Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Εγώ από προσωπική εμπειρία, αυτό που έχω να πω είναι μη μείνετε στο Termini. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Περάσαμε 4,5 μέρες ονειρεμένες στη Ρώμη και νωρίς το πρωί (πρέπει να ήταν 6 με 6 και κατι) πήγαμε Termini για να πάρουμε το λεωφορείο που είχαμε κλείσει για αεροδρόμιο και γινόταν χαμός. Έσπαγαν μπουκάλια και κυνηγιόντουσαν, έπαιζαν ξύλο μέσα στη μέση του δρόμου και αστυνομία πουθενά. Πρώτη φορά που πραγματικά φοβήθηκα σε ταξίδι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ από προσωπική εμπειρία, αυτό που έχω να πω είναι μη μείνετε στο Termini. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Περάσαμε 4,5 μέρες ονειρεμένες στη Ρώμη και νωρίς το πρωί (πρέπει να ήταν 6 με 6 και κατι) πήγαμε Termini για να πάρουμε το λεωφορείο που είχαμε κλείσει για αεροδρόμιο και γινόταν χαμός. Έσπαγαν μπουκάλια και κυνηγιόντουσαν, έπαιζαν ξύλο μέσα στη μέση του δρόμου και αστυνομία πουθενά. Πρώτη φορά που πραγματικά φοβήθηκα σε ταξίδι.
Απο προσωπικη κι εγω εμπειρια θα εμενα Τερμινι ανετα. Η περιοχη ειναι γεματη καμερες (λεγεται η πιο βαρια αστυνομευομενη περιοχη της χωρας) κ 3 αστυνομικα τμηματα σε ακτινα 1 χιλιομετρου(το 1 μεσα στο σταθμο). Τα περιστατικα βεβαιως συμβαινουν, δεν το αμφισβητω, αλλα δεν αφορουν τουριστες. Ακολουθουμε τους κανονες συμπεριφορας σε μια μεγαλουπολη. Προσωπικα προσεχω πολυ περισσοτερο σε περιστατικα στο Τραστεβερε η στο Καμπο. Εκει εμπλεκονται συνηθως μεθυσμενοι τουριστες, οπαδοι κλπ κ μπορει να σε παρει η μπαλα. Στο Τερμινι νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια, ειδικα Δ-ΒΔ του σταθμου.
 

efistam00

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε όλους! Θα επισκεφθώ τον Φεβρουάριο με το φίλο μου τη Ρώμη,και έχω -ας πούμε- καταλήξει σε αυτά τα ξενοδοχεία :
Giorni a Roma
και
Hotel Mosaic Central Rome
(δευτερευόντως και αυτά ωστόσο : Morpheus Rooms,Luxury Rooms H 2000 Roma )
τα οποία είναι σε καλές τιμές,με δωρεάν ακύρωση,καλές κριτικές και άλλες παροχές που προτιμάμε (24ωρη ρεσεψιόν,ευέλικτο check-in κλπ)
Το πρώτο και λίγο πιο οικονομικό (213 και 240 ευρώ αντίστοιχα το δεύτερο) θεωρείται περιοχή κεντρικού σταθμού,για τον οποίο διάβασα ανάμικτα σχόλια εδώ μέσα,όμως κοντά στο κέντρο νομίζω. Το δεύτερο είναι Μόντι,εγώ βλέπω μια απόσταση ενός τετραγώνου και δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά μπορεί να έχει. Οι βαθμολογίες τοποθεσίας και για τα 2 ειναι 9+.
Έχει κάποιος άποψη; Μήπως κάποιο άλλο ξενοδοχείο να προτείνει για εμάς;
 
Last edited:

efistam00

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
α! επίσης ανακάλυψα και αυτό λίγο πιο έξω : Roma 2B
βολική τοποθεσία; μήπως πρόκειται για καλύτερη περίπτωση;
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Γεια σε όλους! Θα επισκεφθώ τον Φεβρουάριο με το φίλο μου τη Ρώμη,και έχω -ας πούμε- καταλήξει σε αυτά τα ξενοδοχεία :
Giorni a Roma
και
Hotel Mosaic Central Rome
(δευτερευόντως και αυτά ωστόσο : Morpheus Rooms,Luxury Rooms H 2000 Roma )
τα οποία είναι σε καλές τιμές,με δωρεάν ακύρωση,καλές κριτικές και άλλες παροχές που προτιμάμε (24ωρη ρεσεψιόν,ευέλικτο check-in κλπ)
Το πρώτο και λίγο πιο οικονομικό (213 και 240 ευρώ αντίστοιχα το δεύτερο) θεωρείται περιοχή κεντρικού σταθμού,για τον οποίο διάβασα ανάμικτα σχόλια εδώ μέσα,όμως κοντά στο κέντρο νομίζω. Το δεύτερο είναι Μόντι,εγώ βλέπω μια απόσταση ενός τετραγώνου και δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά μπορεί να έχει. Οι βαθμολογίες τοποθεσίας και για τα 2 ειναι 9+.
Έχει κάποιος άποψη; Μήπως κάποιο άλλο ξενοδοχείο να προτείνει για εμάς;
Πριν 3 εβδομάδες ήμουν Ρώμη. Μείναμε στην περιοχή του Termini. Δεν αισθανθήκαμε καμία ανασφάλεια ακόμα και αργά το βράδυ.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
3 ημερες ειναι αρκετες για να δω τα βασικα; Θα κλεισω σιγουρα για Βατικανο, τι αλλο θελει προκρατηση και αξιζει;
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
3 ημερες ειναι αρκετες για να δω τα βασικα; Θα κλεισω σιγουρα για Βατικανο, τι αλλο θελει προκρατηση και αξιζει;
Ναι, 3 μέρες είναι καλές για να δείς τα πολύ βασικά.
1 μέρα περατζαδά στις πλατείες ( πιατσα ντι σπανια, φοντανα ντι τρεβι, πιατσα ναβονα, Πανθεον, πιατσα νε ποπολο)
1 μέρα βατικανό + περατζαδα
1 μέρα Κολοσσιαίο + αρχαία αγορά
Για 3 μερες μείνε σε αυτά.
Η Ρώμη θέλει φυσικά πολλές μέρες ακόμα αλλά για μια πρώτη γεύση το 3ημερο είναι ότι πρέπει.
Καλά να περάσεις !!!!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
3 ημερες ειναι αρκετες για να δω τα βασικα; Θα κλεισω σιγουρα για Βατικανο, τι αλλο θελει προκρατηση και αξιζει;
Aν προλαβαίνεις και με την προυπόθεση ότι σου αρέσουν τα μουσεία μη παραλείψεις να επισκεφθείς το μουσείο του καπιτωλίου, δε χρειαζεται προκράτηση και για μενα αξίζει η επίσκεψη. Αλλιώς οπως σου ειπαν παραπάνω, θα το επισκεφθείς την επόμενη φορά που θα ξαναπάς.:)
 

EYH

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είμαστε δύο άτομα και θα πάμε στη Ρωμη 12-15 Δεκεμβριου. Ενδιαφερόμαστε για ξεναγό στα βασικά μουσεία, υπαρχει κάποιος -οι που να ταξιδευουν Ρωμη τις ίδιες ημερομηνίες και θα ήθελα να μοιραστούμε το κόστος; Ευχαριστουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom