Ισραήλ Ταξίδι στο Τελ Αβίβ-SOS!!!

Kassiopaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδιά!
Λοιπόν, ετοιμάζομαι να κατέβω Τελ Αβίβ ως τουρίστρια (μόνο με το διαβατήριό μου). Ο σύντροφός μου είναι ήδη εκεί και δουλεύει αλλά επειδή δεν είμαστε παντρεμένοι δεν μπορέσαμε ναβγάλουμε partner visa. Το θέμα είναι οτι μου είπαν από την πρεσβεία οτι για να με αφήσουν να μπω Ισραήλ θα πρέπει να έχω κλείσει και εισητήριο επιστροφής. Όμως από το ΜΟΙ (Ministry of Interior) στο Ισραήλ μας είπαν οτι άνετα μπορώ να πάρω επιμήκυνση στη διαμονή μου άλλους τρεις μήνες. Οπότε δε γνωρίζω ακριβή ημερομηνία επιστροφής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν με συμφέρει να κλείσω ένα εισητήριο και μετά απλά να αλλάξω ημερομηνία ή να πάω χωρίς εισητήριο επιστροφής και απλά να τους εξηγήσω την κατάσταση?Έχω ακούσει πολλά για την αυστηρότητά τους στον έλεγχο αεροδρομίου και είμαι λίγο αγχωμένη...
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
δεν ξέρω για την προκειμένη. Πάντως ότι και να χεις ακούσει για την αυστηρότητά τους είναι λίγο Αυτά που μου καναν ούτε στα αστυνομικά έργα του star..και φαντάσου είμαι φουλ ανεκτική..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πετάω για Τel Aviv την άλλη Παρασκευή κι επειδή έψαξα για να βγάλω την τουριστική βίζα τα απαιτούμενα είναι συγκεκριμένα σύμφωνα με τη επίσημη ιστοσελίδα τους http://www.mfa.gov.il/mfa/consularservices/pages/visas.aspx#B/2
Στις προυποθέσεις είναι και το εισιτήριο μετ'επιστροφής.
Γράφει ότι η βίζα ισχύει για 3 μήνες και μπορείς να πάρεις άλλους τρεις επέκταση. Αλλά αφού για να βγάλεις την πρώτη τρίμηνη βίζα πρέπει να έχεις εισιτήριο επιστροφής μάλλον πρέπει να το αγοράσεις και να το αλλάξεις αν αποφασίσεις να πάρεις την επέκταση και αφού εγκριθεί βεβαίως.Αν διάβασες γράφει ότι για μεγάλα διαστήματα παραμονής πρέπει να επιδείξεις έγγραφα που να πιστοποιούν ότι έχεις τα κεφάλαια να συντηρηθείς.
Να τους εξηγήσεις την κατάσταση μάλλον παίζεις με τις πιθανότητες γιατί είναι αρκετά αυστηροί με τους κανόνες.Ίσως αν επικοινωνούσες πάλι με το υπουργείο τους να σου στείλουν γραπτή διαβεβαίωση ότι αποδέχονται να μπεις στη χώρα χωρίς εισιτήριο επιστροφής.Ότι κάνεις τελικά να έχεις και τα έγγραφα τεκμηρίωσης μαζί σου γιατί σου'πα,μου'πες δε νομίζω να περνάνε ιδίως στο Ισραήλ κι από τη στιγμή που δε θα έχεις βίζα ως σύζυγος αλλά σαν απλός τουρίστας.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έψαξα δεν έβγαλα.Δεν ήξερα τι ισχύει.Κι έψαξα γιατί δε μένω Ελλάδα.
Η κοπέλα όμως είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
 

Kassiopaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!

Δε χρειάζεται βίζα και μόνο το διαβατήριο (το οποίο πρέπει να έχει ισχύ μέχρι και 6 μήνες μετά από την είσοδο στο Ισραήλ), ένα χαρτί που γράφει που θα μείνω (για παράδειγμα εγώ έχω ένα χαρί από το πανεπιστήμιο του συντρόφου μου που με καλεί ουσιαστικά για να μείνω εκεί) και ένα εισητήριο επιστροφής. Για το τελευταίο το μόνο που φαίνεται να μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω ένα εισητήριο από την agean της κατηγορίας flex του οποίου μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία ταξιδίου απεριόριστες φορές χωρίς χρέωση...
 

Kassiopaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κάτι άλλο ακόμα βρε παιδιά να ρωτήσω αν ξέρετε...Αν αντί να πλρώσω το εισητήριο κάνω απλή κράτηση (κάπου διάβασα οτι γίνεται αλλά δε γνωρίζω πως για να πω την αλήθεια) και τους δείξω το χαρτι από την κράτηση θα το δεχτούν? Έχει κανένας αυτή την εμεπιρία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom