Ινδία Ταξιδιωτική ασφάλεια για Ινδία.

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έψαξα στο φόρουμ αναρτήσεις σχετικά με ταξιδιωτικές ασφάλειες αλλά έκανα και μία έρευνα αγοράς και ενώ είχα καταλήξει στη mondial έπεσα πάνω σε ένα φυλλάδιο της Interamerican.Για την ακρίβεια το βρήκα στο γραφείο που έβγαλα την βίζα της Ινδίας.
Είναι αυτή http://www.interamerican.gr/?pid=100&la=1 και για τις 18 μέρες που τη θέλω εγώ κοστίζει μόνο 30€!
Μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή και το γεγονός ότι καλύπτει όλα όσα θέλω.
Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
Έχετε κάποια άλλη να προτείνετε?
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα έχω χρησιμοποιήσει όλες τις φορές τη Μοντιαλ. Ευτυχώς δεν έχω χρειαστεί ποτέ. Όμως αυτή είναι πιό οικονομική, με πολλές καλύψεις. Εγώ θα την προτιμούσα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έμαθα από φίλο ασφαλιστή ότι πρόσφατα έριξε την τιμή κι έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική.Με συμβούλευσε να την πάρω.Εσύ Ασπα πόσο πλήρωνες συνήθως στην mondial?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Όντως καλή τιμή. Και για μένα είναι σημαντικό να υπάρχει εύκολη πρόσβαση από Ελλάδα. Δηλαδή να μπορείς να τους βρεις να πάρεις τηλέφωνο αν κάτι γίνει και τους χρειαστείς εκεί ή αφού επιστρέψεις κλπ. Παλιότερα είχα κάνει με Mondial και με μια άλλη (που δεν θυμάμαι ) όταν πήγα Κίνα αλλά δεν έχω χρειαστεί καμία, οποτε δεν μπορω να αξιολογήσω τις υπηρεσίες τους.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ευχαριστώ θα τις τσεκάρω όλες.Συμφωνώ πάντως με skoumpi προτιμώ ελληνική για να μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση όχι βέβαια ότι αυτό μου εξασφαλίζει και καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών.Μακάρι να είναι αχρείαστη!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Έμαθα από φίλο ασφαλιστή ότι πρόσφατα έριξε την τιμή κι έχει γίνει πολύ ανταγωνιστική.Με συμβούλευσε να την πάρω.Εσύ Ασπα πόσο πλήρωνες συνήθως στην mondial?

Πληρώσαμε 142 ευρώ 4 άτομα 11 ημέρες, μέσω της eagean, με την Μόντιαλ. ( νομίζω με την eagean γίνεται καλύτερη τιμή).
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Aspa η τιμή για την ασφάλιση διαμορφώνεται ανάλογα με τη χώρα προορισμού. Άλλη η τιμή για 11 μέρες στην Ευρώπη και άλλη για 11 μέρες στην Ασία και βέβαια οι καλύψεις δεν είναι σε όλες τις ασφάλεις οι ίδιες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Aspa η τιμή για την ασφάλιση διαμορφώνεται ανάλογα με τη χώρα προορισμού. Άλλη η τιμή για 11 μέρες στην Ευρώπη και άλλη για 11 μέρες στην Ασία και βέβαια οι καλύψεις δεν είναι σε όλες τις ασφάλεις οι ίδιες.
Επίσης, έχει να κάνει και με το χρόνο παραμονής αλλά και το ύψος των καλύψεων (π.χ. για την απώλεια αποσκευής) - σε ορισμένες ασφαλιστικές δεν είναι στάνταρ το ποσό κάλυψης αλλά μπορείς να επιλέξεις.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα την ΑΤΕ Ασφαλιστική (που ήταν η φτηνότερη) αλλά με τη ρελάνς της η Ιντεραμέρικαν βγήκε φτηνότερη και γιατί να μην την προτιμήσει κανείς;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
με τη ρελάνς της η Ιντεραμέρικαν βγήκε φτηνότερη και γιατί να μην την προτιμήσει κανείς;
Έτσι σκέφτηκα κι εγώ και σήμερα αποφάσισα και την έκανα.Το καλό είναι ότι καλύπτει εκτός από την πτήση προς και από τον προορισμό και τις υπόλοιπες εσωτερικές πτήσεις.Κι επειδή ο Δεκέμβρης είναι ο μήνας των πολύωρων καθυστερήσεων και των ακυρώσεων για την Ινδία δε θέλω να ρισκάρω.Επίσης έχει αρκετά καλές καλύψεις για πιθανή ασθένεια και νοσηλεία κάτι που επίσης είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο!Το ξαναγράφω για γούρι...ελπίζω να μη χρειαστώ τίποτα από αυτά!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έτσι σκέφτηκα κι εγώ και σήμερα αποφάσισα και την έκανα.Το καλό είναι ότι καλύπτει εκτός από την πτήση προς και από τον προορισμό και τις υπόλοιπες εσωτερικές πτήσεις.Κι επειδή ο Δεκέμβρης είναι ο μήνας των πολύωρων καθυστερήσεων και των ακυρώσεων για την Ινδία δε θέλω να ρισκάρω.Επίσης έχει αρκετά καλές καλύψεις για πιθανή ασθένεια και νοσηλεία κάτι που επίσης είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο!Το ξαναγράφω για γούρι...ελπίζω να μη χρειαστώ τίποτα από αυτά!!!
Εντάξει όλα αυτά που λες αλλά μία ερώτηση θέλω να σου κάνω.
Τον άντρα πως τον έπεισες και έρχεται στας ινδίας; Απίστευτο μου φαίνεται!!

Υ.Γ: Πέρα από το οφτόπικ μία δύο ερωτήσεις για τις ασφάλειες.
Π.χ η ιντεραμερικαν λέει πως δίνει: 100 ευρώ για ''Καθυστέρηση άφιξης αποσκευών''. Ποιος μετράει αυτή την καθυστέρηση; Θέλω να πω από πόση ώρα θεωρεί η εταιρεία ότι υπάρχει καθυστέρηση;
Επίσης το ίδιο ερώτημα και για την καθυστέρηση της πτήσης. Εκεί λέει πως δίνει 450 ευρώ.

Και τελευταίο ''Ακύρωση προγραμματισμένου ταξιδιού''. Με υπαιτιότητα της εταιρείας; Δικιά μου; Κάποιο φυσικό φαινόμενο; Και δίνει για την ακύρωση 10.000 ευρώ.

Κάποια βοήθεια;
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το αντίστροφο έγινε!Εγώ κάποτε ούτε να ακούσω δεν ήθελα για Ταυλάνδη,Νεπάλ,Ινδία κλπ,δικά του όνειρα ήταν!Αλλά έφαγα την πετριά στην Ταυλάνδη,που με έπεισε και πήγαμε γαμήλιο ματά κόπων και βασάνων κι από τότε είμαι φανατική Ασιόπληκτη.Είναι να μη μπεί το μικρόβιο μέσα σου αμα μπει κολλάς για πάντα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom