Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Σκωτία

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
γειά σας απανταχού ταξιδιώτες,
έχω αρχίσει σιγά σιγά να οργανώνω στο μυαλό μου ένα 10 ήμερο ταξίδι στην Σκωτία, και θα ήθελα τα φώτα σας, στις άπειρες ερωτήσεις που έχω!!!
όλα τα tips, βοήθειες, διαφωνίες αλλά και γνώμες είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!!
σας παραθέτω τις ερωτήσεις μου, και ελπίζω να μην σας ζαλίσω.
1. πιστεύετε ότι 10 μέρες αξίζει να σπαταληθούν στην Σκωτία και μόνο ή θα ήταν καλύτερα να προσθέσουμε και το Λονδίνο.
2. Αν πούμε ότι μένουμε μόνο Σκωτία, το Εδιμβούργο είναι καλή επιλογή για βάση και από εκεί να γυρίσουμε όλα τα χωριά και περίχωρα? (και αν πούμε ότι μένουμε στο Εδιμβούργο, πιά περιοχή είναι ιδανική?)
3. γενικά θεωρείτε ότι θα ήταν πιο βολικό να μείνουμε σε ένα μέρος μόνο και από εκεί να κάνουμε τις εξορμήσεις μας, ή να το σπάμε ανάλογα τις περιοχές που επισκεπτόμαστε?
4. το αμάξι είναι καλός τρόπος μετακίνησης? από άποψη ευκολίας, οικονομίας αλλα και παρκινγκ? (ας πούμε ενδεικτικές τιμές για βενζίνη?)
5. κατεβαίνοντας προς τον νότο, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να φτάσουμε στο Λονδίνο, υπάρχουν ενδιαφέροντα μέρη για μονοήμερες εκδρομές?
6. είναι οι αρχές μαίου καλή περίοδος από άποψη καιρού?
.... έχω τόσες πολλές ερωτήσεις στο κεφάλι μου, που πραγματικά δεν ξέρω τι να πρώτο γράψω!
ξέρω σίγουρα πως πολλά, ίσως και όλα από αυτά που σας ρωτάω έχουν απαντηθεί, αλλα πραγματικά λίγη βοήθεια θα ήταν πολύ σημαντική! μιας και μιλάμε για ένα μέρος πλούσιο σε τοπία και θέματα να ασχοληθεί ένας τουρίστας.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε βοήθεια και ιδέα θα είναι εξαιρετική, ακόμα και αν είναι εκτός των όσων ρώτησα... ακόμα ίσως και ένα ενδεικτικό πρόγραμμα!!!!!
Όλγα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
γειά σας απανταχού ταξιδιώτες,
έχω αρχίσει σιγά σιγά να οργανώνω στο μυαλό μου ένα 10 ήμερο ταξίδι στην Σκωτία, και θα ήθελα τα φώτα σας, στις άπειρες ερωτήσεις που έχω!!!
όλα τα tips, βοήθειες, διαφωνίες αλλά και γνώμες είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!!
σας παραθέτω τις ερωτήσεις μου, και ελπίζω να μην σας ζαλίσω.
1. πιστεύετε ότι 10 μέρες αξίζει να σπαταληθούν στην Σκωτία και μόνο ή θα ήταν καλύτερα να προσθέσουμε και το Λονδίνο.
2. Αν πούμε ότι μένουμε μόνο Σκωτία, το Εδιμβούργο είναι καλή επιλογή για βάση και από εκεί να γυρίσουμε όλα τα χωριά και περίχωρα? (και αν πούμε ότι μένουμε στο Εδιμβούργο, πιά περιοχή είναι ιδανική?)
3. γενικά θεωρείτε ότι θα ήταν πιο βολικό να μείνουμε σε ένα μέρος μόνο και από εκεί να κάνουμε τις εξορμήσεις μας, ή να το σπάμε ανάλογα τις περιοχές που επισκεπτόμαστε?
4. το αμάξι είναι καλός τρόπος μετακίνησης? από άποψη ευκολίας, οικονομίας αλλα και παρκινγκ? (ας πούμε ενδεικτικές τιμές για βενζίνη?)
5. κατεβαίνοντας προς τον νότο, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να φτάσουμε στο Λονδίνο, υπάρχουν ενδιαφέροντα μέρη για μονοήμερες εκδρομές?
6. είναι οι αρχές μαίου καλή περίοδος από άποψη καιρού?
.... έχω τόσες πολλές ερωτήσεις στο κεφάλι μου, που πραγματικά δεν ξέρω τι να πρώτο γράψω!
ξέρω σίγουρα πως πολλά, ίσως και όλα από αυτά που σας ρωτάω έχουν απαντηθεί, αλλα πραγματικά λίγη βοήθεια θα ήταν πολύ σημαντική! μιας και μιλάμε για ένα μέρος πλούσιο σε τοπία και θέματα να ασχοληθεί ένας τουρίστας.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε βοήθεια και ιδέα θα είναι εξαιρετική, ακόμα και αν είναι εκτός των όσων ρώτησα... ακόμα ίσως και ένα ενδεικτικό πρόγραμμα!!!!!
Όλγα

Καλημέρα! Λοιπόν έχουμε και λέμε...
1. 10 μερες εννοείται μόνο Σκωτία! Δε φαντάζεσαι ποσες ομορφιες κ μέρη έχει...
2. Το Εδιμβούργο είναι καλό σαν βάση για να επισκεφθείς Stirling, St. Andrews αντε και Perth. Απο εκεί και πέρα απομακρίνεσαι πολυ και δεν αξίζει να κάνεις πισωγυρίσματα.
3. Αυτό ξεχασέ το! Ταλαιπωρία! Δε βγαίνει έτσι!
Κλείσε 4 βράδια για Εδιμβούργο. Τα 3 αφιέρωσέ τα αποκλειστικά στην πόλη και την μία μέρα στις κοντινες εκδρομές που σου πρότεινα. (οι πόλεις αυτές βρίσκονται καμια ώρα απο το Εδιμβούργο,είναι μικρες κ αν ξεκινήσεις πρωι, μεχρι το βράδυ προλαβαίνεις να τις δεις). Διαφορετικά αν θες χαλαρα πραγματα, προσθέτεις 1 μερα ακομα, κ κανεις 1 ημερίσια Stirling και 1 Perth - ST. Andrews.
4. Το αμάξι είναι ο μοναδικός τροπος μετακίνησης. Μη το νοικιάσεις εξ αρχης ομως (για τις μερες που θα είσαι αποκλειστικά στην πόλη). Νοικιασε το για τις εκδρομές σου. Το πάρκινγκ απαγορεύται σχεδόν παντού κ τα προστιμα είναι ακριβά. Μονο σε ιδιωτικά παρκινγκ, τα οποια είναι αρκετα ακριβά και ειναι υπολογίσιμο έξοδο. (για να το αφήσεις το βράδυ υπολογισε 20-25€). Τιμή βενζίνης δε θυμάμαι αλλα δε μου εκανε εντυπωση. Σαν Αθήνα ίσως να ήταν κ λιγότερο λίγο).
5. Νότο δεν πήγα καθόλου μόνο Χάιλαντς!
6. Θα είναι τέλεια τον Μάιο. Ο καιρός βέβαια είναι απρόβλεπτος αλλα αν εποχή ειναι πολυ καλή. Είνα πάει μέσα Απριλίου. Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 12-16 και απο τις 8 μερες εβρεξε μόνο την μία! Ημασταν τυχεροί μάλλον!

Σαν γενικότερη συμβουλή θα σου πω να μην αγχώνεσαι!
Κ εγώ αγχωνόμουν κ όλα ήταν πολύ πιο εύκολα απ' οτι περιμενα! Η Σκωτία έμελλε να είναι το ταξίδι της ζωης μου. Τιποτα δεν ξεπέρασε τις εικονες που είδα εκει.
Οι Σκωτσέζοι είναι υπεροχοι! Καμια σχεση μου τους Αγγλους. Φιλοξενοι, ακομπλεξαριστοι και προθυμοι να σε βοηθήσουν σε οτι χρειαστεις...
Μην μπεις στο τρυπάκι να κλείσεις όλες τις διανυκτερεύσεις απο Ελλάδα. Ποτε δεν ξέρεις πως θα σου βγει το προγραμμα στην πράξη. Καπου μπορει να θέλεις να κατσεις παραπανω, καπου όχι.
Κλείσε μόνο τα βραδια για το Εβιμβούργο κ τιποτα άλλο.
Ολη η Σκωτια είναι γεμάτι b&b. Δεν παίζει να μη βρεις...
Επίσης να σου πω οτι εγώ που είχα 8 μέρες αλλες 3 θα ήθελα να είχα οποτε οι 10 μέρες σου μου φαινονται οριακά χωρίς καθόλου lowlands.
Σου παραθέτω την διαδρομη μου ενδεικτικά, να παρεις μια ιδέα...

Οι διανυκτερευσεις μου με την σειρα που έγιναν:
4 Βράδια Εδιμβούργο (1 ημερήσια Γλασκώβη, 1 ημερήσια Stirling, Pert-St. Andrews)
1 βράδυ fort williams
1 βράδυ fort Augustus
1 βράδυ Εδιμβούργο
πτήση επιστροφης
untitled.JPG
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα! Λοιπόν έχουμε και λέμε...
1. 10 μερες εννοείται μόνο Σκωτία! Δε φαντάζεσαι ποσες ομορφιες κ μέρη έχει...
2. Το Εδιμβούργο είναι καλό σαν βάση για να επισκεφθείς Stirling, St. Andrews αντε και Perth. Απο εκεί και πέρα απομακρίνεσαι πολυ και δεν αξίζει να κάνεις πισωγυρίσματα.
3. Αυτό ξεχασέ το! Ταλαιπωρία! Δε βγαίνει έτσι!
Κλείσε 4 βράδια για Εδιμβούργο. Τα 3 αφιέρωσέ τα αποκλειστικά στην πόλη και την μία μέρα στις κοντινες εκδρομές που σου πρότεινα. (οι πόλεις αυτές βρίσκονται καμια ώρα απο το Εδιμβούργο,είναι μικρες κ αν ξεκινήσεις πρωι, μεχρι το βράδυ προλαβαίνεις να τις δεις). Διαφορετικά αν θες χαλαρα πραγματα, προσθέτεις 1 μερα ακομα, κ κανεις 1 ημερίσια Stirling και 1 Perth - ST. Andrews.
4. Το αμάξι είναι ο μοναδικός τροπος μετακίνησης. Μη το νοικιάσεις εξ αρχης ομως (για τις μερες που θα είσαι αποκλειστικά στην πόλη). Νοικιασε το για τις εκδρομές σου. Το πάρκινγκ απαγορεύται σχεδόν παντού κ τα προστιμα είναι ακριβά. Μονο σε ιδιωτικά παρκινγκ, τα οποια είναι αρκετα ακριβά και ειναι υπολογίσιμο έξοδο. (για να το αφήσεις το βράδυ υπολογισε 20-25€). Τιμή βενζίνης δε θυμάμαι αλλα δε μου εκανε εντυπωση. Σαν Αθήνα ίσως να ήταν κ λιγότερο λίγο).
5. Νότο δεν πήγα καθόλου μόνο Χάιλαντς!
6. Θα είναι τέλεια τον Μάιο. Ο καιρός βέβαια είναι απρόβλεπτος αλλα αν εποχή ειναι πολυ καλή. Είνα πάει μέσα Απριλίου. Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 12-16 και απο τις 8 μερες εβρεξε μόνο την μία! Ημασταν τυχεροί μάλλον!

Σαν γενικότερη συμβουλή θα σου πω να μην αγχώνεσαι!
Κ εγώ αγχωνόμουν κ όλα ήταν πολύ πιο εύκολα απ' οτι περιμενα! Η Σκωτία έμελλε να είναι το ταξίδι της ζωης μου. Τιποτα δεν ξεπέρασε τις εικονες που είδα εκει.
Οι Σκωτσέζοι είναι υπεροχοι! Καμια σχεση μου τους Αγγλους. Φιλοξενοι, ακομπλεξαριστοι και προθυμοι να σε βοηθήσουν σε οτι χρειαστεις...
Μην μπεις στο τρυπάκι να κλείσεις όλες τις διανυκτερεύσεις απο Ελλάδα. Ποτε δεν ξέρεις πως θα σου βγει το προγραμμα στην πράξη. Καπου μπορει να θέλεις να κατσεις παραπανω, καπου όχι.
Κλείσε μόνο τα βραδια για το Εβιμβούργο κ τιποτα άλλο.
Ολη η Σκωτια είναι γεμάτι b&b. Δεν παίζει να μη βρεις...
Επίσης να σου πω οτι εγώ που είχα 8 μέρες αλλες 3 θα ήθελα να είχα οποτε οι 10 μέρες σου μου φαινονται οριακά χωρίς καθόλου lowlands.
Σου παραθέτω την διαδρομη μου ενδεικτικά, να παρεις μια ιδέα...

Οι διανυκτερευσεις μου με την σειρα που έγιναν:
4 Βράδια Εδιμβούργο (1 ημερήσια Γλασκώβη, 1 ημερήσια Stirling, Pert-St. Andrews)
1 βράδυ fort williams
1 βράδυ fort Augustus
1 βράδυ Εδιμβούργο
πτήση επιστροφης
View attachment 65852
Επειδη το προγραμμά μου ομολογουμένως ήταν εξαντλητικό θα σου πρότεινα μια διανυκτερευση στο isle of skye και μία Inverness για να σας βγει πιο ανετα και να το απολαυσετε!

Τα highlights του ταξιδιού:
1. καστρο εδιμβούργου
2. λοφος calton
3. καστρο stirling
4. st. Andrews
5. Loch lomond - luss village
6. φαραγγι Glen Coe (περνας απο μέσα για να ανέβεις Χάιλαντς)
7. glenfinnan monument (εξω απο το fort william). Εκει θα δεις και την πετρινη γεφυρα που περνουσε το τρενο jacobite στον harry Potter!
8. fort Augustus
9. καταρράκτες falls of foyers (κοντα σε fort Augustus)
10. καστρο Eilean Donan (στο δρόμο για isle of skye)
11. Isle of Skye (portree, kilt rock, skye museum of island life, neist Point). Ειδικά το neist Point είναι η καλύτερη εικόνα που κρατησα απο το ταξίδι. Νομιζεις οτι είσαι στην άκρη του κόσμου. Γενικά το isle of skye ηταν απιστευτο. Μείνε ενα βραδυ οποσδήποτε. Ουτε τα μίσα δεν είδαμε. Ψάξε κ θα βρεις πολλα. Διανυκτευσε στο Portree.
12. loch ness & καστρο
13. Inverness

Μέρη που θελαμε να δουμε και δεν προλάβαμε:
1. Glamis castle
2. dunnottar castle
3. ενα αποστακτηριο ουισκι
4. Πολλα πραγματα στο isle of skye όπως (Gaerie Glen, Fairy Pools, old man of storr, talisker distillery)

Μέρη που θα παραλείπαμε:
1. Γλασκώβη
2. Perth

Γενικά ολή η διαδρομή απο την loch lomond και πάνω είναι υπεροχη. Περνας μεσα απο φαραγγια, δαση, λιμνες βουνα. Δε σταματας να κοιτας αριστερα-δεξια.

Καταλύμματα που μειναμε και στα προτείνω διοτι απο τυχη ήταν αψογα. Τα βρήκαμε καθοδον. Δεν ειχε γινει κρατηση:
1. glentower lower observatory στο fort william 90€ (γωνιακη σουιτα με θέα τη λιμνη κ πρωινο)
2. Corrie liath b&b στο fort augustus 70€ με πρωινο. Εξαιρετικοι ανθρωποι το ζευγαρι κ φοβερο σπιτικο πρωινο. Φοβερη οργανωση (σσ. σου εδιναν απο το βραδυ να συμπληρώσεις αιτηση με το τι ακριβως θέλεις να περιεχει το πρωινο της επομενης ημερας). Προσωπικα ουτε σε 4* ξεν. δε το έχω δει αυτο!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδη το προγραμμά μου ομολογουμένως ήταν εξαντλητικό θα σου πρότεινα μια διανυκτερευση στο isle of skye και μία Inverness για να σας βγει πιο ανετα και να το απολαυσετε!

Τα highlights του ταξιδιού:
1. καστρο εδιμβούργου
2. λοφος calton
3. καστρο stirling
4. st. Andrews
5. Loch lomond - luss village
6. φαραγγι Glen Coe (περνας απο μέσα για να ανέβεις Χάιλαντς)
7. glenfinnan monument (εξω απο το fort william). Εκει θα δεις και την πετρινη γεφυρα που περνουσε το τρενο jacobite στον harry Potter!
8. fort Augustus
9. καταρράκτες falls of foyers (κοντα σε fort Augustus)
10. καστρο Eilean Donan (στο δρόμο για isle of skye)
11. Isle of Skye (portree, kilt rock, skye museum of island life, neist Point). Ειδικά το neist Point είναι η καλύτερη εικόνα που κρατησα απο το ταξίδι. Νομιζεις οτι είσαι στην άκρη του κόσμου. Γενικά το isle of skye ηταν απιστευτο. Μείνε ενα βραδυ οποσδήποτε. Ουτε τα μίσα δεν είδαμε. Ψάξε κ θα βρεις πολλα. Διανυκτευσε στο Portree.
12. loch ness & καστρο
13. Inverness

Μέρη που θελαμε να δουμε και δεν προλάβαμε:
1. Glamis castle
2. dunnottar castle
3. ενα αποστακτηριο ουισκι
4. Πολλα πραγματα στο isle of skye όπως (Gaerie Glen, Fairy Pools, old man of storr, talisker distillery)

Μέρη που θα παραλείπαμε:
1. Γλασκώβη
2. Perth

Γενικά ολή η διαδρομή απο την loch lomond και πάνω είναι υπεροχη. Περνας μεσα απο φαραγγια, δαση, λιμνες βουνα. Δε σταματας να κοιτας αριστερα-δεξια.

Καταλύμματα που μειναμε και στα προτείνω διοτι απο τυχη ήταν αψογα. Τα βρήκαμε καθοδον. Δεν ειχε γινει κρατηση:
1. glentower lower observatory στο fort william 90€ (γωνιακη σουιτα με θέα τη λιμνη κ πρωινο)
2. Corrie liath b&b στο fort augustus 70€ με πρωινο. Εξαιρετικοι ανθρωποι το ζευγαρι κ φοβερο σπιτικο πρωινο. Φοβερη οργανωση (σσ. σου εδιναν απο το βραδυ να συμπληρώσεις αιτηση με το τι ακριβως θέλεις να περιεχει το πρωινο της επομενης ημερας). Προσωπικα ουτε σε 4* ξεν. δε το έχω δει αυτο!
Ε χμμμμ, θυμήθηκα και μια ιστοριούλα που έχεις αρχίσει και μας χρωστάς τη συνέχεια :rolleyes:, χωρίς να θέλω να σε πιέσω :D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Pankel30 δεν εχω λόγια να σε ευχαριστήσω.
Κάτι πιο πλήρες και αναλυτικό δεν θα μπορούσα να φανταστώ!
Το απογευμα εχει να πέσει πολυ μελέτη!! Ελπίζω και εμεις να καταφέρουμε να φτιάξουμε ένα ταξίδι που θα το θυμόμαστε τόσο ζεστα όσο και εσυ, και σου ευχομαι το ταξίδι της ζωής σου τελικά να μην ειναι αυτο, αλλα το επόμενο και το καθε επόμενο!
Ευχαριστω πολυ και πάλι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. πιστεύετε ότι 10 μέρες αξίζει να σπαταληθούν στην Σκωτία και μόνο ή θα ήταν καλύτερα να προσθέσουμε και το Λονδίνο.
2. Αν πούμε ότι μένουμε μόνο Σκωτία, το Εδιμβούργο είναι καλή επιλογή για βάση και από εκεί να γυρίσουμε όλα τα χωριά και περίχωρα? (και αν πούμε ότι μένουμε στο Εδιμβούργο, πιά περιοχή είναι ιδανική?)
3. γενικά θεωρείτε ότι θα ήταν πιο βολικό να μείνουμε σε ένα μέρος μόνο και από εκεί να κάνουμε τις εξορμήσεις μας, ή να το σπάμε ανάλογα τις περιοχές που επισκεπτόμαστε?
4. το αμάξι είναι καλός τρόπος μετακίνησης? από άποψη ευκολίας, οικονομίας αλλα και παρκινγκ? (ας πούμε ενδεικτικές τιμές για βενζίνη?)
5. κατεβαίνοντας προς τον νότο, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να φτάσουμε στο Λονδίνο, υπάρχουν ενδιαφέροντα μέρη για μονοήμερες εκδρομές?
6. είναι οι αρχές μαίου καλή περίοδος από άποψη καιρού?
.... έχω τόσες πολλές ερωτήσεις στο κεφάλι μου, που πραγματικά δεν ξέρω τι να πρώτο γράψω!
ξέρω σίγουρα πως πολλά, ίσως και όλα από αυτά που σας ρωτάω έχουν απαντηθεί, αλλα πραγματικά λίγη βοήθεια θα ήταν πολύ σημαντική! μιας και μιλάμε για ένα μέρος πλούσιο σε τοπία και θέματα να ασχοληθεί ένας τουρίστας.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε βοήθεια και ιδέα θα είναι εξαιρετική, ακόμα και αν είναι εκτός των όσων ρώτησα... ακόμα ίσως και ένα ενδεικτικό πρόγραμμα!!!!!
Όλγα
1. Το Λονδίνο είναι ένα ξεχωριστό ταξίδι από μόνο του, χρειάζεσαι 4-5 ημέρες mimimum για να πάρεις μια καλή γεύση. Η Σκωτία παλι έχει τόσες ομορφιές, όπου 10 ημέρες είναι οριακές. Οπότε εφόσον την ορίσατε εξαρχής ως κέντρο του ταξιδιού σας καλύτερα να περιοριστείτε σε αυτή!
2. Το Εδιμβούργο είναι πανέμορφο αλλά πολύ τουριστικοποιημένο. Παρ' όλα αυτά αποτελεί σίγουρα μια καλή βάση για να δείτε αρκετά μέρη του Νότου.
3. Να το σπάσετε! Ειδικά αν πάρετε αυτοκίνητο είναι νομίζω επιβεβλημένο να αλλάξετε 3 περίπου βάσεις. Αν πάλι αποφασίσετε να το αποφύγετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Εδιμβούργο για 2-3 εκδρομές (είτε με ΜΜΜ είτε με εκδρομικά βανάκια) και να φύγετε μετά.
4. Για να είμαι ειλικρινής επειδή δεν οδηγώ τις περισσότερες εκδρομές μου στην Σκωτία τις έχω κάνει με ΜΜΜ ή με εκδρομικά. Έχω κάνει 3-4 μόνο με αυτοκίνητο (ως συνοδηγός) και δεν μπορώ να πω πολλά ούτε για τιμές, ούτε για ευκολία στην οδήγηση. Παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι δρόμοι είναι σίγουρα καλοί, ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες (χιόνι, χαλάζι και λοιπά).
6. Κοίτα, ο καιρός στην Γλασκώβη είναι πάντα απρόβλεπτος. Μπορεί αρχές Απρίλη να πετύχεις 30άρια και μέσα Ιουλίου τρελές βροχοπτώσεις και κρύο. Χοντρικά πάντως ο Μάιος είναι καλή εποχή. Καλώς εχόντων των πραγμάτων περίμενε κάτι σαν το ελληνικό τέλος Μαρτίου ή τις αρχές του Απρίλη. Δύσκολο να αποφύγεις τελείως τις βροχές σε ένα 10ήμερο ταξίδι.

Για το Εδιμβούργο 2 ημέρες είναι υπερ-αρκετές, ειδικά για Μάιο όπου η μέρα είναι μεγάλη.
Εκδρομές που προτείνω από εκεί: οπωσδήποτε Loch-Lomond και πέριξ (το Luss είναι μικρό και γραφικό, το Baloch περισσότερο "κοσμικό").
Γλασκώβη-η μεγαλύτερη πόλη της Σκωτίας και αυτή με τα περισσότερα αξιοθέατα. Θέλει το λιγότερο μια ημέρα ολόκληρη. Απλά έχετε υπόψη ότι τα βασικά σημεία ενδιαφέροντος είναι έξω από το κέντρο.
Stirling με το περίφημο κάστρο και το μνημείο του William Wallace.
Δυτικά Highlands και Oban-το Oban είναι ένα γραφικό ψαροχώρι, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η διαδρομή όμως είναι απλά μαγευτική, περνώντας από ποταμάκια, λίμνες, κάστρα.

Η βάση των Highlands (Glencoe, Loch Ness και λοιπά) είναι το Inverness. Παρ' όλα αυτά αν δεν νοικιάσετε αυτοκίνητο μπορείτε να πάτε και με εκδρομικό από το Εδιμβούργο.

Μία από τις καλύτερες εκδρομές που έχω κάνει ήταν αυτή στο Aberdeen, με στάση στο γραφικό Stonehaven και στο εντυπωσιακό Dunnotar Castle (το οποίο είναι must-πάνω σε έναν γκρεμό με θέα την άγρια θάλασσα!).

Ένα μέρος που δεν έχω επισκεφτεί ακόμα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από πολλούς έμπιστους φίλους είναι το Isle of Skye, για το οποίο από όσο γνωρίζω χρειάζονται 2 ημέρες minimum.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Pankel30 δεν εχω λόγια να σε ευχαριστήσω.
Κάτι πιο πλήρες και αναλυτικό δεν θα μπορούσα να φανταστώ!
Το απογευμα εχει να πέσει πολυ μελέτη!! Ελπίζω και εμεις να καταφέρουμε να φτιάξουμε ένα ταξίδι που θα το θυμόμαστε τόσο ζεστα όσο και εσυ, και σου ευχομαι το ταξίδι της ζωής σου τελικά να μην ειναι αυτο, αλλα το επόμενο και το καθε επόμενο!
Ευχαριστω πολυ και πάλι.
Να 'σαι καλα!
Η Σκωτια θα σε αποζημιώσει να σαι σιγουρη!
Το μόνο που πρεπει να κάνεις, είναι καλή οργανωση.
Να καταγράψεις τι θες να δεις και να τα ματσαρεις ετσι ώστε να κανεις τους καλυτερους δυνατους συνδιασμους απο θεμα αποστασεων, ωστε να μη χανεις ασκοπα χρονο!
Οτι αλλο χρειαστεις πες...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δε βλεπω κανενα να αναφερεται στα ψαροχωρια του βορειου aberdeen...
cullen, portsoy, sandend, gardenstown, pennan και το ονειρο: crovie που αποτελεσαι και τον λογο επισκεψης μου στην περιοχη .google it
 

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
underwater σε ευχαριστώ και εσένα πάρα πολύ, όλες οι πληροφορίες και οι γνώμες είναι χρήσιμες για να φτιάξουμε το καλύτερο πλάνο!
θα εκμεταλλευτώ λίγο ακόμα τις εμπειρίες σας αλλά και την καλοσύνη σας να με βοηθήσετε, με 2-3 ερωτήσεις ακόμα, λίγο πιο πρακτικές αυτή την φορά.
αν κάνω λάθος διορθώστε με, πέραν του Εδιμβούργου και της Γλασκώβης, τα υπόλοιπα μέρη είναι πιο "μικρά" και επαρχιακά, αυτά θα είναι πρόβλημα στο να βρούμε φαγητό έπειτα από κάποια ώρα της ημέρας? η βενζινάδικο? η ένα πάρκινγκ για το αμάξι? γενικά τα υπόλοιπα μέρη νεκρώνουν από μια ώρα και μετά ή θα υπάρχει κίνηση?
και τέλος, η Σκωτία θα μπορούσε να πεί κάποιος είναι στο εύρος τιμών του Λονδίνου? πολύ πρόχειρα δηλαδή, για δύο άτομα, 9-10 διανυκτερεύσεις, μαζί με τα αεροπορικά εισιτήρια και όλα τα έξοδα που μπορεί να προκύψουν ένα buget της τάξης των 2500-3000 ευρώ το θεωρείτε ικανοποιητικό?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κ το Inverness ειναι μεγάλη πόλη. Τα υπόλοιπα ειναι σχετικα μικρές πόλεις. Για φαγητο μέχρι 21.30-22.00. Μετά τίποτα. Τίποτα απολύτως όμως! Ενα βράδυ την πατήσαμε στο fort Augustus και μείναμε νηστικοί! Τα πάρκινγκ ειναι αυτοματα. Για βενζινάδικα δε θυμάμαι... Όσο αφορά το budget ολα ειναι σχετικά όπως καταλαβαίνεις! Το budget σου 10 μέρες 2 άτομα ειναι οριακά το min πιστεύω. Εξαρτάται τι τιμές θα βρεις βέβαια! 2 αεροπορικά 400€ + 750€ για 9 βραδιά + 300€ αμάξι για 6 μέρες + 200€ βενζίνη + 1500€ (150€*10 διατροφή, είσοδοι κτλ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom