Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Σκωτία

Vereniki

Member
Μηνύματα
44
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Το culloden το ειχα κ γω υποψην μου αλλα δεν ημουν σιγουρη αν αξιζειωτην επισκεψη!τωρα μπηκε στο προγραμμα ! Ο κηπος μπαινει και αυτος οικογενειακως τρελαινομαστε για φυση και παρκα οποτε ελπιζω να το προλαβουμε!!!

Μηπως εννοεις το urquhart castle ?γιατι αυτο που λες δεν το βρισκω..!ετσι το εχω σκεφτει κ γω..πολυ χαιρομαι που μου το επιβεβαιωνεις..inverness ->urquhart ->fort augustus->falls of foyers και επιστροφη inverness
 

Vereniki

Member
Μηνύματα
44
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Σευχαριστω πολυ για ολες τις λεπτομερειες!!θα τα σημειωσω ολα και θα τα εχω μαζι μας!!!!

Ναι, αυτό εννοώ. Έργκαρτ διαβάζεται, αν δεν κάνω λάθος (έφαγα το ρ πριν...) :)
Σοβαρα?εγω το ελεγα ουρκουχαρτ χαχαχαχαχα καμια σχεση!!
 
Last edited by a moderator:

KIKISAVV

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ... Σκέφτομαι να κανω ενα ταξιδι στη σκωτια τον επομενο μηνα...βασικα οχι σκεφτομαι εχω κλεισει. θα κανω την διαδρομη περθ-ινβερνες.. μπορει καποιος να με βοηθησει λεγοντας μου σε ποια μερη αξιζει να σταματησεις?εχω σκοπο να σταματησω στο πιτλχορι και σε ενα καστρο λιγο παραπανω το blair..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ΚΑΛΗΜΕΡΑ... Σκέφτομαι να κανω ενα ταξιδι στη σκωτια τον επομενο μηνα...βασικα οχι σκεφτομαι εχω κλεισει. θα κανω την διαδρομη περθ-ινβερνες.. μπορει καποιος να με βοηθησει λεγοντας μου σε ποια μερη αξιζει να σταματησεις?εχω σκοπο να σταματησω στο πιτλχορι και σε ενα καστρο λιγο παραπανω το blair..
Καλησπέρα,
Διάβασε αυτό το νήμα προς τα πίσω και θα βρεις πληροφορίες γι αυτό που θέλεις.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
SCOTLAND.Your complete GUIDE,with Things to See & Do,on map.
ΣΚΩΤΙΑ.Ο πλήρης ΟΔΗΓΟΣ σας, με πράγματα να δείτε & να κάνετε, σε χάρτη.


Ειναι ενας εντυπος οδηγος,που ειχα βρει πριν 15 χρονια σ’ενα απο τα ταξιδια μου στην μοναδικη σκωτσεζικη υπαιθρο και σκαναρισα για να τον μοιραστω μαζι σας (βλ.συνημμενο PDF αρχειο).
Επισης,μια πολυ καλη πηγη πληροφοριων,που μπορειτε να χρησιμοποιησετε παραλληλα για την πιο αρτια προετοιμασια ενος μελλοντικου ταξιδιου σας στην Σκωτια ειναι και το
DAYSOUTSCOTLAND https://www.daysoutscotland.com
Μελετηστε τα κι ειμαι σιγουρος, οτι θα σας βοηθησουν πολυ στην προετοιμασια σας.
Καλο ταξιδι!
 

Attachments

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλημέρα στην ομάδα! Σε λίγες μέρες αναχωρώ για Ισπανία, παρ όλ αυτά διοργανώνω ήδη στο μυαλό μου το επόμενο ταξίδι το οποίο είναι για Σκωτία. Επειδή προς το παρόν δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα στο ταξίδι μου κοιτάω διάφορα ταξιδιωτικά γραφεία (βρήκα το palmos travel και το manessis travel) όπου διοργανώνουν ταξίδι με γκρούπ. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία με τα συγκεκριμένα τουριστικά γραφεία ή αν έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο καθώς αν επιλέξω να πάω με γκρούπ θα είναι η πρώτη φορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν γνωρίζω τα συγκεκριμένα γραφεία, αλλά με τίποτα δε θα πήγαινα στα highlands κινούμενος με μεγάλο όχημα. Στα καλύτερα μέρη δε μπορεί καν να πάει, οι δρόμοι είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στενοί.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα στην ομάδα! Σε λίγες μέρες αναχωρώ για Ισπανία, παρ όλ αυτά διοργανώνω ήδη στο μυαλό μου το επόμενο ταξίδι το οποίο είναι για Σκωτία. Επειδή προς το παρόν δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα στο ταξίδι μου κοιτάω διάφορα ταξιδιωτικά γραφεία (βρήκα το palmos travel και το manessis travel) όπου διοργανώνουν ταξίδι με γκρούπ. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία με τα συγκεκριμένα τουριστικά γραφεία ή αν έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο καθώς αν επιλέξω να πάω με γκρούπ θα είναι η πρώτη φορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θα σου πρότεινα το versus travel. Το προτιμούν στην οικογένειά μου πολλάκις για ταξίδια και κατά μεγάλο ποσοστό είναι ικανοποιημένοι. Βλέπω επίσης ότι έχει καλύτερο πρόγραμμα για Σκωτία απ τα άλλα 2 που αναφέρεις.
Βέβαια η Σκωτία θέλει ιδανικά να γίνει road trip και όχι με γραφείο αλλά οκ καταλαβαίνω τους λόγους.
Αυτό λέω (αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link γραφείου) Οι κρυμμένες ομορφιές της Σκωτίας Νησί Σκάι (Εσωτερικές Εβρίδες), Χάιλαντς - με το Αμπερντίν και ανεξερεύνητη Βόρεια Σκωτία| Ιούλιος - Αύγουστος 2022 | Versus Travel
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Καλημέρα στην ομάδα! Σε λίγες μέρες αναχωρώ για Ισπανία, παρ όλ αυτά διοργανώνω ήδη στο μυαλό μου το επόμενο ταξίδι το οποίο είναι για Σκωτία. Επειδή προς το παρόν δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα στο ταξίδι μου κοιτάω διάφορα ταξιδιωτικά γραφεία (βρήκα το palmos travel και το manessis travel) όπου διοργανώνουν ταξίδι με γκρούπ. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία με τα συγκεκριμένα τουριστικά γραφεία ή αν έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο καθώς αν επιλέξω να πάω με γκρούπ θα είναι η πρώτη φορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι εγω για Σκωτία!!
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
@taver ωραία χρήσιμο αυτό να το γνωρίζω. @panlek30 θα κοιτάξω το versus travel τότε και σ ευχαριστώ και για το Link! @VOYAGEUSE αν θέλεις τον επόμενο μήνα που θα κοιτάξω να επικοινωνήσω με το ταξιδιωτικό σου στέλνω πληροφορίες!
 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
Επειδη το προγραμμά μου ομολογουμένως ήταν εξαντλητικό θα σου πρότεινα μια διανυκτερευση στο isle of skye και μία Inverness για να σας βγει πιο ανετα και να το απολαυσετε!

Τα highlights του ταξιδιού:
1. καστρο εδιμβούργου
2. λοφος calton
3. καστρο stirling
4. st. Andrews
5. Loch lomond - luss village
6. φαραγγι Glen Coe (περνας απο μέσα για να ανέβεις Χάιλαντς)
7. glenfinnan monument (εξω απο το fort william). Εκει θα δεις και την πετρινη γεφυρα που περνουσε το τρενο jacobite στον harry Potter!
8. fort Augustus
9. καταρράκτες falls of foyers (κοντα σε fort Augustus)
10. καστρο Eilean Donan (στο δρόμο για isle of skye)
11. Isle of Skye (portree, kilt rock, skye museum of island life, neist Point). Ειδικά το neist Point είναι η καλύτερη εικόνα που κρατησα απο το ταξίδι. Νομιζεις οτι είσαι στην άκρη του κόσμου. Γενικά το isle of skye ηταν απιστευτο. Μείνε ενα βραδυ οποσδήποτε. Ουτε τα μίσα δεν είδαμε. Ψάξε κ θα βρεις πολλα. Διανυκτευσε στο Portree.
12. loch ness & καστρο
13. Inverness

Μέρη που θελαμε να δουμε και δεν προλάβαμε:
1. Glamis castle
2. dunnottar castle
3. ενα αποστακτηριο ουισκι
4. Πολλα πραγματα στο isle of skye όπως (Gaerie Glen, Fairy Pools, old man of storr, talisker distillery)

Μέρη που θα παραλείπαμε:
1. Γλασκώβη
2. Perth

Γενικά ολή η διαδρομή απο την loch lomond και πάνω είναι υπεροχη. Περνας μεσα απο φαραγγια, δαση, λιμνες βουνα. Δε σταματας να κοιτας αριστερα-δεξια.

Καταλύμματα που μειναμε και στα προτείνω διοτι απο τυχη ήταν αψογα. Τα βρήκαμε καθοδον. Δεν ειχε γινει κρατηση:
1. glentower lower observatory στο fort william 90€ (γωνιακη σουιτα με θέα τη λιμνη κ πρωινο)
2. Corrie liath b&b στο fort augustus 70€ με πρωινο. Εξαιρετικοι ανθρωποι το ζευγαρι κ φοβερο σπιτικο πρωινο. Φοβερη οργανωση (σσ. σου εδιναν απο το βραδυ να συμπληρώσεις αιτηση με το τι ακριβως θέλεις να περιεχει το πρωινο της επομενης ημερας). Προσωπικα ουτε σε 4* ξεν. δε το έχω δει αυτο!
Πολύ ωραίο, συνοπτικό και χρήσιμο post!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.790
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom