• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Μεξικό Ταξίδι στο Μεξικό.

akispas

Member
καλησπερα σας
σκεφτομαστε ενα ταξιδι μεξικο τον επομενο μηνα. θα ηθελα την βοηθεια σας για αεροπορικα ? αν αξιζει all inclusive ξενοδοχειο? το σκεπτικο μας ειναι να μεινουμε tulum και απο εκει να επισκεπτουμε κοντινα μερη . συνολικα θα κατσουμε 14 με 16 μερες. Προς το παρον ο πιο φθηνος τροπος που εχω βρει ειναι με ταξιδιωτικο απο αγγλια.
περιμενω τη βοηθεια σας οποιος μπορει .
ευχαριστω

BeUnique

Member
Καλησπέρα,τον Νοέμβριο γυρίσαμε από το γαμήλιο ταξίδι μας στη Χερσόνησο του Μεξικού.Το οργανώσαμε μόνοι μας και μείναμε 8 βράδια. Υπόσχομαι από βδομάδα να γράψω ταξιδιωτική ιστορία! Τα οργανώσαμε όλα μόνοι μας και δεν μείναμε σε all inclusive ξενοδοχείο,νοικιάσαμε αυτοκίνητο και γυρίσαμε όσο πιο πολύ μπορούσαμε. Πετάξαμε από Αθήνα ,μέσω Νέας Υόρκης και φτάσαμε Cancun. Το Tulum είναι μία πολύ όμορφη περιοχή,πλέον άκρως τουριστική και δυστυχώς λόγο ενός προβλήματος έχει τόσα πολλά φύκια μέσα η θάλασσα και έξω η παραλία που μυρίζει πολύ άσχημα σε αρκετά σημεία. Εμείς δεν κολυμπήσαμε στο Tulum! Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και να μείνεις και στη Merida,που είναι υπέροχα. Ότι άλλο χρειαστείς ,πες μου!

agmi

Member
ΜER1.jpg

Τα φύκια είναι σχετικά, ένα απο τα καλύτερα μας μπάνια κάναμε στην Τουλουμ το 2007, πεντακάθαρη άσπρη παραλία! Στο Προγρεσο δεν βλέπεις τον πάτο (10-11/2017), όπως και στο Πουερτο Βαγιαρτα (11/1998 &11/1999). Σαν τις Ελληνικές παραλίες δεν υπάρχουνε ΠΟΥΘΕΝΑ!

Όσο για την "ciudad blanca/την άσπρη πόλη" την Μεριδα, είναι για μένα η αγαπημένη μου πόλη, οι άλλες τουριστικές πόλεις είναι Αμερικανιες, 4η φορά θα'μαι εκει φέτος τον Μαρτη.
Για τον akispas, δεν εχω κοιτάξει απο Αγγλία, ολα μου τα ταξίδια ηταν απο Ολλανδια!
Σου έχω ενα λινκ της TUI:
https://www.tui.nl/verre-reizen/mexico/resultaten/

Παλιά τα κλείναμε έτσι, ταξίδια τελευταίας στιγμής (last minute booking), τότε βέβαια δεν υπήρχε ούτε b%%king ούτε tr*vag%, και οι τιμές ήταν 50% ακόμα και 75% κάτω.
Ίσως απο Αγγλία πχ ο Th%mas C%%k να έχει καλύτερες προσφορές,
https://www.thomascook.com/holidays/caribbean/mexico/all-inclusive/#intcmp=TopNav_Holidays_MexicoAI

αλλά και ντόπια γραφεία έχουν μέσω άλλης χώρας. Eχω δει τους πάνε Κανκουν (φιξ ημερομηνίες, ΕΝΩ απο Αγγλία η άλλη χώρα έχεις πιο πολύ ευλυγισία στις ημερομηνίες) μεσώ Ισπανίας με την WAM%S Air. Βέβαια πρέπει να κοιτάξεις πόσο θέλεις να πας από Ελλάδα στην χώρα επιβίβασης όπως και χρόνο αναμονής (layover).
Κάλο σας ταξίδι.
Σημ. Οι φωτ. απο Μεριδα ΝΟΕ2017.
ΜER2.jpeg

Last edited:

akispas

Member
καταρχην σας ευχαριστω για τη πρωτη βοηθεια σας.
στη merida εχει ωραιες παραλιες εκει κοντα αν αποφασισουμε να μεινουμε καποιες μερες εκει?
και απο δραστηριοτητες σε αυτη τη περιοχη τι προτινετε? επισης αν γνωριζετε αν οι παραλιες κλεινουν καποια συγκεκριμενη ωρα?

Last edited:

BeUnique

Member
Όχι παραλίες πολύ κοντά δεν έχει..αλλά αυτό το πρόβλημα που σου περιγράφω απλώνεται παντού. Δεν είναι μόνο στο Tulum. Δεν ξέρω αν φταίει που ζω στα Χανιά και έχω μάθει σε καθαρές παραλίες,αλλά και οι ντόπιοι μας μίλησαν για αυτό. Μπες και αναζήτησε στο ίντερνετ Seaweed on Mexico Beaches. Μόνο στη λιμνοθάλασσα Bacalar κολυμπήσαμε σε αυτά τα υπέροχα τουρκουάζ νερά.Επισκεφτείτε όσα περισσότερα Cenote μπορείτε, που είναι εξωπραγματικά ωραία! Είναι μία καταπληκτική πόλη,για βόλτες,φαγητό και πολλές εκδρομές. Μπορείτε να επισκεφτείτε το Uxmal,το καταφύγιο Flamingo στο Celestun και πολλά άλλα ανάλογα με το τι θέλετε να κάνετε.

agmi

Member
Για παραλίες απο Μεριδα έχει σε απόσταση πρπ 35χλμ το Προγρεσο και στα 69χλμ το Τελτσακ Πουερτο. Εαν λένε οτι η παραλία της Κ. Ρο είναι γεματη φύκια, δεν έχω πάει από εκεί το το 2009, του Γιουκατάν το 2017 ήταν γεμάτη.
Σα γυρίσω θα σου πω για το Γιουκατάν και μόνο. Δεν ξέρω αν κοιτάζεις σε άλλα ποστ σ'αυτο το φόρουμ για το Μεξικό, όποιος θέλει παράλια/ες εγώ προτείνω τον Ειρηνικό (Ιξταπα, Ζιχουατανεχο, Σαντα Ροζαλια, Μαζατλαν, και τόσες άλλες προς βορά, Κάβο Σαν Λούκας, Λος Μοτσις, κλπ). Βέβαια εχω παραλείψει το Π. Βαγιαρτα και το Ακαπουλκο, ο νοών νοείτε. Τα σκήπτρα τα έχουν οι κόλποι του Χουατουλκο, η Κρυφη Παραλια, κλπ. Αυτές όμως θέλουνε σχεδιασμό, εννοώ άλλες πτήσεις εσωτερικές απο τον συνήθη προορισμό, οι οποίες ορισμένες φτηνές δεν είναι. Βέβαια υπάρχει και λεωφορείο και σε 8 ώρες και βάλε, είσαι πχ στο Χουατουλκο απο την Οαχακα. Όλος ο κόσμος, μάλλον η πλειοψηφία προσγειώνετε στο Κανκουν & η παραλίες ειναι στην Ριβιέρα Μάγια. To Μεξικό ειναι 3,200χμτ, οσο πρπ Νανδη ή η Χαβρη απο την Αθήνα.

Για να τελειώνουμε, σαν τις Ελληνικές παραλίες δεν βρίσκεις άλλες στον κόσμο,όχι μόνο ομορφιά αλλά και ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ίσως στο Μπορακαϊ. Στο Μεξικό, επειδή αντιγράφουνε τους γκρινγκηδες όλοι πάνε στην πισίνα. Εσυ αν πας all in, θα κινηθείς με το ρεύμα, την ορμή του ποταμού, θα καθίσεις στις ξαπλώστρες της πισίνας, θα'χεις κανα πακο μονοδολαρα για propina & θα παραγγέλνεις μαργαρίτες, πινια κολαδας, και μπύρα, όπως όλοι οι υπόλοιποι συγκάτοικοι του ξενοδοχείου, δεν μιλάμε για μια πισίνα στο ξενοδοχείο, όλα ειναι στα Αμερικάνικα πρότυπα, θα'χει 2-3 χωρίς υπερβολή. Θα δεις εκεί το ένα μεγαθήριο πίσω από το άλλο. Τι βιομηχανοποιημένος τουρισμός στην Ισπανία λένε, το μεγαλύτερο ξεν. συγκρότημα της Ισπανίας φαντάζει σαν βιοτεχνία με τας της Ριβιέρα Μάγια.

Ο/Η ΒeUnique έχει δίκιο και το ΝΟΕ2017 είχε πολλά φύκια, οι δυο πρώτες φώτο απο το Τελτσακ Πουερτο και αυτη που ακολουθει απο την παραλία του Προγρεσο. Εκεί εχει καρέκλες, ξαπλώστρες και ομπρέλες. Οι Μεξικανοι κάθονται και πίνουν τις chelas (για να μαθαίνεις, έτσι λένε την μπύρα στις γειτονίες εκεί) και περνάει η μέρα τους στην παραλία!
Tpto.jpg

Tpto III.jpg

Και το Προγρεσο:
Pro.jpg

Όσο για τα φλαμίνγκο είναι ζαριά και ελπίζω να σαι τυχερός, τότε που πήγαμε (ΝΟΕ2007) είχαν πάει σχεδόν όλα στο Ριο Λαγαρδο, έχει να κάνει με την ύπαρξη/αφθονία τροφής. Πληροφοριακά η τροφή είναι αυτή που τους δίνει το χρώμα!
Celest2007.jpg

Last edited:

Polet

New Member
Γεια σε όλους, έχει κανείς μέτρο σύγκρισης μεταξύ Χολμπος κ Τουλούμ ; Έχω 3 μέρες στην περιοχή κ θέλω να αποφύγω Κανκούν. Ευχαριστώ.

agmi

Member
Καλημέρα,

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, δεν είναι έτσι η γιουβέτσι! Το Χολμπος ένα είναι ενα 'και καλα νησι', παρεμφερή με το Νησί των Γυναικών, κινείσαι με golf cart, ειναι και Biosphere reserve, με φλαμιγκο κλπ, η δε Τουλουμ (υπάρχει και χωρίο πιο μέσα) είναι 10-15 κτίρια, απο taco stands μέχρι σουβενίρ και Τ-shirts στην εισοδο του ομώνυμου αρχαιολογικού χώρου! Α! και ξέχασα και ένας στύλος με voladores πριν την είσοδο. Δεν ξέρω πως κινείσαι, το λεωφορείο του ADO σταματάει και στην Πλάγια/η παίρνεις το λεωφορείο απο την Πλάγια. Εμείς είχαμε πάει από Κανκουν μέσω Πλάγιας (άλλη Αμερικανια κιαυτη). Κατω απο τα αρχαία εχει παραλία με λευκή αμμουδιά (όλη η περιοχή, μάλλον όλη η πολιτεία, εκει έχει άσπρη αμμουδιά) για να παίξεις καμμια βουτιά (ενημέρωση του 2007). Αν πας κατά την Μεριδα θα μαι κει ερχόμενος απο Βερακρουζ την 3η βδομάδα του Μάρτη. Α! Και την καταληλη εποχή 06-09 με κανα $100 κολυμπάς με τους φαλαινοκαρχαριες :).

Για διαβασμα, αν δεν εχεις κανει μεχρι τωρα:
https://www.wanderlustchloe.com/isla-holbox-mexico-travel-guide-things-to-do/
https://edition.cnn.com/travel/article/isla-holbox-mexico/index.html
https://www.telegraph.co.uk/luxury/travel/holbox-mexico-island-casasandra-hotel-review-cancun/

Last edited:

travel_lover

Member
viagera.
To ταξίδι στο μεξικό το έκανα δυστυχώς με πρακτορείο απο ελλάδα αλλα με 10 άτομα φίλους.
Θα σου πω κάποια πράγματα και σκεψου τα καλά.
-ήταν απογοητευτικό όσον αφορά.
το τεράστιο πρόγραμμα που ήταν παράλογο για τις 15 μέρες.στην ουσία 13 και ούτε!!
Δεν θυμάμαι πολλα πράγματα και άς ήταν σχετικά πρόσφατο.
οι αποστάσεις ειναι τεράστιες για τα μέρη που θα πατε.αποτέλεσμα να συμπληρώνομε ακόμα και 12ωρο σε ένα λεωφορείο.
στους προορισμούς φτάναμε απογευμα,πηγαίναμε τροχάδην στα αξιοθέατα και μετά σαν κουνέλια κοιμομασταν για να φύγομε ξανά το ξημέρωμα.
ειναι αδιανοητο τέτοια πράγματα απειρης ομορφιάς να έχεις χρόνο 2 και 3 ώρες για να τα δείς!!
το mexico city δεν το θυμάμαι καθόλου!!
μας έλειπε η αυτονομία γενικότερα,ακολουθούσαμε σαν πρόβατα,το προγραμμα βγήκε αλλα με κανένα όφελος!
Ηταν το τελευταίο οργανωμένο που πήγα ---ποτέ πιά.
άρχισα να ταξιδεύω μόνη μου με ένα ή δύο φίλους σε πολύ πιο δύσκολες χώρες και επιτέλους ένιωσα την έννοια του ταξιδιού!!
Μην χαλαλήσεις τοσα χρήματα έτσι μονο για να πάς ...
ψάξε το και οργάνωσέ το μόνη σου..δεν ειναι μόνο για τα χρήματα αλλα το αποτέλεσμα...
Τελικό συμπέρασμα,νιώθω οτι δεν έχω πάει στο Μεξικό και θέλω να το δώ ξανά με τα δικά μου μάτια.
αν θές ρίξε ματιά στην ιστορία μου,νομίζω συμπεριλαμβάνει όλα που γράφει το πρόγραμμα σας.
Πόσο σύμφωνο με βρίσκουν τα λεγόμενα σου..
Μια φορά έκανα το λαθος να παω με γκρουπ στις δαλματικες ακτές κι μου βγήκε ξινό!!!
Απο αυτο το ταξίδι μου έχουν μείνει οι πολλές ωρες στο λεωφορείο και η ξεπέτα σε ολα τα μέρη του ταξιδιού!!!
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ παιδιά κι για κανένα λόγο με γκρουπ!! Ταξιδέψτε ακομα και μόνοι σας... μονος μου πηγα Κίνα (για 1 ολόκληρο μηνα βλέποντας 10 διαφορετικά μέρη) , μονος μου αλλο ταξίδι Ταϊλάνδη - Καμπότζη και όλα τα κανόνισα μονος μου και δεν μετάνιωσα ουτε στιγμή!! Προχωρούσα μονος μου ελεύθερος και επέλεγα οποοον δρομο και στενό μου εκανε κλικ για εξερεύνηση εκτος απο τα αξιοθεατα φυσικα που ήδη ειχα επιλέξει να δω!!

Kitten25

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπερα συνφορουμιτες! Θα παμε με τη φιλη μου στο Μεξικο τον Αυγουστο με ενα ταξιδιωτικο γραφειο. Υπαρχουν δυο επιλογες (δύο πακέτα Μεξικου):

To πρωτο περιλαμβανει Ακαπουλκο, Ταξκο, Τεοτιχουακαν, Κουαρναβακα και Μεξικο Σιτυ.

Το δευτερο περιλαμβανει Πουεμπλα, Βερακρουζ, Eλ Ταχιν, Τεοτιχουακαν, Μεξικο Σιτυ, καναλια Χοτσιμιλκο.

Και τα δυο ιδια ακριβως τιμη και ημερομηνια. Εχουμε ηδη παει σε Κουβα και μας μαγεψε η Αβανα και η Τρινιδαδ, επισης να πω πως γενικα ειμαστε πολυ φαν της Λατινικης Αμερικης και ειδικα των πολυχρωμων κτισματων και αυτου του ιδιαιτερου αρωματος αυτων των χωρών.
Απο τη μια θελουμε Ακαπουλκο λογω του θαλασσιου στοιχειου και επειδη οι αλλες δυο πολεις (Ταξκο και Κουαρναβακα) θεωρουνται γραφικες, αλλα απο την αλλη απο το γραφειο συμβουλος που εμπιστευομαστε παντα πριν τα ταξιδια μας προετρεψε να κανουμε το δευτερο που εχει Πουεμπλα και Βερακρουζ. Αν καποιος εχει παει σε αρκετα απο αυτα, μπορει να μας πει τι αξιζει τελικα κ τι οχι? Εμεις θελουμε σιγουρα γραφικα μερη οπως η Τρινιδαδ και η Αβανα και οχι αδιαφορα μερη, που τα ξεχνας ως το επομενο καλοκαιρι. Μας ελκυει δε πολυ το τοπικο στοιχειο ειδικα σ αυτες τις χωρες, ενω δε μας απασχολουν ιδιαιτερα μουσεια, αξιοθεατα κλπ. Ποιο προγραμμα θα προτεινατε απο τα δυο? Μονες μας δεν παιζει να παμε. Ευχαριστω πολυ!!

MANITU

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Καλημέρα σε όλους.

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο Μεξικό τέλη Νοέμβρη με ταξιδιωτικό πρακτορείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος(είτε έχει πάει ή γνωρίζει) να μου πεί το όνομα του Έλληνα ξεναγού. Υποθέτω πως δεν είναι και πολλοί. Θα ήθελα να τον ρωτήσω μην τυχών θέλει πράγματα από Ελλάδα ή κάτι άλλο που θέλει μέρες να γίνει για να του το μεταφέρω. Κρίμα είναι αφού πάμε που πάμε.

Ευχαριστώ πολύ!

Last edited:

panlek30

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ν. Αφρική, Ινδία
Καλημέρα σε όλους.

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο Μεξικό τέλη Νοέμβρη με ταξιδιωτικό πρακτορείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος(είτε έχει πάει ή γνωρίζει) να μου πεί το όνομα του Έλληνα ξεναγού. Υποθέτω πως δεν είναι και πολλοί. Θα ήθελα να τον ρωτήσω μην τυχών θέλει πράγματα από Ελλάδα ή κάτι άλλο που θέλει μέρες να γίνει για να του το μεταφέρω. Κρίμα είναι αφού πάμε που πάμε.

Ευχαριστώ πολύ!
Βρε πασά μου αλήθεια ρωτάς τώρα; Ρωτάς αν γνωρίζει κανείς έναν ξεναγό έτσι αόριστα, που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του πλανήτη και συνεργάζεται με ένα πρακτορείο, που ούτε καν αναφέρεις, για να δεις μήπως και θέλει να του πας πράγματα απο Ελλάδα;;;; Έχει λογική αυτό το πράγμα; Στο φινάλε γιατί δε ρωτάς το πρακτορείο;

Last edited:

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.370
Μέλη
35.233
Νεότερο μέλος
dimvoyia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom