billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Έχει κάνεις εικόνα για την Κροατία και την Σλοβενία? Είναι ανοιχτά? Πλησιάζει η μέρα του ταξιδιού (26/12). Επίσης αν γνωρίζει κάποιος για το κόστος των tests αλλά και που μπορείς να κάνεις στο Zagreb?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Γειά σας παιδιά, αφού τα μακρινά ταξίδια αποκλείονται για την ώρα ψάχνω να βρω έναν νέο προορισμό για αρχές Γενάρη. Ειναι όλα τόσο ρευστά που δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι έναν σχετικά safe και οικονομικό (μήπως και πάμε λατινική Αμερική αργότερα) προορισμό και η μόνη χώρα που φαίνεται να έχει αυτά τα στοιχεία είναι η Ρουμανία. Αυτή την στιγμή έχει σχεδόν μηδενικά κρούσματα. Ή αυτό ή κάπου στην Ελλάδα, απλά δεν έχω πάει εκτός εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Όντας εμβολιασμενος με δύο δόσεις, ισχύει το ότι πρέπει να κάνω το plf και το pcr;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Γειά σας παιδιά, αφού τα μακρινά ταξίδια αποκλείονται για την ώρα ψάχνω να βρω έναν νέο προορισμό για αρχές Γενάρη. Ειναι όλα τόσο ρευστά που δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι έναν σχετικά safe και οικονομικό (μήπως και πάμε λατινική Αμερική αργότερα) προορισμό και η μόνη χώρα που φαίνεται να έχει αυτά τα στοιχεία είναι η Ρουμανία. Αυτή την στιγμή έχει σχεδόν μηδενικά κρούσματα. Ή αυτό ή κάπου στην Ελλάδα, απλά δεν έχω πάει εκτός εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Όντας εμβολιασμενος με δύο δόσεις, ισχύει το ότι πρέπει να κάνω το plf και το pcr;
Χθες εξηγγειλαν τα μετρα, αυριο ξανασυνεδριαζουν. Περιμενε ως αυριο να μαθεις τι θα παιξει εδω στην Ελλαδα πρωτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όντας εμβολιασμενος με δύο δόσεις, ισχύει το ότι πρέπει να κάνω το plf και το pcr;
Plf για την επιστροφή σου στην Ελλάδα πρέπει να κάνεις έτσι κι αλλιώς, είναι στάνταρ. Με τα ισχύοντα μέτρα επίσης πρέπει να έχεις και 24ωρο rapid ή 72ωρο pcr test, ότι από τα δύο εξυπηρετεί.
Η Ρουμανία επίσης χρειάζεται έγγραφο dPlf για την είσοδο μαζί με το πιστοποιητικό εμβολιασμου.
Αυτά όμως πρέπει να τα κοιτάς συνέχεια, αλλάζουν από μέρα σε μέρα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γειά σας παιδιά, αφού τα μακρινά ταξίδια αποκλείονται για την ώρα ψάχνω να βρω έναν νέο προορισμό για αρχές Γενάρη. Ειναι όλα τόσο ρευστά που δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι έναν σχετικά safe και οικονομικό (μήπως και πάμε λατινική Αμερική αργότερα) προορισμό και η μόνη χώρα που φαίνεται να έχει αυτά τα στοιχεία είναι η Ρουμανία. Αυτή την στιγμή έχει σχεδόν μηδενικά κρούσματα. Ή αυτό ή κάπου στην Ελλάδα, απλά δεν έχω πάει εκτός εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Όντας εμβολιασμενος με δύο δόσεις, ισχύει το ότι πρέπει να κάνω το plf και το pcr;
Αυτούς με τα μηδενικά κρούσματα να τους φοβάσαι. Εγώ κόλλησα COVID-19 σε πολιτεία του Μεξικού που υποτίθεται είχε 2 κρούσματα τη μέρα. Απλα δε μετρανε ή δεν ανακοινώνουν.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Η Ρουμανία επίσης χρειάζεται έγγραφο dPlf για την είσοδο μαζί με το πιστοποιητικό εμβολιασμου.
Αυτά όμως πρέπει να τα κοιτάς συνέχεια, αλλάζουν από μέρα σε μέρα...
Δεν έχω καταλάβει αν πρέπει το ρουμανικο το plf να γίνει τουλάχιστον 24ωρες πριν το ταξίδι ή το τελευταίο 24ωρο.
Το έκανα παντως εδώ και μέρες, αφου μου εδινε το δικαίωμα. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Δεν έχω καταλάβει αν πρέπει το ρουμανικο το plf να γίνει τουλάχιστον 24ωρες πριν το ταξίδι ή το τελευταίο 24ωρο.
Το έκανα παντως εδώ και μέρες, αφου μου εδινε το δικαίωμα. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.
Στο παρακάτω σάιτ λέει ότι πρέπει να γίνει μαξιμουμ 24 ώρες πριν μπεις στην χώρα.
When do I have to fill out the form?
The form must be filled in individually with a maximum of 24 hours before entering Romania. It can be completed electronically from your mobile phone, tablet or computer
Starting December 20, 2021, Romania is introducing the Passenger Locator Form (PLF)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Στο παρακάτω σάιτ λέει ότι πρέπει να γίνει μαξιμουμ 24 ώρες πριν μπεις στην χώρα.
When do I have to fill out the form?
The form must be filled in individually with a maximum of 24 hours before entering Romania. It can be completed electronically from your mobile phone, tablet or computer
Starting December 20, 2021, Romania is introducing the Passenger Locator Form (PLF)
Άρα, θα ξανακάνω!
Σ ευχαριστώ!
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλή χρόνια! Μόλις γυρίσαμε από το ταξίδι μας σε Κροατία και Σλοβενία και ας γράψω την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει κάποιους.
Φτάσαμε Κροατία αεροπορικώς και εκεί το μόνο που έλεγξαν ήταν το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το διαβατήριο. Στη συνέχεια πήραμε αυτοκίνητο για Λιουμπλιάνα. Στα σύνορα έναν τυπικό και πολυυυυ χαλαρό έλεγχο διαβατηρίων μόνο. Ούτε πιστοποιητικό ούτε plf. Το ίδιο και στην επιστροφή.
Στην Σλοβενία όλα ήταν πολύ άνετα και έλεγχαν το πιστοποιητικό όταν ήθελες να καθίσεις μέσα στα μαγαζιά ή να ψωνίσεις σουβενίρ.
Στην Κροατια δεν γινόταν πουθενά έλεγχος. Γενικά ήταν σαν να μην υπάρχει ο κοβιντ. Και την παραμονή της πρωτοχρονιάς παντού ύπαρχε κόσμος που έπινε και διασκέδαζε!

Ευκολα βρίσκεις να κανείς τεστ στο Ζαγκρεμπ με κόστος από 13-25 ευρώ για ραπιντ.

Στο αεροδρόμιο του Ζαγκρεμπ είδαν μονο το αρνητικό ραπιντ. Τώρα μόλις προσγειωθήκαμε στο SKG, ήθελαν να δουν αρνητικό test και μας έκαναν ραπιντ τεστ σε όλους δείχνοντας το plf.
Αυτά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση σχετικά με την επιδημιολογική κατάσταση στη Κροατία; Τι προβλέπεται και τι ισχύει;
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Να μεταφέρω και γω τις εμπειρίες μου σχετικά με πιστοποιητικά κτλ στα αεροδρόμια, από το ταξίδι μου στο Βουκουρέστι...
Πτήση προς Ρουμανία, μας έλεγξαν τα plf στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα και οι Ρουμάνοι εκεί στο OTOPENI μόνο πιστοποιητικό εμβολιασμού και ταυτότητα/διαβατήριο.
Στην πτήση της επιστροφής προς Ελλάδα, σχολαστικός έλεγχος του αρνητικού τεστ πριν την επιβίβαση και της γλώσσας. Το Ρουμάνικο τεστ δεν το δέχονταν ούτε οι Ρουμάνοι υπάλληλοι της ryanair. Στην Ελλάδα πάλι έλεγχος του αρνητικού τεστ και ανά 2 άτομα έστειλαν 1 για ράπιντ.
Καλά ξεμπερδέματα σε όλους τους τολμηρούς ταξιδιώτες!
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Γνωρίζουμε που γίνονται covid rapid test στο Βελιγραδι;;;
Γίνονται σε φαρμακεία και εκδίδουν πιστοποιητικο στα αγγλικά;;;
ξέρω μόνο για το αεροδρομιο σίγουρα…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom