Ταξιδι με Interrail

giouliver

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του travelstories.. Ειμαι καινουργιος στην παρέα και θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα προγράμματα που υπάρχουν στο Eurotrail. Αν μπορείτε ενημερώστε με όσων αφορά τις ζώνες των χωρών, τις τιμές, την κατάσταση των τραίνων και ότι άλλο εσεις θεωρείται σημαντικό.... ευχαριστώ εκ των προτερων...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του travelstories.. Ειμαι καινουργιος στην παρέα και θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα προγράμματα που υπάρχουν στο Eurotrail. Αν μπορείτε ενημερώστε με όσων αφορά τις ζώνες των χωρών, τις τιμές, την κατάσταση των τραίνων και ότι άλλο εσεις θεωρείται σημαντικό.... ευχαριστώ εκ των προτερων...
Καλως ορισες (για πιο επισημα καλωσορισματα περιμενε την Κλεοπατρα).

Μηπως εννοεις Interrail ή Eurail; Αν ναι δες εδω κι εδω

ΥΓ Dim ειδες ποιος ηρθε;
 

giouliver

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Καλως ορισες (για πιο επισημα καλωσορισματα περιμενε την Κλεοπατρα).

Μηπως εννοεις Interrail ή Eurail; Αν ναι δες εδω κι εδω

ΥΓ Dim ειδες ποιος ηρθε;
Ναι το Interrail εννοώ. Τον είχα δεί αυτόν τον ιστότοπο, ομως βρίσκω μόνο pass για 30 χώρες ή pass για μια χώρα, ενώ από γνωστούς είχα ακούσει ότι υπάρχουν διάφορες ζώνες. Άν υπάρχει κάποιος που πήγε πρόσφατα θα βοηθούσε πολύ και για άλλες πληροφοριες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παλιοτερα ναι υπηρχαν ζωνες, τωρα νομιζω εχουν καταργηθει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πηγα στις αρχες του Δεκεμβρη Παρισι και μετα απο εκει με τρενο 10 μερες μεχρι την Ελλαδα με youth interrail ticket ..Παλιοτερα υπηρχανε ζωνες,τωρα μπορεις να αγορασεις το global pass το οποιο εχει 30 χωρες της Ευρωπης ή αλλιως αν θες να ταξιδεψεις σε καποια συγκεκριμενη χωρα που βγαζει εισιτηριο interrail μονο για την χωρα αυτη ..
Ο,τι θες να με ρωτησεις,ειμαι εδω γιατι το ειχα ψαξει αρκετα αν και γενικα αυτο το site InterRail - travel Europe by train
και αυτο InterRail Forum | Travel Europe by Train ειναι αρκετα κατατοπιστικα και στο φορουμ του interrail βοηθανε παρα πολυ
 

giouliver

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Ο τιτλος διορθωθηκε και το τοπικ μεταφερθηκε στη σωστη ενοτητα.
Ευχαριστώ, γιατί είμαι καινούργιος και δεν τα ξέρω πολύ καλά τα κατατόπια..

φίλε @orestcrete, ευχαριστώ για τη διάθεση σου να με βοηθήσεις..
1) το pass ισχύει για κάποιες συγκεκριμένες εταιρίες σιδηροδρομικές ή για όλες τις σιδηροδρομικές και όλα τα δρομολόγια ??
2) τα εισιτήρια για πολύωρα ταξίδια περιλαμβάνουν καμπίνα ή θα πρέπει να κοιμόμαστε στις θέσεις ??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστώ, γιατί είμαι καινούργιος και δεν τα ξέρω πολύ καλά τα κατατόπια..

φίλε @orestcrete, ευχαριστώ για τη διάθεση σου να με βοηθήσεις..
1) το pass ισχύει για κάποιες συγκεκριμένες εταιρίες σιδηροδρομικές ή για όλες τις σιδηροδρομικές και όλα τα δρομολόγια ??
2) τα εισιτήρια για πολύωρα ταξίδια περιλαμβάνουν καμπίνα ή θα πρέπει να κοιμόμαστε στις θέσεις ??
ισχυει για ολες τις σιδηροδρομικες εταιριες απλα καποια δρομολογια που θελουνε reservation μπορει να δωσεις κατι παραπανω . για παραδειγμα εκανα παρισι-φρανκφουρτη με το TGV που ειναι υπερταχεια και εδωσα για το reservation 10 euro . αν ηθελα ομως μπορουσα να παω φρανκφουρτη μεσω καρλσρουης και να μην πληρωνα,αλλα δεν με βολευανε οι ωρες . γενικα παντως μπαινεις σε οποιο τρενο θες,μονο με το εισιτηριο σου ..
τωρα για τα πολυωρα που λες ... Κοιταξε να δεις εκανα Μπρατισλαβα-Βελιγραδι ολη μερα και μετα Βελιγραδι-Θεσσαλονικη δευτερη ολοκληρη μερα σε ενα τρενο και την εβγαλα σε κουκετες .. ειναι μια χαρα,γνωριζεις και κοσμο ετσι .. αν κανεις βραδινο δρομολογιο και θες κρεβατι τοτε πρεπει και εκει να πληρωσεις παραπανω αλλα νομιζω οτι ο σκοπος του interrail ειναι η διαδρομη και η περιπετεια οχι να κοιμασαι κατα τη διαρκεια του ταξιδιου οποτε θα σου συμβουλευα το πρωτο .. Και στις κουκετες που ειναι 6 καθισματα αμα δεν εχει κοσμο μεσα ξαπλωνεις στην τριαδα και εισαι κυριος ..
γενικα σε ποιες χωρες σκεφτεσαι να κινηθεις;
 

giouliver

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ
ισχυει για ολες τις σιδηροδρομικες εταιριες απλα καποια δρομολογια που θελουνε reservation μπορει να δωσεις κατι παραπανω . για παραδειγμα εκανα παρισι-φρανκφουρτη με το TGV που ειναι υπερταχεια και εδωσα για το reservation 10 euro . αν ηθελα ομως μπορουσα να παω φρανκφουρτη μεσω καρλσρουης και να μην πληρωνα,αλλα δεν με βολευανε οι ωρες . γενικα παντως μπαινεις σε οποιο τρενο θες,μονο με το εισιτηριο σου ..
τωρα για τα πολυωρα που λες ... Κοιταξε να δεις εκανα Μπρατισλαβα-Βελιγραδι ολη μερα και μετα Βελιγραδι-Θεσσαλονικη δευτερη ολοκληρη μερα σε ενα τρενο και την εβγαλα σε κουκετες .. ειναι μια χαρα,γνωριζεις και κοσμο ετσι .. αν κανεις βραδινο δρομολογιο και θες κρεβατι τοτε πρεπει και εκει να πληρωσεις παραπανω αλλα νομιζω οτι ο σκοπος του interrail ειναι η διαδρομη και η περιπετεια οχι να κοιμασαι κατα τη διαρκεια του ταξιδιου οποτε θα σου συμβουλευα το πρωτο .. Και στις κουκετες που ειναι 6 καθισματα αμα δεν εχει κοσμο μεσα ξαπλωνεις στην τριαδα και εισαι κυριος ..
γενικα σε ποιες χωρες σκεφτεσαι να κινηθεις;
Έχω δύο σενάρια στο μυαλό μου. και τα δύο ειναι περιπου 20ημερα, το δεύτερο ίσως και κανα δυο μερες περισσοτερο.

1) να κάνω το ταξίδι των ονείρων μου, δηλαδη να ξεκινήσω από φινλανδία και να πάω ελσίνκι-στοκχόλμη-όσλο- μπέργκεν- με πλοίο κοπενχάγη-και τέλος βερολίνο για να γυρίσω με φθηνά αεροπορικά

2) Βερολίνο-αμστερνταμ-βρυξέλες-παρίσι-βέρνη-μιλάνο-ρώμη και πίσω με πλοίο.

πώς σου φαίνονται??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Να ρωτήσω κάτι?Τι γίνεται με την διακοπή των διεθνών δρομολογίων που ανακαίνωσε ο ΟΣΕ?Επηρεάζεται το Interail?΄Για πόσο ισχύει η διακοπή?Ειναι για ορισμένους προορισμούς?Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και τις ανακοινώσεις του ΟΣΕ.
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Έχω δύο σενάρια στο μυαλό μου. και τα δύο ειναι περιπου 20ημερα, το δεύτερο ίσως και κανα δυο μερες περισσοτερο.

1) να κάνω το ταξίδι των ονείρων μου, δηλαδη να ξεκινήσω από φινλανδία και να πάω ελσίνκι-στοκχόλμη-όσλο- μπέργκεν- με πλοίο κοπενχάγη-και τέλος βερολίνο για να γυρίσω με φθηνά αεροπορικά

2) Βερολίνο-αμστερνταμ-βρυξέλες-παρίσι-βέρνη-μιλάνο-ρώμη και πίσω με πλοίο.

πώς σου φαίνονται??

Γκιούλιβερ,όσον αφορά την πρώτη επιλογή θα σου πώ οτι θα την κάνω φέτος το καλοκαίρι με την αντίθετη όμως φορά:Βερολίνο-Κοπενχάγη-Μπέργκεν-Σουηδία-Φινλανδία-Αγ.Πετρούπολη-Βαλτικές χώρες-Πολωνία....Αν επιλέξεις την επιλογή της Σκανδιναβίας μπορεί κ να βρεθούμε κάπου στο δρόμο!
Όσο για τη δεύτερη επιλογή,ήταν το interrail που έκανα πέρυσι περίπου κ έχω να σου πώ οτι θα περάσεις υπέροχα,είναι ξεκούραστο ταξίδι,οι παρεχόμενες τουριστικές υπηρασίες υψηλού επιπέδου,hostels φτηνά και πολύ καλά.......Ότι πληροφορία κ βοήθεια θέλεις εδώ είμαι......Μια διαφορά στα 2 ταξίδια να ξέρεις οτι η Σκανδιναβία είναι πολύ ακριβή με οτι αυτό συνεπάγεται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom