ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Σιλδρή

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Έχω μια απλή ερώτηση και αναρωτιέμαι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει.
Ετοιμάζομαι να κάνω ταξίδι στις ΗΠΑ από Ηνωμένο Βασίλειο για δυόμιση-τρεις εβδομάδες περίπου, για επίσκεψη. Ξέρω ότι περνάς από έλεγχο στα σύνορα. Υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να επιβιβαστώ λόγο της μεγάλης διάρκεις της παραμονής μου (ίσως τους φανεί ύποπτο), ή θα είναι εντάξει? Ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Καλησπέρα. Έχω μια απλή ερώτηση και αναρωτιέμαι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει.
Ετοιμάζομαι να κάνω ταξίδι στις ΗΠΑ από Ηνωμένο Βασίλειο για δυόμιση-τρεις εβδομάδες περίπου, για επίσκεψη. Ξέρω ότι περνάς από έλεγχο στα σύνορα. Υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να επιβιβαστώ λόγο της μεγάλης διάρκεις της παραμονής μου (ίσως τους φανεί ύποπτο), ή θα είναι εντάξει? Ευχαριστώ.
Τρείς εβδομάδες δεν είναι πολύ σε σχέση με τις 90 μέρες που επιτρέπεται.Βέβαια η τελική κρίση για την είσοδο σε ΗΠΑ ανήκει στον υπάλληλο του ελέγχου.
 

mar85

Member
Μηνύματα
29
Likes
285
Καλησπέρα. Έχω μια απλή ερώτηση και αναρωτιέμαι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει.
Ετοιμάζομαι να κάνω ταξίδι στις ΗΠΑ από Ηνωμένο Βασίλειο για δυόμιση-τρεις εβδομάδες περίπου, για επίσκεψη. Ξέρω ότι περνάς από έλεγχο στα σύνορα. Υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να επιβιβαστώ λόγο της μεγάλης διάρκεις της παραμονής μου (ίσως τους φανεί ύποπτο), ή θα είναι εντάξει? Ευχαριστώ.
Οι 3 εβδομάδες δεν θεωρούνται ιδιαίτερα μεγάλο διάστημα.

Αλλά αν θέλεις να είσαι πλήρως καλυμμένη, μπορείς να έχεις μαζί σου δύο-τρία έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι έχεις δεσμούς με τη χώρα που μένεις μόνιμα (ώστε να μπορείς να αποδείξεις πως δεν σκοπεύεις να μεταναστεύσεις ή /και να εργαστείς παράνομα ΗΠΑ). Τέτοια έγγραφα είναι συνήθως συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού στο όνομα σου, ότι εργάζεσαι στη χώρα μόνιμης διαμονής, αυτοκίνητο στο όνομα σου κτλ.
 
D

Delmem38110

Guest
είναι εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο να σου αρνηθούν την είσοδο επειδή πας για τουρισμό.
ο έλεγχος είναι απλός 5 λεπτά το πολύ για βιομετρικά και ίσως κάποια ερώτηση.
πρέπει να τους δώσεις δικαίωμα να σου πουν όχι.
πάρε πρώτα την εστα και μετά είσαι ΟΚ.
εισιτήριο με επιστροφή απαραίτητα..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
Έχουν ακουστεί διαφορά ότι είναι θέμα υπαλλήλου κτλ. Υπάρχουν πολλαπλάσια που ο ταξιδιώτης πέρασε χωρίς πρόβλημα με τα τυπικά και δεν ακούστηκε καν άρα μη το κάνουμε και τόσο πολύπλοκο πια. Αν έχεις εισιτήριο επιστροφής 2 με 3 εβδομάδες είναι ότι πιο τουριστικό υπάρχει...
 

elenampampa233@gm

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, πηγα στην αμερικη με εστα για 15 μερες το Φεβρουάριο του 2022 και τωρα σκοπευω να παω για 90 μερες( οσο επιτρεπει η εστα) στο ιδιο μερος το Σεπτέμβριο του 2022
Ξερεις καποιος αν θα εχω προβλημα?
Διαβασα καπου οτι αν εχεισ παει για 90 μερες μεσα στον ιδιο χρονο δεν μπορεισ να ξανα πασ για τοσο( 90 μερες) , αλλα εγω πηγα για 15 μερες ( φεβρουαριο 22)και μετα απο 6 μηνες ( Σεπτεμβρίο του 22) θελω να κατσω για 90 μερες. Γνωριζει κανεις κατι?
Ευχαριστω!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα, πηγα στην αμερικη με εστα για 15 μερες το Φεβρουάριο του 2022 και τωρα σκοπευω να παω για 90 μερες( οσο επιτρεπει η εστα) στο ιδιο μερος το Σεπτέμβριο του 2022
Ξερεις καποιος αν θα εχω προβλημα?
Διαβασα καπου οτι αν εχεισ παει για 90 μερες μεσα στον ιδιο χρονο δεν μπορεισ να ξανα πασ για τοσο( 90 μερες) , αλλα εγω πηγα για 15 μερες ( φεβρουαριο 22)και μετα απο 6 μηνες ( Σεπτεμβρίο του 22) θελω να κατσω για 90 μερες. Γνωριζει κανεις κατι?
Ευχαριστω!
Τυπικά, με την ESTA μπορείς να εισέλθεις όσες φορές θέλεις εντός των 2 ετών που διαρκεί, με μέγιστη διάρκεια το 3μηνο κάθε φορά. Ωστόσο, στην ουσία, οι υπάλληλοι στον έλεγχο κατά την είσοδο μπορούν να στην αρνηθούν, αν κρίνουν ότι είναι ύποπτη και ότι δεν καλύφθηκαν από τους λόγους τους οποίους δηλωνεις για την επίσκεψη. Ο φόβος πίσω από όλο αυτό είναι μήπως κάποιος προσπαθήσει να μείνει μόνιμα παράνομα.
Εν ολίγοις, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αν τους δείξεις ότι έχεις εισιτήριο επιστροφής, ότι έχεις δεσμούς με την Ελλάδα (εργασία, οικογένεια, σπίτι κλπ) και ότι πας Αμερική για τουρισμό (εξηγώντας λεπτομέρειες) ή για να συναντήσεις κάποιον δικό σου.
Έχω μείνει 2+ μήνες και μετά από δύο μήνες πήγα πάλι για 2 βδομάδες. Ολα καλά, βασικές ερωτήσεις μόνο.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
582
Likes
2.447
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Πόση διάρκεια πρέπει να έχει το διαβατήριο για να εγκριθεί η esta? Πχ, το δικό μου λήγει ένα μήνα αφότου θα ήθελα να ταξιδέψω
 
D

Delmem38110

Guest
η εστα έχει διάρκεια 2 χρόνια μέγιστο από την ημερομηνία της έγκρισης η όσο διαρκεί το διαβατήριο.
καλύτερα βγάλε ένα καινούριο διαβατήριο.
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πόση διάρκεια πρέπει να έχει το διαβατήριο για να εγκριθεί η esta? Πχ, το δικό μου λήγει ένα μήνα αφότου θα ήθελα να ταξιδέψω
Είσαι οκ, εφόσον το διαβατήριο σου έχει ισχύ για όσο θα είσαι στις ΗΠΑ. Απλά με τη λήξη του θα λήξει και η ΕSTA οπότε μετά θα θες καινούρια για επόμενο ταξίδι.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
582
Likes
2.447
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Ποιο είναι το επίσημο σάιτ για την έκδοση της esta?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom