Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

menelaoszen

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Διανυκτέρευση Portofino ?? Έχεις λεφτά για πέταμα?? Εγώ που είμαι λάτρης της Ιταλίας και πάω σχεδόν κάθε χρόνο θα σου πω το εξής... Μετά από χιλιάδες φωτό που έχω δει από Portofino είπα να πάω τον περασμένο Οκτώβριο ... Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο .. ξενέρωσα και πλήρωσα για 1,5 ώρα στο μόνο parking που υπάρχει κοντά στην κεντρική πλατεία, 13 ευρωπουλα ......!! Κατά την γνώμη μου πολύ πιο ωραία μέρη το Camogli και το Sestri Levante όσο για cinque terre ψάξε μήπως βρεις κάτι στο monterosso ή στην γύρο περιοχή που χλωμό το βλέπω κι επισκέψου τα υπόλοιπα χωριά με το τρένο θα γλυτώσεις αρκετή ταλαιπωρία ...
Σ ευχαριστω για τισ πληρωφοριες για πορτοφινο λογικα θα μεινω εκει που μου λες και θα παω για καμια βολτα το βραδυ...καμια παραλια αξιζει η στην ελλαδα εχουμε πολλη καλυτερες και θα χασω τον χρονο μου? και επειδη ειπες οτι εχεις γυρισει την Ιταλια θα χρειαστω αμαξι η να παρω τρενο?

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται αυτοκίνητο στα μέρη που θέλεις να πας έχει καλά και γρήγορα τρένα χωρίς να ψάχνεις πάρκινγκ, ασφάλειες κλπ. Μπορείς αντί για τη Πίζα να μείνεις στη Λα Σπετσια και να πας με το τρένο που είναι λιγότερο από 1 ώρα . Επίσης προλαβαίνεις την ίδια μέρα να δεις και τη γειτονική Λούκα που αξίζει.
Από Λα Σπετσια εάν δεν βρεις διαμονή στα Τσινκουε Τερε αγόρασε ένα ημερήσιο εισιτήριο τρένων για να πας σε όλα έχει συνέχεια τρένα. Εάν δεν προλάβεις σε 1 ημερα μοίρασε τα χωριά σε 2 ημέρες. Μεταξύ των χωριών έχει και μονοπάτια με ωραίες διαδρομές και αν σας αρέσει το περπάτημα προτείνω να περπατήσετε μια. Επίσης τα χωριά συνδέονται και με καραβάκια που είναι εξίσου όμορφες οι διαδρομές.
Τέλος από τη Λα Σπετσια επίσης σε 1 ώρα είσαι στη Γένοβα με το τρένο όπου αξίζει τουλάχιστον 1 διανυκτέρευση μιας και επιστρέφετε από εκεί.
Σ ευχαριστω και εσενα για τον χρονο σου να μου γραψεις απλως σκεφτομουνα για το τρενο αν μου βγουν τα ιδια λεφτα απο μιλανο κομο - cinque terre -πιζα - πορτοφινο -γενοβα θα ηταν προτιμοτερο απ το να περιμενω τα τρενα το αυτοκινητο , βεβαια ξερω τι γινεται με τα λαμογια στις ενοικιασεις αυτοκινητων που σε χρεωνουν για γρατζουνιες χωρις να τις εχεις κανει αυτο ειναι το μονο διλημα μου...

Καλησπέρα. Το πρώτο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι αν θέλετε να πραγματοποιήσετε το ταξίδι Αύγουστο του 2018 και δεν έχετε εξασφαλίσει ήδη τις διαμονές σας, τα πράγματα είναι δύσκολα. Ιδίως για τα πιο τουριστικά μέρη: Κόμο, Πορτοφίνο και Cinque terre. Δύσκολο να βρείτε κάτι αξιοπρεπές σε όχι εξωφρενική τιμή. Όμως, αφού το σκέφτεστε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, μπορείτε να προσανατολιστείτε σε διαμονή σε λιγότερο τουριστικά χωριά και πόλεις κοντά στα σημεία ενδιαφέροντός σας. Κοινώς κλείστε όπου βρείτε. Δεύτερον, η διανυκτέρευση Πίζα μπορεί να παραληφθεί και αν βολέψει μπορείτε να την επισκεφτείτε για λίγες ώρες, δίνοντας τη μέρα κάπου αλλού. Όσον αφορά στο πρόγραμμα που παραθέτεις είναι λίγο τρεχάλα, αλλά λογικά βγαίνει. Δεν είμαι φαν τέτοιων προγραμμάτων, οπότε δεν επεκτείνομαι άλλο.
Καλημερα σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου για δωαμτια λογικα θα βρω δεν με νοιαζουν τα ακριβα και τα φανταχτερα γτ λογικα θα λειπω ολη την μερα για εναν υπνο το θελω...αυτο θα κανω στην πιζα θα παω να την δω το πρωι και θα γυρισω το βραδυ ...Σ ευχαριστω για ολα
 
Last edited by a moderator:

menelaoszen

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Καλημερα ξερει κανεις καποια εταιρια για ενοικιαση αυτοκινητων χωρις να χρειαζεται πιστοτικη καρτα αλλα χρεωστικη ..
επισης αν θα χρειαστω αμαξι κομο και cinque terre και αν αξιζει για 7 μερες το αμαξι η το τρενο γτ αμα βγαινουν τα ιδια λεφτα με τιςβενζινες θσ προτιμηδω το αμαξι
Περιμενω προτασεις για εστιατορειο ταβερνα πρωιναδικο για (κομο, μπελατζιο,βαρενα, μενατζιο) cinque terre , πορτοφινο, πιζα.εχει ζωη cinque terre μπελατζιο μετα τις 9 και γενικα στα μερη που σας ειπα θα μπορουμε να τρωμε μετα τις 9 δειπνο η θα ειναι νεκρα .
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημερα ξερει κανεις καποια εταιρια για ενοικιαση αυτοκινητων χωρις να χρειαζεται πιστοτικη καρτα αλλα χρεωστικη ..
επισης αν θα χρειαστω αμαξι κομο και cinque terre και αν αξιζει για 7 μερες το αμαξι η το τρενο γτ αμα βγαινουν τα ιδια λεφτα με τιςβενζινες θσ προτιμηδω το αμαξι
Περιμενω προτασεις για εστιατορειο ταβερνα πρωιναδικο για (κομο, μπελατζιο,βαρενα, μενατζιο) cinque terre , πορτοφινο, πιζα.εχει ζωη cinque terre μπελατζιο μετα τις 9 και γενικα στα μερη που σας ειπα θα μπορουμε να τρωμε μετα τις 9 δειπνο η θα ειναι νεκρα .
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπερα
Δεν νομιζω οτι υπαρχει εταιρεια που δεχεται χρεωστικη, ολες πιστωτικη θελουν και σου δεσμευουν ενα ποσο περιπου 1200€ για εγγυηση .. προσωπικα νομιζω οτι γενικα σε συμφερει καλυτερα το αυτοκινητο αλλα αυτο παντα εξαρταται απο το ποσο εχεις σκοπο να κινηθεις.. αν ειναι να πας μονο Μιλανο Κομο 5terre και ξανα πισω ισως σε συμφερει τελικα το τραινο ψαξε το λιγο στο www.trenitalia.com . Cinque terre δεν εχει ιδιαιτερη ζωη.. ειναι μικρα τα χωρια !! οπως σου ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα εγω εφυγα απο εκει και εμεινα στο Viareggio το οποιο ειναι καμια ωρα μακρια απο την Vernazza και εχει πολυ καλη νυχτερινη ζωη. Το ξενοδοχειο που ειχα μεινει λεγοταν Perdini..
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα Μενέλαε
Κι εγώ είμαι της άποψης του να πάρετε τρένο. Οι συνδέσεις που θα χρειαστείς εξυπηρετούνται πολύ καλά από την trenitalia και καλά λέγοντας εννοώ γρήγορα, ασφαλή, στην ώρα τους και οικονομικά. Έπειτα, τι θα χρειαστείς ουσιαστικά;
Το πήγαινε - έλα στο Κόμο, τη διαδρομή προς Cinque Terre (στα χωριά του χρησιμοποιείς ούτως ή άλλως τρένο για πρακτικούς λόγους) και μετά η αυθημερόν στην Πίζα και η επιστροφή προς Πορτοφίνο-Γένοβα. Εγώ θα πρότεινα όπως το παιδί παραπάνω, βάση στη Spezia για Cinque και λοιπά. Τα περισσότερα τρένα είναι ανα ώρα, θα ξέρεις δηλαδή πάντα ότι για παράδειγμα όταν πάτε Πίζα, επιστροφή θα έχει 17.05, 18.05, 19.05 κτλ κι έτσι δε θα χρειάζεται να περιμένετε αλλά να σας περιμένουν ;)
Κι έτσι δε μπλέκεις με κάρτες, κρυμμένες χρεώσεις, ασφάλειες, διόδια, βενζίνες και τα συναφή και μπορείς να πιεις και το κρασάκι σου άφοβα.
 

AnastasiaM

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Κανονίζουμε με τη μητέρα μου να πάμε ένα ταξίδι στην Ιταλία και ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου λύσει ένα πρόβλημα. Τα αγγλικά της μητέρας μου είναι μηδαμινά, τα δικά μου ικανοποιητικά, παρόλα αυτά θα ήταν και για εμένα ευκολότερο και πιο ξεκούραστο αν στις ξεναγήσεις είχαμε ελληνόφωνο ξεναγό. Ωστόσο δεν γνωρίζω καθόλου που κυμαίνονται οι τιμές γενικώς σε ξεναγούς, πόσο μάλλον σε ελληνόφωνους καθώς είναι το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό. Υπάρχει κάποιος που να γνωριζει; Επίσης εσείς πιστεύεται ότι συμφέρει να πληρώσουμε και τον ξεναγό και τις εισόδους στα αξιοθέατα; Γενικώς οποία πληροφορία θα βοηθούσε. Ευχαριστώ πάρα πολύ
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Θα προτεινα να το κανετε οργανωμενο,δηλαδη με γκρουπ.Ετσι λυνεται και το θεμα της ξεναγησης.
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Πιστεύετε ότι θα συμφέρει καλύτερα και από άποψη τιμής;
οχι σιγουρα πιο ακριβα με γκρουπ!! αλλα αν δεν βαριεσαι το διαβασμα απο ενα καλο ταξιδιωτικο οδηγο και πας σε 1-2 πολεις ,νομιζω οτι μια χαρα θα περασετε και μονες.Αλλωστε εχεις τοσα να διαβασεις και εδω, που οταν φτασεις ,θα ειναι σαν να εχεις ξαναπαει!,
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα,
τέλος Σεπτεμβρίου θα επισκεφτώ την Ρωμη, την Ναπολη και την Φλωρεντία για πολλοστή φορά. Έχωντας επισκεφτεί τα περισσότερα από αυτά που προτείνονται στο φόρουμ αλλά και σε διάφορα άλλα sites, θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό, όπως σημεία μέσα στις πόλεις, μονοήμερες εκδρομές, μέρη για φαγητό ή οτιδήποτε άλλο κρίνετε σημαντικό.
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
ναπολη ->αντικα πιτσαρια μισελ
-> επισκεψη στο καταπληκτικο αμαλφι
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα,
τέλος Σεπτεμβρίου θα επισκεφτώ την Ρωμη, την Ναπολη και την Φλωρεντία για πολλοστή φορά. Έχωντας επισκεφτεί τα περισσότερα από αυτά που προτείνονται στο φόρουμ αλλά και σε διάφορα άλλα sites, θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό, όπως σημεία μέσα στις πόλεις, μονοήμερες εκδρομές, μέρη για φαγητό ή οτιδήποτε άλλο κρίνετε σημαντικό.
Από Φλωρεντία ημερήσια certaldo alto - san gimignano - siena
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω για ένα ταξίδι που θέλω να κάνω τέλη Μαρτίου του 2019 στην Ιταλία. Έχω στη διάθεσή μου 9 ημέρες. Στο μυαλό μου το έχω ως εξής, άφιξη Ρώμη 5 ημερες μετά Βενετία 2 ημερες και τέλος Μιλάνο 2 ημέρες από όπου θα γίνει και η αναχώρηση για Αθήνα. Το budget με πρόχειρου υπολογισμούς κυμαίνεται γύρω στα 1800 ευρώ για 2 άτομα(Αεροπορικά,ξενοδοχεία,φαγητό, Αξιοθεατα, μετακινήσεις από τη μια πόλη στην άλλη αλλά και μέσα στις πόλεις για τα αξιοθεατα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πόσες μέρες αξίζει το κάθε μέρος για τα βασικά Αξιοθεατα και αν γίνεται να μοιραστεί καλύτερα βάση ημερών. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τρόπους αν υπάρχουν για εξοικονόμηση χρημάτων μήπως μειωθεί στο συνολικό budget, είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω ακριβώς το κόστος πλην των μετακινησεων. Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom