Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αρχικά βρε πασά μου ποιος σου είπε ότι έκανα εγγραφή στο site για να ρωτήσω αυτό το πράγμα…? Και στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η ερώτηση μην ασχολείσαι…!

Δεύτερον, αν κάποιος γνωρίζει κάτι, όπως και αναφέρω μπορεί να με ενημερώσει και να τα πούμε σε προσωπικό μήνυμα. Δεν νομίζω ότι ούτε το με ποιο πρακτορείο πάω, ούτε το όνομα του ξεναγού αφορά τους πάντες. Αν έχεις πάει Μεξικό και μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα!

Και τέλος, ναι το χω ξανά κάνει αυτό, να πάω πράγματα σε ξεναγό, όπως και δεν είμαι τόσο χαζός να μην ρωτήσω το πρακτορείο…!

Τώρα για ποιόν λόγο να κρίνεις έτσι μια ερώτηση, όσο παράλογη κι αν σου φαίνεται, δεν μπορώ να καταλάβω. Ευχαριστώ πάντως μάγκα για τον χρόνο που χάλασες να μου απαντήσεις!
Οχι πραγματικά, έγω και όλοι εδώ μέσα έχουμε όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουμε. Εσύ με την σειρά σου έθεσες ένα ερώτημα. Τι πληροφορίες μας δείνεις για σκέψου; Ένας ξεναγός στο Μεξικό που συνεργάζεται με ένα πρακτορείο στην Ελλάδα; Είναι πολύ αόριστο αυτό που ρωτάς. (Πάντως αναγνωρίζω η αλήθεια είναι την καλή σου πρόθεση).
 
Last edited:

MANITU

Member
Μηνύματα
6
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Οχι πραγματικά, έγω και όλοι εδώ μέσα έχουμε όλοι την καλή διάθεση να βοηθήσουμε. Εσύ με την σειρά σου έθεσες ένα ερώτημα. Τι πληροφορίες μας δείνεις για σκέψου; Ένας ξεναγός στο Μεξικό που συνεργάζεται με ένα πρακτορείο στην Ελλάδα; Είναι πολύ αόριστο αυτό που ρωτάς. (Πάντως αναγνωρίζω η αλήθεια είναι την καλή σου πρόθεση).
Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να μην αναφέρω σε δημόσιο άρθρο στοιχεία που μπορεί να μην πρέπει. Αλλά αν αυτό είναι το πρόβλημα στο να μπορέσεις να με βοηθήσεις τότε εννοείτε πως θα τα πω.


Ταξιδιωτικό πρακτορείο: .....

Ταξίδι: ......

Ημερομηνία: 18 Νοεμβρίου

Κύριες πόλεις: Πόλη του Μεξικού, Κερέταρο , Γουαναχουάτο ,Μορέλια


Το πρακτορείο δεν είναι σε θέση να μου δώσει το όνομα του ξεναγού γιατί λέει πως είναι πολύ νωρίς. Υπέθεσα ωστόσο ότι οι Έλληνες ξεναγοί, είτε συνεργάζονται με πρακτορεία είτε όχι, στο Μεξικό δεν πρέπει να είναι και πολύ. Κι εμένα δεν με νοιάζει τόσο να βρω τον συγκεκριμένο «δικό μου» ξεναγό, αλλά όποιον πιθανόν είναι εκεί αυτές τις ημερομηνίες να του πάω οτιδήποτε…!

Και ήδη μου έχει βγει ξινό…! χαχαχα
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να μην αναφέρω σε δημόσιο άρθρο στοιχεία που μπορεί να μην πρέπει. Αλλά αν αυτό είναι το πρόβλημα στο να μπορέσεις να με βοηθήσεις τότε εννοείτε πως θα τα πω.


Ταξιδιωτικό πρακτορείο: VersusTravel

Ταξίδι: Αυθεντικό Αποικιακό Μεξικό

Ημερομηνία: 18 Νοεμβρίου

Κύριες πόλεις: Πόλη του Μεξικού, Κερέταρο , Γουαναχουάτο ,Μορέλια


Το πρακτορείο δεν είναι σε θέση να μου δώσει το όνομα του ξεναγού γιατί λέει πως είναι πολύ νωρίς. Υπέθεσα ωστόσο ότι οι Έλληνες ξεναγοί, είτε συνεργάζονται με πρακτορεία είτε όχι, στο Μεξικό δεν πρέπει να είναι και πολύ. Κι εμένα δεν με νοιάζει τόσο να βρω τον συγκεκριμένο «δικό μου» ξεναγό, αλλά όποιον πιθανόν είναι εκεί αυτές τις ημερομηνίες να του πάω οτιδήποτε…!

Και ήδη μου έχει βγει ξινό…! χαχαχα
Όχι δεν τον γνωρίζω αλλά δύσκολα θα βγάλεις άκρη νομίζω. Σιγά μη σου έλεγε το πρακτορείο τους συνεργάτες του...
Για την ιστορία πάντως το πρόγραμμα που λες αναφέρει "εμπειρος έλληνας αρχηγός" και "τοπικος ξεναγός". Μην είσαι σίγουρος οτι ο ξεναγός θα ειναι έλληνας. Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα είναι!
 
Last edited:

MANITU

Member
Μηνύματα
6
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Όχι δεν τον γνωρίζω αλλά δύσκολα θα βγάλεις άκρη νομίζω. Σιγά μη σου έλεγε το πρακτορείο τους συνεργάτες του...
Για την ιστορία πάντως το πρόγραμμα που λες αναφέρει "εμπειρος έλληνας αρχηγός" και "τοπικος ξεναγός". Μην είσαι σίγουρος οτι ο ξεναγός θα ειναι έλληνας. Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα είναι!
Ευχαριστώ!

Ναι τα πρακτορεία γενικά είναι απαράδεκτα σε αυτά τα θέματα. Κι αυτό για το έμπειρος Έλληνας αρχηγός μπορεί να έχεις και δίκιο…!

Δεν πειράζει! Εγώ την προσπάθειά μου την έκανα!!


Αν κάποιος μπορεί να ξέρει κάτι μπορεί να στείλει.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ!

Ναι τα πρακτορεία γενικά είναι απαράδεκτα σε αυτά τα θέματα. Κι αυτό για το έμπειρος Έλληνας αρχηγός μπορεί να έχεις και δίκιο…!

Δεν πειράζει! Εγώ την προσπάθειά μου την έκανα!!


Αν κάποιος μπορεί να ξέρει κάτι μπορεί να στείλει.
Συνήθως αν είναι ελληνας ή ελληνόφωνος ο ξεναγός το λένε. Το πιθανότερο, όπως το αναφέρει, είναι οτι η ξενάγηση θα γίνεται απο τον ξεναγό διαμέσου του συνοδού σας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ευχαριστώ!

Ναι τα πρακτορεία γενικά είναι απαράδεκτα σε αυτά τα θέματα. Κι αυτό για το έμπειρος Έλληνας αρχηγός μπορεί να έχεις και δίκιο…!

Δεν πειράζει! Εγώ την προσπάθειά μου την έκανα!!


Αν κάποιος μπορεί να ξέρει κάτι μπορεί να στείλει.
Μπορει να μην ειναι καν ξεναγος και να αναλαβει χρεη ξεναγου υπαλληλος του γραφειου,δηλαδη θα ναι συνοδος της εκδρομης και ξεναγος..συνηθως ετσι τα κανουν..φιλη μου μεξικανα οσο δουλευε σε γραφειο στην ελλαδα που εκανε εκδρομες μονο εκει την στελναν μαζι ως ξεναγο..αρα προτεινω να κρατας μικρο καλαθι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορεί να μη ξέρουν πως θα καυανειμουν τους αρχηγούς τους, ποια γκρουπ θα συμπληρώσουν και οι αρχηγοί συνήθως δε θέλουν να δίνουν τα μέιλ τους γιατί δέχονται δεκάδες μηνύματα με ερωτήσεις κάθε εβδομάδα , χώρια που αν σου πουν ότι θα είναι ο Χ ή ο Ψ και μετά αλλάξει, κάποιοι πελάτες ουρλιάζουν.

Γενικά πάντως δύσκολα να μη βρίσκει κάτι από Ελλάδα κάποιος που μένει στο Μεξικό, ειδικά αν μένει Μεξικό Σίτυ, που εκεί θα μένει.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλησπέρα σε όλους,

Το Δεκέμβρη ταξιδεύω σόλο στο Μεξικό για 20 ημέρες. Άφιξη στο Κανκούν και αναχώρηση από Μέξικο Σίτυ.
Θα κινηθώ με λεωφορεία και μάλλον μία εσωτερική πτήση (Oaxaca προς Mexico City).
Το πρόγραμμα που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι το παρακάτω. Φαίνεται λίγο σκότωμα αλλά λέω να ξεκουραστώ όταν επιστρέψω. :)

Πως σας φαίνεται; Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σε όλους,

Το Δεκέμβρη ταξιδεύω σόλο στο Μεξικό για 20 ημέρες. Άφιξη στο Κανκούν και αναχώρηση από Μέξικο Σίτυ.
Θα κινηθώ με λεωφορεία και μάλλον μία εσωτερική πτήση (Oaxaca προς Mexico City).
Το πρόγραμμα που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι το παρακάτω. Φαίνεται λίγο σκότωμα αλλά λέω να ξεκουραστώ όταν επιστρέψω. :)

Πως σας φαίνεται; Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;

Μια χαρά μου φαίνεται. Σίγουρα θα είναι κουραστικό αλλά αξίζει.

Μπορείς να γράψεις πιο αναλυτικά πως το σκέφτεσαι το κομμάτι escarcega-palenque και στο ενδιάμεσο calakmul; Φοβάμαι ότι εκεί θες κι άλλη μέρα για να βγει.

Καλά να περάσεις!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φαίνεται λίγο σκότωμα αλλά λέω να ξεκουραστώ όταν επιστρέψω. :)Πως σας φαίνεται;
Στις 14 Κανκούν, στις 15 Pdc, στις 16 Holbox, στις 17 Valladolid!
Το θέμα δεν είναι η κούραση, αλλά οτι δε θα δεις τίποτα τελικά από τα μέρη που θα πας.

Στη θέση σου με το που θα έφτανα, θα πήγαινα κατευθείαν isla Mujeres, που είναι κάτι ανάμεσα σε Playa και Holbox. Έχει δλδ την ατμόσφαιρα του νησιού,-για παραλία δεν το συζητάμε!- αλλά και τα στενάκια του φέρνουν πολύ στην avenida 5a της Πλάγια ντελ Κάρμεν.
Θα χαλάρωνα , θα έκανα και τη βουτιά μου στην playa Norte και την τρίτη μέρα θα έφευγα για Valladolid.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Μια χαρά μου φαίνεται. Σίγουρα θα είναι κουραστικό αλλά αξίζει.

Μπορείς να γράψεις πιο αναλυτικά πως το σκέφτεσαι το κομμάτι escarcega-palenque και στο ενδιάμεσο calakmul; Φοβάμαι ότι εκεί θες κι άλλη μέρα για να βγει.

Καλά να περάσεις!
Όπως το σκεφτόμουν θα έφτανα Escarcega κάποια στιγμή το απόγευμα από Merida.
Διαμονή Escarcega και τo επόμενo πρωί θα πήγαινα με ταξί στο Calakmul (round trip γύρω στα 40 ευρώ). Επιστροφή νωρίς το απόγευμα Escarcega και αναχώρηση με λεωφορείο για Palenque.

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα που κοιτάω τα δρομολόγια έχει μόνο αργά το βράδυ και δεν ξέρω πόσο σοφό θα ήταν να κυκλοφορώ μόνος τέτοια ώρα.
H εναλλακτική είναι να πάρω το μοναδικό λεωφορείο που είναι την ημέρα (13:15) αλλά έτσι χάνω μία μέρα.



Αξίξει τόσο το Calakmul; Αρχικά δεν το είχα στο πλάνο (είχα βάλει μία επιπλέον μέρα στη Merida) γιατί είναι λίγο εκτός πορείας αλλά με επηρέασαν τα σχόλια του Γιώργου και το δικό σου.

Στις 14 Κανκούν, στις 15 Pdc, στις 16 Holbox, στις 17 Valladolid!
Το θέμα δεν είναι η κούραση, αλλά οτι δε θα δεις τίποτα τελικά από τα μέρη που θα πας.

Στη θέση σου με το που θα έφτανα, θα πήγαινα κατευθείαν isla Mujeres, που είναι κάτι ανάμεσα σε Playa και Holbox. Έχει δλδ την ατμόσφαιρα του νησιού,-για παραλία δεν το συζητάμε!- αλλά και τα στενάκια του φέρνουν πολύ στην avenida 5a της Πλάγια ντελ Κάρμεν.
Θα χαλάρωνα , θα έκανα και τη βουτιά μου στην playa Norte και την τρίτη μέρα θα έφευγα για Valladolid.
Καταρχήν να πω ότι η ιστορία σου για το Μεξικό ήταν ένας από τους λόγους που με έκαναν να ονειρεύομαι ότι θα μπορέσω και εγώ κάποια μέρα να ταξιδέψω σε αυτή την υπέροχη χώρα!

Σχετικά τώρα με τα του προγράμματος, επειδή τα έχω γράψει λίγο μπερδεμένα:
Στις 14 του μήνα στις 17:15 προσγειώνομαι στο Cancun και έλεγα την ίδια μέρα να πάω να μείνω Playa Del Carmen.
Αυτό γιατί το Isla Holbox είναι γύρω στις 5 ώρες από το αεροδρόμιο του Cancun και δεν το έβλεπα εφικτό να προλάβω να είμαι εκεί την ίδια μέρα. Οπότε η Playa Del Carmen θα ήταν μόνο για διαμονή και το επόμενο πρωί θα ξεκινούσα για Isla Holbox.
Ίσως θα ήταν καλύτερο να κάνω αυτό που λες, δηλαδή να φύγω κατευθείαν από το αεροδρόμιο για Isla Mujeres και να μείνω εκεί για 2 ημέρες. Απ' ότι είδα υπάρχουν ferry μέχρι και αργά το βράδυ.

Απλά σκεφτόμουν το Isla Holbox επειδή είναι λίγο πιο απομονωμένο και όχι τόσο τουριστικό όσο το Isla Mujeres οπότε δεν θα είχε τόσο κόσμο ειδικά το Δεκέμβρη που είναι high season.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!

Γενικά oποιοσδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε πάρα πολύ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αξίξει τόσο το Calakmul; Αρχικά δεν το είχα στο πλάνο (είχα βάλει μία επιπλέον μέρα στη Merida) γιατί είναι λίγο εκτός πορείας αλλά με επηρέασαν τα σχόλια του Γιώργου και το δικό σου.
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δεν ξέρω και το γούστο σου. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα άλλα μέρη που θα δεις.

Δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό να έχεις γυρίσει στην escarcega απόγευμα ακόμα κι αν πας κατ'ευθείαν στον αρχαιολογικό χώρο χωρίς να κάνεις βόλτα για την πανίδα της περιοχής. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να ξαναγυρισεις στην escarcega, υπάρχει λεωφορείο για palenque απ'το xpujil. Είναι μόνο ένα στις 3.40 αλλά είναι μάλλον ο καλύτερος τρόπος για να γλιτωσεις χρόνο. Είσαι σίγουρος για το 40ε πήγαινε έλα; Μου φαίνεται λίγο.

Χωρίς να έχω πάει για να μπορώ να συγκρίνω, σκέψου την περίπτωση της Coba. Αρχαιολογικος χώρος μέσα σε πυκνή βλάστηση επίσης και πιο εύκολα προσβασιμος. Θα έχει πιο πολλούς τουρίστες σίγουρα αλλά δεν θα πιεστεις με τον χρόνο. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος που τα έχει επισκεφθεί και τα 2.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom