Ταξιδιωτικές αμαρτίες

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Είχαμε πρόσφατα αυτή τη κουβέντα σε μια παρέα και πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον να διαβάσουμε τι έχουν να πουν τα μέλη. Έψαξα για παρόμοιο θέμα και δεν βρήκα κάτι.

Υπάρχουν αξιοθέατα που για κάποιους μπορεί να είναι λόγος για ταξίδι ενώ εσείς βρεθήκατε στην πόλη και τα αγνοήσατε; Είχατε την ευκαιρία να κάνετε κάποιο ταξίδι φθηνά που για κάποιους μπορεί να είναι ταξίδι ζωής και δεν το ψάξατε ιδιαίτερα; Πήγατε σε κάποια χώρα με ξακουστή κουζίνα αλλά προτιμήσατε κεμπάπ και σοκολάτες από σουπερ μάρκετ; Η ιδέα είναι οι αποφάσεις να μην έχουν να κάνουν με οικονομικούς ή χρονικούς περιορισμούς, φυσικά αν θέλετε μπορείτε να αναφέρετε και τέτοιες περιπτώσεις.

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι έχω πάει 2 φορές στο Λονδίνο και δεν έχω επισκεφθεί το Βρετανικό μουσείο. Δεν είναι ότι δεν είχα χρόνο, το μουσείο φυσικής ιστορίας μάλιστα το επισκέφθηκα, ούτε ότι έχω κάποιο θέμα με τα κλεμμένα. Στη συγκεκριμένη πόλη δεν με τραβάει καθόλου τέτοιου είδους μουσείο. Με βγάζει εκτός κλίματος. Προφανώς αναγνωρίζω τη σημαντικότητα των εκθεμάτων αλλά και να μην τα δω ποτέ δεν τρέχει κάτι. Το ότι είναι δωρεάν φυσικά κάνει την αμαρτία πολύ χειρότερη.

Ένας φίλος μου ζει στη Νορβηγία και με έχει προσκαλέσει πολλές φορές. Πάντα σκέφτομαι θα το κοιτάξω για του χρόνου. Εν τω μεταξύ έχουν περάσει 10 χρόνια απ'όταν πρωτοπήγε. Έχουμε συναντηθεί πολλές φορές στην Ελλάδα, δεν έχω να τον δω 10 χρόνια τον άνθρωπο. Δεν είναι ότι δεν με τραβάει καθόλου ένα ταξίδι στη Νορβηγία, πολύ πιθανό να το κάνω κάποια στιγμή αλλά και να μην το κάνω όλα καλά!

The floor is yours!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.784
Μου εκανε δωρο ο πατερας μου τα εισιτηρια για Αμστερνταμ τελευταια στιγμη οταν ξαφνικα ενα δικο μου ατομο θα ειχε επαγγελματικο 3ημερο ταξιδι και θα ειχα και δωρεαν διαμονη στο ξενοδοχειο του.

Εγω ειχα να παραδωσω εργασια για το μεταπτυχιακο και εκατσα σπιτι να τη γραψω για να μην πεσει ο βαθμος μου. Να μην πεσει απο το 8,5 στο 8,2.

Πρεπει να υπαρχει καποιο μερος στο Καθαρτηριο για μας, δεν μπορει.
Πηγα μετα, βεβαια, αλλα πολυ μετα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Θα μπορουσε να λέγεται το topic αρα και ταξιδιωτικές λ@λ@κi&s..

Σε μορφή συναντησης ΑΑ λοιπόν..
-Γεια σας με λένε Hayate
-Γεια σου Hayate
-Δεν εχω παει λοιπόν Βρετανικο, Ντισνειλαντ και Μετροπολιταν αν και εχω βρεθεί παραπανω απο μια φορα στις αντίστοιχες πόλεις..

-Επισης '' εχασα'' ένα 8 ήμερο ταξίδι στη Βενεζουέλα σε χαμηλη τιμη πραγματικά γιατι απλά δεν πήρα ενα τηλ που έπρεπε στο άτομο που μου το προσέφερε το μεσημέρι εκείνης της ημέρας γιατι απλά '' δε βαριέσαι απογευματακι νωρίς μην ενοχλώ τώρα ''.. Ε το χαρηκε αλλος δεν πειραζει..
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Θα τη πω την ταξιδιωτική μου αμαρτία γιατί ... αμαρτία εξομολογημένη ουκ έστιν αμαρτία : Όταν επισκέφτηκα τον Σεπτέμβριο του 2021 την Ιταλία , δεν πρόλαβα να πάω ούτε στο Πάνθεον , ούτε στη Πιάτσα Ναβόνα , όλα τα άλλα σημεία τα επισκέφτηκα ενώ αυτά δεν τα πρόλαβα ...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το 2018 κανόνιζα ταξίδι στη Ρώμη για να παρακολουθήσω τον τερματισμό του Giro d'Italia, η μοναδική φορά που θα τερμάτιζε στην αιώνια πόλη, αλλά υπέκυψα στη πρόταση φίλων να πάμε Βουκουρέστι. Τελικά και το τερματισμό δεν είδα και οι φίλοι δεν ήρθαν στο Βουκουρέστι, πήγαμε μόνοι μας, ταξίδι που δε θα το κανόνιζα από μόνος μου.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έχω πάει 5-6 φορές στη Ρώμη και ποτε μέσα στο Κολοσσαίο. Τρεις φορές στο Παρίσι και ποτέ πάνω στο Πύργο του Άιφελ. Το πρώτο γιατί έβλεπα παντα τεράστιες ουρές και το δεύτερο γιατί δε με ενδιέφερε να ανέβω.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Έχω πάει 5-6 φορές στη Ρώμη και ποτε μέσα στο Κολοσσαίο. Τρεις φορές στο Παρίσι και ποτέ πάνω στο Πύργο του Άιφελ. Το πρώτο γιατί έβλεπα παντα τεράστιες ουρές και το δεύτερο γιατί δε με ενδιέφερε να ανέβω.
@GTS Εντάξει μέσα στο Κολοσσαίο τι θα δεις ;;; Τις βαθιές τάφρους ;;; Εγώ δεν μπήκα μέσα και ούτε που με πείραξε καθόλου (αυτό είναι και στο υποκειμενικό γούστο του καθενός) , κακώς όμως δεν ανέβηκες πάνω στο Πύργο του Άιφελ , η θέα από ψηλά είναι εντυπωσιακή ...

Τώρα για το Κολοσσαίο έπρεπε να χες κλείσει εισιτήρια από το Ίντερνετ για να μπεις μέσα ...
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Εάν κάτι το βαφτίσεις ταξιδιωτική αμαρτία η tourist trap είναι πολλες φορές σχετικό.
Κ εγώ δν ανέβηκα στον Πύργο του Άιφελ, με αποθαρρυναν οι τεράστιες ουρές.
Από την άλλη, ενώ λατρευω τα μουσεία πχ στην Κρακοβία απέφυγα συνειδητά το Μουσείο του Ολοκαυτώματος, γιατί ήξερα ότι στην παρουσα φάση δν το άντεχα ψυχολογικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom