενάγηση και στο κέντρο της Ρώμης και μου είπε άλλα 150 ευρώ.
 

Random User

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά :)

Τον Οκτώβριο θα είμαι στην ιταλική πρωτεύουσα για πάνω κάτω 24 ώρες, κι έχω σκοπό φυσικά να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Ξέρω σίγουρα ότι το βραδάκι σίγουρα θα έχει αγώνα στο Ολίμπικο και σαν ποδοσφαιρόφιλος θα θελα να πάω να το δω. Η ερώτηση είναι, προλαβαίνω να δω αρκετά σε μία μέρα μέχρι πχ 8 το βράδυ, ή "χρειάζεται" να αφιερώσω και τις έξτρα 2-2,5 ώρες σε βόλτες στο κέντρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Κανονικα θες τουλαχιστον 2-3 ημερες για να δεις την πολη και καποια μουσεια και οχι απλα να περπατας σχεδον τρεχοντας βλεποντας απο τον δρομο τα ενδιαφεροντα σημεια. Εαν εχεις ομως μια ημερα δες τι υπαρχει διαθεσιμο και πηγαινε δες το.
Δεν ειμαι οπαδος του στυλ "να προλαβω να τα δω ολα" προτιμω το στυλ "να δω ενα-δυο πραγματα καλα που με ενδιαφερουν, να φαω μια πιτσα απο ξυλοφουρνο και τα υπολοιπα την επομενη φορα, διπλα ειμαστε"
 
Μηνύματα
31
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά :)

Τον Οκτώβριο θα είμαι στην ιταλική πρωτεύουσα για πάνω κάτω 24 ώρες, κι έχω σκοπό φυσικά να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Ξέρω σίγουρα ότι το βραδάκι σίγουρα θα έχει αγώνα στο Ολίμπικο και σαν ποδοσφαιρόφιλος θα θελα να πάω να το δω. Η ερώτηση είναι, προλαβαίνω να δω αρκετά σε μία μέρα μέχρι πχ 8 το βράδυ, ή "χρειάζεται" να αφιερώσω και τις έξτρα 2-2,5 ώρες σε βόλτες στο κέντρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Εχω κάνει κάτι παρόμοιο σε δεύτερη όμως επίσκεψη μου στην πόλη, γνώριζα δηλαδή καλά τους δρόμους και τις διαδρομές. Αν οργανωθείς καλά και έχεις διάθεση να περπατήσεις προλαβαίνεις να δεις τα περισσότερα !!!καλα να περάσεις !!!
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Καλησπέρα παιδιά :)

Τον Οκτώβριο θα είμαι στην ιταλική πρωτεύουσα για πάνω κάτω 24 ώρες, κι έχω σκοπό φυσικά να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Ξέρω σίγουρα ότι το βραδάκι σίγουρα θα έχει αγώνα στο Ολίμπικο και σαν ποδοσφαιρόφιλος θα θελα να πάω να το δω. Η ερώτηση είναι, προλαβαίνω να δω αρκετά σε μία μέρα μέχρι πχ 8 το βράδυ, ή "χρειάζεται" να αφιερώσω και τις έξτρα 2-2,5 ώρες σε βόλτες στο κέντρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Μπορείς να κάνεις αυτό πρωί ως μεσημέρι

και αυτό απόγευμα που θα χει σπάσει ο κόσμος

Τώρα, από που θα κάνεις εκκίνηση εσύ ξέρεις

Εννοείται χωρίς να μπεις μέσα Αγιο Πέτρο,Κολοσσαίο,Αγορά κλπ .15-20χλμ με τα πόδια ,δηλαδή δες αν το αντέχεις ,δεν είναι ξεκούραστο ,άλλο όχι ανέφικτο..και αν προλάβεις όλα αυτά ,μιας και είπες 24h ,την επόμενη μέρα ανεβαίνεις Pincio και Villa Borghese .Αυτά για μυρωδιά Ρώμης...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom