Σερβία Σερβια

Mariosgr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας
Αυριο φευγω για Σερβια.Θελω να ρωτησω αν ξερετε οι τιμες στα Χοστελ ισχυουν οτι γραφουν?
π.χ.σε 2κλινο για 10 μερες απο 160-180 ευρω και για τα δυο ατομα.Οποια πληροφορια μου γραψετε
θα με βοηθησει αφανταστα διοτι ειναι η πρωτη φορα που παω και εχω αγνοια.Χρηματα να αλλαξω
εδω η εκει?Επισης με ταυτοτητα Ε.Ε. μπορω να παω η χρειαζεται διαβατηριο?Ευχαριστω πολυ και περιμενω συντομα απαντηση σας!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Χρηματα να αλλαξω
εδω η εκει?Επισης με ταυτοτητα Ε.Ε. μπορω να παω η χρειαζεται διαβατηριο?
Χρήματα να αλλάξεις στα σύνορα.
Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αρκεί.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δεν ξερω που θα πας στη Σερβια παντως στο Βελιγραδι εκτος απο τα ανταλλακτηρια υπαρχουν και κατι πολυ εξυπηρετικα μηχανηματα που βαζεις τα ευρω σου κ βγαζουν δηναρια. Εγω δεν καταφερα να βρω δηναρια στην Ελλαδα. Πηγα σε δυο μαγαζια συν το αεροδρομιο. Η ισοτιμια ηταν καλυτερη εκει στη Σερβια
 

Gorget

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας ειμαι η Gorget, νεο μελος.
Ετοιμαζω για το Πασχα ταξιδι για Βελιγραδι και Ντρβενγκραντ, το ξυλινο χωριο του Κουστουρίτσα. Αθήνα - Βελιγραδι αεροπορικος, και μετα μαλον θα νοικιάσω αυτοκηνιτο. Θελώ να επισκεφτώ και το Νοβι σαντ. Θα ήθελα τις συμβουλες σας οσοι εχετε κανει αυτο το ταξιδι. Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ψάχνω να βρω κάποιο σημείο ενδιαφέροντος στη διαδρομή απο Βελιγράδι για Νις μέσω του Ε75, χωρίς να χρειαστεί να λοξοδρομησω πάνω απο 100 χλμ. Έχω βρει μόνο την εκκλησία του Αγ.Γεωργιου στο Τοπολα που πήγε η @Grerena . Υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον για να έχω κάποια εναλλακτική; Οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.050
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ψάχνω να βρω κάποιο σημείο ενδιαφέροντος στη διαδρομή απο Βελιγράδι για Νις μέσω του Ε75, χωρίς να χρειαστεί να λοξοδρομησω πάνω απο 100 χλμ. Έχω βρει μόνο την εκκλησία του Αγ.Γεωργιου στο Τοπολα που πήγε η @Grerena . Υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον για να έχω κάποια εναλλακτική; Οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
Τα μοναστηρια Manasija, Ravanica, Lesje 10-40 km απο τον Ε75
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ψάχνω να βρω κάποιο σημείο ενδιαφέροντος στη διαδρομή απο Βελιγράδι για Νις μέσω του Ε75, χωρίς να χρειαστεί να λοξοδρομησω πάνω απο 100 χλμ. Έχω βρει μόνο την εκκλησία του Αγ.Γεωργιου στο Τοπολα που πήγε η @Grerena . Υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον για να έχω κάποια εναλλακτική; Οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
Το περίκλειστο με τείχη Manasija Monastery δείχνει να έχει ένα ενδιαφέρον.
Η πόλη Jagodina επίσης που είναι σχεδόν πάνω στο δρόμο δηλ. δεν είναι καν παράκαμψη από τον Ε75.
Το Pokajnica Monastery, ένα όμορφο ξύλινο Μοναστήρι που έχει σχέση με τους Karadjordie και αυτό πάνω στον Ε75.
Prskalo Waterfall που λίγο λοξοδρομείς αλλά βλέπεις κάτι άλλο εκτός από Μοναστήρια. :)

Σε κανένα από τα παραπάνω δεν έχω πάει. Απλά ήταν όλα αποτελέσματα της αναζήτησης μου προκειμένου να βρω κάτι ενδιαφέρον στη διαδρομή μου ως το Βελιγράδι για να κάνω στάση ή διάλειμμα. Τότε λοιπόν είχα διαλέξει την Τόπολα όπως επισήμανες. Την επόμενη φορά κάτι από τα παραπάνω εκτός αν ανακαλύψεις και εσύ τίποτα άλλο. :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το Pokajnica Monastery, ένα όμορφο ξύλινο Μοναστήρι που έχει σχέση με τους Karadjordie και αυτό πάνω στον Ε75.
Prskalo Waterfall που λίγο λοξοδρομείς αλλά βλέπεις κάτι άλλο εκτός από Μοναστήρια. :)
Φιλενάδα! :heart: Σ ευχαριστώ 😊


προκειμένου να βρω κάτι ενδιαφέρον στη διαδρομή μου ως το Βελιγράδι για να κάνω στάση ή διάλειμμα. Τότε λοιπόν είχα διαλέξει την Τόπολα όπως επισήμανες. Την επόμενη φορά κάτι από τα παραπάνω εκτός αν ανακαλύψεις και εσύ τίποτα άλλο. :)
Το ανέβασμα το έχω βρει! Στο κατέβασμα όμως υπάρχει πιθανότητα να μη φύγω νωρίς το πρωί από Βελιγράδι, οπότε χρειάζομαι κάτι πιο σίγουρο! Η εκκλησία μαυσωλείο που πήγες είναι απο αυτά που γουστάρω τρελά, αλλά εσύ πήγες Πάσχα και το βρήκες κλειστό....Αν εγώ πάω μία καθημερινή του Οκτώβρη, τι θα βρω οεοοο;.... οπότε βγήκα προς αναζήτηση εναλλακτικής 😘 Βλέποντας και κάνοντας. Τα κρατώ όλα και θα σε ενημερωσω 🥰
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Το υποψιάστηκα!!!
Μετά την προηγούμενή σου ανάρτηση από Κράλιεβο .... σκέφτηκα:
"Που πάει από εκεί; Μόνο το Uvac έχει μείνει"
αφού σε όλα τα άλλα στα Βαλκάνια έχεις πάει.
Μπράβο! Να περνάτε καλά. :)
Και θέλουμε και λεπτομέρειες, όποτε ... :oops:
(από που προσέγγισες, σε ποιο viewpoint πήγες, αν υπάρχει καλό κατάλυμα κοντά ή το κάνατε ημερήσια, αν πήγατε στο σπήλαιο και αν αξίζει)
Ας απαντήσω εδώ στις ερωτήσεις που μου έκανε η @Grerena για να υπάρχουν οι πληροφορίες, γιατί φοβάμαι ότι δεν θα αξιωθώ να γράψω αναλυτικότερα για το φετινό μας οδικό.

Ο κύριος στόχος του κομματιού της Σερβίας ήταν οι μαίανδροι του ποταμού Uvac και γύρω από αυτόν χτίστηκε η διαδρομή στη Σερβία, ώστε να συμπληρώσουμε και κάποια κενά στις γύρω περιοχές της χώρας.

IMG_20230806_150939-PANO.jpg


Η διαδρομή που κάναμε ήταν η παρακάτω:

1.jpg




Το Κράλιεβο προέκυψε σαν ενδιάμεση στάση για να σπάσουν τα χιλιόμετρα της διαδρομής από Ελλάδα και ήταν συμπαθητικό.

Οπότε μπήκε και η επίσκεψη στη μονή Ζica που λόγω της διανυκτέρευσης προέκυψε, αλλά αξίζει να πάει κάποιος εκεί αν περάσει από αυτά τα μέρη.

IMG_20230806_084635.jpg


Δεύτερο αστεράκι η μονή Studenica, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο. Χρειάστηκε να κάνουμε μια μικρή παράκαμψη της 1 + ώρας επιπλέον, αλλά νομίζω ότι άξιζε ο κόπος τόσο για το μοναστήρι αλλά και για την όμορφη διαδρομή που κάναμε.

IMG_20230806_105449.jpg


Και πάμε στους μαιάνδρους. Αυτούς μπορείς να τους δεις από δύο σημεία θέασης το ένα σχεδόν απέναντι από το άλλο. Εγώ προτίμησα αυτό:

2.jpg


γιατί ήταν πιο βολικό στην διαδρομή μας και είχε επιβεβαιωμένα ασφάλτινο δρόμο πρόσβασης. Βέβαια ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή

2b.jpg


και της οδηγίες της Google, πήγαμε να το προσεγγίσουμε από αυτόν τον χωματόδρομο,

3.jpg


που είχε πολλά νεροφαγώματα και ήταν σχεδόν αδύνατον να τον περάσει απλό αυτοκίνητο. Δεν ξέρω τι με έπιασε και το προσπάθησα, αφού ήξερα σίγουρα ότι υπάρχει καλύτερος δρόμος. Ευτυχώς μετά από 500 μέρα έκανα αναστροφή και μπήκα στον “ίσιο δρόμο”. Ο οποίος δρόμος είναι αυτός:

4.jpg


και ξεκινά δίπλα στην τεχνητή λίμνη που σχηματίζει το ποτάμι.

Η πεζοπορία για την εξέδρα παρατήρησης είναι εύκολη, 5-10 λεπτά.

Το άλλο σημείο θέασης μπορείς να το προσεγγίσεις και με βάρκα από το ποτάμι, αλλά έχει δύσκολη ανάβαση από ότι διάβασα. Στην βαρκάδα αυτή ενίοτε περιλαμβάνεται και η επίσκεψη στο σπήλαιο Ledena Pećina, (δεν ξέρω αν εννοείς αυτό @Grerena ) το οποίο ήταν και αυτό στους στόχους μας.

Είχα σκοπό να κάνουμε την βαρκάδα στο ποτάμι χωρίς την ανάβαση στο σημείο παρατήρησης και να πάμε και στο σπήλαιο. Όμως περάσαμε από εκεί τις μέρες που έριξε τις πολλές βροχές στην περιοχή (νομίζω και στη βόρεια Ελλάδα) οπότε περιορίσαμε αυτά που θα βλέπαμε και ευτυχώς μας άφησε κάποια κενά ο καιρός για να δούμε τα βασικά που ήθελα περισσότερο να δω.

Αν βιαζόμουν θα έκανα την επόμενη διανυκτέρευση στο Zlatibor. Όμως για να μη με μουτζώσουν οι άμοιροι συνταξιδιώτες μου, (το γνωστό πολυπληθές καραβάνι) αλλά και για να απολαύσουμε τη φύση της Σερβίας έβαλα μια διανυκτέρευση στο Nova Varos στο οποίο βρίσκεις κάποια οικονομικά καταλύματα. Αυτό που μείναμε εμείς και το λατρέψαμε και οι 14 είναι το:

https://www.google.gr/maps/place/Zlatarska+dolina/@43.4592116,19.7676132,12.75z/data=!4m9!3m8!1s0x4757f7aab065169f:0x14b24092f1828e54!5m2!4m1!1i2!8m2!3d43.4587795!4d19.7748392!16s%2Fg%2F11p02sxlh_?hl=el&entry=ttu


Το πίσω όχι το μπροστά :)
IMG_20230806_181940.jpg


μόνο με 35€ για 4 άτομα και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Το Nova Varos όταν το βλέπεις από έξω λες, μα που ήρθα στην Ελβετία;; Όταν το περπατήσεις όμως, σαν πόλη, δεν λέει και πολλά. Επίσης είχε μηδενικό καλοκαιρινό τουρισμό σε αντίθεση με το Zlatibor και λίγο δυσκολευτήκαμε να βρούμε να φάμε, όμως τελικά τα καταφέραμε.

Επόμενη διανυκτέρευση στο υπερτουριστικό Zlatibor, με επισκέψεις στη λίμνη Zlatarsko Jezero, στο σπήλαιο Stopić Cave και στο μουσείο του χωριού Open air museum Old village Sirogojno.

IMG_20230807_191810.jpg


Φεύγοντας προς Βοσνία, ήθελα οπωσδήποτε να περάσω από το σπιτάκι στον Δρίνο. Όμως έπρεπε να κάνουμε μια παράκαμψη 1+ ώρας. Το πλάσαρα όμως, στη νεολαία κυρίως, ως το σούπερ ντούπερ ινσταγκραμικό σημείο που έρχονται από τα πέρατα της γης για να το φωτογραφίσουν και έπιασε. Η αλήθεια είναι ότι συναντήσαμε και κάποιους ασιάτες με κάτι γκουμούτσες φωτογραφικές μηχανές και επιβεβαιώθηκα. Οπότε όλοι μείναμε ευχαριστημένοι που το είδαμε και αυτό και φυσικά όλοι το ανέβασαν στο instagram τους. 😄

IMG_20230808_105226.jpg


Το συνολικό κομμάτι της διαδρομής μας στη Σερβία το λάτρεψα περισσότερο από όλα τα φυσιολατρικά κομμάτια του οδικού μας. Μακάρι να μπορέσουμε κάποια στιγμή να το κάνουμε και χειμώνα με χιόνια, νομίζω ότι θα έχει ξεχωριστή ομορφιά.

Αυτά τα λίγα για τώρα. Ίσως κάποια στιγμή να αναφερθώ πιο αναλυτικά σε όλο το οδικό μας.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το συνολικό κομμάτι της διαδρομής μας στη Σερβία το λάτρεψα περισσότερο από όλα τα φυσιολατρικά κομμάτια του οδικού μας. Μακάρι να μπορέσουμε κάποια στιγμή να το κάνουμε και χειμώνα με χιόνια, νομίζω ότι θα έχει ξεχωριστή ομορφιά.
Έχει τόσες μέρες που ξεσκονίζω τα σημεία ενδιαφέροντος της Σερβία και η δυτική πλευρά της νομίζω οτι είναι μακράν πιο πλούσια απο ποσότητα σημείων ενδιαφέροντος! Αλλά η δυτική Σερβία θα γίνει σε άλλο ταξίδι. Εύχομαι να περάσατε πολύ πολύ όμορφα!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Βασίλη γενικά! :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ας απαντήσω εδώ στις ερωτήσεις που μου έκανε η @Grerena για να υπάρχουν οι πληροφορίες, γιατί φοβάμαι ότι δεν θα αξιωθώ να γράψω αναλυτικότερα για το φετινό μας οδικό.
Α!!! μη μας λες τέτοια.
Περιμένουμε ιστορία. :) :) :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom