Ταξίδι του μέλιτος - πρώτη φορά στην Ασία

Επιλογή ταξιδιού

  • Ταυλάνδη (γύρος, μαζί με Πουκετ ή Σαμούι κτλ)

    Votes: 9 47,4%
  • Μαλαισία (γύρος και κανένα νησάκι) και Σιγκαπούρη

    Votes: 3 15,8%
  • Μπαλί (γύρος και Λόμποκ κτλ)

    Votes: 4 21,1%
  • Μπαλί μαζί με άλλη χώρα

    Votes: 1 5,3%
  • Ταυλάνδη και Μαλαισία

    Votes: 1 5,3%
  • Ταυλάνδη και Σιγκαπούρη

    Votes: 1 5,3%

  • Total voters
    19
  • Poll closed .

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για σας!

Απίστευτο το φόρουμ σας! Πολύ βοηθητικό και πολύ καλύτερο από ξένα μεγαλύτερα!

Λοιπόν, παντρευόμαστε τον Ιούνιο και θα πάμε ταξιδάκι τον Ιούλιο - καμιά 15ρια μέρες.

Τώρα ήμαστε μεταξύ 2-3 επιλογών αλλά δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε! Θέλουμε να δούμε πολιτισμό και την φύση της χώρας, αλλά θέλουμε να ξαπλάρουμε και λίγες μέρες σε παραλία...
Θα θέλαμε πολύ να πηγαίναμε Κίνα, αλλά θέλαμε οργανωμένο για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι και μας είπαν πως δεν είναι σίγουρο αν θα υπάρχουν οργανωμένες ή όχι...Εξαρτάται από την ζήτηση... Από την άλλη στην αρχή θα θέλαμε να πάμε Μπόρα Μπόρα αλλά είναι πολύ ακριβά. Έτσι είπαμε να επιλέξουμε χώρες που συνδυάζουν και τα δυο...

Λοιπόν οι επιλογές μας είναι:
Μαλαισία - Μπαλί - Σιγκαπούρη - Ταυλάνδη...

Απ'ότι διάβασα σε άλλα θέματα:
Η Σιγκαπούρη μπορεί να μείνει έξω - πολύ μοντέρνα και έχει πιο λίγα πράγματα από τους άλλους προορισμούς..
Μπαλί - είναι ο καύτερος προορισμός από πλευρας πολιτισμού
Μαλαισία - μπορεί να μιξάρει τα πάντα, αλλά δεν έχει τόσο καλές παραλίες όσο η Ταυλάνδη και τόσο θαυμάσιο πολιτισμό όσο το Μπαλί...
Ταυλάνδη - μπορεί να συνδιάσει τις καλύτερες παραλίες μαζί με πολιτισμό...

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας please , για το τι και πως θα συνδιάζατε εσείς?
Βασίζομαι πολύ σε εσάς γιατί συγχυστήκαμε ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ!!!! ;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Σαν πρωτη απαντηση απο τις πολλες που φανταζομαι οτι θα εχεις, θα σου ελεγα τα εξης:

1. Αν εχεις περιορισμενο οικονομικο προυπολογισμο, τοτε σιγουρα Ταυλανδη. Μπανκογκ με Πουκετ για πολυ φτηνα αλλα παρα ειναι τουριστικο, Σαμουι πιο εξωτικο, Κραμπι πολυ φυση αλλα δεν ειναι νησι (με τα υπερ και τα κατα του), νησια Πι Πι αρχιζουν να μαξευουν και αυτα πολυ κοσμο μετα το "the beach". Εν παντως σκοπευετε να συνεχισετε τα ταξιδια στο εξωτερικο τοτε σιγουρα θα πατε Ταυλανδη λογω μικρου κοστους, οποτε ισως για γαμηλιο ταξιδι να θελετε κατι αλλο
2. Αν θες κατι το τελειως διαφορετικο που δυσκολα θα το ξανακανεις, τοτε Μαλαισια (κυριως γυρο Βορνεο) με Λανκκαουι μεσω Σιγκαπουρης. Υπαρχουν αρκετα πρακτορεια που το κανουν αυτο το ταξιδι. Αν θες να γλυτωσεις λεφτα και εχεις χρονο να το κανονισεις μονος σου τοτε δοκιμασε να κλεισεις μεσω SilkAir.
3. Καπου στη μεση ειναι το Μπαλι. Εχει λιγο απ' ολα σε καλες τιμες, και το Λομποκ (αντεχει ακομη στον μαζικο τουρισμο) ειναι κοντα. Υπαρχει βεβαια το προβλημα με τις βομβες που βαζουν κατα καιρους σε Κουτα και Νουσα Ντουα που ειναι ενα ρισκο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Υπαρχει βεβαια το προβλημα με τις βομβες που βαζουν κατα καιρους σε Κουτα και Νουσα Ντουα που ειναι ενα ρισκο
Μία σοβαρή, ψύχραιμη και εμπεριστατωμένη ματιά στο καυτό αυτό θέμα....

Τι ρίσκο δηλ. ρε γίγαντα τζος? Πες μας πιθανότητες για να ξέρουμε, έλα μην ανησυχείς, ξέρω καλά μαθηματικά και θέλω μια βαθιά ανάλυση...μη μας αφήνεις στο σκοτάδι....

Και επειδή την ελληνική δόξα τω Θεώ καλά τη χειριζόμαστε, το " που βάζουν κατά καιρούς σε Κούτα και Νούσα Ντούα" παραπέμπει σε συνεχή πράξη....και επειδή εγώ ξέρω να έχει συμβεί γεγονός απο μία μόνο φορά στο κάθε μέρος, είσαι άστοχος όπως καταλαβαίνεις, αν φυσικά...

Αλλά ας αφήσουμε τη φιλολογική διάσταση του θέματος, δε σε παρεξηγεί κανείς, αλλά πες μας βρε, τι ρίσκο? Τι πιθανότητα υπάρχει? Θα ζήσω γιατρέ μου?
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ πιο βοηθητική από όλους του πράκτορες που επισκέφθηκα!

Για να σου είμαι ειλικρινής μόλις μου έβαλε η αρραβωνιαστικιά μου την ιδέα του Μπαλί στο τραπέζι, απευθείας τις βόμβες σκέφτηκα. Αλλά ρώτησα κάμποσους ασιάτες λόγω της δουλειάς μου (από Μαλαισία, Σρι Λάνκα, Ινδία, Βιετνάμ) και μου είπαν πως παντού υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες λόγω κάποιων εξτρεμιστών στην Ασία για τοποθέτηση βόμβας...

Φυσικά αν έχω την γνώμη και άλλων ΓΚΟΥΡΟΥ του φόρουμ, κανένα πρόβλημα δεν θα είχα για τους τόπους που είναι καλύτερα να πάμε! ;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επί της ουσίας, εγώ ταξίδι του μέλιτος εκεί κάτω δεν θα πήγαινα ούτε δεμένος κι έτσι ούτε ψηφίζω ούτε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου... άλλα τα γούστα μου... να πάω με μια γκόμενα στα Περέντιαν για την πλάκα μου ναι, να χαζέψω με 2-3 χαβαλέδες φίλους στην Ταυλάνδη στο τσακιρ κέφι ίσως, να πάω όταν έχω τα ψυχολογικά μου με ψαγμένη παρέα στο Ουμπούτ μάλλον αλλά ταξίδι γάμου εκεί όταν υπάρχει η Ευρώπη και η Καραιβική από που κι ως που? Καταλαβαίνω είναι πιό φτηνά και από την Ευρώπη και από την Αμερική αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις..

Η παρέμβασή μου λοιπόν έχει να κάνει με τα ρίσκα που θα πάρει κανείς αν επισκεφτεί το Μπαλί... ρωτάω κι εγώ με απόγνωση τον τιτανομεγιστοτεράστιο joss... πες μας, μην μας κρατάς σε αγωνία, τι θα γίνει? Να πάρουμε στολή πολέμου? αλεξίσφαιρα γιλέκα? τσίγκινα σωβρακάκια? τι προτείνεις για να αντιμετωπίσουμε την βία και την νοθεία στο διαβόητο Μπαλί? Περιμένω μια σοβαρή και άμεση απάντηση... επίσης αν σου είναι και εύκολο πες μας αν θα το πάρει ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα γιατί εμάς δεν μας βλέπω και θα μου την σπάσει σφόδρα να δω τον GTS πρωταθλητή...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ πιο βοηθητική από όλους του πράκτορες που επισκέφθηκα!

Για να σου είμαι ειλικρινής μόλις μου έβαλε η αρραβωνιαστικιά μου την ιδέα του Μπαλί στο τραπέζι, απευθείας τις βόμβες σκέφτηκα. Αλλά ρώτησα κάμποσους ασιάτες λόγω της δουλειάς μου (από Μαλαισία, Σρι Λάνκα, Ινδία, Βιετνάμ) και μου είπαν πως παντού υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες λόγω κάποιων εξτρεμιστών στην Ασία για τοποθέτηση βόμβας...

Φυσικά αν έχω την γνώμη και άλλων ΓΚΟΥΡΟΥ του φόρουμ, κανένα πρόβλημα δεν θα είχα για τους τόπους που είναι καλύτερα να πάμε! ;)
Γκουρού δεν είμαι, αλλά διάβασε τις ιστορίες που έχω γράψει και δες τις φωτό από όλα αυτά τα μέρη που σκέφτεσαι να πας (και έχω φυσικά τιμήσει και μάλιστα πρόσφατα)....νομίζω θα σου λύσουν απορίες και θα σε βοηθήσουν να πάρεις αποφάσεις....καλοκαίρι φυσικά που θα πας, αν πας προς ΝΑ Ασία, θα σκέφτεσαι μόνο ανατολική ακτή Ταϋλάνδης-Μαλαισίας, ξέχνα Πουκέ και Κράμπι, αυτά είναι για χειμώνα.

Εγώ θα έκανα το εξής πάντως, Μπαλί για 7-8 μέρες (Ubud) και μετά 5 μέρες σε κανά νησάκι της Ταϋλάνδης-Μαλαισίας (όχι Σαμούι) για μπάνια και εξωτικές-ονειρικές παραλίες.

Και άσε τον Traveller να λέει, όταν πάρει ο ΠΑΟ το πρωτάθλημα τον βλέπω ταξίδι του μέλιτος στο Ουζμπεκιστάν με κρύες κομπρέσες! Η Καραϊβική είναι φυσικά κορυφαία, αλλά καλοκαίρι είναι περίοδος τυφώνων, αν είσαι πολύ γκαντέμης θα σου χαλάσει το ταξίδι...ο ίδιος σε καμιά Ιταλία θέλει να σε ζπρώξει...
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Κοίταξε ταξίδια στην Ευρώπη τα έχω στην μεριά για κανονικά ταξίδια κάθε χρόνο... Όχι για μήνα του μέλιτος... Πέρυσι πήγα Ιταλία, πρόπερσι Τσεχία, πιο παλιά Ισπανία, Αγγλία...

Αδιαμφισβήτητα για μένα η Ιταλία είναι τέλεια! Αλλά για μήνα του μέλιτος θέλω να πάω κάπου πιο μακριά...

Και η αρραβωνιαστικιά μου έλεγε χτες για Μπαλί σε συνδυασμό με Μαλαισία... Σήμερα, κυριακή θα στρωθούμε στο search!

Μετά θα πρέπει να είναι εύκολο να βρούμε την διαδρομή... 2-3 χωριουδάκια πρέπει αν είναι όλα κιόλα σε εκείνες τις περιοχές, σωστά; ;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Γιατι ρε παληκαρια τοση εμπαθεια? Ειπα τιποτα κακο? Δηλαδη αν εσεις θελατε να πατε σε καποιο μερος που ειχαν συμβει τετοια γεγονοτα ΔΕΝ θα θελατε να το γνωριζετε αυτο? Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, υπηρξαν βομβες σε πολυ τουριστικα σημεια σε ωρες αιχμης. Το αν καποιος θεωρει ασυμαντο τον κινδυνο ειναι προσωπικο θεμα.

Μπορει να λετε "ελα μωρε και τι εγινε..." αλλα για σκεφτειτε και αλλους που δεν ειναι τοσο ανθρωποι της περιπετειας. Δηλαδη αν Θελατε να πατε σε καποια μερη σε Αλγερια, Αιγυπτο ή χωρα των Βασκων, δεν θα σκεφτοσαστε και την ασφαλεια σας?

Εγω σε ταξιδι του μελιτος θα ηθελα να εχω παντως το κεφαλι μου ησυχο απο τετοιες εννοιες, οντας για πρωτη φορα στην Ασια οπως λεει και ο fekish. Αλλιως να του προτεινετε καλυτερα να παει Κολομβια σε Μεντεγιν μερια. Αν φαει και καμια ξοφαλτση ε... ας μη το κανουμε και θεμα. Σιγα το πραγμα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γιατι ρε παληκαρια τοση εμπαθεια? Ειπα τιποτα κακο?
Πρώτον, δεν υπάρχει περίπτωση εμπάθειας, ούτε σε ξέρουμε ούτε μας ξέρεις. Κρίνουμε κατά περίπτωση όσα γράφεις, όχι ισοπεδωτικά. Δεύτερον ναι, είπες.

Δηλαδη αν εσεις θελατε να πατε σε καποιο μερος που ειχαν συμβει τετοια γεγονοτα ΔΕΝ θα θελατε να το γνωριζετε αυτο? Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, υπηρξαν βομβες σε πολυ τουριστικα σημεια σε ωρες αιχμης. Το αν καποιος θεωρει ασυμαντο τον κινδυνο ειναι προσωπικο θεμα.

Μπορει να λετε "ελα μωρε και τι εγινε..." αλλα για σκεφτειτε και αλλους που δεν ειναι τοσο ανθρωποι της περιπετειας. Δηλαδη αν Θελατε να πατε σε καποια μερη σε Αλγερια, Αιγυπτο ή χωρα των Βασκων, δεν θα σκεφτοσαστε και την ασφαλεια σας?
Δηλαδή ρε γίγαντα προτείνεις δημόσια ο κόσμος να μη πατάει το πόδι του ούτε στη Ν. Υόρκη, ούτε στο Λονδίνο, ούτε στη Μαδρίτη....το λες σοβαρά ή έτσι για να περάσει η ώρα?

Εγω σε ταξιδι του μελιτος θα ηθελα να εχω παντως το κεφαλι μου ησυχο απο τετοιες εννοιες...
Δηλαδή εκτός ταξιδίου μέλιτος, αντέχεις να το έχεις και λίγο ανήσυχο ας πούμε το κεφάλι σου....
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Ρε παιδιά εγώ την γνώμη σας ζήτησα και ας μην με βρισκει σύμφωνο πού και πού...
Ακριβώς γι'αυτό άνοιξα το τόπικ, για να δω και άλλες γνώμες για πράγματα που δεν είχα σκεφτεί πριν...

GTS πίσω στο θέμα μας... είδα τα ταξίδια σου - απίστευτα! Πήγα και εγώ Σευχέλλες για 15 μέρες και όλα ήταν απίστευτα! Με γύριζε ντόπιος συνεχώς - άρα θα ήταν κάπως διαφορετικό το ταξίδι μας...
Απ'ότι κατάλαβα:
Το Μπαλί σου άρεσε πάρα πολύ λόγω της φυσικής ομορφιάς και των τοπίων;
Η Μαλαισία σου άρεσε παααααάρα πολύ οι παραλίες της, και λίγο η Κουάλα Λουμπούρ;
Και στην Ταΐλάνδη ο πολιτισμός; (αν και δεν το διάβασα όλο το κείμενο σου)

Εγώ νόμιζα στο Μπαλί έχει και περισσότερο πολιτισμό από πλευράς αρχιτεκτονικής, κτιρίων κτλ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
GTS πίσω στο θέμα μας... είδα τα ταξίδια σου - απίστευτα! Πήγα και εγώ Σευχέλλες για 15 μέρες και όλα ήταν απίστευτα! Με γύριζε ντόπιος συνεχώς - άρα θα ήταν κάπως διαφορετικό το ταξίδι μας...
Απ'ότι κατάλαβα:
Το Μπαλί σου άρεσε πάρα πολύ λόγω της φυσικής ομορφιάς και των τοπίων;
Η Μαλαισία σου άρεσε παααααάρα πολύ οι παραλίες της, και λίγο η Κουάλα Λουμπούρ;
Και στην Ταΐλάνδη ο πολιτισμός; (αν και δεν το διάβασα όλο το κείμενο σου)

Εγώ νόμιζα στο Μπαλί έχει και περισσότερο πολιτισμό από πλευράς αρχιτεκτονικής, κτιρίων κτλ...
Εν συντομία:

1. Μπαλί: απίστευτη φυσική ομορφιά, πολιτισμός, τέχνες.
2. Μαλαισία: φοβερή θάλασσα στα ανατολικά νησάκια.
3. Ταϋλάνδη: φοβερά νησιά στα ανατολικά με προεξέχοντα αυτά που ανέφερα πιο πάνω, φύση, φαγητό, ατμόσφαιρα (βραδάκι σε μαξιλάρα σε απίστευτη παραλία π.χ.).

Αν θες να τα συνδυάσεις, Μπαλί+νησάκια Μαλαισίας ή Μπαλί+νησάκια Ταϋλάνδης.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Δηλαδή ρε γίγαντα προτείνεις δημόσια ο κόσμος να μη πατάει το πόδι του ούτε στη Ν. Υόρκη, ούτε στο Λονδίνο, ούτε στη Μαδρίτη....
Απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα? Μαθε να διαβαζεις προσεκτικα. Εγω δεν ειπα ποτε καποιος να μην παει καπου. Ειναι αποκλειστικα δικο το θεμα. ΑΝΕΦΕΡΑ καποια γεγονοτα που ισως καποιος θα ηθελε να τα λαβει υπ' οψη του (ας μη ξεχναμε οτι θα συνοδευεται απο εταιρο ημισυ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom