Ισλανδία Ταξιδι στην Ισλανδια! Καλώς σας βρήκα...

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλώς σας βρήκα. Και αυτο εγινε ψάχνοντας για λεπτομέρειες για το ερχόμενο ταξιδι μου στην Ισλανδια. Εχοντας ταξιδέψει ομως πολυ ανακαλύπτω οτι η κοινότητα εχει πολλές πληροφορίες για τους ταξιδιαρηδες! Το όνειρο μου λοιπόν ειναι να δω το βόρειο σελλας. Και ελπιζω να το πραγματοποιησω!!!
Καλο καλοκαίρι σε ολους και όλες!!!!!:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για να δεις το βόρειο σέλας εξαρτάται πολύ και από την εποχή που θα πας και από τις καιρικές συνθήκες. Πάντως κι εκτός του σέλαος η Ισλανδία θα σε αποζημιώσει με τα τοπία της
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Για να δεις το βόρειο σέλας εξαρτάται πολύ και από την εποχή που θα πας και από τις καιρικές συνθήκες. Πάντως κι εκτός του σέλαος η Ισλανδία θα σε αποζημιώσει με τα τοπία της
Θα πάω τέλος Σεπτέμβρη. Ελπιζω παντα.... Οτι θα το δω!!!!!:rolleyes:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα πάω τέλος Σεπτέμβρη. Ελπιζω παντα.... Οτι θα το δω!!!!!:rolleyes:
Η περίοδος για το σέλας είναι από Σεπτέμβρη μέχρι Μάρτιο.Οι ιδανικοί μήνες που είναι σε έξαρση το φαινόμενο εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες είναι ο Οκτώβρης και ο Φεβρουάριος.
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Η περίοδος για το σέλας είναι από Σεπτέμβρη μέχρι Μάρτιο.Οι ιδανικοί μήνες που είναι σε έξαρση το φαινόμενο εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες είναι ο Οκτώβρης και ο Φεβρουάριος.
Ευχαριστω πολυ!!! Σας εύχομαι πολλές φωτο αν τα καταφέρω!!!! :);)
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Βέβαια, οτι πληροφορίες μπορω να εχω για το ταξιδι μου θα ειναι χρήσιμες. Ευτυχώς θα ειναι πλήρως χρηματοδοτουμενο( ευτυχώς εχει και κατι ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα!!!!!!:clap:) αν και με πλήρη απασχόληση. Αλλα αν υπάρχουν πληροφορίες για τον καλύτερο τροπο μετάβασης θα με υποχρεωνατε. Σκέφτομαι μήπως μέσω κοπεγχαγης ελπίζοντας να μείνω και μια μέρα εκει. Επισης, επειδή μ ενδιαφέρει παντα να δοκιμάσω τοπικές σπεσιαλιτέ.... Εχουμε κατι καλο στο Ρεκιαβικ που θα ειμαι για μια εβδομάδα περίπου;;;;:rolleyes:
Οσο πιο πολυ ψάχνω αυτη την ιστοσελίδα οσο πιο πολυ μου αρεσει!!!!!:p:D:clap:
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Πήγα Ισλανδία το πάσχα με φοβερή προσφορά,295€ από κρήτη όπου κατοικώ.Σέλας δεν μπόρεσα να δω λόγω εποχής,ωστόσο η χώρα είναι πανέμορφη,πολύ ιδιαίτερη.Θα γνωρίζεις ήδη ότι η ισλανδία είναι ακριβή,οι δε τιμές του φαγητού απαγορευτικές.Έκανα την καρδιά μου πέτρα και έβαλα το χέρι βαθύτερα στην τσέπη,δοκίμασα τοπικές σπεσιαλιτέ με σολωμό και γαρίδες.Αξίζει.Να σημειώσω ότι το κρέας είναι ακριβότερο από τα θαλασσινά.Για πόσες ημέρες θα πας;Αξιοποίησε το διάστημα που θα μείνεις και επισκέψου όσο μπορείς την ενδοχώρα.Έμεινα μία βδομάδα αλλά αν είχα περισσότερες ημέρες θα δοκίμαζα πεζοπορία σε παγετώνες.Και φυσικά μην παραλείψεις την μοναδική, αξεπέραστη μπλου λαγκούν!!!
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Πήγα Ισλανδία το πάσχα με φοβερή προσφορά,295€ από κρήτη όπου κατοικώ.Σέλας δεν μπόρεσα να δω λόγω εποχής,ωστόσο η χώρα είναι πανέμορφη,πολύ ιδιαίτερη.Θα γνωρίζεις ήδη ότι η ισλανδία είναι ακριβή,οι δε τιμές του φαγητού απαγορευτικές.Έκανα την καρδιά μου πέτρα και έβαλα το χέρι βαθύτερα στην τσέπη,δοκίμασα τοπικές σπεσιαλιτέ με σολωμό και γαρίδες.Αξίζει.Να σημειώσω ότι το κρέας είναι ακριβότερο από τα θαλασσινά.Για πόσες ημέρες θα πας;Αξιοποίησε το διάστημα που θα μείνεις και επισκέψου όσο μπορείς την ενδοχώρα.Έμεινα μία βδομάδα αλλά αν είχα περισσότερες ημέρες θα δοκίμαζα πεζοπορία σε παγετώνες.Και φυσικά μην παραλείψεις την μοναδική, αξεπέραστη μπλου λαγκούν!!!
Ευχαριστω πολυ!! Ετσι κι αλλιώς ειμαι ψαροφαγος!!!!ο προϋπολογισμός που μου διατίθεται ειναι 160€ την ημέρα διατροφή και διαμονή. Ελπιζω να μου φτάνουν ε; Δεν νομίζω να μπορέσω να κανω πολλα γιατι θα υπάρχουν εκπαιδευτικές δραστηριότητες και μάλιστα πολλές. Το μπάνιο στην λίμνη ομως θα το κανω!!!!! Θα μείνω στο Ρεκιαβικ αν και συνήθως οι οικοδεσπότες σε κάθε χώρα με αυτα τα προγράμματα εχουν φροντίσει για ξεναγήσεις. Απλα θέλω να δω οσο γινεται περισσότερα....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
τότε σίγουρα θα σας πάνε στο λεγόμενο χρυσό τρίγωνο, είναι μια εύκολη ολοήμερη εκδρομή
 

sidarieva

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
τότε σίγουρα θα σας πάνε στο λεγόμενο χρυσό τρίγωνο, είναι μια εύκολη ολοήμερη εκδρομή
Θα δούμε. Οταν θα μου στείλουν το προγραμμα θα ζητήσω και παλι την συμβουλή σας. Ευχαριστω πολυ. Είστε απιθανοι εδω μεσα!!! Γιατι ελειψα τοσο καιρό;;;;:eek::rolleyes::p:surf1:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom