Πολωνία Ταξίδι στον τόπο γέννησης του πατέρα μου

ludvihoscar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους.

Πρώτο μου θέμα αυτό στο φορουμ και έχω πολλές ερωτήσεις.

Ο πατέρας μου γεννήθηκε στην Πολωνία (Dzierzoniow), πολη που βρισκεται κοντα στην σχετικα πιο γνωστη Bielawa (γενετειρα του θειου μου). Ο πατερας μου εφυγε απο εκει 7 ετων και θυμαται λιγα πραγματα αλλα αμυδρα, ομως μου λεει πως θα ηθελε να κανει ενα ταξιδι εκει για να γνωρισει την πολη στην οποια γεννηθηκε εκεινος αλλα και ο αδερφος του.

Η ερώτηση ειναι: Σε ποιο αεροδρόμιο θα πρέπει να προσγειωθούμε? Με τι μέσο θα πάμε στις 2 αυτές πόλεις από το αεροδρόμιο?

Αν υπάρχει κανείς με γνώσεις καλές επάνω στο θέμα Πολωνία, θα ήθελα να με διαφωτίσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
το πιο κοντινο αεροδρομιο ειναι του Wroclaw.
Απο Wroclaw μπορειτε να πατε στο Dzierzoniow με κτελ, αποσταση 1:20.
Περισσοτερα δειτε εδω https://www.e-podroznik.pl/
 

ludvihoscar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
το πιο κοντινο αεροδρομιο ειναι του Wroclaw.
Απο Wroclaw μπορειτε να πατε στο Dzierzoniow με κτελ, αποσταση 1:20.
Περισσοτερα δειτε εδω https://www.e-podroznik.pl/
Σας ευχαριστω ολους παιδια.

Ψαχνω πτησεις για Βροτσλαβ αλλα δεν εχει απευθειας.
Ο πατερας μου θα ταξιδεψει πρωτη φορα με αεροπλανο και δεν θελω να τον ταλαιπωρησω. Ασε που φοβαμαι κι εγω τις πτησεις με σταση, μην χασω το δευτερο αεροπλανο κτλ
Ποιες αλλες επιλογες εχω? Αν παω σε αλλο αεροδρομιο, θα ειναι δυσκολη η μεταφορα προς Dzierzoniow με λεοφορειο?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σας ευχαριστω ολους παιδια.

Ψαχνω πτησεις για Βροτσλαβ αλλα δεν εχει απευθειας.
Ο πατερας μου θα ταξιδεψει πρωτη φορα με αεροπλανο και δεν θελω να τον ταλαιπωρησω. Ασε που φοβαμαι κι εγω τις πτησεις με σταση, μην χασω το δευτερο αεροπλανο κτλ
Ποιες αλλες επιλογες εχω? Αν παω σε αλλο αεροδρομιο, θα ειναι δυσκολη η μεταφορα προς Dzierzoniow με λεοφορειο?
Ποτε θα πατε; Στην σελίδα της Ryanair φαίνεται ότι υπάρχουν πτήσεις για Βροτσλαφ (Βροκλάου το γράφουν εκει) από την άνοιξη και μετά πάντως.
Διαφορετικά, πας Κρακοβια ή Κατοβιτσε ή Ποζναν και μετά παίρνεις τρένο, κατά προτίμηση,ή λεωφορείο, για Βροτσλαφ. Από εκεί, όπως σου είπαν, παίρνεις λεωφορείο.
Οι άλλες επιλογές είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή blabla car και να βρείτε κάποιον να σας πάει ως εκεί.
Δεν χρειάζετε να κάνετε όλο το ταξίδι σε μια μέρα... Μείνετε μια μέρα Κρακοβια ή Ποζναν και φεύγετε την επόμενη. Τα τρενα είναι πάντα στην ώρα τους, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να καθυστερήσετε.
 

ludvihoscar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ποτε θα πατε; Στην σελίδα της Ryanair φαίνεται ότι υπάρχουν πτήσεις για Βροτσλαφ (Βροκλάου το γράφουν εκει) από την άνοιξη και μετά πάντως.
Διαφορετικά, πας Κρακοβια ή Κατοβιτσε ή Ποζναν και μετά παίρνεις τρένο, κατά προτίμηση,ή λεωφορείο, για Βροτσλαφ. Από εκεί, όπως σου είπαν, παίρνεις λεωφορείο.
Οι άλλες επιλογές είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή blabla car και να βρείτε κάποιον να σας πάει ως εκεί.
Δεν χρειάζετε να κάνετε όλο το ταξίδι σε μια μέρα... Μείνετε μια μέρα Κρακοβια ή Ποζναν και φεύγετε την επόμενη. Τα τρενα είναι πάντα στην ώρα τους, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να καθυστερήσετε.
Σε ευχαριστω για την αναζητηση που εκανες για μενα. Δεν εχω στο μυαλο μου στανταρ ημερομηνιες. Παντως οχι μεσα στο επομενο 5μηνο γιατι θα κανει κρυο εκει. Ο πατερας μου θελει πολυ να δει την γενετειρα του, χρονια μου το λεει, αλλα φοβαται τα μακρινα ταξιδια (και το αεροπλανο μιας και δεν εχει ανεβει ξανα) και προσπαθω να τον πεισω. Αν δεν τον πεισω, θα κλεισω τα εισιτηρια για να μην μπορει να κανει αλλιως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom