Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Επειδή τα ταξίδια σε χώρες μακρινές και ονειρεμένες πολλές φορές κρύβουν κινδύνους όσον αφορά την υγεία μας (από την αλλαγή περιβάλλοντος- κλίματος μέχρι ασθένειες που στην Ευρώπη και γενικά τον δυτικό κόσμο δεν υφίστανται), είναι καλό όταν οργανώνουμε το ταξίδι μας να τους λάβουμε υπ' όψιν μας.

Λίγους μήνες, λοιπόν, πριν αναχωρήσετε για το ταξίδι σας είναι καλό να επικοινωνήσετε με το τμήμα "Εμβολίων και Ταξιδιωτικής Υγείας" (έτσι το βάπτισα για τις ανάγκες τους post) της Νομαρχίας σας και να ενημερωθείτε από τους υπεύθυνους αν απαιτούνται εμβόλια για την χώρα που θα ταξιδέψετε, ποια εμβόλια απαιτούνται, πότε πρέπει να τα κάνετε και τι άλλο όσον αφορά την υγειϊνή πρέπει να προσέχετε κατά τη διάρκεια της παραμονής σας στη χώρα επιλογής σας.

Για την Νομαρχία Αθηνών το τηλέφωνο του τμήματος Εμβολίων είναι 2106460493 και για την Νομαρχία Κορινθίας (στην οποία υπάγομαι) υπεύθυνη και γνώστης για τα Εμβόλια και την ταξιδιωτική Υγεία είναι η κυρία Πεπερίγκου και απαντάει στο τηλέφωνο 2741085890.

Στην Νομαρχία Αθηνών η Κυρία που απαντάει στο τηλέφωνο είναι καλά ενημερωμένη για τις χώρες που μέχρι τώρα της έχω ζητήσει πληροφορίες ενώ στη Νομαρχία Κορινθίας η κυρία Πιπερίγκου είναι ενημερωμένη για τις πιο προσφιλείς ταξιδιωτικά χώρες στους Έλληνες (εκτός Ευρώπης μιλάμε πάντα) αλλά είναι πρόθυμη να ψάξει για όποια χώρα της ζητηθεί (Φυσικά, αν λείπει αυτή τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα όσον αφορά τις πληροφορίες. Προσωπικά, όταν χρειάζομαι ενημέρωση τηλεφωνώ και στις δύο Νομαρχίες).

Τα εμβόλια στην Νομαρχία Κορινθίας γίνονται κάθε Δευτέρα και Τετάρτη 9-11 το πρωί.

Το θέμα έχει συζητηθεί και σε άλλα post. Θα τα βρω και θα ποστάρω τα links.

Καλά
ταξίδια και χωρίς απρόοπτα σε όλους...:clap::clap::clap:

 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
η ιδια δ/νση υπαρχει στην Νομαρχια Θεσσαλονικης...δεν θυμαμαι το τηλ. αλλα στο site της Νομαρχιας υπαρχει...

με επικοινωνια που ειχα, με πληροφορησαν οτι αυτοι κανουν εμβολια για συγκεκριμενες ασθενειες...πχ τυφο, κιτρινο πυρετο κλπ
για Ηπατιτιδα Α, Β κ τετανο στα γραφει ενας παθολογος κ σε καλυπτει το ταμειο σου
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να προσθέσω και το link του γραφείου Ταξιδιωτικής Ιατρικής του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕ.Ελ.Π.ΝΟ.): http://www.keel.org.gr/articles/topic/?id=614
Ρίξτε του μια προσεκτική ματία γιατί έχει πολύ καλές πληροφορίες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στην Νομαρχία Αθηνών η Κυρία που απαντάει στο τηλέφωνο είναι καλά ενημερωμένη για τις χώρες που μέχρι τώρα της έχω ζητήσει πληροφορίες ενώ στη Νομαρχία Κορινθίας η κυρία είναι ενημερωμένη για τις πιο προσφιλείς ταξιδιωτικά χώρες στους Έλληνες (εκτός Ευρώπης μιλάμε πάντα) αλλά είναι πρόθυμη να ψάξει για όποια χώρα της ζητηθεί (Φυσικά, αν λείπει αυτή τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα όσον αφορά τις πληροφορίες. Προσωπικά, όταν χρειάζομαι ενημέρωση τηλεφωνώ και στις δύο Νομαρχίες).
συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι αλλά έχω αναφερθεί και παλιότερα στο θέμα. οι μόνες αξιόπιστες πηγές στο νετ είναι CDC πρώτα και ΠΟΥ μετά. όλα τα alerts τα βρίσκουμε εκεί πολύ νωρίτερα από όταν θα φτασουν σε νομαρχίες. τα λινκς στα παλιότερα ποστς. επαναλαμβάνω:
Travelers' Health | CDC
WHO | 2009 Edition
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Καλημέρα,
έψαξα να βρω κάτι σχετικά με τα εμβόλια στα εξωτικά μέρη,βρήκα κάποια πράγματα,αλλα εγώ θέλω να ρωτήσω συγκεκριμένα για Μαλδίβες και Σεϋχέλλες.
Χρειάζεσαι κάποιο ειδικό εμβόλιο? Ένας φίλος μου πήγε Μαλδίβες πέρσι και μου είπε πως έκανε το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό..Ένας άλλος, που πήγε Μαυρίκιο, μου είπε πως δεν έκανε τίποτα και πως δεν έπαθε τίποτα. :roll:
Γενικά είναι καλό να κάνεις τα εμβόλια προληπτικά ή δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος?? Συγκεκριμένα θέλω να μάθω για Μαλδίβες και ΣεΫχέλλες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Λοιπόν, καλύτερες πηγές δε θα βρεις από εδώ:

WHO | 2009 Edition
Travelers' Health | CDC

Τα έχουν αναφέρει και αλλού στο φόρουμ, είναι must για τέτοια ερωτήματα. Τώρα, αν ρωτήσεις απλούς ταξιδιώτες ή και γιατρούς, θα ακούσεις διάφορα πράγματα, από σωστά μέχρι αρλούμπες.

Αν κοιτάξεις λοιπόν, ο φίλος σου που έκανε εμβόλιο κίτρινου πυρετού για τις Μαλδίβες (!!!) ή επηρεάστηκε από κάποιον γιατρό που δεν ήξερε ή ο ίδιος το αποφάσισε αυθαίρετα....
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Έτσι μου είχε πει ότι τον είχαν προειδοποειήσει από εκεί που είχε κλείσει τα εισιτήρια, ότι γενικά καλό είναι σε αυτές τις χώρες να εμβολιάζονται! Τώρα τι να πω? Δεν ξέρω, γιαυτό ρώτησα συγκεκριμένα για Μαλδίβες και ΣεΫχέλλες, αλλά απ ότι βλέπω βλακεία πρέπει να κανε ε?
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου
Καλημέρα,
έψαξα να βρω κάτι σχετικά με τα εμβόλια στα εξωτικά μέρη,βρήκα κάποια πράγματα,αλλα εγώ θέλω να ρωτήσω συγκεκριμένα για Μαλδίβες και Σεϋχέλλες.
Χρειάζεσαι κάποιο ειδικό εμβόλιο? Ένας φίλος μου πήγε Μαλδίβες πέρσι και μου είπε πως έκανε το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό..Ένας άλλος, που πήγε Μαυρίκιο, μου είπε πως δεν έκανε τίποτα και πως δεν έπαθε τίποτα. :roll:
Γενικά είναι καλό να κάνεις τα εμβόλια προληπτικά ή δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος?? Συγκεκριμένα θέλω να μάθω για Μαλδίβες και ΣεΫχέλλες.
περυσι τετοια μερα φευγαμε για μαλδιβες:(.δεν καναμε κανενα εμβολιο και δε παθαμε και τιποτα σιγουρα.ρωτησαμε στο ταξιδιωτικο που ειναι μια φιλη και μας ειπε οτι δεν χρειαζεται για αυτες τις χωρες...
 

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
χμ.. RTW!
Οι ιστοσελίδες που έδωσε ο GTS είναι κατατοπιστικές για οποιοδήποτε ταξίδι. Αν δεν απαιτείται κάτι εξειδικευμένο συνήθως εννοούνται και τα εμβόλια για ηπατίτιδες, τέτανο κτλ τα οποία φυσικά δεν είναι ανάγκη να ταξιδεύεις για να τα κάνεις :p
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αλήθεια, σε περίπτωση που χρειάζονται εμβόλια, ξερει κανεί πού μπορούν να γίνουν;
Σε οποιοδήποτε νοσοκομείο πχ, ή υπάρχει κάποια ειδική υπηρεσία υγείας που εκδίδει και τη σχετική βεβαίωση;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Αλήθεια, σε περίπτωση που χρειάζονται εμβόλια, ξερει κανεί πού μπορούν να γίνουν;
Σε οποιοδήποτε νοσοκομείο πχ, ή υπάρχει κάποια ειδική υπηρεσία υγείας που εκδίδει και τη σχετική βεβαίωση;
To αντιτετανικο και το εμβολιο της ηπατιτιδας Α ειναι εμβολια που ετσι και αλλιως πρεπει να κανουμε και γινονται ακομα και στο φαρμακειο, αφου πρωτα συμβουλευτουμε βεβαια το γιατρο μας...Γενικα για εξεδικευμενους εμβολιασμους πριν το ταξιδι οπως τυφο , κιτρινο πυρετο κ.τ.λ απευθυνεσαι στο αντιστοιχο υγειονομικο γραφειο της πολης σου οπου γινονται και δωρεαν και παιρνεις και το κιτρινο βιβλιαρακι εμβολιασμμων...
Επισης σε προμηθευουν δωρεαν και με χαπια ελεονοσιας για οσο καιρο κρατησει το ταξιδι σου

Και φυσικα τουλαχιστον ενα μηνα πριν το ταξιδι....αλλιως δε προλαβαινουν να γινουν σωστα οι εμβολιασμοι (χρειαζονται καποιες μερες μεταξυ των εμβολιων) και ουτε να δημιουργηθουν αντισωματα
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Για όσους μένουν περιοχές Πειραιά, τα εμβόλια γίνονται στη Νομαρχία Πειραιά-Διεύθυνση Υγείας (κάπως έτσι λέγεται)
στην Ηρώων Πολυτεχνείου 19. τηλ. 2131601834.

Ενδείκνυται να τηλεφωνήσεις για να ρωτήσεις αν έχουν εμβόλια και επιπλέον για να σου κλείσουν ραντεβού (και να μην χρειαστεί να περιμένεις).

Αν πας χωρίς ραντεβού (τουλάχιστον για Πέμπτη), περιμένεις καμμιά ώρα....
Αρχικά πας στον 2 όροφο, για να πάρεις νούμερο προτεραιότητας.
Κατόπιν πας στον 4ο όροφο, για να πάρεις φόρμα συμπλήρωσης.
Κατεβαίνεις με αυτήν στον 2ο. Εκεί σου λένε ποια εμβόλια κάνεις και τα σημειώνουν στη φόρμα. Επιπλέον σου δίνουν προφορικές οδηγίες ταξιδιωτικής υγείας.
Πάς μετά στον 4ο για να σου το/τα κάνουν.
Και ξανακατεβαίνεις στον 2ο όροφο, για να σου βάλουν σφραγίδα στο κίτρινο βιβλιαράκι.

Χρειάζεται και το διαβατήριο.

Το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, χρειάζεται 10 μέρες πριν την αναχώρηση...


Απορίες μου :
1) δεν μπορούν να τυπώσουν 1 σελίδα με τις ταξιδιωτικές συμβουλές περί υγείας, από το να μαλλιάζει η γλώσσα της γιατρού για να τα λέει καθε φορά ?
2) όλα τα παραπάνω δεν μπορούσαν να γίνουν σε ΕΝΑ μόνο γραφείο στον ίδιο όροφο ?? :(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom