Συρία Ταξίδι στη "μεταπολεμική" Συρία το 2022

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Χρόνια Πολλά και καλό υπόλοιπο εορτών σε όλους!

Ταξίδεψα στη Συρία πριν 2 μήνες περίπου και θα ξεκινήσω σήμερα την ιστορία μου με μια εισαγωγή, αναφορικά με τους λόγους που επέλεξα αυτή τη χώρα και τις γενικές μου εντυπώσεις. Δε θα αναφερθώ καθόλου σε ιστορικές πληροφορίες που μπορεί ο καθένας να βρει εύκολα στο διαδίκτυο, αλλά καθαρά στην προσωπική μου εμπειρία και στις πληροφορίες που έλαβα από τους ντόπιους, εκεί επί τόπου.

Να επισημάνω ότι η Συρία δε βρισκόταν ποτέ στη λίστα μου. Δεν ξέρω γιατί. Εκτός από την ιστορική Παλμύρα, δεν είχα ποτέ την επιθυμία να την επισκεφτώ. Η αρχική ιδέα ήταν μιας φίλης, αλλά δεν την είχα δώσει σημασία, καθώς η προτεραιότητά μου αυτή την περίοδο είναι ένα άλλο σημείο του πλανήτη. Από τις αρχές του έτους λοιπόν προσπαθούσα να προσαρμόσω το ταξίδι που ήθελα να κάνω φέτος το Νοέμβριο στο budget μου, δυστυχώς με μεγάλη αποτυχία. Είχα κουραστεί να ψάχνω, οπότε "υπέκυψα" στην πρόταση της φίλης μου για τη Συρία.

Οι λόγοι που ξεκίνησα να το σκέφτομαι πιο σοβαρά ήταν πολλοί: αρχικά τα φθηνά αεροπορικά εισιτήρια προς/από Βηρυτό (μου βγήκαν περίπου 140Ε από Θεσ/νικη - Βηρυτό μέσω Αθηνών, χρησιμοποιώντας ένα κουπόνι της aegean). Θα είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ τις κατεστραμμένες -από τον πόλεμο- πόλεις προτού ανοικοδομηθούν και να ζήσω τη χώρα προτού γίνει και πάλι φουλ τουριστική. Επίσης, ενώ η Συρία είναι πλέον ανοιχτή στον τουρισμό, δεν είναι ακόμα δημοφιλής στον μαζικό τουρισμό και στα μεγάλα γκρουπ όπως παλιά, οπότε λιγότερος κόσμος παντού.
Αλλά ο κύριος λόγος φυσικά ήταν η επίσκεψη στην Παλμύρα, έστω και με ειδική άδεια!
......έχω βίτσιο με την έρημο, τι να κάνω.... :xalara::xalara:

Το μεγάλο μου όχι όμως, το οποίο με καθυστερούσε να πάρω την τελική απόφαση ήταν το υποχρεωτικό ταξίδι με τουριστικό γραφείο. Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που ταξίδεψα με αυτό τόν τρόπο και η αλήθεια είναι ότι δε θα το επαναλάβω. Έχοντας επιλέξει και συνηθίσει να ταξιδεύω είτε ολομόναχη, ή το πολύ με 1 άτομο ακόμα, και να έχω την πλήρη ελευθερία στα ταξίδια μου, ήταν πάρα πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ σε ένα πρόγραμμα (που δεν μου άρεσε καν από την αρχή) αλλά και στη συμβίωση με άλλα 4 άτομα. Επίσης, η τιμή των 1000 δολλαρίων για ένα φιξ πρόγραμμα 8 ημερών θεωρούσα και θεωρώ ότι είναι υπερβολική, σκεπτόμενη ότι πέρσυ για 1 μήνα στη Δυτ.Αφρική είχα ξοδέψει τα ίδια χρήματα. 2 μήνες μετά, και ακόμα δεν έχω κατασταλάξει εάν το μετάνοιωσα ή όχι.....

Τέλος πάντων, δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή για να επισκεφτείς αυτή τη στιγμή στη Συρία, παρά μόνο εάν συνοδεύεσαι από ντόπιο οδηγό και ξεναγό και να κυκλοφορείς στη χώρα με ειδικές άδειες. Και αυτό όχι για λόγους άμεσης ασφάλειας, αλλά κυριώς για λόγους πρόληψης, εξ'αιτίας ενός Γερμανού τουρίστα, που το 2018 μπήκε παράνομα σε εμπόλεμη ζώνη. Εκείνες τις χρονιές επιτρεπόταν ακόμα το ταξίδι στους ανεξάρτητους ταξιδιώτες και η περιήγηση γενικά στη χώρα, με εξαίρεση κάποιες απαγορευμένες ζώνες. Μία από αυτές ήταν και η β.δυτική πλευρά, από την πόλη Idlib και πάνω, εκεί όπου ακόμα συνεχίζεται ο πόλεμος με τους Τούρκους. Ο τουρίστας αυτός λοιπόν, κανείς δεν ξέρει πως, μπήκε ανενόχλητος σε εκείνη την περιοχή, έκανε τη "βόλτα" του και επιστρέφοντας στην ασφαλή ζώνη που βρίσκεται υπό την κατοχή της κυβέρνησης (θα το αναλύσω αργότερα), τον έπιασε ο Συριακός στρατός, τον απέλασαν από τη χώρα, και από τότε, απαγόρευσαν την είσοδο και το ταξίδι σε μεμονωμένους τουρίστες.
Έτσι, την πατήσαμε όλοι!

(συνεχίζω με πρακτικές πληροφορίες.......)


Η εκπληκτική Παλμύρα στη μέση της Συριακής ερήμου

palmyra.jpg



Στην κατεστραμμένη παλιά πόλη του Χομς

homs.jpg




Η ακρόπολη του Αλέππο (Χαλέπι) που έμεινε ανέπαφη από τον πόλεμο

aleppo.jpg
 
Last edited:

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Ο πόλεμος της Συρίας είναι μεγάλο μπλέξιμο. Όσο διάβαζα πριν το ταξίδι, τόσο περισσότερο μπερδευόμουν. Και το μπέρδεμα έγινε ακόμα μεγαλύτερο εκεί, με όλα αυτά που άκουγα από τους ντόπιους, που βρίσκονται σε μια αδιέξοδη, μπουρδουκλωμένη κατάσταση: "ο πρόεδρός μας είναι δικτάτορας, θέλουμε δημοκρατία, αλλά τον υποστηρίζουμε γιατί μας γλύτωσε από τους αντάρτες και το ISIS"!!! Κάποιοι όντως τον υποστηρίζουν, άλλοι αναγκάζονται να τον αποδεχτούν για να μπορέσουν να ζήσουν όσο πιο φυσιολογικά γίνεται, το θέμα είναι ότι όντως στη Συρία, ο πόλεμος όπως τον γνωρίζαμε, πλέον δεν υπάρχει.

Παρ'όλα αυτά, ακόμα και ως επισκέπτης καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή ότι κάτι δεν πάει καλά, αφού αναγκάζεσαι να βλέπεις παντού σε φωτογραφίες και πανό τη μούρη του Ασάντ, του προέδρου τους. Ήταν πραγματικά έντονο και ενοχλητικό, αν και από ένα σημείο και μετά το συνηθίσαμε. (σε κάποια φάση μάλιστα σκεφτόμουν τι θα γινόταν σε μια παρόμοια κατάσταση στην Ελλάδα με τον εκάστοτε πρωθυπουργό!
:haha:
:haha:
ΗΜΑΡΤΟΝ!)

damascus2.jpg


damascus1.jpg


Ας ξεμπλέξουμε λοιπόν το κουβάρι του πολέμου και ας το δούμε λίγο πιο απλά:

Ενώ το 2011 ξεκίνησε ένας εμφύλιος μεταξύ της δικτακτορικής κυβέρνησης και του ελεύθερου Συριακού στρατού και ανταρτών, μπλέχτηκαν ένα σωρό χώρες, ΗΠΑ, Ρωσία, Ιράν, Ιράκ, ΙΣΙΣ, παρακλάδια της Αλ Κάϊντα, και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Η συνέχεια είναι γνωστή.
Και φτάνουμε στα τελευταία χρόνια, όπου η επίσημη (με το έτσι θέλω εκλεγμένη) κυβέρνηση της Συρίας "απελευθερώνει" το μεγαλύτερο μέρος της χώρας και σιγά σιγά η ζωή επιστρέφει στην όποια κανονικότητα. Οι παλιές κατεστραμμένες πόλεις έχουν αρχίσει ήδη να ανοικοδομούνται, οι κάτοικοι επιστρέφουν σιγά σιγά στα σπίτια τους, στις δουλειές τους και ο τουρισμός ανοίγει. Εξάλλου, δεν είναι όλη η χώρα κατεστραμμένη (η Δαμασκός, και η Χάμα έχουν μείνει ανέπαφες).

Αυτή τη στιγμή ο πόλεμος έχει μεταφερθεί στη β.δυτική πλευρά της χώρας, στα σύνορα με Τουρκία. Η β.ανατολική πλευρά ανήκει στους Κούρδους, με τους οποίους από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια διαμάχη. Η ανατολική πλευρά που είναι μόνο έρημος, με κάποια σκόρπια χωριά και καταυλισμούς νομάδων έχει ακόμα θέματα με το Isis. Η παλιά πόλη της Παλμύρας ουσιαστικά είναι το σύνορο της ελεύθερης Συρίας και το τελευταίο σημείο που ελέγχει ο Συριακός στρατός και η κυβέρνηση. Η ν.δυτική πλευρά βρίσκεται υπό την κατοχή του Ισραήλ με πολλές διαμάχες, και η νότια Συρία ανήκει στους αντάρτες και στον ελεύθερο Συριακό στρατό.

Σε αυτό τον χάρτη βλέπουμε τη σημερινή κατάσταση της χώρας:

2022-12-27 Map of Syrian Civil War syria.liveuamap.com.png


Η κόκκινη περιοχή είναι η ελεύθερη Συρία, ελεγχόμενη από την Κυβέρνηση του Ασσάντ
Η κίτρινη είναι η περιοχή των Κούρδων
Η πράσινη στο βορρά η εμπόλεμη ζώνη με τους Τούρκους
Η μωβ δυτικά βρίσκεται υπό την κατοχή του Ισραήλ

Στα νότια η περιοχή που ανήκει στους αντάρτες δεν έχει άλλο χρώμα στον χάρτη, ίσως γιατί δεν υπάρχει κάποια διένεξη αυτή τη στιγμή. Παρ'όλα αυτά, δεν ελέγχεται από την κυβέρνηση. Εμείς φτάσαμε μέχρι τα σύνορα, στην αρχαία πόλη Bosra.

Αφού ξεκαθαρίσαμε λίγο το πολεμικό τοπίο ας πάμε και στο ταξιδιωτικό κομμάτι της ιστορίας.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία Μαράκι! Περιμένουμε τη συνέχεια!
Θέλω τόσο να πάω Συρία, ελπίζω σύντομα να εξομαλυνθεί και άλλο η κατάσταση ούτως ώστε να μπορούμε να πηγαίνουμε χωρίς πρακτορείο (το οποίο είναι ομολογουμένως και αρκετά τσιμπημένο). Σε κάθε περίπτωση ταξίδι ζωής!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
(σε κάποια φάση μάλιστα σκεφτόμουν τι θα γινόταν σε μια παρόμοια κατάσταση στην Ελλάδα με τον εκάστοτε
ευτυχώς δεν έζησες την επταετία της χούντας, εκεί να δεις πορτραίτα του Παπαδόπουλου παντού, ιδίως στην επαρχία...
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.610
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ευτυχώς δεν έζησες την επταετία της χούντας, εκεί να δεις πορτραίτα του Παπαδόπουλου παντού, ιδίως στην επαρχία...
και στην Τουρκία του Ερντογάν!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή η προσωπολατρεία είναι έκδηλη σε όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα. Δε θα ξεχάσω την επικ γκάφα που έκανα στο ξενοδοχείο που μέναμε στο Αμμάν με την @underwater όταν ρώτησα τον συμπαθέστατο ξενοδόχο αν ένα πορτρέτο απεικόνιζε τον ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου και που απάντησε “he is the king” . Ακόμα γελάμε !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αυτή η προσωπολατρεία είναι έκδηλη σε όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα. Δε θα ξεχάσω την επικ γκάφα που έκανα στο ξενοδοχείο που μέναμε στο Αμμάν με την @underwater όταν ρώτησα τον συμπαθέστατο ξενοδόχο αν ένα πορτρέτο απεικόνιζε τον ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου και που απάντησε “he is the king” . Ακόμα γελάμε !
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι με το που διάβασα χθες τα σχόλια το πρώτο άτομο που σκέφτηκα ήσουν εσύ! 😂
Μπορεί η παρουσία σου στην Ιορδανία να ήταν σύντομη, ήταν όμως καθοριστική. 😄 Σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι, κάθε φορά που βλέπαμε φωτό του βασιλιά (βλ. καθημερινά) σε μνημονεύαμε και λέγαμε "ο ξενοδόχος". 😄❤
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία Μαράκι! Περιμένουμε τη συνέχεια!
Θέλω τόσο να πάω Συρία, ελπίζω σύντομα να εξομαλυνθεί και άλλο η κατάσταση ούτως ώστε να μπορούμε να πηγαίνουμε χωρίς πρακτορείο (το οποίο είναι ομολογουμένως και αρκετά τσιμπημένο). Σε κάθε περίπτωση ταξίδι ζωής!
Δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα (το θέμα του ελεγχόμενου ταξιδιού με πρακτορείο εννοώ), το ελπίζω πάντως. Υπερκοστολογημένο, δεν το συζητώ!!! Και σκέψου να το πουλήσει Ελληνικό γραφείο με τη δικιά του προμήθεια, πόσο θα πάει η τιμή!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
ευτυχώς δεν έζησες την επταετία της χούντας, εκεί να δεις πορτραίτα του Παπαδόπουλου παντού, ιδίως στην επαρχία...
ευτυχώς :haha: τα ζω σε άλλες χώρες τώρα
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
και στην Τουρκία του Ερντογάν!
κι εκεί κότσαραν τη μούρη του παντού? Πέρσυ που βγήκα από το αεροδρόμιο για την κρουαζιέρα στον Βόσπορο, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Αυτή η προσωπολατρεία είναι έκδηλη σε όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα. Δε θα ξεχάσω την επικ γκάφα που έκανα στο ξενοδοχείο που μέναμε στο Αμμάν με την @underwater όταν ρώτησα τον συμπαθέστατο ξενοδόχο αν ένα πορτρέτο απεικόνιζε τον ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου και που απάντησε “he is the king” . Ακόμα γελάμε !
χαχαχα, ήταν τουλάχιστον ωραίος? :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom