Γκάνα Ταξιδι στην Ακκρα-Γκανα

Argyroula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΚΚΡΑ- ΓΚΑΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλησπερα σας.Σκοπευω συντομα να επισκεφτω την Ακκρα,στην Γκανα.ο περιγυρος μου με εχει τρομοκρατησει ως προς την επικινδυνοτητα που υπαρχει εκει.Οτι κινδυνευει η σωματικη μου ακεραιοτητα,οτι μπορει να με ληστεψουν κλπ. Εκει θα με φιλοξενησουν καποιοι γνωστοι μου βεβαια,αλλα εχω αρχισει και ανησυχω.Εαν υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι σχετικα με το θεμα αυτο,να εχει εμπειρια απο τη ζωη στην Ακκρα,θα παρακαλουσα πολυ να μου δωσει μια εικονα του τι συμβαινει.Ευχαριστω,εκ των προτερων !::)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
...ο περιγυρος μου με εχει τρομοκρατησει ως προς την επικινδυνοτητα που υπαρχει εκει.Οτι κινδυνευει η σωματικη μου ακεραιοτητα,οτι μπορει να με ληστεψουν κλπ....
Τα συνηθίζει κάτι τέτοια ο περίγυρος... :)

είχα πάει Άκκρα το Νοέμβριο του 2011 (8-9 μήνες πριν) και η εντυπώσεις μου από τους Γκανέζους είναι οι καλύτερες! κυκλοφόρισα βράδυ, μέρα, μπήκα σε μαγαζιά, έμεινα σε ένα χωριό που δε το έχει ο χάρτης με μια κοινότητα... Είναι καταπληκτικοί, υπερήφανοι, χαμογελαστοί και γεννεώδοροι άνθρωποι. Απλές προφυλάξεις που θα έπαιρνες και στο κέντρο της Αθήνας (π.χ. να μην παρατάς την τσάντα σου εδώ και κει, να μην πας στην παραγκούπολη -jamestown- μόνη σου το βράδυ και άλλα τέτοια φυσιολογικά) αρκούν. Αυτά από μένα, για να πάψεις να αγωνιάς, μέχρι να έρθει ο Γκανολόγος μας (ο Σπύρος) ο οποίος με είχε κατατοπίσει και εμένα πριν την επίσκεψή μου εκεί -πληροφορίες χρυσός!-... Αν κάτι θα σε εντυπωσιάσει στη Γκάνα και θα κουβαλάς μετά μαζί σου για μια ζωή είναι η γλυκιά ανάμνηση αυτών των άνθρώπων!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλησπερα σας.Σκοπευω συντομα να επισκεφτω την Ακκρα,στην Γκανα.ο περιγυρος μου με εχει τρομοκρατησει ως προς την επικινδυνοτητα που υπαρχει εκει.Οτι κινδυνευει η σωματικη μου ακεραιοτητα,οτι μπορει να με ληστεψουν κλπ. Εκει θα με φιλοξενησουν καποιοι γνωστοι μου βεβαια,αλλα εχω αρχισει και ανησυχω.Εαν υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι σχετικα με το θεμα αυτο,να εχει εμπειρια απο τη ζωη στην Ακκρα,θα παρακαλουσα πολυ να μου δωσει μια εικονα του τι συμβαινει.Ευχαριστω,εκ των προτερων !::)

Να αρχίσεις να ανησυχείς πολύ σοβαρά για τον περίγυρο σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Argyroula, είσαι έμπειρη από ταξίδια? Έχεις ταξιδέψει αλλού? Το "Ταξίδι-Όνειρο" στο προφίλ σου με βάζει σε αμφιβολίες....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τι θα ελεγες για ενα μπανακι στα ρηχα πριν το μακροβουτι που σκεφτεσαι?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
A)

http://www.travelstories.gr/193094-post278.html (αν βαριέσαι να διαβάσεις όλη την ιστορία, διάβασε αυτό το post και μπορείς να επανέλθεις για περαιτέρω διευκρινίσεις

Β)

εντυπώσεις μου από τους Γκανέζους είναι οι καλύτερες! κυκλοφόρισα βράδυ, μέρα, μπήκα σε μαγαζιά, έμεινα σε ένα χωριό που δε το έχει ο χάρτης με μια κοινότητα... Είναι καταπληκτικοί, υπερήφανοι, χαμογελαστοί και γεννεώδοροι άνθρωποι. Απλές προφυλάξεις που θα έπαιρνες και στο κέντρο της Αθήνας (π.χ. να μην παρατάς την τσάντα σου εδώ και κει, να μην πας στην παραγκούπολη -jamestown- μόνη σου το βράδυ και άλλα τέτοια φυσιολογικά) αρκούν.
Όπως τα λέει ο gmavro. Jamestown πας αν θες το πρωί. Nima, Fadama, Darkuman κλπ δεν πας ποτέ χωρίς συνοδεία ντόπιων (που για να σου πω την αλήθεια, δεν εχεις κανένα απολύτως λόγο να πας)
Αν κάτι θα σε εντυπωσιάσει στη Γκάνα και θα κουβαλάς μετά μαζί σου για μια ζωή είναι η γλυκιά ανάμνηση αυτών των άνθρώπων!!!
Γ)

Να αρχίσεις να ανησυχείς πολύ σοβαρά για τον περίγυρο σου.
:D
Η Γκάνα είναι από τις ασφαλέστερες χώρες της Δυτικής Αφρικής (αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα μου διαλέξεις να κατεβείς κατά τη διάρκεια εκλογών! Αυτά τα πράγματα τα αποφεύγουμε στην Αφρική)

Δ)

Argyroula, είσαι έμπειρη από ταξίδια? Έχεις ταξιδέψει αλλού? Το "Ταξίδι-Όνειρο" στο προφίλ σου με βάζει σε αμφιβολίες....
Indeed.
Και, ξέρεις, αυτό αλλάζει κάπως τις συμβουλές που θα πρέπει να δεχθείς από ένα απρόσωπο forum.
 

Argyroula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΚΚΡΑ- ΓΚΑΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλησπερα.ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση που δειξατε. για εσας που με ρωτατε ,ναι,ειναι το πρωτο μου ταξιδι.δεν ειχε χρειαστει να παω ποτε ξανα στο εξωτερικο.τελικα ,μου ετυχε μια και καλη.;).μια αλλη απορια που εχω ειναι το που μπορω να κανω το εμβολιο του κιτρινου πυρετου .ο προξενος μου ειπε ,επειδη μενω κοντα στον πειραια να παω στην πολυκλινικη,αλλα εψαξα και δεν υπαρχει κατι τετοιο.εκτος απο μια παιδιατρικη πολυκλινικη.γνωριζει κανεις κατι γι αυτο;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλησπερα.ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση που δειξατε. για εσας που με ρωτατε ,ναι,ειναι το πρωτο μου ταξιδι.δεν ειχε χρειαστει να παω ποτε ξανα στο εξωτερικο.τελικα ,μου ετυχε μια και καλη.;).μια αλλη απορια που εχω ειναι το που μπορω να κανω το εμβολιο του κιτρινου πυρετου .ο προξενος μου ειπε ,επειδη μενω κοντα στον πειραια να παω στην πολυκλινικη,αλλα εψαξα και δεν υπαρχει κατι τετοιο.εκτος απο μια παιδιατρικη πολυκλινικη.γνωριζει κανεις κατι γι αυτο;
Nα πας για τα εμβολια στο υγειονομικο της νομαρχιας σου.
 

thepinproject

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Αγαπητή φίλη,

Είμασταν στη Γκάνα πριν ακριβώς ένα μήνα. Δεν μείναμε στη Άκκρα αλλά σε ένα μικρό χωριό περίπου 60 χλμ εκτός.

Άποψη για τη Ακκρα συνεπώς δεν έχουμε.. αλλά αυτό που μπορούμε να σου πούμε με βεβαιότητα είναι ότι οι Γκανέζοι είναι απίστευτα φιλικοί και γενικώς δε θα έχεις κανένα πρόβλημα..

Όπως έγραψε και ο φίλος kalspyr παραπάνω, ότι προφυλάξεις θα έπαιρνες σε κάποιο ταξίδι σου, αυτό θα κάνεις και στην Άκκρα.

Εννοείται ότι θα πρέπει να προσπαθείς να είσαι με ντόπιους φίλους και γνωστούς όταν κινείσαι νύχτα.

Σχετικά με τα εμβόλια, νομίζω ότι πρέπει να κάνεις σίγουρα τον κίτρινο πυρετό και επιπλέον να ξεκινήσεις και θεραπεία για τη μαλάρια (malarone ή lariam θα σου δώσουν στο υγειονομικό.. δωρεάν εννοείται..).

Είσαι τυχερή που πας τώρα γιατί έχουν τελειώσει οι βροχές και όσο νάναι τα κουνούπια θα είναι λιγότερα ενώ και ο καιρός θα είναι καλύτερος.

Αν βρεις χρόνο και η παρέα σου το θέλει, μην παραλείψετε να πάτε στο Cape Coast και στην Elmina.. και στις δύο πόλεις υπάρχουν τα πρώτα κάστρα-διαμετακομιστικά κέντρα μαύρων δούλων στην Αφρική.. συγκλονιστική εμπειρία που δεν πρέπει να χάσεις.. είναι περίπου 2 ώρες από Άκκρα (χωρίς μποτιλάρισμα..).

Γενικώς με το μποτιλιάρισμα να δείξεις υπομονή.. η Άκκρα έχει τη χειρότερη φήμη σε όλη τη Δυτική Αφρική..


Ελπίζω να σε κατατοπήσαμε κάπως.


Καλά να περάσεις!!!
 

Argyroula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΚΚΡΑ- ΓΚΑΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Γεια σας,παιδια! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Μιλησα και με το τμημα δημοσιας υγειας της νομαρχιας,που ανηκω,αλλα μαλλον με περασαν για πειραματοζωο.Εκτος του οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να φερουν εμβολια,γιατι δεν εχουν,μου ειπαν να κανω το εμβολιο του κιτρινου πυρετου,του τυφου,της χολερας,της ηπατιτιδας Α και Β.Με αγχωσε παρα πολυ η κυρια με την οποια μιλησα.Μεχρι να πλενω τα δοντια μου με εμφιαλωμενο νερο μου ειπε και πολλα αλλα που θα μου ξαναπουν ,λεει ,οταν παω απο εκει.Συνεντευξη με γιατρο κλπ. Δε μου εφταναν οι δικοι μου,τωρα αγχωθηκα ακομη παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom