Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
...μπαίνω στα παπούτσια των άλλων, περπατώ τους δρόμους τους, ανακαλύπτω τα μέρη που συχνάζουν, μυρίζω το άρωμά τους, μοιράζομαι το φαγητό τους, κολυμπάω έξω από τα νερά μου, μαθαίνω τα δικά τους προβλήματα, ενθουσιάζομαι με τις λύσεις που βρίσκουν, με το γούστο τους, με όσα πρωτόγνωρα μου φανερώνουν, μπαίνω στον κόπο τους. Κάνουν κι εκείνοι το ίδιο όταν έρχονται στην Ελλάδα. Αποκτώ φίλους =πλουτίζω.
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
...μπαίνω στα παπούτσια των άλλων,, περπατώ τους δρόμους τους, ανακαλύπτω τα μέρη που συχνάζουν, μυρίζω το άρωμά τους, μοιράζομαι το φαγητό τους, κολυμπάω έξω από τα νερά μου, μαθαίνω τα δικά τους προβλήματα, ενθουσιάζομαι με τις λύσεις που βρίσκουν, με το γούστο τους, με όσα πρωτόγνωρα μου φανερώνουν, μπαίνω στον κόπο τους. Κάνουν κι εκείνοι το ίδιο όταν έρχονται στην Ελλάδα. Αποκτώ φίλους =πλουτίζω.
Καντο πιο λιανά να καταλάβουμε πως τα καταφέρνεις όλα αυτά!
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Καντο πιο λιανά να καταλάβουμε πως τα καταφέρνεις όλα αυτά!
Μέσω αυτών των site www.homeforexchange.com και www.lovehomeswap.com έχoυμε ταξιδέψει τα τελευταία 5 χρόνια Orlando, Mexico (Merida, Puerto Aventuras, Playa del Carmen), Paris, Barcelona, Seville, Vienna, Lake Como Italy, Buenos Aires, Copenhagen, Amsterdam, Geneva, Budapest, Dublin, Hong Kong, Madrid, Lisbon, London, Edinburgh, Stockholm, Venice, Malta, Colombia (Bogota, Cartagena, Medellin), New York και έχουμε ήδη συμφωνήσει ανταλλαγές σπιτιών για Singapore, Austraia (Sydney και Townsville). Ανοίγουμε τα σπίτια μας και τις καρδιές μας στους "ξένους".
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Το σπίτι του πολυταξιδεμένου τέως Διευθυντή της World Bank στην ευρωπαϊκή πόλη που πήγαμε, ήταν σαν μουσείο : γεμάτο από θησαυρούς φερμένους από την Ασία κυρίως τοποθετημένους σε βιτρίνες στο σαλόνι και όχι μόνο. Η οργάνωση και η τάξη ήταν απαράμιλλη: στο συρτάρι της κουζίνας με τα μαχαιροπήρουνα έβλεπες αρχικά μόνο ένα πηρούνι, ένα κουτάλι, ένα μαχαίρι, διότι το δεύτερο ήταν ακριβώς κάτω από το πρώτο, ούτε εκατοστό δεν ξέφευγε! Στο tefal τηγάνι η γυναίκα του είχε αφήσει ένα σημείωμα να μην το βάλουμε στο πλυντήριο πιάτων γιατί καταστρέφεται (έτσι έμαθα γιατί άλλαζα tefal κάθε 5 μήνες). Στην λουξ κρεβατοκάμαρα οι ξεκλείδωτες ντουλάπες είχαν πανάκριβες γούνες και στα ξεκλείδωτα συρτάρια υπήρχαν χρυσαφικά.
Γύρισα εντυπωσιασμένη και έλεγα σε όλους οτι δεν είχα ξαναδεί τόση τάξη και τόση εμπιστοσύνη σε αγνώστους.Όταν ήρθαν για να μείνουν στο σπίτι μου στην Αθήνα κι ετοίμαζα το σπίτι για να τους υποδεχθώ, η μάνα μου με κυνηγούσε και με έπρηζε :
-Κλείδωσε τις ντουλάπες και τα συρτάρια σου! Κλείδωσέ τα όλα!
- Άσε με ρε μάνα! της απάντησα. Αυτοί μου άφησαν ξεκλείδωτες ντουλάπες με θησαυρούς κι εγώ θα κλειδώσω τα συρτάρια με τα faux bijoux;
- Να τα κλειδώσεις! Ναι, να τα κλειδώσεις! Γιατί θα δουν πόσο ακατάστατη είσαι και θα γυρίσουν στην χώρα τους και θα γράψουν στις εφημερίδες "Οι Ελληνες είναι ανοργάνωτοι!". Ρεζίλι θα μας κάνεις!
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Το σπίτι του πολυταξιδεμένου τέως Διευθυντή της World Bank στην ευρωπαϊκή πόλη που πήγαμε, ήταν σαν μουσείο : γεμάτο από θησαυρούς φερμένους από την Ασία κυρίως τοποθετημένους σε βιτρίνες στο σαλόνι και όχι μόνο. Η οργάνωση και η τάξη ήταν απαράμιλλη: στο συρτάρι της κουζίνας με τα μαχαιροπήρουνα έβλεπες αρχικά μόνο ένα πηρούνι, ένα κουτάλι, ένα μαχαίρι, διότι το δεύτερο ήταν ακριβώς κάτω από το πρώτο, ούτε εκατοστό δεν ξέφευγε! Στο tefal τηγάνι η γυναίκα του είχε αφήσει ένα σημείωμα να μην το βάλουμε στο πλυντήριο πιάτων γιατί καταστρέφεται (έτσι έμαθα γιατί άλλαζα tefal κάθε 5 μήνες). Στην λουξ κρεβατοκάμαρα οι ξεκλείδωτες ντουλάπες είχαν πανάκριβες γούνες και στα ξεκλείδωτα συρτάρια υπήρχαν χρυσαφικά.

Αγχώθηκα και μόνο με την ιδέα ένας ξένος να τριγυρνά μέσα στο σπίτι μου και να ψάχνει τα πράγματα, τις ντουλάπες και τα συρτάρια μου!!!
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Αγχώθηκα και μόνο με την ιδέα ένας ξένος να τριγυρνά μέσα στο σπίτι μου και να ψάχνει τα πράγματα, τις ντουλάπες και τα συρτάρια μου!!!
Και η μαμά μου το ίδιο άγχος είχε και μου το πέρασε. Ξεπερνιέται όμως. Ίσως ευκολότερα όταν στο σπίτι σου υπάρχουν αντικείμενα συναισθηματικής κι όχι σημαντικής υλικής αξίας.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πως διασφαλίζεται η περίπτωση ζημιών ή αφαίρεσης αντικειμένων;
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Πως διασφαλίζεται η περίπτωση ζημιών ή αφαίρεσης αντικειμένων;
Ισως με ασφάλιση περιεχομένου για κλοπή. Για ζημιές δεν ξέρω. Πάντως μετά από 30 ανταλλαγές σπιτιών δεν είχα καμία απώλεια αντικειμένου, οι ζημιές ήταν ασήμαντες (τύπου σπασμένα ποτήρια που τα αντικατέστησαν), τα φυτά μου συνήθως ποτισμένα και πολλοί μου έφεραν και δώρα
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Χαρά στο κουράγιο σου! Εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν κανέναν μέσα στο σπίτι μου, εκτός και αν είχα κάποιο δεύτερο να τους το παραχωρησω να μείνουν. Γενικά σαν ιδέα ακούγεται καλό αλλά έχει δύσκολη εφαρμογή με αρκετά ρίσκα..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
...μπαίνω στα παπούτσια των άλλων,
Θελω να πιστευω με την μεταφορική εννοια και οχι την κυριολεκτική, γιατί με τόσες ανοιχτες ντουλάπες που διαβάζω ...... μου μπαινουν ιδεες.
Παντως μπραβο που βρηκες τον τροπο ταξιδιου που σου ταιριαζει. Συνεχισε ετσι
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Χαρά στο κουράγιο σου! Εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν κανέναν μέσα στο σπίτι μου, εκτός και αν είχα κάποιο δεύτερο να τους το παραχωρησω να μείνουν. Γενικά σαν ιδέα ακούγεται καλό αλλά έχει δύσκολη εφαρμογή με αρκετά ρίσκα..
Μερικοί κλειδώνουν ντουλάπες και συρτάρια. Οι περισσότεροι όχι. Πολλά από τα σπίτια που προσφέρονται για ανταλλαγή είναι δεύτερες κατοικίες ή εξοχικά.'Οταν ρώτησα τον τραπεζίτη πως εμπιστεύεται τόσο ακριβά αντικείμενα σε αγνώστους μου είπε οτι 20 χρόνια που κάνει ανταλλαγές σπιτιών δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Εγώ πάντως δεν αποκλείω να τα είχε όλα ασφαλισμένα. Μπορεί να παίζει ρόλο και το γεγονός οτι μπορείς να αφήσεις ή να δεχτείς κριτική μετά από μια ανταλλαγή στο site και αν έκλεβε κάποιος θα τον είχαν αποκλείσει από μέλος. Άλλα ρίσκα μπορεί να προκύψουν. Π.χ. μια ακύρωση. Συμβαίνει σπανίως και γίνεται εγκαίρως, αλλά μου έχει τύχει στην Βενετία να γίνει ακύρωση λόγω διαρροής νερού μια βδομάδα πριν το ταξίδι μας, κι επέμενε να μου πληρώσει τα έξοδα διαμονής για να μην χάσει την ευκαιρία να έρθει σπίτι μου (δεν δέχτηκα και βρήκα άλλο σπίτι για ανταλλαγή). Κι αυτό όμως αποφεύγεται για να μην τους διαγράψουν από μέλη λόγω ασυνέπειας.
Το σοβαρότερο ρίσκο που παίρνεις όταν έχεις παιδιά και πας στο σπίτι μιας άλλης οικογένειας με παιδιά, είναι τα παιδιά σου να μην θέλουν να ξαναπάνε σε ξενοδοχείο. Τα παιδικά δωμάτια και τα παιχνίδια των άλλων παιδιών είναι ο παράδεισός τους. Αν υπάρχει δε και κατοικίδιο (συμβαίνει μερικές φορές σε περιπτώσεις που το σπίτι διαθέτει οικιακή βοηθό) άντε να τα μαζέψεις. Πως την γλίτωσε ο σκύλος στο Hong-Kong και δεν τον έβαλαν στην βαλίτσα για Αθήνα, ακόμα αναρωτιόμαστε.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Θελω να πιστευω με την μεταφορική εννοια και οχι την κυριολεκτική, γιατί με τόσες ανοιχτες ντουλάπες που διαβάζω ...... μου μπαινουν ιδεες.
Παντως μπραβο που βρηκες τον τροπο ταξιδιου που σου ταιριαζει. Συνεχισε ετσι
χαχαχα παπούτσια δεν έτυχε, αλλά αδιάβροχο μου έδωσαν. Και μια φορά που ήρθαν σπίτι μας αλλά καθυστέρησε η βαλίτσα τους 3 μέρες να φτάσει, τους είπα να πάρουν τα ρούχα μας. Τι θα πάθουν; (By the way, second hand είναι τα περισσότερα)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom