Ταξιδιωτική οικογενειακή εκπομπή με τροχόσπιτο!

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Φέτος ξεκίνησαμε οικογενειακώς (4 μελη: 2 ενηλικες + 2 μικρά παιδια) με το τροχόσπιτο και ταξιδέψαμε στη μισή Ελλάδα (μια που δε ήταν εύκολο να βγούμε εκτός ελλαδος)

Κατα τη διάρκεια των ταξιδιών μας, βιντεοσκοπουσαμε στα μέρη που πηγαίναμε κι έτσι δημιουργήσαμε κάτι που μας αρέσει πολύ:
την πρώτη ταξιδιωτική οικογενειακή εκπομπή με τροχοσπιτο!

Στις 8 Οκτώβριου 2020 ανέβηκε το πρώτο μας επεισοδιο στο youtube για να μοιράστουμε μαζί σας tips, αξιοθεατα, στιγμές.

Αν θέλετε, ψάξτε μας με το όνομα "family travelmania", και ακολουθηστε μας σε youtube, instagram, Facebook.
https://www.youtube.com/channel/UCOjJNV4Wzfu80Cq46NNNTRg?app=desktop.

To trailer μας:
1ο επεισόδιο:
2ο επεισόδιο:
3ο επεισόδιο:

Ευχαριστούμε από καρδιάς και εμπνεόμαστε από εσάς!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ωραία δουλειά, μπράβο σας. Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία και πρωτότυπη η ιδέα σας, έκανα ήδη subscribe.
Με το καλό και τα καινούρια ταξίδια εύχομαι.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Ευχαριστούμε! Ελπίζουμε να σας δώσουμε πολλές ιδέες!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έχω κάνει διακοπές στην Ελλάδα και μια φορά εξωτερικό με αυτοκινούμενο και μου άρεσε πολύ η ελευθερία που ένοιωσα εφόσον μπορούσαμε να διανυκτερεύσουμε όπου πραγματικά θέλαμε χωρίς να έχουμε την ανάγκη διαμονής σε οργανωμένο camping.

Το μόνο που μας δυσκόλεψε λίγο ήταν η πρόσβαση σε δύσβατες περιοχές ή μικρά χωριά με πολύ στενούς δρόμους που δεν χωράγαμε να περάσουμε.


Θα είχε ενδιαφέρον εκτός από τις αναρτήσεις του καναλιού σας να μοιραζόσαστε και κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό το είδος τουρισμού που έχετε επιλέξει.

Πόσο καιρό ταξιδεύετε με τροχόσπιτο? Για ποιούς λόγους επιλέξατε αυτόν τον τρόπο διακοπών? Ποιά είναι τα θετικά και τα αρνητικά αυτής σας τις επιλογής? Ποιές είναι οι προϋποθέσεις για την αγορά και χρήση ενός ρυμουλκούμενου τροχόσπιτου στην Ελλάδα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Είχε γραφτεί ότι υπάρχουν περιορισμοί που μπορείς να διανυκτερεύσεις.Σε αυτό το θέμα.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-Αυτοκινούμενου-camper.52177/page-2
Edit: Επειδή το θέμα που έβαλα είναι για αυτοκινούμενο,ας ενημερώσει όποιος ξέρει αν υπάρχουν διαφορές στην χρήση μεταξύ αυτοκινούμενο και τροχόσπιτου(ρυμουλκούμενο).
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Είχε γραφτεί ότι υπάρχουν περιορισμοί που μπορείς να διανυκτερεύσεις.Σε αυτό το θέμα.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-Αυτοκινούμενου-camper.52177/page-2
Ναι το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα και μάλιστα έχω γράψει και την γνώμη μου σε αυτό παλαιότερα.

Συμφωνώ στο ότι υπάρχει περιορισμός ,όμως μόνο αν "αναπτυχθείς" εκτός των πραγματικών ορίων του οχήματος με τέντες, τραπεζοκαθίσματα, υπαίθριες ντουζιέρες, κουζίνες κλπ.
Η στάση και η στάθμευση ενός αυτοκινούμενο ακολουθεί τους κανόνες ενός συμβατικού Ι.Χ, σε αντίθεση με το ρυμουλκούμενο που εφόσον αφαιρεθεί από τον κοτσαδόρο διέπεται από τους κανόνες της γενικότερης απαγόρευσης ελεύθερου camping, ανεξάρτητα αν δεν τηρείται από όλους ιδιαιτέρως στην Ελλάδα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ναι το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα και μάλιστα έχω γράψει και την γνώμη μου σε αυτό παλαιότερα.

Συμφωνώ στο ότι υπάρχει περιορισμός ,όμως μόνο αν "αναπτυχθείς" εκτός των πραγματικών ορίων του οχήματος με τέντες, τραπεζοκαθίσματα, υπαίθριες ντουζιέρες, κουζίνες κλπ.
Η στάση και η στάθμευση ενός αυτοκινούμενο ακολουθεί τους κανόνες ενός συμβατικού Ι.Χ, σε αντίθεση με το ρυμουλκούμενο που εφόσον αφαιρεθεί από τον κοτσαδόρο διέπεται από τους κανόνες της γενικότερης απαγόρευσης ελεύθερου camping, ανεξάρτητα αν δεν τηρείται από όλους ιδιαιτέρως στην Ελλάδα.
Ωραία,απάντησες και στο ΥΓ που έβαλα μετά το αρχικό ποστ.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Λοιπόν στο κανάλι μας έχουμε βιντεο q&a για τα τροχόσπιτα και όχι μόνο.
Ένα επόμενο βίντεό θα λέει για τις διάφορες σε σχέση το αυτοκινουμενο
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Επιτέλους και το 3ο μέρος του ότι πρέπει να ξέρετε για το τροχόσπιτο!!!
Τι ελαστικά χρησιμοποιουνται;
Που στάθμευω νόμιμα το τροχοσπιτο;
Τι ισχύει για το ελεύθερο camping;
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Πόσο καιρό ταξιδεύετε με τροχόσπιτο? Για ποιούς λόγους επιλέξατε αυτόν τον τρόπο διακοπών? Ποιά είναι τα θετικά και τα αρνητικά αυτής σας τις επιλογής? Ποιές είναι οι προϋποθέσεις για την αγορά και χρήση ενός ρυμουλκούμενου τροχόσπιτου στην Ελλάδα?
Και αυτά θα απαντηθούν σε επόμενο βιντεο...

Προς το παρόν, να σας ευχαριστήσουμε που μας εμπνέετε και να μοιραστουμε μαζί σας το 4ο επεισόδιο μας!
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Καλημέρα σε όλους! Ετοιμάσαμε το 5ο επεισόδιο μας με την περιοχή της Καβάλας και σύντομα έρχεται και το επόμενο! Καλή θέαση και...εμπνευστείτε για τα επόμενα ταξίδια σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom