Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Σκωτία

Geokarask

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
Καλισπέρα jim@ras,

Στην Γλάσκωβη βρισκόμουν πέρυσι για σπουδές και είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω αρκετά στην Σκωτία. Καταράς θεωρώ την Γλασκώβη πολύ καλή επιλογή ως βάση, μπορεί το Εδινμβούργο να είναι πιο γραφικό αλλά η Γλασκώβη έχει υπέροχα δωρεάν μουσεία (Kelvingrove art gallery and museum, Glasgow modern art gallery etc.), την ωραιότερη νεκρόπολη στην Σκωτία (Glasgow Necropolis), τον βοτάνικό κήπο και αξιόλογη νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα, γενικά είναι μια πολύ ζωντανή πόλη (και προσωπική μου αδυναμία)
Το Εδινμβούργο είναι σχετικά μικρή πόλη που περπατιέται εύκολα και ευχάριστα, άνετα θα πάρεις μια καλή γεύση της πόλης σε μονοήμερη εκδρομή (αν και εγώ χρειάστηκα 3,4 μονοήμερες για να δω όλα όσα ήθελα). Must αξιοθέατα το Calton Hill (με υπέροχη θέα της πόλης και ένα ημιτελή παρθενώνα), το royal mile στην παλιά πολή, το Edinburgh castle και το national museum of Scotland (Αμά έχεις χρόνο μια επίσκεψη στον Dean Village, ενα παλιό χωριό 15 λεπτά δρόμο από το κέντρο της πόλης, αξίζει τον κόπο.
Όσο για εκδρομές κοντά στην Γλασκώβη θα σου πρότεινα μια επίσκεψη στο Stirling (Ιατορική και γραφική πόλη σε κοντινή απόσταση, 30-40 λεπτά με το τρένο) και στην loch lomond (δρομολόγιο για balloch) για να πάρεις μια ιδέα απο την εξοχή της Σκωτίας. Επίσης μπορείς να ψαχτείς για πρακοτρεία που πραγμοτοποιούν τακτικά μονοήμερες εκδρομές στα highlands (Oban, Loch Ness, Glen Coe, Inverness). Συνήθως οι εκδρομές ξεκινούν 8 το πρωί και γυρνάν 8 το απόγευμα.
Όμορφο και γραφικό είναι και το Saint Andrews αλλά η διαδρομή απο Γλασκώβη με το λεωφορείο (τρένο απευθείας δεν υπάρχει) διαρκεί περίπου 2μιση ώρες.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Eυχαριστώ πάρα πολύ αδερφέ μου!! Βοήθησες πάρα πολύ :)
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπερα σας σκοπευω να αξιοποιησω ενα δωρο και να παω Ινβερνες. Φευγω Παρασκευη και γυριζω Δευτερα.... Εχω βρει εισητηρια aller-retour 260€ , πολυ χαλια ωρες βεβαια και με μεγαλες αναμονες στα αεροδρομια..... Προσπαθω να εκμεταλευτω οσο καλυτερα μπορω τις μερες γι αυτο και θα χρειαστω βοηθεια απο καποιον που να ξερει. Καταρχην μηπως με συμφερει να παω αεροπορικως Εδιμβουργο η καπου αλλου και οδικως -εννοω με συγκοινωνια- να παω Ινβερνες? Σκεφτομαι επισης να κλεισω μια μερα ενα τουρ με γραφειο που οργανωνει εξορμησεις.... Δεν εχω περιθωριο να χασω ουτε λεπτο....οποτε θα ηθελα την καθοδηγηση σας.... Ταξιδευω αρχες Οκτωβρη. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

Byroncity

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.! Κλείσαμε ταξίδι για Σκωτία το Πάσχα και συγκεκριμένα 20 με 27 Απριλίου. Αν και είναι λίγο νωρίς θέλω Ν μου προτείνετε που να πάμε πόσες ημέρες αξίζει και φθάνουν για Ενδιβουργο και πόσες για Χαιλαντς (γιατί λέμε να το σπάσουμε!) Επίσης θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε τι καιρό κάνει περίπου τέτοια εποχή γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα με το κρύο. Πέρυσι είχα πάει Βουδαπέστη Φλεβάρη και δεν είδα σχεδόν τίποτα γιατί θα άφηνα τα κοκαλακια μου εκεί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
:welcome2:

Διάβασε τα σχετικά θέματα για Εδιμβούργο και Χάιλαντς εδώ
Το κλίμα της Σκωτίας είναι ήπιο. Σπάνια η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο το 0. Επίσης είναι και μη προβλέψιμος ο καιρός...εκεί που έχει ήλιο, αρχίζει να βρέχει και σε λίγα λεπτά πάλι να έχει ήλιο κοκ. Με ένα καλό αντιανεμικό μπουφάν και ένα αδιάβροχο θα είσαι κομπλέ!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Λιγο δυσκολη η εποχη που πηγαινετε και προβλεψη καιρου ειναι δυσκολη, γιατι το σκωτσεζικο ανεκδοτο για τον καιρο ειναι: "σημερα ο καιρος θα ειναι νεφελωδης, ακυρο-βροχερος, ακυρο θα εχει λιακαδα".
Για τα Highland, αν δεν εχει καλο καιρο και ικανοποιητικες θερμοκρασιες, μην ξεκινατε.
Μεταφεροντας προσωπικη μου εμπειρια (για ενημερωση σας) απο ενα ταξιδι μου στην Glasgow, οταν αρχισε να ψιλοβρεχει, δεν μπορουσαμε να συνεχισουμε την περιηγηση μας, ενω οταν αρχισε να βρεχει κανονικα, μπηκαμε σε ενα μαγαζι και καλεσαμε ταξι για να επιστρεψουμε στο ξενοδοχειο.
Κατι αναλογο αντιμετωπισαμε και σε μια περιηγηση μας στα Highland, με αποτελεσμα να μην μπορεσουμε να επισκεφτουμε τα καστρα, που ειχαμε προγραμματισει να δουμε, μενοντας στο αυτοκινητο.
Παντως η συμβουλη μου ειναι ενα πληρες διημερο (απο πρωι, εως το βραδυ), για να γνωρισετε το Εdinburgh, τρεις ημερες για περιηγηση των Highland κaι μια επιπλεον διανυκτερευση -που συνιστω-, αν περασετε στο Isle of Skye.
Τις υπολοιπες ημερες, μπορειτε να επισκεφτειτε σε ημερησιες εκδρομες τα St Andrews, Perth, Lilinthgow, Falkirk.
Το ιδιο μπορειτε να κανετε κι αν ο καιρος δεν σας επιτρεψει να περιηγηθειτε τα Highland, οποτε συνιστω να επισκεφτειτε για ενα διημερο και την Glasgow. Αξιζει.
Εννοειται οτι για οποιονδηποτε προγραμματισμο, θα νοικιασετε αυτοκινητο και δεν θα εχετε προβλημα αριστερης οδηγησης
 
Last edited:

Vereniki

Member
Μηνύματα
44
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Καλημερα σε ολους!Εχω κλεισει για Σκωτια αρχες ιουνιου και ενω εχω βγαλει γενικοτερα ενα πλανο θα ηθελα προτασεις για βορεια του ινβερνες.Φτανουμε ινβερνες απο blair athol δεν εχω βρει ακομα διαμονη..σκεφτομαι 2 διανυχτερευσεις.Μας παιρνει να κανουμε το γυρο της λιμνης την ιδια ημερα?δηλ.falls of foyers ,fort augustus,urquhart castle.Και την επομενη να δουμε τη πολη ..και να φυγουμε προς τα πανω?Μετα να διανυχτερευσουμε παλι inverness και ξανα καποια ημερησια εκδρομη προς ullapool ισως και falls of mesaach?να μεινουμε μια νυχτα shieldaig και μετα φευγουμε για isle of skye.
Εχει παει κανεις προς τα εκει?Δεν εχουν γραφτει πολλα πραγματα στο forum.. α θα χουμε μαζι και το 2 ετων αγορακι μας..οποτε δεν μπορουμε να ειμαστε και ατελειωτες ωρες στο αμαξι.. Αυτα!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Διάβασε το μήνυμα #64 και #66 σε αυτό το thread
Έχω ανέβει βόρεια του Ullapool. Το κομμάτι των δυτικών ακτών, βόρεια του Ινβερνές, είναι απο τα ομορφότερα μέρη που έχω δει!
 

Vereniki

Member
Μηνύματα
44
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Διάβασε το μήνυμα #64 και #66 σε αυτό το thread
Έχω ανέβει βόρεια του Ullapool. Το κομμάτι των δυτικών ακτών, βόρεια του Ινβερνές, είναι απο τα ομορφότερα μέρη που έχω δει!
Ποσο χρονο αφιερωσες στο βορειο κομματι?φαινονται κοντινες οι αποστασεις αλλα δεν ειναι..κι οι δρομοι λεει οτι ειναι στενοι και δυσκολοι..!ullapool falls of mesach και το παρκο ?η torridon shieldaig plockton applecross eilean donan castle διανυχτερευση εκει και μετα skye? Τοσα μερη..τοσα να δεις..πως να τα στριμωξεις σε μια η δυο μερες..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποσο χρονο αφιερωσες στο βορειο κομματι?
Δεν έχει νόημα να σου πώ τι έκανα εγώ, γιατί αυτό που έκανα εγώ δεν θα το συνιστούσα σε εσάς γιατί θα έχετε μικρό παιδί μαζί σας. Επειδή όμως πέρασα απο αυτά τα μέρη μπορώ να σου μεταφέρω κάποια εικόνα.
Απο το Inverness για να πας στο Ullapool παίρνεις τον Α835. Είναι επαρχιακός δρόμος σε αρκετά καλή κατάσταση στο μεγαλύτερο μέρος του και με πολύ καλή σήμανση. Τον Ιούνιο (τον ίδιο μήνα ταξίδεψα και εγώ) θα συναντήσετε λίγη κίνηση μέχρι το Ullapool. Το κομμάτι των Χάιλαντς βόρειo - δυτικά του Inverness δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Σκωτία σε πολλά πράγματα, και ένα απο αυτά είναι η μειωμένη κίνηση στους δρόμους.

Α835 - Έτος 2017 (είναι δική μου φώτο)
DSC_0560.JPG


Ο καταρράκτης Mesach βρίσκεται αριστερά του Α835, καθώς θα πηγαίνετε προς Ullapool. Δεν υπάρχει επαρκής σήμανσης για τον καταρράκτη, οπότε καλό είναι να βάλετε το σημείο στο gps και όταν θα πλησιάζετε να θυμάστε οτι πρέπει να στρίψετε αριστερά. Δεν θα βρείτε εκεί κοντά πολλούς δρόμους να στρίβουν αριστερά :)
Tip: Όταν θα κατεβείτε το μονοπάτι για τον καταρράκη, θα περάσετε απέναντι απο την κρεμαστή γέφυρα και θα στρίψετε αριστερά στο μονοπάτι που υπάρχει εκεί. Θα βλέπετε ταμπέλες που θα λένε "view point" τις ακολουθείτε και κάποια στιγμή θα φτάσετε σε μία μεταλλική εξέδρα. Απο αυτό το σημείο θα έχετε μια πολύ όμορφη θέα του καταρράκτη. Πρίν περάσετε την γέφυρα δεν υπάρχει καμία σήμανση για το "view point"...εμείς κατα τύχη το βρήκαμε γιατί θέλαμε να περπατήσουμε.

Το Knockan Crag National Nature Reserve είναι πολύ καλή επιλογή για πεζοπορία! Εγώ το είχα στο πρόγραμμα, αλλά τελικά το έβγαλα επιτόπου για να γλιτώσω χρόνο για άλλη πεζοπορία που έκανα τελικά βορειότερα.

Για να φτάσετε στο Shieldaig, απο το Α835 θα στρίψετε δεξιά στο Gorstan και θα πάρετε τον Α832
Η παρακάτω φώτο είναι απο το google και είναι απο το 2011 (δυστυχώς). Δεν έχω πάει προς τα εκεί.
Χωρίς τίτλο.png

Είναι πιο στενός δρόμος , αλλά είναι διπλής κατεύθυνσης!

***Στενοί δρόμοι
Οι δρόμοι που οδηγούν προς δυτικές ακτές συνήθως είναι πολύ στενοί. Τέτοιοι δρόμοι υπάρχουν και σε άλλα σημεία των Χάιλαντς όπως στην ανατολική ακτή της Loch Ness. Αλλά ΟΛΟΙ αυτοί οι δρόμοι έχουν "Passing places" δλδ σημεία στα οποία μπαίνει ένα απο τα δύο οχήματα για να περάσει το άλλο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε κάτι! Τέτοιοι δρόμοι φαίνονται στις παρακάτω φώτο (2017)
DSC_0697.JPG

DSC_0718.JPG


Η διαδρομή Inverness -> Falls of Mesach -> Ullapool -> Gorstan -> Shieldaig είναι ένα 5ωρο σίγουρα. Αν όμως λάβουμε υπ' όψιν οτι η μέρα είναι αρκετά μεγάλη τον Ιούνιο, θα έχετε μεγάλο περιθώριο να κάνετε πολλές στάσεις και να απολαύσετε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος με την ησυχία σας! Θα μπορέι και το παιδί να περπατήσει, να τρέξει και να μην είναι έτσι πολλές ώρες συνεχώς σε ένα αυτοκίνητο.

*** Να φροντίσετε να έχετε μπουφάν και σκουφιά για όλους σας και κυρίως για το παιδί. Έχει αρκετό αέρα προς τις δυτικές ακτές! Να έχετε και αδιάβροχα καλού κακού.

η torridon shieldaig plockton applecross eilean donan castle διανυχτερευση εκει και μετα skye?
Αν διανυκτερεύσετε στο Isle of Skye βγαίνει μια χαρά το πρόγραμμα. Ο δρόμος Α896 είναι ο παρακάτω απο φώτο του google (2011 - και δεν νομίζω να έχει αλλάξει)
1.png


Αν προσέξεις, δεξιά του δρόμου υπάρχει μία ταμπέλα που λέει "Passing place"!
 
Last edited:

Vereniki

Member
Μηνύματα
44
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Δεν έχει νόημα να σου πώ τι έκανα εγώ, γιατί αυτό που έκανα εγώ δεν θα το συνιστούσα σε εσάς γιατί θα έχετε μικρό παιδί μαζί σας. Επειδή όμως πέρασα απο αυτά τα μέρη μπορώ να σου μεταφέρω κάποια εικόνα.
Απο το Inverness για να πας στο Ullapool παίρνεις τον Α835. Είναι επαρχιακός δρόμος σε αρκετά καλή κατάσταση στο μεγαλύτερο μέρος του και με πολύ καλή σήμανση. Τον Ιούνιο (τον ίδιο μήνα ταξίδεψα και εγώ) θα συναντήσετε λίγη κίνηση μέχρι το Ullapool. Το κομμάτι των Χάιλαντς βόρειo - δυτικά του Inverness δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Σκωτία σε πολλά πράγματα, και ένα απο αυτά είναι η μειωμένη κίνηση στους δρόμους.

Α835 - Έτος 2017 (είναι δική μου φώτο)
View attachment 258196

Ο καταρράκτης Mesach βρίσκεται αριστερά του Α835, καθώς θα πηγαίνετε προς Ullapool. Δεν υπάρχει επαρκής σήμανσης για τον καταρράκτη, οπότε καλό είναι να βάλετε το σημείο στο gps και όταν θα πλησιάζετε να θυμάστε οτι πρέπει να στρίψετε αριστερά. Δεν θα βρείτε εκεί κοντά πολλούς δρόμους να στρίβουν αριστερά :)
Tip: Όταν θα κατεβείτε το μονοπάτι για τον καταρράκη, θα περάσετε απέναντι απο την κρεμαστή γέφυρα και θα στρίψετε αριστερά στο μονοπάτι που υπάρχει εκεί. Θα βλέπετε ταμπέλες που θα λένε "view point" τις ακολουθείτε και κάποια στιγμή θα φτάσετε σε μία μεταλλική εξέδρα. Απο αυτό το σημείο θα έχετε μια πολύ όμορφη θέα του καταρράκτη. Πρίν περάσετε την γέφυρα δεν υπάρχει καμία σήμανση για το "view point"...εμείς κατα τύχη το βρήκαμε γιατί θέλαμε να περπατήσουμε.

Το Knockan Crag National Nature Reserve είναι πολύ καλή επιλογή για πεζοπορία! Εγώ το είχα στο πρόγραμμα, αλλά τελικά το έβγαλα επιτόπου για να γλιτώσω χρόνο για άλλη πεζοπορία που έκανα τελικά βορειότερα.

Για να φτάσετε στο Shieldaig, απο το Α835 θα στρίψετε δεξιά στο Gorstan και θα πάρετε τον Α832
Η παρακάτω φώτο είναι απο το google και είναι απο το 2011 (δυστυχώς). Δεν έχω πάει προς τα εκεί.
View attachment 258198
Είναι πιο στενός δρόμος , αλλά είναι διπλής κατεύθυνσης!

***Στενοί δρόμοι
Οι δρόμοι που οδηγούν προς δυτικές ακτές συνήθως είναι πολύ στενοί. Τέτοιοι δρόμοι υπάρχουν και σε άλλα σημεία των Χάιλαντς όπως στην ανατολική ακτή της Loch Ness. Αλλά ΟΛΟΙ αυτοί οι δρόμοι έχουν "Passing places" δλδ σημεία στα οποία μπαίνει ένα απο τα δύο οχήματα για να περάσει το άλλο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε κάτι! Τέτοιοι δρόμοι φαίνονται στις παρακάτω φώτο (2017)
View attachment 258201
View attachment 258199

Η διαδρομή Inverness -> Falls of Mesach -> Ullapool -> Gorstan -> Shieldaig είναι ένα 5ωρο σίγουρα. Αν όμως λάβουμε υπ' όψιν οτι η μέρα είναι αρκετά μεγάλη τον Ιούνιο, θα έχετε μεγάλο περιθώριο να κάνετε πολλές στάσεις και να απολαύσετε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος με την ησυχία σας! Θα μπορέι και το παιδί να περπατήσει, να τρέξει και να μην είναι έτσι πολλές ώρες συνεχώς σε ένα αυτοκίνητο.

*** Να φροντίσετε να έχετε μπουφάν και σκουφιά για όλους σας και κυρίως για το παιδί. Έχει αρκετό αέρα προς τις δυτικές ακτές! Να έχετε και αδιάβροχα καλού κακού.


Αν διανυκτερεύσετε στο Isle of Skye βγαίνει μια χαρά το πρόγραμμα. Ο δρόμος Α896 είναι ο παρακάτω απο φώτο του google (2011 - και δεν νομίζω να έχει αλλάξει)
View attachment 258202

Αν προσέξεις, δεξιά του δρόμου υπάρχει μία ταμπέλα που λέει "Passing place"!
Οι πληροφοριες που μου παρεθεσες ειναι πολυτιμες σευχαριστω πολυ! Θα το μελετησουμε να δουμε πως βγαινει καλυτερα...
Για τις φωτο δεν το συζητω!!Ο αντρας μου βεβαια μου δηλωσε οτι θα κανει πληρη ασφαλεια στο αμαξι που θα νοικιασουμε!Λες να φοβηθηκε?
Ειχε κρυο οταν πηγες αυτο το μηνα?Δηλ. Να προετοιμαστω μονο με χειμωνιατικα ε?
Μια ακομη ερωτηση ..ελπιζω να μη σε κουρασα..κατι απο αυτα που ειδες εσυ προς τα εκει και θεωρεις οτι δεν πρεπει να το χασουμε?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ο αντρας μου βεβαια μου δηλωσε οτι θα κανει πληρη ασφαλεια στο αμαξι που θα νοικιασουμε!Λες να φοβηθηκε?
Εγώ πάντα κάνω πλήρη ασφάλιση και δεν είναι θέμα φόβου, αλλά ασφάλειας και λιγότερων μπελάδων. Πληρώνεις παραπάνω, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ειχε κρυο οταν πηγες αυτο το μηνα?Δηλ. Να προετοιμαστω μονο με χειμωνιατικα ε?
Η χαμηλότερη θερμοκρασία που συναντήσαμε ήταν 7 oC και η υψηλότερη ήταν 20 οC στα τέλη Ιούνη. Τα ρούχα που είχαμε ήταν ανοιξιάτικα και όχι καλοκαιρινά ή χειμερινά. Ο καιρός είναι αλλοπρόσαλλος στη Σκωτία με τους ανέμους να έχουν την τιμητική τους, ειδικά βόρεια του Inverness! Ένα δίχρονο παιδί σίγουρα θα χρειαστεί κουκούλα ή σκουφάκι.

κατι απο αυτα που ειδες εσυ προς τα εκει και θεωρεις οτι δεν πρεπει να το χασουμε?
Στο Inverness επισκέφτηκα το πεδίο μάχης του Culloden και ήταν απο τα βασικά σημεία επίσκεψης που είχα στις σημειώσεις μου. Πρόκειται για ένα απο τα σημαντικότερα (ίσως και το σημαντικότερο) ιστορικά σημεία της Σκωτίας.

Εκτός απο το Knockan Crag National Nature Reserve, που είχα στο πρόγραμμα αλλά δεν το χώρεσα τελικά, είχα και τους κήπους Inverewe. Ο σχετικός ιστότοπος είναι εδώ . Όταν θα στρίψετε αριστερά στον Α832, που οδηγεί στον καταρράκτη Mesach, αν συνεχίσετε σε αυτόν τον δρόμο θα κινηθείτε στην ουσία παραλιακά σε θεόστενους δρόμους και κάποια στιγμή θα φτάσετε στο Loch Ewe. Εκεί βρίσκονται οι κήποι που φιλοξενούν σπάνια είδη φυτών.

Κάποια στιγμή ρώτησες αν μπορείτε να κάνετε το γύρο της Loch Ness ως ημερήσια. Ναι μπορείτε! Και στο Fort Augustus θα δείτε τη Καληδόνια Διώρυγα! Είναι πολύ όμορφα μέρη αυτά. Αν τυχόν το κάνετε αυτό, να ξεκινήσετε νωρίς το πρωί και να κατευθυνθείτε πρώτα προς το κάστρο Έγκαρτ, απο τη δυτική πλευρά της Ness. Το κάστρο αυτό είναι πάρα πολύ τουριστικό.... Εμείς πήγαμε νωρίς το πρωί, πρίν μαζευτεί πολύς κόσμος. Όταν φύγαμε, είχε γεμίσει, σε σημείο να μην μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς να υπάρχουν ξεκάρφωτοι μέσα σε αυτές :confused:. Να θυμάσαι οτι τη Ness θα την απολαύσετε καλύτερα απο τα ανατολικά.
Ένας δεύτερος λόγος για να ξεκινήσετε αυτή την εκδρομή απο την δυτική όχθη της Ness, είναι το θέμα της κίνησης στους δρόμους. Ο Α82 είναι βασική οδική αρτηρία που συνδέει το Fort Augustus με το Inverness, οπότε έχει πολύ κίνηση! Ενώ ο Β852 και Β862 είναι θεόστενοι, αλλά με πολύ καλύτερη θέα της Ness.

***Φαγητό
Να έχετε υπ' οψιν, οτι στην επαρχία η εύρεση χώρων εστίασης είναι λίγο...δύσκολη. Να φροντίσετε να έχετε στο αυτοκίνητο πάντα φαγητό (σάντουιτς, φρούτα, γλυκά, νερά και οτι άλλο νομίζετε οτι σας είναι απαραίτητο).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom