Καναδάς Καναδάς - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Eχει και η ΝΥ γρασιδια , δεν εχει?:haha:

Να σου πω αν περιμενω να βρω παρεα και σκεφτομαι ποσα χλμ.ειναι εδω κι εκει δε θα παω πουθενα...εγω ξεκιναω και αναλογωs στριβω οπου δε με παιρνει..Μη μασατε μωρε!
Τι Σαββατο βραδυ , τι Κυριακη πρωι , που λενε!

Aν για παραδειγμα εφτανα ohio και δεν ειχα μερεs θα αφηνα εξω το Σικαγο και θα την εκανα για Ντιτροιτ σωστοs?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Eχει και η ΝΥ γρασιδια , δεν εχει?:haha:
Αν έχει λέει....

Να σου πω αν περιμενω να βρω παρεα και σκεφτομαι ποσα χλμ.ειναι εδω κι εκει δε θα παω πουθενα...εγω ξεκιναω και αναλογωs στριβω οπου δε με παιρνει..Μη μασατε μωρε!
Τι Σαββατο βραδυ , τι Κυριακη πρωι , που λενε!

Aν για παραδειγμα εφτανα ohio και δεν ειχα μερεs θα αφηνα εξω το Σικαγο και θα την εκανα για Ντιτροιτ σωστοs?
Σωστό. Αλλά μετά θα είχες χάσει μια εξαιρετική πόλη όπως είναι το Σικάγο. :D (δεν υπάρχει σωτηρία, πρέπει να πάμε ένα οκτάμηνο ταξίδι εκεί για να τη μυρίσουμε τη χώρα) :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Tωρα γραφειs μυρισουμε η παλι βλεπω λαθοs οπωs πριν με το "γεμησουμε" το οποιο θυμηθηκα και ελιωσα στο γελιο ξανα!
 

billy

Member
Μηνύματα
72
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
polynesian , new zealand
γεια σου και απο εμενα μιχαλη :cool: ! βλεπω εχουν μεγαλη ζειτηση οι ΗΠΑ μπραβο :clap:!!!
εχουμε γεμΗσει φιλοαμερικανους εδω μεσα :bleh:!!!


αυτο αφιερωμενω στο φιλο μου τον δευκαλιων

:shock:
 
Last edited by a moderator:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Καλώς ήρθες και από εμένα Μιχάλη (λίγο αργοπορημένος βέβαια).

Μια συμβουλή. Κάνε το ταξίδι όπως το σκέφτεσαι, γιατί αν ακούσεις εμάς θα σε βάλουμε να τρέχεις μέχρι τη γη του πυρός :)

Κάτι για να ζηλέψει ο Δευκαλίων. Η αδελφή μου θα είναι τα Χριστούγεννα στη Ν.Υόρκη και μετά Σικάγο.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
[ Νiagara falls- Τoronto , Οttava - Montreal -σπιτακι μου.Εναs μηναs φοβεροs!
Δεν ξερω κατα ποσο περναει αμαξι τα συνορα (νοικιαρικο εννοω)
αλλα πρεπει να'ναι οκ!
Ποσα χλμ να'ναι ολα? σιγα...οχι ντοματεs παιδια..

Συμπτηξιs προγραμματοs σε μικροτερη κυκλικη διαδρομη:
Μοντρεαλ-ΝΥ-Νιαγαραs-Τοροντο-Οτταβα-Μοντρεαλ = 2000 χλμ?Defkalion τι λεs?Aληθεια περναει το αμαξι απο Niagara στον Kanada η λεω χαζομαρεs?[/quote]


Κοίτα και εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου δηλ. που αξίζει να πας στο καναδά, σε αυτές τις 5 πόλεις. Ξεκινάω από μόντρεαλ και αφιερώνω σε κάθε πόλη 1-2 μέρες το θέμα είναι να γίνει με τη σωστή σειρά δηλ. αν ήμουν ελλάδα και ηθελα να πάω λαρισα θεσσαλονίκη σέρρες ξάνθη δεν θα πήγαινα αθηνα-θεσσαλονικη-λαρισα-ξάνθη-σέρρες αλλά λαρισα-θεσσαλονικη-σέρρες-ξάνθη. Τη σωστή σειρά ψάχνω να βρώ καθώς επίσης που αξίζει να πας στο καναδά χωρίς να θες υπερατλαντικό ταξίδι με το αμάξι. Και ιδιαίτερα αν μπορώ να περάσω με το αμάξι(νοικιασμένο)στην Ν.Υόρκη.Στην αμερική εκτός από Ν.Υόρκη δεν ξέρω αν θα πάω και κάπου άλλου γιατί λίγο την φοβάμαι σαν χώρα από όλα αυτά που ακούω, εκτός και αν υπάρχει κανένα μέρος κοντά στην Ν.Υόρκη που να αξίζει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγω φιλοαμερικανοs ειμαι , ηδη εχω παει στο Μεξικο και στο Μπελιζ και σκοπευω να παω σε πολλεs χωρεs τηs Αμερικηs ακομα χεχεχε:D

Τι ωραιο τραγουδι...μου εφιαξε τη μερα πρωι πρωι!:D
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το τραγούδι πράγματι σε ταξιδεύει, πάρα πολύ ωραίο φίλε. Γενικά μέσα απο τα μηνύματα αυτά με κάνατε να νιώσω οτι μιλάω με φίλους και όχι με ανθρώπους που δεν ξέρω. Να στε καλά παιδιά. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράφω και σε αλλα μνμ παιδιών και ιδιαίτερα να μιλάω στο ενικό χωρίς να υπάρχει παρεξήγηση πάντα βέβαια με σεβασμό και αξιοπρέπεια για το άλλο πρόσωπο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Βεβαια mike , μπορειs να απανταs σε αλλα posts , και βεβαια στον ενικο , ειμαστε μια μεγαλη παρεα...
Τωρα για το ταξιδι σου: δεν εχω παει Αμερικη , αλλα γενικωs ψαχνω για ταξιδια και πριν καμποσουs μηνεs εψαχνα για road trip προs Αμερικη μερια (την ηπειρο εννοω) , τελικα κατεληξα Μεξικο - ασχετο. Παντωs , η "μικρη" κυκλικη διαδρομη που σου λεω ειναι με σωστη σειρα πολεων Μοντρεαλ-ΝΥ-Νιαγαραs-Τοροντο-Οτταβα-Μοντρεαλ = 2000 χλμ περιπου , μονο καποιοs να μαs πει αν περναει το αυτοκινητο απο ΗΠΑ-Τοροντο στην περιοχη του Νιαγαρα..

Εκτοs αν παρειs μεγαλη φορα και περασειs απο πανω:D.
Νοικιαρικο αυτοκινητο πιστευω θα μπορειs να παρειs απο Καναδα-ΗΠΑ , εγω περασα απο Μεξικο στο Μπελιζ και αν ηθελα πηγαινα και Γουτεμαλα..απλα το ειπα στο γραφειο και μου εδωσε ενα χαρτι που ελεγε οτι μου επιτρεπουν να περασω σε αλλη χωρα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
@mike: Μιχάλη, εδώ όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι είμαστε μια παρέα, και δεν καταβάλλουμε καμία προσπάθεια για να κάνουμε τον άλλον να νιώσει άνετα. Αυτοί είμαστε. :)

@lthanos: Άσε ρε, δε ζηλεύω λέμε, αφού ευελπιστώ νάμαι από την άνοιξη μόνιμα εκεί λέμε :p

@go2dbeach: Είπαμε ότι περνάς κανονικά από Καναδά-ΗΠΑ με το αμάξι, γιατί να πάρεις φόρα και να κάνεις stunt? Έχει και γέφυρες το ποτάμι :D

@billy: Ωραίο το βιντεάκι, ότι πρέπει για την περίσταση :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πάντως από Νέα Υόρκη (την πόλη) > Νιαγάρα (Νέα Υόρκη είναι κιἀυτός, αλλά στα σύνορα της πολιτείας), επειδή τόχω κάνει με αμάξι, είναι γύρω στις 7 ώρες, ο Νιαγάρας είναι στα σύνορα με τον Καναδά, οπότε μόλις φτάσεις, ΤΣΟΥΠ! :D περνάς Καναδά.
OK! Ηταν αργα χθεs το βραδυ και κλειναν τα ματια μου....
Oποτε δεν υπαρχει προβλημα mike! Εφυγεs!
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Επίσης η Νέα Υόρκη δεν είναι και το πιο ζεστό μέρος του κόσμου το χειμώνα (έχω φάει κάτι -15 άλλο πράμα).
Ασχετο αλλά θα πω οτι φέτος το Μάρτη πήγα ύστερα απο 16 χρόνια ξανά Μόσχα και τέτοιο κρύο πρώτη φορά στη ζωή μου ένοιωσα...-24 για 5 συνεχόμενες μέρες, μετά έπεσε -12/-17.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom