Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Καλησπέρα, τελος Φεβρουαρίου ταξιδεύω για Ρώμη με την γυναικά μου και τον γιο μου. Έχω υπόψη δυο καταλύματα, το ένα στην περιοχή του Βατικανό (διπλά στο πάρκο των Αγγέλων) και το άλλο είναι στο termini. Η Επειδή είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω στην Ρώμη και δεν έχω άποψη για την πόλη, θα παρακαλούσα να με βοηθούσατε στην επιλογή της καλύτερης τοποθεσίας για να μείνω.
Ευχαριστώ
Σε συνέχεια των παραπάνω, σας βάζω link απο τα δύο καταλύματα..
https://www.booking.com/hotel/it/ca...030097;type=total;ucfs=1&#no_availability_msghttps://www.booking.com/hotel/it/am...b006543407030097;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τωρα μαλιστα με τα λινκ.
Απο τα 2 προτιμησε σαφως το 1ο μια κ εχετε μικρο παιδι. Λιγοτερο περπατημα, λιγοτερα (η κ καθολου) ΜΜΜ για να επισκεφθειτε τα χαιλαιτς του κεντρου. Κοντα στη via cola di rienzo κ περιξ με προσιτο σοπινγκ κ φαι. Αστο το Τερμινι για αλλη επισκεψη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το πρωινό επίσης σερβίρεται σε ένα μπαρ δίπλα και είναι καφές, χυμός και κρουασάν (cornetto).
Αν την απουσια en suite μπανιου μπορει καποιος να την ανεκτει, αυτο οχι. Απαραδεκτο κ θα επρεπε να το τιμωρει η νομοθεσια. Μα ειναι δυνατον να αποκαλειται ενα καταλυμα b&b κ να σε στελνουν σε μπαρ 200+ μετρα μακρια? Μονο στην Ιταλια κ Γαλλια τα εχω ζησει αυτα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Επιβεβαιωνω για το πρωτο, εχω μεινει ακριβως στην περιοχη και τη βρηκα τρομερα βολικη για τα παντα. Το περπατημα προς το κεντρο ειναι πολυ ευχαριστο, βρισκεις φαι γυρω ολες τις ωρες, ασφαλεστατη περιοχη.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τόσο στο palazzo barberini όσο και στην Galleria pamphilj να μου πει ποιο από τα δύο θα προτιμούσε? Επίσης ποιο από τα δύο εκτιμά ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τόσο στο palazzo barberini όσο και στην Galleria pamphilj να μου πει ποιο από τα δύο θα προτιμούσε? Επίσης ποιο από τα δύο εκτιμά ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο?
Την σύγκριση που ζητάς δεν μπορώ να την κάνω γιατί έχω επισκεφτεί μόνο το Palazzo Barberini. Μπορώ όμως να σου πω ότι αξίζει πολύ!!!
Σίγουρα χρειάζεται ένα δίωρο και ίσως παραπάνω αν είσαι διαβαστερος ως προς τις επεξηγησεις των έργων. Εγώ αφιερωσα ένα 3ωρο περίπου.
Οι φωτογραφίες τότε απαγορευονταν.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Την σύγκριση που ζητάς δεν μπορώ να την κάνω γιατί έχω επισκεφτεί μόνο το Palazzo Barberini. Μπορώ όμως να σου πω ότι αξίζει πολύ!!!
Σίγουρα χρειάζεται ένα δίωρο και ίσως παραπάνω αν είσαι διαβαστερος ως προς τις επεξηγησεις των έργων. Εγώ αφιερωσα ένα 3ωρο περίπου.
Οι φωτογραφίες τότε απαγορευονταν.
Την pamphilj την άφησες για άλλη φορά για κάποιον λόγο? Και εγώ για barberini προσανατολιζομουν αλλά δεν την υπολόγιζα για 3 ωρες:p.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τόσο στο palazzo barberini όσο και στην Galleria pamphilj να μου πει ποιο από τα δύο θα προτιμούσε? Επίσης ποιο από τα δύο εκτιμά ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο?
Barberini από εμένα. Δε θυμάμαι για χρόνο ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός, αλλά μουσειολογικα ήταν πολύ πιο καλά στημένοι οι πίνακες σε σχέση με τη Pamphilj, η οποία διατηρεί ένα παλιομοδίτικο στήσιμο ιδιωτικής συλλογής (πράγμα το οποίο και είναι βεβαια).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Την pamphilj την άφησες για άλλη φορά για κάποιον λόγο? Και εγώ για barberini προσανατολιζομουν αλλά δεν την υπολόγιζα για 3 ωρες:p.
Η Ρώμη είναι για μένα μία πόλη που θέλει πολλές μέρες για να πεις ότι την είδες. Έχει τόσα πολλά σημεία ενδιαφέροντος, τόσο μεγάλη ιστορία, οι βόλτες στους δρόμους της είναι μαγευτικες και πέρα από αυτά έχει ενδιαφέρον και στα περίχωρα της! Οπότε οι 6 μέρες που είχα αφιερώσει δεν χωρουσαν όλα όσα θα ήθελα να δω... :)
Εκτός από το Βατικανό, είχα στοχευσει στο Palazzo Barberini και στη Villa Borghese για έργα τέχνης. Αυτά μόνο μπορούσα να χωρεσω στο πρόγραμμα μου και δυστυχώς στο δεύτερο δεν πρόλαβα το τελευταίο τουρ για 10 λεπτά (καθηστερησα στην άφιξη) και έτσι η Borghese έμεινε για την επόμενη φορά! Άρα το Palazzo Doria Pamphilj δεν είναι η μόνη εκκρεμότητα :p

Το Palazzo Barberini είναι αρκετά μεγάλο, με δύο ορόφους πέρα από το ισόγειο. Οπότε νομίζω ότι το δίωρο είναι απαραίτητο, όπως σου έγραψα αρχικά. Από κει και πέρα ο χρόνος εξαρτάται από τον καθένα μας. Επειδή οι φωτογραφίες απαγορευονται (που και αυτό μου τρώει χρόνο εμένα) το παλάτι το είδα σε ένα τρίωρο, αλλά για κάποια έργα είναι αμαρτία να μην διαβάσεις τις επεξηγησεις και η πινακοθηκη έχει σημαντικά έργα!!!
 
Μηνύματα
45
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλή χρονιά σε όλους! Ίσως λίγο χαζή ερώτηση. Μάρτιο πάω Ρώμη, βλέπω ότι η μακαρονάδα δεν σερβίρεται σαν κυρίως πιάτο, ισχύει; Ποια είναι η σειρα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλή χρονιά σε όλους! Ίσως λίγο χαζή ερώτηση. Μάρτιο πάω Ρώμη, βλέπω ότι η μακαρονάδα δεν σερβίρεται σαν κυρίως πιάτο, ισχύει; Ποια είναι η σειρα;
Κανονικά σερβίρεται σαν ενδιάμεσο μεταξύ ορεκτικού και κυρίως, αλλά οι περισσότεροι τουρίστες (ιδίως οι πιο low-budget) το παίρνουν για κυρίως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom