• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο - Ιούλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Μεξικό Ταξίδι στο Μεξικό.

MANITU

Member
Βρε πασά μου αλήθεια ρωτάς τώρα; Ρωτάς αν γνωρίζει κανείς έναν ξεναγό έτσι αόριστα, που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του πλανήτη και συνεργάζεται με ένα πρακτορείο, που ούτε καν αναφέρεις, για να δεις μήπως και θέλει να του πας πράγματα απο Ελλάδα;;;; Έχει λογική αυτό το πράγμα; Στο φινάλε γιατί δε ρωτάς το πρακτορείο;
Αρχικά βρε πασά μου ποιος σου είπε ότι έκανα εγγραφή στο site για να ρωτήσω αυτό το πράγμα…? Και στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η ερώτηση μην ασχολείσαι…!

Δεύτερον, αν κάποιος γνωρίζει κάτι, όπως και αναφέρω μπορεί να με ενημερώσει και να τα πούμε σε προσωπικό μήνυμα. Δεν νομίζω ότι ούτε το με ποιο πρακτορείο πάω, ούτε το όνομα του ξεναγού αφορά τους πάντες. Αν έχεις πάει Μεξικό και μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα!

Και τέλος, ναι το χω ξανά κάνει αυτό, να πάω πράγματα σε ξεναγό, όπως και δεν είμαι τόσο χαζός να μην ρωτήσω το πρακτορείο…!

Τώρα για ποιόν λόγο να κρίνεις έτσι μια ερώτηση, όσο παράλογη κι αν σου φαίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω. Ευχαριστώ πάντως μάγκα για τον χρόνο που χάλασες να μου απαντήσεις!

maria91

Member
Καλημέρα σε όλους.

Ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στο Μεξικό τέλη Νοέμβρη με ταξιδιωτικό πρακτορείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος(είτε έχει πάει ή γνωρίζει) να μου πεί το όνομα του Έλληνα ξεναγού. Υποθέτω πως δεν είναι και πολλοί. Θα ήθελα να τον ρωτήσω μην τυχών θέλει πράγματα από Ελλάδα ή κάτι άλλο που θέλει μέρες να γίνει για να του το μεταφέρω. Κρίμα είναι αφού πάμε που πάμε.

Ευχαριστώ πολύ!
Ξεναγο και οτι απορια θες στο πρακτορειο που εκλεισες το πακετο!!αν το κλεινες μονος σου και υπηρχε καποιος απο δω μεσα που χει παει μεξικο και ειχε παρει ξεναγο ισως και να μαθαινες ονομα...τωρα να παρεις ξεναγο περα απ αυτους που συνεργαζετε το πρακτορειο σου δυσκολο

MANITU

Member
Ξεναγο και οτι απορια θες στο πρακτορειο που εκλεισες το πακετο!!αν το κλεινες μονος σου και υπηρχε καποιος απο δω μεσα που χει παει μεξικο και ειχε παρει ξεναγο ισως και να μαθαινες ονομα...τωρα να παρεις ξεναγο περα απ αυτους που συνεργαζετε το πρακτορειο σου δυσκολο
Ευχαριστώ πολύ!

panlek30

Member
Αρχικά βρε πασά μου ποιος σου είπε ότι έκανα εγγραφή στο site για να ρωτήσω αυτό το πράγμα…? Και στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η ερώτηση μην ασχολείσαι…!

Δεύτερον, αν κάποιος γνωρίζει κάτι, όπως και αναφέρω μπορεί να με ενημερώσει και να τα πούμε σε προσωπικό μήνυμα. Δεν νομίζω ότι ούτε το με ποιο πρακτορείο πάω, ούτε το όνομα του ξεναγού αφορά τους πάντες. Αν έχεις πάει Μεξικό και μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα!

Και τέλος, ναι το χω ξανά κάνει αυτό, να πάω πράγματα σε ξεναγό, όπως και δεν είμαι τόσο χαζός να μην ρωτήσω το πρακτορείο…!

Τώρα για ποιόν λόγο να κρίνεις έτσι μια ερώτηση, όσο παράλογη κι αν σου φαίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω. Ευχαριστώ πάντως μάγκα για τον χρόνο που χάλασες να μου απαντήσεις!
Οχι πραγματικά, έγω και όλοι εδώ μέσα έχουμε όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουμε. Εσύ με την σειρά σου έθεσες ένα ερώτημα. Τι πληροφορίες μας δείνεις για σκέψου; Ένας ξεναγός στο Μεξικό που συνεργάζεται με ένα πρακτορείο στην Ελλάδα; Είναι πολύ αόριστο αυτό που ρωτάς. (Πάντως αναγνωρίζω η αλήθεια είναι την καλή σου πρόθεση).

Last edited:

MANITU

Member
Οχι πραγματικά, έγω και όλοι εδώ μέσα έχουμε όλοι την καλή διάθεση να βοηθήσουμε. Εσύ με την σειρά σου έθεσες ένα ερώτημα. Τι πληροφορίες μας δείνεις για σκέψου; Ένας ξεναγός στο Μεξικό που συνεργάζεται με ένα πρακτορείο στην Ελλάδα; Είναι πολύ αόριστο αυτό που ρωτάς. (Πάντως αναγνωρίζω η αλήθεια είναι την καλή σου πρόθεση).
Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να μην αναφέρω σε δημόσιο άρθρο στοιχεία που μπορεί να μην πρέπει. Αλλά αν αυτό είναι το πρόβλημα στο να μπορέσεις να με βοηθήσεις τότε εννοείτε πως θα τα πω.

Ταξιδιωτικό πρακτορείο: .....

Ταξίδι: ......

Ημερομηνία: 18 Νοεμβρίου

Κύριες πόλεις: Πόλη του Μεξικού, Κερέταρο , Γουαναχουάτο ,Μορέλια

Το πρακτορείο δεν είναι σε θέση να μου δώσει το όνομα του ξεναγού γιατί λέει πως είναι πολύ νωρίς. Υπέθεσα ωστόσο ότι οι Έλληνες ξεναγοί, είτε συνεργάζονται με πρακτορεία είτε όχι, στο Μεξικό δεν πρέπει να είναι και πολύ. Κι εμένα δεν με νοιάζει τόσο να βρω τον συγκεκριμένο «δικό μου» ξεναγό, αλλά όποιον πιθανόν είναι εκεί αυτές τις ημερομηνίες να του πάω οτιδήποτε…!

Και ήδη μου έχει βγει ξινό…! χαχαχα

Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να μην αναφέρω σε δημόσιο άρθρο στοιχεία που μπορεί να μην πρέπει. Αλλά αν αυτό είναι το πρόβλημα στο να μπορέσεις να με βοηθήσεις τότε εννοείτε πως θα τα πω.

Ταξιδιωτικό πρακτορείο: VersusTravel

Ταξίδι: Αυθεντικό Αποικιακό Μεξικό

Ημερομηνία: 18 Νοεμβρίου

Κύριες πόλεις: Πόλη του Μεξικού, Κερέταρο , Γουαναχουάτο ,Μορέλια

Το πρακτορείο δεν είναι σε θέση να μου δώσει το όνομα του ξεναγού γιατί λέει πως είναι πολύ νωρίς. Υπέθεσα ωστόσο ότι οι Έλληνες ξεναγοί, είτε συνεργάζονται με πρακτορεία είτε όχι, στο Μεξικό δεν πρέπει να είναι και πολύ. Κι εμένα δεν με νοιάζει τόσο να βρω τον συγκεκριμένο «δικό μου» ξεναγό, αλλά όποιον πιθανόν είναι εκεί αυτές τις ημερομηνίες να του πάω οτιδήποτε…!

Και ήδη μου έχει βγει ξινό…! χαχαχα
Όχι δεν τον γνωρίζω αλλά δύσκολα θα βγάλεις άκρη νομίζω. Σιγά μη σου έλεγε το πρακτορείο τους συνεργάτες του...
Για την ιστορία πάντως το πρόγραμμα που λες αναφέρει "εμπειρος έλληνας αρχηγός" και "τοπικος ξεναγός". Μην είσαι σίγουρος οτι ο ξεναγός θα ειναι έλληνας. Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα είναι!

Last edited:

MANITU

Member
Όχι δεν τον γνωρίζω αλλά δύσκολα θα βγάλεις άκρη νομίζω. Σιγά μη σου έλεγε το πρακτορείο τους συνεργάτες του...
Για την ιστορία πάντως το πρόγραμμα που λες αναφέρει "εμπειρος έλληνας αρχηγός" και "τοπικος ξεναγός". Μην είσαι σίγουρος οτι ο ξεναγός θα ειναι έλληνας. Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα είναι!
Ευχαριστώ!

Ναι τα πρακτορεία γενικά είναι απαράδεκτα σε αυτά τα θέματα. Κι αυτό για το έμπειρος Έλληνας αρχηγός μπορεί να έχεις και δίκιο…!

Δεν πειράζει! Εγώ την προσπάθειά μου την έκανα!!

Αν κάποιος μπορεί να ξέρει κάτι μπορεί να στείλει.

panlek30

Member
Ευχαριστώ!

Ναι τα πρακτορεία γενικά είναι απαράδεκτα σε αυτά τα θέματα. Κι αυτό για το έμπειρος Έλληνας αρχηγός μπορεί να έχεις και δίκιο…!

Συνήθως αν είναι ελληνας ή ελληνόφωνος ο ξεναγός το λένε. Το πιθανότερο, όπως το αναφέρει, είναι οτι η ξενάγηση θα γίνεται απο τον ξεναγό διαμέσου του συνοδού σας.

maria91

Member
Ευχαριστώ!

Μπορει να μην ειναι καν ξεναγος και να αναλαβει χρεη ξεναγου υπαλληλος του γραφειου,δηλαδη θα ναι συνοδος της εκδρομης και ξεναγος..συνηθως ετσι τα κανουν..φιλη μου μεξικανα οσο δουλευε σε γραφειο στην ελλαδα που εκανε εκδρομες μονο εκει την στελναν μαζι ως ξεναγο..αρα προτεινω να κρατας μικρο καλαθι...

Yorgos

Member
Μπορεί να μη ξέρουν πως θα καυανειμουν τους αρχηγούς τους, ποια γκρουπ θα συμπληρώσουν και οι αρχηγοί συνήθως δε θέλουν να δίνουν τα μέιλ τους γιατί δέχονται δεκάδες μηνύματα με ερωτήσεις κάθε εβδομάδα , χώρια που αν σου πουν ότι θα είναι ο Χ ή ο Ψ και μετά αλλάξει, κάποιοι πελάτες ουρλιάζουν.

Γενικά πάντως δύσκολα να μη βρίσκει κάτι από Ελλάδα κάποιος που μένει στο Μεξικό, ειδικά αν μένει Μεξικό Σίτυ, που εκεί θα μένει.

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.158
Μέλη
34.692
Νεότερο μέλος
Iliaskos 1

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom