Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Επειδή το forum μπορεί να γίνει ένα πραγματικό εργαλείο, που θα μας βοηθάει όλους στο να προγραμματίζουμε καλύτερα τα ταξίδια μας, νομίζω ότι χρειάζεται και ένα topic όπου θα προτείνουμε τουριστικούς οδηγούς, ταξιδιωτικά sites (όχι για πτήσεις ή ξενοδοχεία), χάρτες ή όποιο άλλο εργαλείο μπορεί να βοηθήσει.

Ξεκινάω λοιπόν με τους οδηγούς που χρησιμοποιώ συνήθως. Είναι αυτοί της Καθημερινής - Οδηγοί του Κόσμου. Είναι ουσιαστικά, μεταφράσεις των οδηγών DK Eyewitness Travel Guides.

Είναι συνήθως αρκετά ενημερωμένοι.
Έχουν ιστορικά στοιχεία της περιοχής.
Έχουν επίσης ένα ολιγοσέλιδο κεφάλαιο "ΧΧΧΧΧΧΧ εν ριπή οφθαλμού", όπως επίσης και αναλυτικά κεφάλαια για την περιοχή στην οποία αναφέρονται. Έτσι μπορεί κάποιος εύκολα να προγραμματίσει τις επισκέψεις του ανάλογα με το χρόνο διαμονής του.

Επίσης αναφέρονται και στα σημαντικότερα σημεία ενδιαφέροντος στα περίχωρα για κάποιον που έχει περίσσιο χρόνο.

Κάτι πολύ βοηθητικό είναι οι τρισδιάστατες κατώψεις των κυριότερων μνημείων - αξιοθέατων της περιοχής.

Φυσικά περιέχουν και όλα τα άλλα αναγκαία στοιχεί ενός οδηγού: Χάρτες, καταλόγους εστιατορίων, ξενοδοχείων, μπαρ, στοιχεία για τις συγκοινωνίες, το νόμισμα κλπ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ωραία. :)

Αλήθεια αυτοί οι οδηγοί που έδινε η Καθημερινή κυκλοφορούν τώρα στο εμπόριο ή όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν?



Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως τους οδηγούς της Dorling Kindersley (κοινώς DK) γιατί με διευκολύνουν στο ταξίδι, είναι απλοί και κατανοητοί από την πρώτη σελίδα και δεν έχουν περιττές πληροφορίες εκεί που δε χρειάζεται.

Εκτός από αυτούς τους κλασικούς οδηγούς, η DK βγάζει και κάποια βιβλιαράκια τσέπης, που έχουν τα "top 10 of everything" για ένα συγκεκριμένο προορισμό. Για παράδειγμα για τη Ρώμη έχει τις 10 καλύτερες εκκλησίες που αξίζει να δει κανείς, τα 10 καλύτερα πάρκα, τα 10 καλύτερα εστιατόρια, και πάει λέγοντας. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο επί τόπου στο ταξίδι γιατί περιλαμβάνει ένα ελάχιστο πλήθος πληροφορίας και αξιοποιείται εν ριπή οφθαλμού. Δυστυχώς δεν κυκλοφορούν στα ελληνικά όμως.


Για καλύτερο αλλά πιο ήσυχο διάβασμα (πχ πριν το ταξίδι), οι οδηγοί του Traveler από τo national geographic είναι αρκετά καλοί, με πάρα πολύ πληροφορία και αρκετά καλογραμμένοι.


Μεγάλη προσοχή θέλουν πάντως όλοι οι ταξιδιωτικοί οδηγοί με τη χρονιά της τελευταίας αναθεώρησής τους, που για να είστε εντός πραγματικότητας πρέπει να είναι αρκετά πρόσφατη. Συνήθως αυτή αναγράφεται στις πρώτες πρώτες σελίδες τους, οπότε καλό είναι να την ελέγχετε πριν αγοράσετε.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια (αν και όλα είναι καλά).

Έχω την εντύπωση πως οι οδηγοί στους οποίους αναφερθήκαμε είναι οι ίδιοι (εννοώ τους DK).

Οι DK οδηγοί που ανέφερες έχουν στο εξώφυλλο πάνω-πάνω το λογότυπο DK και δίπλα EYEWITNESS TRAVEL GUIDES;

Έχω μπρστά μου τώρα 2 οδηγούς της Κωνσταντινούπολης 1 της DK στα Αγγλικά και έναν της Καθημερινής. Είναι ακριβώς ο ίδιος, μεταφρασμένος.

Οι οδηγοί της Καθημερινής κυκλοφορούν κανονικά στο εμπόριο. Δεν ξέρω βέβαια αν ενημερώνονται ή απλά ανατυπώνονται οι πρώτες εκδόσεις. Θα προσπαθήσω να το μάθω.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ένα άλλο εργαλείο που εγώ το βρίσκω πολύ χρήσιμο είναι ένα πρόγραμμα που λέγεται Metro.

Μπορεί να βρεθεί στη διεύθυνση http://nanika.net/metro

Μπορείν εγκατασταθεί σε συσκευές με τα εξής χαρακτηριστικά: Palm, Pocket PC, MS Smartphone, Symbian UIQ, Symbian S60 - S80 - S90 και όχι μόνο (αναφέρονται αναλυτικά στο site).

Είναι απίστευτα μεγάλος ο αριθμός των πόλεων που καλύπτει.

Δεν έχει πληροφορίες μόνο για το metro. Για παράδειγμα για την Αθήνα έχει: Metro, Trolley και Tram. Επίσης έχει και βασικά σημεία ενδιαφέροντος (Ακρόπολη κλπ)

Στο πρόγραμμα βάζεις από ποιο σημείο της πόλης θες να πας σε καποιό άλλο σημείο της. Το πρόγραμμα βγάζει δύο διαδρομές, τη συντομότερη και αυτή με τις λιγότερες αλλαγές μέσων συγκοινωνίας. Οι οδηγίες που δίνει είναι αναλυτικότατες. Πχ περπατήστε μέχρι τον στθμό Σύνταγμα πάρτε το metro γραμμή 3 με κατεύθυνση τάδε κατεβείτε στον τάδε σταθμό πάρτε το χ κοκ Δίνει πιθανούς χρόνους ολοκλήρωσης της διαδρομής που στην Αθήνα φαντάζουν λογικοί.

Το εντυπωσιακό όμως είναι πως το πρόγραμμα και όλες οι πόλεις διατίθενται δωρεάν.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ένα άλλο site που, με μια πρώτη ματιά, μου φάνηκε αρκετά καλό, είναι το www.wcities.com.

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αλλά φαίνεται να έχει πολλές πληροφορίες για πολλές πόλεις.

Μπορεί κάποιος να βρει πληροφορίες on line για πολλά θέματα. Επίσης υπάρχει εφαρμογή για εγκατάσταση σε διάφορες συσκευές (pocket pc, symbian κλπ) που περιέχει όλες τις πληροφορίες και από ότι διάβασα και χάρτες με δυνατότητα gps σε κάποιες πόλεις. Όταν έχει και χάρτες έχει χρέωση 20 $, αλλιώς είναι δωρεάν.

Είχα δοκιμάσει μια έκδοση beta σε pocket pc και σε P900 (UIQ), πριν ένα περίπου χρόνο, για Βουδαπέστη και ήταν αρκετά καλή. Πχ για ένα εστιατόριο, το Fatal, έδινε ακριβέστατες πληροφορίες. Ότι έχει τεράστιες μερίδες (δεν έχω ξαναδεί τέτοιες), για τις τιμές του και το τηλέφωνό του εστιατορίου που είχε ήταν σωστό (είχα κλείσει τραπέζι). Είχε βέβαια και κάποια bugs (αλλά ήταν όπως είπα beta).

Θα κοιτάξω να κατεβάσω κάποια πόλη για να δω πως είναι τώρα.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μία εφαρμογή αρκετά καλή κατά την άποψή μου, είναι το πρόγραμμα Worldmate. Link: www.mobimate.com

Προσφέρει:
Παγκόσμια ώρα
Καιρό σε πάρα πολλές πόλεις ανά τον κόσμο
Ισοτιμίες συναλλάγματος
Οργάνωση ταξιδιού
Πτήσεις
Μετατροπέα μονάδων μέτρησης
Προθέματα τηλεφωνικών αριθμών
Μετατροπέα μεγεθών για υποδήματα, παντελόνια κλπ (για τα συστήματα Ευρώπης, USA, UK και Ιαπωνίας)
Προτεινόμενο μπουρμπουάρ ανά χώρα και ανά service (φαγητό, bar κλπ)
Packing List (είτε από έτοιμη λίστα, είτε από δικές μας προσθήκες μπορούμε να δημιουργήσουμε check list για τα πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας στο ταξίδι)

Πολλά από αυτά ενημερώνονται μέσω Internet (Ισοτιμίες κλπ)

Υπάρχει για πλήθος από διαφορετικές πλατφόρμες όπως ppc, palm OS, series 60 - 80, desktop pc κλπ

Ανά πλατφόρμα μπορεί να αλλάζουν οι δυνατότητες που προσφέρονται.

Δεν είναι δωρεάν (έχει δωρεάν δοκιμαστική περίοδο)
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Καλή χρονιά κι από μένα!

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ χρήσιμες!

Γενικά κυκλοφορούν αρκετοί ταξιδιωτικοί οδηγοί αν κι εγώ μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει τον κλασσικότατο lonely planet. Πάντως οι πληροφορίες που δίνουν οι περισσότεροι είναι αρκετά κατατοπιστικές και νομίζω ότι σε καλύπτουν ικανοποιητικά.
Κυκλοφορεί από την Καθημερινή το "the travel book" του lonely planet με 230 χώρες σε όλον τον κόσμο στα ελληνικά και σε αρκετά καλή τιμή (45 ευρώ). Υπάρχει κουπόνι παραγγελίας στο περιοδικό passport.

Υπάρχουν και στο passport κάποιοι ταξιδιωτικοί οδηγοί τσέπης.
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Στο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ για την Ευρώπη τους χάρτες της Michelin.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τα downloads του www.wcities.com παίζουν πλέον κανονικά. Όσοι πιστοί προσέλθετε. Να τα τεστάρουμε, αν αξίζουν τον κόπο.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
giotamike said:
Στο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ για την Ευρώπη τους χάρτες της Michelin.
Για το αυτοκίνητο (και χωρίς αυτοκίνητο βέβαια) υπάρχουν και οι εφαρμογές που συνεργάζονται με gps και διαχειρίζονται χάρτες.

Με τη χρήση τους δε θα χάνεστε ποτέ. Ξέρουν μονόδρομους, υπολογίζουν ταχύτερες διαδρομές ή μικρότερης απόστασης. Σε κάποιες περιπτώσεις λαμβάνουν (ή χρησιμοποιούν στατικά στοιχεία) κίνησης κλπ

Υπάρχουν χάρτες αναλυτικοί πόλεων και βασικών οδικών δικτύων (πχ με χάρτη βασικού Ευρωπαϊκού δικτύου πάει κάποιος Βερολίνο και εκεί αλλάζει και βάζει τον Γερμανικό που έχει το Βερολίνο αναλυτικά)

Εφαρμογές υπάρχουν κάμποσες, όπως Destinator, TomTom, Route 66, Auto Route κλπ

Η επιλογή της εφαρμογής έχει να κάνει με διάφορα κριτήρια όπως:
- Κόστος (hardware και software)
- Πλατφόρμα πάνω στην οποία θα τρέχει (ppc, series 60, UIQ, pc, ... )
- Ύπαρξη καλών χαρτών (πχ για την Ελλάδα οι καλύτεροι χάρτες κατά την άποψή μου, κυκλοφορούν στο Destinator)

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να ρωτήσει και αν γνωρίζω θα απαντήσω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για την Ελλάδα είναι γεγονός ότι οι καλύτεροι χάρτες βρίσκονται στο Destinator. Όμως νομίζω ότι το TomTom είναι πάρα πολύ καλό για εκτός.

Δοκιμάζω τώρα το wcities να δούμε τι γίνεται :)
 

z01324

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Χρησιμοποίησα τον Σεπτέβριο σε ένα ταξίδι οδικώς που έκανα (Ιταλία-Αυστρία-Ουγγαρία-Τσεχία-Γερμανία) για πρώτη φορά GPS. Το είχα συνδέσει με bluetooth με το laptop μου και είχα τους χάρτες του Autoroute της Microsoft. Ήταν ΑΠΙΘΑΝΟ!!
Η μεγάλη χρησιμότητά του ήταν η οδήγηση μέσα στις πόλεις !! Πήγαινα όπου ήθελα εύκολα και γρήγορα μειώνοντας κατά πολύ τους χρόνους εισόδου και εξόδου σε κάθε πόλη.

Δεν νομίζω ότι θα ξαναχρησιμοποιήσω "χάρτινο" χάρτη ξανά!

Το μόνο μειονέκτημα της όλης υπόθεσης ήταν ότι με το laptop είχα κάποια δυσκολία ευελιξίας του μέσα στο αυτοκίνητο, όπως επίσης και προβλήματα με την διάρκεια της μπαταρίας του υπολογιστή.

Σκέφτομαι πλέον για κάποιο εργαλείο που είναι αποκλειστικά για αυτή την δουλειά. Τι προτείνετε ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom