Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ προσωπικά στο Μαρόκο δε συνάντησα πουθενά πρόβλημα στο να βρω ΑΤΜ, υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για να κάνεις συνάλλαγμα αλλά επειδή δεν έκανα δε μπορώ να σου απαντήσω κατηγορηματικά. Στις μεγάλες πόλεις Μαρακές, Φεζ υπάρχουν αρκετά ΑΤΜ αλλά και στις πιο μικρές τύπου Chefchaouen επίσης δε θα έχεις πρόβλημα (π.χ στη Chefchaouen στην κεντρική πλατεία στη Μεδίνα πρόχειρα θυμάμαι 2-3). Τώρα αν κατευθυνθείς σε πολύ μικρά χωριά στον Άτλαντα πιθανόν να έχεις πρόβλημα αλλά σκέψου οτι το Μαρόκο είναι μια πολύ φτηνή χώρα οπότε μπορείς να σηκώνεις χρήματα όταν θα είσαι σε μια μεγάλη πόλη και να κανονίζεις να σου φτάσουν μέχρι να ξαναπάς πάλι σε μεγάλη πόλη.
Επίσης από οτι βλέπω τα ξενοδοχεία σου δεν είναι και τόσο budget οπότε πιθανόν να έχουν τη δυνατότητα να πληρώνεις με κάρτα ακόμα και να σου κάνουν συνάλλαγμα.
Τώρα για το σπήλαιο που ρωτάς εγώ προσωπικά δεν πήγα αλλά αν θες τη γνώμη μου στείλε ένα e-mail στο ξενοδοχείο στη Φεζ και ρώτα τους αν όντως βολεύει για μονοήμερη και αν μπορούν να στο κανονίσουν, τα περισσσότερα ξενοδοχεία ακόμα και τα πιο οικονομικά συνήθως όλο και κάποια άκρη έχουν.

Άσχετο: τη Chefchaouen τη λάτρεψα, αν βγαίνει το πρόγραμμα σου να πας οπωσδήποτε και Εσσαουίρα...:)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Το Gouffre de Friouato βρίσκεται ανατολικά της Φεζ, στον εθνικό δρυμό Τζεμπέλ Ταζέκα και συγκεκριμένα 22 χλμ νοτιοδυτικά της Τάζα, στο δρόμο S311.
Εξερευνήθηκε για πρώτη φορά το 1934, είναι ανοιχτό για τους επισκέπτες (σε αντίθεση με τα γειτονικά σπήλαια Σικέρ που είναι ανοιχτά μόνο για σπηλαιολόγους), θα χρειαστείς ορειβατικές μπότες για να κατέβεις 500 σκαλιά που θα σε βγάλουν στο σπήλαιο, το οποίο έχει βάθος 180 μέτρα και περιέχει αίθουσες γεμάτους σταλακτίτες.
(πληροφορίες από τον Explorer)
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
Εγώ προσωπικά στο Μαρόκο δε συνάντησα πουθενά πρόβλημα στο να βρω ΑΤΜ, υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για να κάνεις συνάλλαγμα αλλά επειδή δεν έκανα δε μπορώ να σου απαντήσω κατηγορηματικά. Στις μεγάλες πόλεις Μαρακές, Φεζ υπάρχουν αρκετά ΑΤΜ αλλά και στις πιο μικρές τύπου Chefchaouen επίσης δε θα έχεις πρόβλημα (π.χ στη Chefchaouen στην κεντρική πλατεία στη Μεδίνα πρόχειρα θυμάμαι 2-3). Τώρα αν κατευθυνθείς σε πολύ μικρά χωριά στον Άτλαντα πιθανόν να έχεις πρόβλημα αλλά σκέψου οτι το Μαρόκο είναι μια πολύ φτηνή χώρα οπότε μπορείς να σηκώνεις χρήματα όταν θα είσαι σε μια μεγάλη πόλη και να κανονίζεις να σου φτάσουν μέχρι να ξαναπάς πάλι σε μεγάλη πόλη.
Επίσης από οτι βλέπω τα ξενοδοχεία σου δεν είναι και τόσο budget οπότε πιθανόν να έχουν τη δυνατότητα να πληρώνεις με κάρτα ακόμα και να σου κάνουν συνάλλαγμα.
Τώρα για το σπήλαιο που ρωτάς εγώ προσωπικά δεν πήγα αλλά αν θες τη γνώμη μου στείλε ένα e-mail στο ξενοδοχείο στη Φεζ και ρώτα τους αν όντως βολεύει για μονοήμερη και αν μπορούν να στο κανονίσουν, τα περισσσότερα ξενοδοχεία ακόμα και τα πιο οικονομικά συνήθως όλο και κάποια άκρη έχουν.

Άσχετο: τη Chefchaouen τη λάτρεψα, αν βγαίνει το πρόγραμμα σου να πας οπωσδήποτε και Εσσαουίρα...:)
εννοειται οτι 8α παω εσσαουρια 3 μερες εκοψα την καζαμπλανκα στην θεση της...σε ευχαριστω για την πληροφορια με τα α.τ.μ

Το Gouffre de Friouato βρίσκεται ανατολικά της Φεζ, στον εθνικό δρυμό Τζεμπέλ Ταζέκα και συγκεκριμένα 22 χλμ νοτιοδυτικά της Τάζα, στο δρόμο S311.
Εξερευνήθηκε για πρώτη φορά το 1934, είναι ανοιχτό για τους επισκέπτες (σε αντίθεση με τα γειτονικά σπήλαια Σικέρ που είναι ανοιχτά μόνο για σπηλαιολόγους), θα χρειαστείς ορειβατικές μπότες για να κατέβεις 500 σκαλιά που θα σε βγάλουν στο σπήλαιο, το οποίο έχει βάθος 180 μέτρα και περιέχει αίθουσες γεμάτους σταλακτίτες.
(πληροφορίες από τον Explorer)
εχω βρει τις πληροφοριες πρακτορειο που κανει μονοημερη απο φες δεν εχω βρει...υπαρχει μια εναλλακτικη να μεινεις κοντα σε μια περιοχη ταρα και απο κει κανει εξορμησεις αλλα δεν με βολευει ομως οπως διευκρινισα θα ειμαι μονος μετακινησεις supratours και τρενο αλλιως θα πηγαινα μονος μου εκει σε ευχαριστω και σενα για το κοπο
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
εννοειται οτι 8α παω εσσαουρια 3 μερες εκοψα την καζαμπλανκα στην θεση της...
Και έκανες πολύ καλά κατά τη γνώμη μου...εμένα η Καζαμπλάνκα μου φάνηκε αδιάφορη.
Πάντως αν όντως θέλεις να πας στο σπήλαιο και από τη στιγμή που θα είσαι 3 μέρες Φεζ νομίζω οτι όλο και κάποια λύση θα βρεις εκεί, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι από τώρα. Στείλε και εκεί που σου είπε η Rosa και βλέπεις, πάντως επιμένω να ρωτήσεις και στο ξενοδοχείο σου στη Φεζ αν μπορούν να στο οργανώσουν.
Επίσης αν σου αρέσει γενικότερα το trekking κι επειδή είπες οτι θα είσαι 3 μέρες Chefchaouen αν έχεις όρεξη να πας στο φαράγγι Achour είναι πολύ κοντά, γενικά η περιοχή έχει πολλές επιλογές για πεζοπορία, εγώ είχα κάνει μονοήμερη από την αρχή του φαραγγιού μέχρι τη Γέφυρα του Θεού (Pont de dieu). Κάποιες φωτογραφίες από το μέρος έχω ανεβάσει εδώ:
http://www.travelstories.gr/347771-post62.html
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
Και έκανες πολύ καλά κατά τη γνώμη μου...εμένα η Καζαμπλάνκα μου φάνηκε αδιάφορη.
Πάντως αν όντως θέλεις να πας στο σπήλαιο και από τη στιγμή που θα είσαι 3 μέρες Φεζ νομίζω οτι όλο και κάποια λύση θα βρεις εκεί, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι από τώρα. Στείλε και εκεί που σου είπε η Rosa και βλέπεις, πάντως επιμένω να ρωτήσεις και στο ξενοδοχείο σου στη Φεζ αν μπορούν να στο οργανώσουν.
Επίσης αν σου αρέσει γενικότερα το trekking κι επειδή είπες οτι θα είσαι 3 μέρες Chefchaouen αν έχεις όρεξη να πας στο φαράγγι Achour είναι πολύ κοντά, γενικά η περιοχή έχει πολλές επιλογές για πεζοπορία, εγώ είχα κάνει μονοήμερη από την αρχή του φαραγγιού μέχρι τη Γέφυρα του Θεού (Pont de dieu). Κάποιες φωτογραφίες από το μέρος έχω ανεβάσει εδώ:
http://www.travelstories.gr/347771-post62.html
την εχω διαβασει την ιστορια σου και την καζαμπλανκα αν δεν κανως λαθος το επισημανες οτι δεν αξιζε για το trekking δυστυχως δεν θα μπορεσω απο chefchaouen γιατι εχω κλεισει ενα 5ημερο επιπλεον προγραμμα απο μαροκο οπου κανεις trekking στα φαραγγια

Ayur Travel

Γράψε τους να σου κάνουν πρόγραμμα για μονοήμερη.
rosa το ειχα βρει αυτο το πρακτορειο σε ενα ψαξιμο στο google οπου ειχε βγαλει μια ταξιδιωτισσα το λινκ εχω ηδη στειλει 2 email εδω και μερες και δεν εχουν απαντησει πανω απο εβδομαδα γι αυτο εκανα το ποστ...θα το ψαξω απο φες οπως ειπε η κοπελα ποιο πανω και να σαι καλα που μπηκες στην διαδικασια για το πρακτορειο
 

nasiaxa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΟΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ,ΜΠΑΛΙ,ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Καλημέρα σας!!Οργανώνουμε ένα ταξίδι στο Μαρόκο 9-19 Απρίλη..έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες σας και έχω χαθεί λιγάκι!Είμαστε μια παρέα 6 ατόμων,δε θα έχουμε αμάξι και το πλάνο μας είναι να επισκεφθούμε το Μαρακκές,τη Φέζ, τη Καζαμπλάνκα και ίσως Ραμπάτ.Θα ήθελα να μου πείτε τις προσωπικές σας απόψεις για το τι αξίζει οπωσδήποτε να επισκεφτείς,πέρα απο τα κλασσικά αξιοθέατα ''των οδηγών''...Κι επίσης αν έχετε άποψη για τα hostel,αν είναι μεγάλο ρίσκο ή όχι!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είναι υποφερτή η ζέστη τον Ιούλιο-Αύγουστο ; Έχει συνδυασμό ζέστης - υγρασίας ; Σκεφτόμαστε για φέτος και δεν υπάρχει άλλη χρονική επιλογή επειδή το ένα άτομο της παρέας είναι εκπαιδευτικός.
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έχοντας βρεθεί στο Μαρόκο τις 2 πρώτες εβδομάδες του Αυγούστου, νομίζω οτι (από τη στιγμή που δεν υπάρχει όπως λες και χρονική επιλογή) η ζέστη δε θα πρέπει να λειτουργήσει αποτρεπτικά. Βέβαια το πόσο αντέχει κανείς τις υψηλές θερμοκρασίες είναι σίγουρα υποκειμενικό αλλά αν έχεις ζήσει Ιούλιο-Αύγουστο στην Αθήνα έχεις ήδη μια πρώτη γεύση...
Εξάλλου επειδή στο Μαρόκο τα τοπία εναλλάσονται αρκετά δεν έχει παντού τις ίδιες θερμοκρασίες. Για παράδειγμα στα παράλια του Ατλαντικού (Εσσαουρίρα π.χ) ήταν μια χαρά μη σου πω το βράδυ κυκλοφορούσα με φούτερ, αντίστοιχα και σε κάποια ορεινά μερη στον Άτλαντα. Ιδιαίτερα ζεστά ήταν στο Μαρακές και στη Φεζ αλλά προσωπικά είχα την αίσθηση οτι δεν υπήρχε υγρασία οπότε ήταν υποφερτά, σε αντίθεση με την Καζαμπλάνκα που ο συνδιασμός ζέστης και υγρασίας δημιουργούσε αποπνικτική ατμόσφαιρα, ίσως το μόνο μέρος που δυσανασχέτησα λόγω ζέστης.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Είναι υποφερτή η ζέστη τον Ιούλιο-Αύγουστο ; Έχει συνδυασμό ζέστης - υγρασίας ; Σκεφτόμαστε για φέτος και δεν υπάρχει άλλη χρονική επιλογή επειδή το ένα άτομο της παρέας είναι εκπαιδευτικός.
Σιγουρα η αισθηση της ζεστης ειναι προσωπικη υποθεση,παντως εγω ημουν Απριλιο Μαροκο και στο Μαρακκες ειχε 42 δυστυχως..... Η επιλογη δικη σου....
 
Last edited by a moderator:

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλημέρα!Είμαι ένα βήμα πριν κλείσω για Μαρόκο και έχω έναν προβληματισμό.Άδεια από τη δουλειά μπορώ να πάρω αρχές Οκτώβρη και μέσα Νοέμβρη.Ποιά λέτε είναι η καλύτερη περίοδος να ταξιδέψω στη χώρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom