Τουρκία Ταξίδι στην Τουρκία με αυτοκίνητο

billy13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σκέφτομαι να πραγματοποιήσω ταξείδι με αυτοκίνητο στην Τουρκία και πιο συγκεκριμένα Ανδριανούπολη, Κωνσταντινούπολη, Τραπεζούντα και Καπαδοκία. Περίοδος που με βολεύει είναι ο Μάρτιος ή Μάιος του 2012.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο αν η Τουρκία είναι ασφαλής τόσο για το αυτοκίνητο (αν δηλ κλέβουν κ.λπ.), όσο και για τον τρόπο οδήγησης τους.
Επιπλέον θα με βοηθούσε πολύ η όποια πληροφορία για ένα τέτοιο ταξείδι, καθώς και οι όποιες ενδεχόμενες προτάσεις.
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
billy13
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια χαρά είναι οι δρόμοι στην Τουρκία. Σε ορισμένα σημεία έχουν και autobahn. Σε άλλα σημεία είναι σαν την δική μας παλιά εθνική οδό. Οι Τούρκοι οδηγούν περίπου σαν εμάς τους έλληνες. Έχουν αρκετά πάρκιγκ όπου μπορείς να αφήσεςι το αυτοκίνητό σου με ασφάλεια. Μέσα στις πόλεις προτίμησε να το έχεις παρκαρισμένο και πήγαινε εκεί που θέλεις με ΜΜΜ ή με ταξί ή με τα πόδια. (δηλ. αυτό θα το κάνεις οπωσδήποτε στην Κωνσταντινούπολη).
Προτίμησε να πας όσο πιο αργά γίνεται στην Τραπεζούντα: το Μάρτη μπορεί μέχρι και να χιονίζει. Ο Πόντος έχει πολύ ψυχρό κλίμα. Στην Καππαδοκία μπορεί την μια ημέρα να χιονίζει και την άλλη να έχει 20 βαθμούς. (έχει συμβεί). Στον Πόντο απ' οτι μου έχουν πει-δεν έχω πάει- το οδικό δίκτυο θέλει προσοχή: είναι στενοί ι δρόμοι και έχει κίνηση.
Μέχρι 1 Απριλίου πάντως οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι πιο φθηνές -χειμερινή περιόδος. Τον Μάιο, που όμως ο καιρός ενδείκνυται περισσότερο, θα τα πληρώσεις πιο ακριβά.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Οπως στα λεει η Ερση ειναι και θα προσθεσω μονο,οτι ακομη και σε ορεινα μερη (βουνα Παφλαγονικα) μου ειχε κανει εντυπωση οτι το οδοστρωμα ηταν ειδικο για χιονι.Θες πολλες μερες ομως.Για ποσες μερες σκεφτεσαι?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
επίσης παρόλο που δεν έχω πάει ακόμα, ξέρω ότι η βενζίνη είναι πολύ ακριβή. Τσέκαρε το.
 

billy13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξείδι Τουρκία με αυτοκίνητο

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Σκέφτομαι να πάω για καμμιά 20αρια ημέρες, είναι αρκετο? Σε ότι αφορά το καύσιμο το αυτοκίνητό μου είναι ντήζελ, ελπίζω λοιπόν και πιο φτηνό...
Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέχω από πλευράς ασφαλείας?
Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια αξιοθέατα?
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
20 μερες.... εισαι αρχοντας!!!!Προβλημα ασφαλειας δεν υπαρχει.Απο αξιοθεατα,Σαφραμπολη,Κασταμονη,Αγκυρα,Αμασεια-ιδιαιτερη,πατριδα του Στραβωνα και του Μιθριδατη,λαξευτοι ταφοι-,Σινωπη-πατριδα του Διογενη του Κυνικου- και Τραπεζουντα(Παναγια Σουμελα και παλια ακατοικιτα αρχοντικα ελληνικα)
 

billy13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πηγή σε ευχαριστώ πολύ. Έχεις πάει λοιπόν σε αυτές τις περιοχές? Θα άξιζε ίσως και κάτι άλλο μιας και έχω 20 ημέρες?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Αδριανούπολη επίσης αξίζει: έχει υπέροχα τζαμιά (αν σου αρέσει η ισλαμική αρχιτεκτονική) Μη χάσεις το σύμπλεγμα Βαγιαζίτ, δεν είναι στο κέντρο, το οποίο το έχουν μετατρέψει σε ένα πολύ ωραίο και κατατοπιστικό μουσείο ιατρικής.
Περισσότερα για τα αξιοθέατα της παραγνωρισμένης Αδριανούπολης: Edirne travel guide - Wikitravel
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Ειναι ενα ταξιδι οδικο,το οποιο ειχα κανει το 2000.Ηθελα να φτασω στη λιμνη Βαν αλλα μαζι ειχα και την κορη μου -7 χρονων τοτε-και η κατασταση με το ΠΚΚ εγκυμονουσε πιθανους κινδυνους,δεν το τολμησα.Μπορει ομως να ξαναπαω και να το αποτελειωσω συντομα.
Εχεις τον χρονο και για Καππαδοκια,που σιγουρα αξιζει.
Τοσο τα παραλια του Ευξεινου,οσο και η ενδοχωρα ειναι αξεχαστα.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
20 μερες.... εισαι αρχοντας!!!!Προβλημα ασφαλειας δεν υπαρχει.Απο αξιοθεατα,Σαφραμπολη,Κασταμονη,Αγκυρα,Αμασεια-ιδιαιτερη,πατριδα του Στραβωνα και του Μιθριδατη,λαξευτοι ταφοι-,Σινωπη-πατριδα του Διογενη του Κυνικου- και Τραπεζουντα(Παναγια Σουμελα και παλια ακατοικιτα αρχοντικα ελληνικα)
Μμμμ Σαφράμπολη, τέλειο μέρος και το καλύτερο χαμάμ που έχω κάνει ποτέ, ένα κρύο μεσημεριανό του Οκτώβρη και τρελή βροχή να πέφτει!!!

Όσον αφορά το θέμα:

Η οδήγηση στην Τουρκία στους υπεραστικούς δρόμους βρίσκεται σε αρκετά καλό επίπεδο:

-Υπάρχουν οι κανονικοί αυτοκινητόδρομοι (εντελώς κλειστοί δρόμοι με 2 ή 3 λωρίδες ανά κατεύθυνση, ανισόπεδους κόμβους, φτηνά διόδια, service areas κλπ)
-Υπάρχουν οι εθνικές οδοί οι οποίες παλαιότερα είχαν διατομή κλασικής επαρχιακής οδού (1 πάει 1 έρχεται χωρίς νησίδα χοντρικά) όμως τα τελευταία χρόνια βρίσκεται σε εξέλιξη ένα γιγαντιαίο πρόγραμμα βελτίωσης των δρόμων με αποτέλεσμα σε εκτεταμένη κλίμακα πολλές εθνικές οδοί να έχουν διατομή 2+2 λωρίδων με νησίδα ή χαντάκι στη μέση χωρίς όμως ανισόπεδους κόμβους και γενικά χωρίς την ασφάλεια ενός κλειστού αυτοκινητοδρόμου. Φυσικά η κατασκευή των δρόμων αυτών βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, οπότε είναι πολύ πιθανό να βρεις μπροστά σου πολλά έργα τα οποία ίσως να συνεχίζονται για πολλά πολλά χιλιόμετρα. Αυτό είναι αρκετά ενοχλητικό, διότι κατά τη διάρκεια της κατασκευής των δρόμων στην Τουρκία, συνήθως οι παρακάμψεις κλπ που χρησιμοποιούνται δεν είναι σε καλή κατάσταση. Πάντως αν κινηθείς προς τη βορειανατολική Τουρκία όπως βλέπω ότι προγραμματίζεις, θα βρεις άφθονους δρόμους με 2+2 οι οποίοι θα σου κάνουν το ταξίδι πολύ άνετο.
-Υπάρχουν και οι κλασικές επαρχιακές οδοί, οι οποίοι σε γενικό επίπεδο θεωρούνται αρκετά καλοί, το οδόστρωμα φυσικά δεν είναι παντού καλό και σε μερικές περιπτώσεις θέλει προσοχή.

Η οδική συμπεριφορά των τούρκων δεν είναι και η καλύτερη. Δεν είναι βέβαια Αίγυπτος ή Κίνα αλλά σίγουρα είναι χειρότερα από την Ελλάδα. Στις υπεραστικές διαδρομές αυτό δεν φαίνεται και πολύ, γενικώς δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, στις πόλεις όμως και ιδιαίτερα στην Κωνσταντινούπολη θέλει αρκετή προσοχή γιατί κάτι λεωφορειάκια, ταξί κλπ πολλές φορές δεν προσέχουν τίποτα.

Η βενζίνη στην Τουρκία παλαιότερα ήταν για εμάς πολύ ακριβή, σχεδόν διπλάσια τιμή από εδώ. Όμως με την αύξηση των τιμών στα καύσιμα τον τελευταίο χρόνο η διαφορά έχει μειωθεί και μάλιστα πολύ. Πριν από 15 μέρες που πήγα στην Τουρκία εδώ έβαζα βενζίνη με 1,68-1,70 το λίτρο και στην Τουρκία έβρισκα άνετα με 1,75. Το diesel είναι μια πολύ καλή επιλογή, είναι σίγουρα φτηνότερο και φυσικά πολύ πιο οικονομικό σαν κατανάλωση.

Πάντως ένα 20ήμερο οδικό ταξίδι στην Τουρκία είναι σίγουρα συναρπαστικό, να είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις τέλεια, το ταξίδι ειδικά στον Πόντο είναι για μένα ο επόμενός μου στόχος, προς το παρόν έχω φτάσει μέχρι την πόλη Inebolu (Ινέπολη) που βρίσκεται στο μέσον περίπου της ακτής της Μαύρης θάλασσας μεταξύ Κωνσταντινούπολης και Τραπεζούντας.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Κατω και δυτικα απο το Ιnebolu υπαρχει μια περιοχη απιστευτου φυσικου καλλους το Pinarbaci.Ειχα την αισθηση οτι ημουν Ελβετια
 

kostasmath23

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά του forum και Χρονια Πολλα!

Σκεφτόμαστε με παρέα τώρα τις γιορτές να παμε Τουρκια και είτε να πάρουμε μαζί δικό μας αμάξι είτε να νοικιάσουμε κάποιο εκεί.

Η ερώτηση μου είναι η εξής και θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η εμπειρία σας αν έχετε κάνει στο παρελθόν κάτι παρόμοιο. Γνωρίζετε αν πρέπει να έχουμε διεθνές δίπλωμα για να πάρουμε δικό μας αμάξι ή να νοικιάσουμε κάποιο εκεί ή αν αρκεί το νέο ελληνικό δίπλωμα (δλδ η ροζ "πιστωτική" κάρτα). Επίσης αν ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να βγει διεθνές δίπλωμα, πως μπορούμε εμείς που είμαστε σε νησί να την προμηθευτούμε; Γιατί γραφεία ΕΛΠΑ βλέπω μόνο Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθειά σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom