Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Ιούλιο πηγαίνουμε και εμείς !! δεν μπορεις να κλείσεις μόνος/η δωμάτιο ? οι τιμές είναι πολύ καλές . εμεις κλείσαμε Playa del Carmen, Tulum , Cancun . μια χαρα.
Αύριο θα κλείσω κι αυτοκίνητο με την america .περιμένουμε με ανυπομονησία το ταξίδι αυτό
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Playa paraiso....
τι απίστευτο μέρος
υπάρχει ακόμα το el paraiso beach club???

πω πω περάσανε δέκα χρονια από τότε...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Είναι καλό να πας Ιούλιο στο Μεξικό ? Κάνει πολύ ζέστη? Και γιατί τα μονόκλινα στα πρακτορεία είναι τόσο ακριβά? Πως μπορώ να βρω πρακτορείο με φτηνό μονόκλινο?
Προφανως εννοεις οτι θελεις να πας το ταξιδι με πρακτορειο. Πρακτορειο με φθηνη τιμη για πακετο σε μονοκλινο δεν θα βρεις. Αυτο που μπορεις να κανεις -αν θελεις- ειναι να ρωτησεις στο πρακτορειο μηπως υπαρχει καποιο αλλο ατομο μονο του, που να θελει κι αυτο να μοιραστειται το δικλινο.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πόσες μέρες πιστεύετε οτι χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί αυτό το ταξίδι;
Χάρτης με το σχέδιο μου: https://tinyurl.com/yc4uvgu6

Για όσους δεν ανοίγει το λινκ συμπεριλαμβάνει Μέξικο Σίτυ, Tula-El Tajin, επαρχία Τσιάπας-χωριά+Palenque,Campeche,Merida,Chicken Itza και τέλος Cancun.

Εναλλακτικά Mexico City + αρχαία,Πουέμπλα, Queretaro, Guanajuato,Leon,Guadalajara ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσες μέρες πιστεύετε οτι χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί αυτό το ταξίδι;
Χάρτης με το σχέδιο μου: https://tinyurl.com/yc4uvgu6

Για όσους δεν ανοίγει το λινκ συμπεριλαμβάνει Μέξικο Σίτυ, Tula-El Tajin, επαρχία Τσιάπας-χωριά+Palenque,Campeche,Merida,Chicken Itza και τέλος Cancun.

Εναλλακτικά Mexico City + αρχαία,Πουέμπλα, Queretaro, Guanajuato,Leon,Guadalajara ?
2 εβδομάδες με νορμάλ τρέξιμο.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Καλησπέρα πάω για ύπνο, θα 'μαι σύντομος 10 μέρες η πρώτη επιλογή ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ με 4 μέρες Μεξικό, 3 Γουαχακα, 3 Άγιο Χριστόφορο (χωριά 1/4 μέρα, 1/2 Βυθισμένο φαράγγι, Καταρράκτες Μπλε Νερών) και στην 4η κατεβαίνεις απο Παλενκε μερική ώρα στο Καμπετσε για Μεριδα. Φρόντισε να'σαι εκει Σαββατοκύριακο, όλο κάτι έχει. Από Μεριδα η πας Κούβα η κάνεις με το λεωφορείο την ρουτα Πουκ και πας Ουξμαλ κλπ. +2 μερες, φεύγεις αφήνεις την βαλίτσα στην Τσιτσεν ή μένεις εκει 1 μέρα, οποτε εχουμε Τσιτσεν & ενα Σενοτε. Κατεβαίνεις Κανκουν, μένεις νταουνταουν, παίρνεις το λεωφορείο για Τουλουμ 1 μέρα με στάση στην Αμερικανια #2 Παραλια της Καρμεν, 3η μέρα το νησί των Γυναικών & φεύγεις από Κανκουν!
Εισιτήριο πολλαπλών προορισμών, οι Μεξικάνικες αερογραμμές έχουνε καλές τιμές από Ευρώπη, 3μηνο πριν, αν είσαι ευλογημένος (εγώ δεν είμαι), και δεν μένεις επαρχία, γιατί θα πρέπει να πας & να βρεις τις κατάλληλες φτηνές τιμές από τις Ευρωπαϊκές χώρες για να πας στο αεροδρόμιο της επιβίβασης απο οπού θα φύγεις!
Τσάρτερ φτηνά για Κανκουν υπάρχουν, το φτηνότερο είναι από Βρυξέλλες αλλά οι ώρες ειναι λιγο μπελαλίδικες για μένα γιατί απο Σαρλερουα θα πηγαίνω στο Ζαβεντεμ, έχει 2Χ layover!
Όσο για το Ταχιν, ήταν το όνειρο μου τον ΟΚΤ2017 να πάω απο Βερακρουζ, άπιαστο βέβαια, έφαγα πόρτα από το λεωφορείο λόγω καπιταλ κοντρολς & η πρωινή αναχώρηση σταμάτησε. Αν εχω την υγειά μου θα πάω φέτος σε 2μηνες (θα κλείσω εισιτήρια αύριο, εφ οσον ειναι οι ίδιες τιμές, δλδ €300 με Α@G@A^ με βαλίτσα + €649 με Α@R%M@X*C% multidestino, δλδ άφιξη Μεξικό, αναχώρηση απο Μεριδα. Βέβαια αυτο είχε και €550! Οπότε για να τελειώνω θα παω & μετα αν με ρωτήσεις πως πήγα απο κάτω προς τα πανω στο Ταχιν θα σου'χω καλύτερες πληροφορίες, ΦΡΕΣΚΕΣ! Προς το παρόν λεω να πάω Χαλαπα & μετά λεωφορείο άλλη μέρα για Παπαντλα, κολεκτιβο για Ταχιν και πίσω!
Σε αρκετά αρχαια δεν υπάρχει κανονική συγκοινωνία, όπως πχ και στο Εκ Μπαλαμ.
Καλό σου ταξίδι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ που έχω πάει στο ταχιν το βρήκα πολύ αξιόλογο αλλά μέχρι εκεί.
 

akispas

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλησπερα σας
σκεφτομαστε ενα ταξιδι μεξικο τον επομενο μηνα. θα ηθελα την βοηθεια σας για αεροπορικα ? αν αξιζει all inclusive ξενοδοχειο? το σκεπτικο μας ειναι να μεινουμε tulum και απο εκει να επισκεπτουμε κοντινα μερη . συνολικα θα κατσουμε 14 με 16 μερες. Προς το παρον ο πιο φθηνος τροπος που εχω βρει ειναι με ταξιδιωτικο απο αγγλια.
περιμενω τη βοηθεια σας οποιος μπορει .
ευχαριστω
 

BeUnique

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Καλησπέρα,τον Νοέμβριο γυρίσαμε από το γαμήλιο ταξίδι μας στη Χερσόνησο του Μεξικού.Το οργανώσαμε μόνοι μας και μείναμε 8 βράδια. Υπόσχομαι από βδομάδα να γράψω ταξιδιωτική ιστορία! Τα οργανώσαμε όλα μόνοι μας και δεν μείναμε σε all inclusive ξενοδοχείο,νοικιάσαμε αυτοκίνητο και γυρίσαμε όσο πιο πολύ μπορούσαμε. Πετάξαμε από Αθήνα ,μέσω Νέας Υόρκης και φτάσαμε Cancun. Το Tulum είναι μία πολύ όμορφη περιοχή,πλέον άκρως τουριστική και δυστυχώς λόγο ενός προβλήματος έχει τόσα πολλά φύκια μέσα η θάλασσα και έξω η παραλία που μυρίζει πολύ άσχημα σε αρκετά σημεία. Εμείς δεν κολυμπήσαμε στο Tulum! Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και να μείνεις και στη Merida,που είναι υπέροχα. Ότι άλλο χρειαστείς ,πες μου!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
ΜER1.jpg


Τα φύκια είναι σχετικά, ένα απο τα καλύτερα μας μπάνια κάναμε στην Τουλουμ το 2007, πεντακάθαρη άσπρη παραλία! Στο Προγρεσο δεν βλέπεις τον πάτο (10-11/2017), όπως και στο Πουερτο Βαγιαρτα (11/1998 &11/1999). Σαν τις Ελληνικές παραλίες δεν υπάρχουνε ΠΟΥΘΕΝΑ!

Όσο για την "ciudad blanca/την άσπρη πόλη" την Μεριδα, είναι για μένα η αγαπημένη μου πόλη, οι άλλες τουριστικές πόλεις είναι Αμερικανιες, 4η φορά θα'μαι εκει φέτος τον Μαρτη.
Για τον akispas, δεν εχω κοιτάξει απο Αγγλία, ολα μου τα ταξίδια ηταν απο Ολλανδια!
Σου έχω ενα λινκ της TUI:
https://www.tui.nl/verre-reizen/mexico/resultaten/

Παλιά τα κλείναμε έτσι, ταξίδια τελευταίας στιγμής (last minute booking), τότε βέβαια δεν υπήρχε ούτε b%%king ούτε tr*vag%, και οι τιμές ήταν 50% ακόμα και 75% κάτω.
Ίσως απο Αγγλία πχ ο Th%mas C%%k να έχει καλύτερες προσφορές,
https://www.thomascook.com/holidays/caribbean/mexico/all-inclusive/#intcmp=TopNav_Holidays_MexicoAI

αλλά και ντόπια γραφεία έχουν μέσω άλλης χώρας. Eχω δει τους πάνε Κανκουν (φιξ ημερομηνίες, ΕΝΩ απο Αγγλία η άλλη χώρα έχεις πιο πολύ ευλυγισία στις ημερομηνίες) μεσώ Ισπανίας με την WAM%S Air. Βέβαια πρέπει να κοιτάξεις πόσο θέλεις να πας από Ελλάδα στην χώρα επιβίβασης όπως και χρόνο αναμονής (layover).
Κάλο σας ταξίδι.
Σημ. Οι φωτ. απο Μεριδα ΝΟΕ2017.
ΜER2.jpeg
 
Last edited:

akispas

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καταρχην σας ευχαριστω για τη πρωτη βοηθεια σας.
στη merida εχει ωραιες παραλιες εκει κοντα αν αποφασισουμε να μεινουμε καποιες μερες εκει?
και απο δραστηριοτητες σε αυτη τη περιοχη τι προτινετε? επισης αν γνωριζετε αν οι παραλιες κλεινουν καποια συγκεκριμενη ωρα?
 
Last edited:

BeUnique

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Όχι παραλίες πολύ κοντά δεν έχει..αλλά αυτό το πρόβλημα που σου περιγράφω απλώνεται παντού. Δεν είναι μόνο στο Tulum. Δεν ξέρω αν φταίει που ζω στα Χανιά και έχω μάθει σε καθαρές παραλίες,αλλά και οι ντόπιοι μας μίλησαν για αυτό. Μπες και αναζήτησε στο ίντερνετ Seaweed on Mexico Beaches. Μόνο στη λιμνοθάλασσα Bacalar κολυμπήσαμε σε αυτά τα υπέροχα τουρκουάζ νερά.Επισκεφτείτε όσα περισσότερα Cenote μπορείτε, που είναι εξωπραγματικά ωραία! Είναι μία καταπληκτική πόλη,για βόλτες,φαγητό και πολλές εκδρομές. Μπορείτε να επισκεφτείτε το Uxmal,το καταφύγιο Flamingo στο Celestun και πολλά άλλα ανάλογα με το τι θέλετε να κάνετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom