Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Jiovanna

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
I am working on it...
Καλημέρα και από εμένα!
Μία μικρή βοήθεια για το ταξίδι μας στη Ρώμη (έχω διαβάσει νομίζω όλα τα σχετικά μνμ).
4 διακυκτερεύσεις, μέσα Ιανουαρίου, 2 άτομα.
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε στο http://www.navonatheatrehotel.com/, κοντά στην πιάτσα Ναβόνα.
Το κόστος με πρωινό και μία δωρεάν μεταφορά από αεροδρόμιο, είναι στα 350 ευρώ. Εγκρίνετε??
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα και από εμένα!
Μία μικρή βοήθεια για το ταξίδι μας στη Ρώμη (έχω διαβάσει νομίζω όλα τα σχετικά μνμ).
4 διακυκτερεύσεις, μέσα Ιανουαρίου, 2 άτομα.
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε στο http://www.navonatheatrehotel.com/, κοντά στην πιάτσα Ναβόνα.
Το κόστος με πρωινό και μία δωρεάν μεταφορά από αεροδρόμιο, είναι στα 350 ευρώ. Εγκρίνετε??
Τι καλύτερο περιμένεις να βρεις; Εγκρίνουμε, εγκρίνουμε... :)
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
868
Likes
1.926
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Την πατήσαμε! Ο μακαρονάς πορτιέρης στην πίσω δεξιά πόρτα της Σιξτινα άφηνε μόνο τα γκρουπ να περάσουν οπότε για τον Αγ. Πέτρο κάναμε τον κύκλο. Η ουρά για τον Αγ. Πέτρο πάντως μην φοβίζει κανέναν όσο μεγάλη και αν είναι, κάπου μισή ώρα περιμέναμε.
 

zaratoustra

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,
την Παρασκευή επισκέφτομαι την Ρώμη για 4 διανυκτερεύσεις. (Παρασκευή στις 14:00 άφιξη, Τρίτη στις 8:00 αναχώρηση).
Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με το τι πρόγραμμα να ακολουθήσω? Εχω ψιλοχαθει με τόσα που έχω διαβάσει.
Επίσης κάποιο link για εισητήρια για Βατικανό - Κολοσιαίο? Ενα που κοίταξα ειχε ολόκληρα πακέτα με ξενάγηση περίπου 60€/άτομο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.
 

Peter81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σας,
την Παρασκευή επισκέφτομαι την Ρώμη για 4 διανυκτερεύσεις. (Παρασκευή στις 14:00 άφιξη, Τρίτη στις 8:00 αναχώρηση).
Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με το τι πρόγραμμα να ακολουθήσω? Εχω ψιλοχαθει με τόσα που έχω διαβάσει.
Επίσης κάποιο link για εισητήρια για Βατικανό - Κολοσιαίο? Ενα που κοίταξα ειχε ολόκληρα πακέτα με ξενάγηση περίπου 60€/άτομο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.
http://m.museivaticani.va/content/museivaticani-mobile/en.html αυτό είναι για Βατικανό

https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm και αυτο για το Κολοσσαίο
 
Last edited by a moderator:

Peter81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Εγώ θα ειμαι με την γυναίκα μου 24-28 ..Στης 25 Βατικανό 10 το πρωί και 26 Κολοσσαίο 8.30..αν είναι καποιο αλλο ζευγάρι και βολεύει να κλείσουμε ξεναγό .ας στείλει μνμ
 

zaratoustra

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για τα links. Εκλεισα Βατικανό το Σάββατο στις 10:00 και Κολοσιαίο Κυριακή στις 10:00.
Χρειάζομαι βοήθεια για να συμπληρώσω το πρόγραμμα :)

μέχρι στιγμής είναι:

Παρασκευή:
-Αφιξη σε δωμάτια στις 14:00 (Πιάτσα Navona)
Τι προτείνετε για μετα? Σκεφτομουν μια βολτα απο τις πλατείες - Πανθεον

Σάββατο:
-10:00 - 13:00 Vatican Museums, Sistine Chapel and St. Peter's Basilica
Με τι συνδυαζεται?

Κυριακή:
-10:00 - 13:00: Colosseum: Arena Floor & Roman Forum
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ευχαριστώ για τα links. Εκλεισα Βατικανό το Σάββατο στις 10:00 και Κολοσιαίο Κυριακή στις 10:00.
Χρειάζομαι βοήθεια για να συμπληρώσω το πρόγραμμα :)

μέχρι στιγμής είναι:

Παρασκευή:
-Αφιξη σε δωμάτια στις 14:00 (Πιάτσα Navona)
Τι προτείνετε για μετα? Σκεφτομουν μια βολτα απο τις πλατείες - Πανθεον

Σάββατο:
-10:00 - 13:00 Vatican Museums, Sistine Chapel and St. Peter's Basilica
Με τι συνδυαζεται?

Κυριακή:
-10:00 - 13:00: Colosseum: Arena Floor & Roman Forum
Μια χαρά είναι το πρόγραμμα. Το πρόγραμμα του Σάββατου είναι υπεραρκετό.
Την πρώτη μέρα όντως πλατείες και Πάνθεον .

Μία χάρα είναι το πρόγραμμα σου γι αύτες τις μέρες
 

ilnick98

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα . Δημιουργώ νέο θέμα καθώς θέλω να συλλέξω πληροφορίες σχετικά με ταξίδια στη Ρώμη τη περίοδο των Χριστουγέννων , καθώς αυτό είναι το επόμενο κανονισμένο ταξίδι που θα κάνω εγώ και η παρέα μου. Σαφώς είδα άλλα θέματα σχετικά με τις διακοπές στη Ρώμη , όμως στέλνω διότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ευαίσθητη περίοδος των Χριστουγέννων και αναζητώ συμβουλές και εμπειρείες για εκείνες τις μέρες . Ιδιαίτερα την μέρα των Χριστουγέννων και πώς η πού θα την ζήσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. ( εστιατόρια , βόλτες κλπ ) Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα . Δημιουργώ νέο θέμα καθώς θέλω να συλλέξω πληροφορίες σχετικά με ταξίδια στη Ρώμη τη περίοδο των Χριστουγέννων , καθώς αυτό είναι το επόμενο κανονισμένο ταξίδι που θα κάνω εγώ και η παρέα μου. Σαφώς είδα άλλα θέματα σχετικά με τις διακοπές στη Ρώμη , όμως στέλνω διότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ευαίσθητη περίοδος των Χριστουγέννων και αναζητώ συμβουλές και εμπειρείες για εκείνες τις μέρες . Ιδιαίτερα την μέρα των Χριστουγέννων και πώς η πού θα την ζήσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. ( εστιατόρια , βόλτες κλπ ) Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα.
 

ΔΑΝΑΡ

Member
Μηνύματα
13
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Θα προτεινατε σε καποιον να κλεισει airbnb στη Ρωμη ή το σπίτι θα είναι καμιά τρύπα σε κανένα ισόγειο ή σε καμιά σοφίτα με υγρασία...? :p Γιατί υπάρχουν μερικά φαινομενικά συμπαθητικά σπίτια αλλά επειδή έχω μάθει πλέον ότι τα φαινόμενα απατούν και οι ιδιοκτήτες δεν αναφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες, και κυρίως επειδή μιλάμε για Ρώμη, δεν ξέρω πόση εμπιστοσύνη μπορεί να δείξει κανείς...
Έκλεισα με airbnb σπίτι που υπήρχε και στο booking και μάλιστα λίγο πιο φθηνά, με επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση ακύρωσης και εξόφληση 10 μέρες πριν την αναχώρηση. Τις εντυπώσεις μου θα τις στείλω τον Ιανουάριο.
 

ΔΑΝΑΡ

Member
Μηνύματα
13
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα. Έκλεισα εισιτήρια για Ρώμη τέλη Ιανουαρίου να πάω με τη γυναίκα. Είχα βρει ένα πολύ ωραίο θέμα σχετικά με τη Ρώμη και αναλυτικό με μουσεία , φαΐ , καφέ ,γλυκό και τώρα δεν μπορώ να το βρω. Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ.
Καλημέρα! @Dibaks Μήπως εννοείς αυτό;;;
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-στη-φωλιά-των-Ιταλών.55365/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.240
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom