Γενικά Ταξίδι στην κεντρική και νότια Αμερική

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλησπέρα!!!
Έφτασε επιτέλους ξανά η εποχή της επιλογής του επόμενου ταξιδιού μου!!!!Και πάλι όμως για άλλη μια φορά δυσκολεύομαι να αποφασίσω!!!Αυτή τη φορά αφήνω την Ασία και οδηγούμε προς Κεντρική ή Νότια Αμερική!!Η διάρκεια της εκδρομής θα είναι περίπου 2 εβδομάδες!!!Και έρχεται το ερώτημα:
Να πάμε Περού (υπήρχε και στην προηγούμενη επιλογή αλλά έχασε από την Ινδία) ή Μεξικό (που διαβάζοντας τις ιστορίες από το φόρουμ με ενθουσίασε) ή να πάμε Μεξικό (λιγότερες ημέρες όμως) με ολίγη Αβάνα?
Ακούω γνώμες!!!!!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω θα σου ελεγα αν πας μεξικο να πας μονο μεξικο, ειναι τεραστια η χωρα, θα το γεμισεις μια χαρα το προγραμμα. ειτε περου πας ειτε μεξικο δεν νομιζω να περασεις ασχημα. περου για μενα ειναι ονειρο αλλα το μεξικο ηταν ακομα μεγαλυτερο.
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
'Οντως είναι από τα πιο ευχάριστα διλήμματα!!!Και εγώ για Περού κατευθυνόμουν αλλά διαβάζοντας τις ιστορίες για το Μεξικό και βλέποντας φωτογραφίες άρχισα να αμφιταλαντέυομαι!Είμαι σίγουρη ότι και τα δύο θα είναι μοναδικά....Το Περού έχασε πέρυσι λόγω του ιού ζήκα που ήταν καθηερινό θέμα παντού και επηρεάστηκα με αποτέλεσμα να πάμε Ινδία. Δεν το μετάνιωσα καθόλου, ήταν μοναδικά!
 

Zoifal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Θα ήθελα τις συμβουλές σας. Σκεφτόμαστε να κάνουμε ενα ταξίδι για περίπου ενα μήνα κάπου στην κεντρική ή νότια Αμερική, αλλά το budget είναι περιορισμένο (2,500€/ άτομο). Μπορείτε να μας προτείνετε κάποια/ κάποιες χώρες ίσως που θα ήταν εφικτό αυτό απο οικονομικής άποψης και απο άποψη ασφαλείας; παρέλειψα να πω ότι είμαστε δυο γυναίκες. Αρχικά, σκεφτόμασταν για Κόστα Ρίκα, αλλά μάλλον θα είναι λίγα τα χρήματα για να μπορέσουμε να μείνουμε εκεί κάποιο διάστημα! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Κόστα Ρίκα είναι πανάκριβη ρε σεις. Φτηνές είναι οι:
Σαλβαδόρ
Παραγουάη
Βολιβία
Περού υπό προϋποθέσεις
Γουατεμάλα
Νικαράγουα
Ονδούρα
Βενεζουέλα (μακριά!)

Στη θέση σας θα κοιτούσα Νικαράγουα, Γουατεμάλα, Σαλβαδόρ και Ονδούρα για το κοπαν, ή Βολιβία και ναι, Περού. Για το τελευταίο θα πρέπει να κάνετε αλχημείες αλλά βγαίνει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ενδιαφέρουσα συζήτηση.
Πολύ συνοπτικά Γιώργο αν μπορείς τι παίζει με το θέμα «ασφάλεια» σε όλα αυτά τα μέρη, και ειδικά στο Περού.
Νομίζω είναι ένα από τα πιο βασικά κριτήρια (μαζί με το οικονομικό) για την επιλογή του προορισμού.
Ειδικά η φίλη πάνω αναφέρει ότι είναι και δύο γυναίκες. Πόσο εύκολη ή όχι είναι μια τέτοια μεμονωμένη εκδρομη;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
2500 μου βγηκε για περου 3 εβδομαδες, θεωρω οτι θα εβγαζα και 4 με περικοπες. πχ πηρα 3 εσωτερικες πτησεις, μπορουσα τις 2 να τις κανω με βραδινα λεωφορεια. πχ ματσου πιτσου που ειναι χοντροτατο εξοδο μπορεις να μην παρεις τρενο που ειναι πιασοκωλε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
2500 μου βγηκε για περου 3 εβδομαδες, θεωρω οτι θα εβγαζα και 4 με περικοπες. πχ πηρα 3 εσωτερικες πτησεις, μπορουσα τις 2 να τις κανω με βραδινα λεωφορεια. πχ ματσου πιτσου που ειναι χοντροτατο εξοδο μπορεις να μην παρεις τρενο που ειναι πιασοκωλε
Ε ναι συν μια εβδομάδα ακόμη που έχουν τα παιδιά, θα χειριστούν λίγο Αλλά βγαίνει .

Από αυτές πιο ασφαλής είναι η Βολιβία. Και το Περού ασφαλές είναι, με λίγη προσοχή και κοινή λογική. Η Κεντρική Αμερική πολύ πιο προβληματική για 2 κοπέλες, ιδίως στα αστικά κέντρα, αλλά και σε πολλά μέρη εκτός αυτών. Ασφαλέστερη ήταν η Νικαράγουα αλλά με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση πλέον είναι οξυμένα τα πνεύματα. Κρίμα γιατί είναι η πιο όμορφη και φτηνή. Για 2 κοπέλες δε θα σύστημα καμία χώρα πλην μπελιζ στην Κεντρική Αμερική, αλλά είναι ακριβό το άτιμο.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
οταν λες ακριβο; γιατι το σκεφτομαι το μπελιζ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom