Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλή χρονιά αγαπημένη παρέα!!!
Μιας και στα τελευταία μας ταξίδια (εγώ και 3 φίλες μου) «φάγαμε»πολύ κρύο❄❄ αφού επισκεφτήκαμε Δεκέμβρη μήνα και τις 2 φορές Κρακοβια,Νυρεμβέργη και Πράγα και σε όλες τις φωτογραφίες φαίνονται μόνο τα ματάκια μας αποφασίσαμε το επόμενο ταξίδι μας να είναι καλοκαιράκι!!!! Όποτε έπεσε στο τραπέζι η ιδέα για Αύγουστο στο Μιλάνο με την λογική να επισκεφτούμε την Λίμνη Κομο και ίσως και την Φλωρεντία!!! Όποτε κάθε πληροφορία δεκτή.Ειναι καλή εποχή ή θα πάμε από τα κρύα στον καύσωνα; Έχετε κανένα ξενοδοχείο να προτείνετε;Επίσης διαμονή Μιλανο ή στην Λίμνη;Περιμενω τις εμπειρίες σας και εάν έχετε και άλλη πρόταση για καλοκαιρινό ταξιδάκι δεκτή και αυτή!!!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Στη Φλωρεντία κάνει πολύ ζέστη το καλοκαίρι, σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία. Πράγα θα λέτε και θα κλαίτε :) Καλή χρονιά!
Καλή χρονιά με υγεία και πολλά ταξιδια εύχομαι!!!!Και εγώ αυτό είπα στις φίλες μου αλλά λένε για Ιταλία!Μήπως έχεις πάει Μαλτα;Σκέφτομαι και αυτόν τον προορισμό!!!
 

nirena

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Όχι, αλλά ενδιαφέρει κι εμένα η Μάλτα. Από γνωστούς που πήγανε τον Σεπτέμβριο ξέρω μόνον ότι είναι ακριβή, λογικό άλλωστε, είναι νησί.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Μια χαρά είναι το Μιλάνο τον Αύγουστο και η Βόρεια Ιταλία! Δυο φορές βρέθηκα εκεί και μέσα Αυγούστου και τελος Ιουλίου. Η ζεστη ειναι οπως στην βορεια Ελλάδα και εξαρτάται πάντα από τις συγκυρίες. Και στην Ολλανδία πέρσι πετυχα καύσωνα με 37 βαθμούς. Δεν είναι σύνηθες όμως...
Η λίμνη Como είναι φανταστική και αξίζει να νοικιάσεις αμάξι για να σταματάς σε διάφορα μέρη που αξίζουν. Εναλλακτικά θα χρησιμοποιήσεις τρενο μεχρι το Como και μετα λεωφορεία και το καραβάκι που θα σε παει στο μαγικό Bellagio και στην Varenna.
Εγω εκανα το γυρο της λιμνης με αμαξι και πλοίο.
Υπάρχουν άπειρες ιστορίες στο forum για την περιοχή. Διάβασε, αποφάσισε πόσες μέρες θέλεις να αφιερώσεις στην περιοχή και τα ξαναλέμε.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Μια χαρά είναι το Μιλάνο τον Αύγουστο και η Βόρεια Ιταλία! Δυο φορές βρέθηκα εκεί και μέσα Αυγούστου και τελος Ιουλίου. Η ζεστη ειναι οπως στην βορεια Ελλάδα και εξαρτάται πάντα από τις συγκυρίες. Και στην Ολλανδία πέρσι πετυχα καύσωνα με 37 βαθμούς. Δεν είναι σύνηθες όμως...
Η λίμνη Como είναι φανταστική και αξίζει να νοικιάσεις αμάξι για να σταματάς σε διάφορα μέρη που αξίζουν. Εναλλακτικά θα χρησιμοποιήσεις τρενο μεχρι το Como και μετα λεωφορεία και το καραβάκι που θα σε παει στο μαγικό Bellagio και στην Varenna.
Εγω εκανα το γυρο της λιμνης με αμαξι και πλοίο.
Υπάρχουν άπειρες ιστορίες στο forum για την περιοχή. Διάβασε, αποφάσισε πόσες μέρες θέλεις να αφιερώσεις στην περιοχή και τα ξαναλέμε.
Καλή χρονιά με υγεία και πολλά ταξίδια Έλενα!!!
Έχω μπερδευτεί λιγο επειδή άλλαξε το forum και δεν βρίσκω πολλά για αυτό έγραψα εδώ!Εαν υπάρχει σχετική ιστορία,μήπως μπορείς να μου την στείλεις;Για Μιλανο και λίμνη Κόμο εννοώ!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλή χρονιά με υγεία και πολλά ταξίδια Έλενα!!!
Έχω μπερδευτεί λιγο επειδή άλλαξε το forum και δεν βρίσκω πολλά για αυτό έγραψα εδώ!Εαν υπάρχει σχετική ιστορία,μήπως μπορείς να μου την στείλεις;Για Μιλανο και λίμνη Κόμο εννοώ!
Έψαξα λίγο στην θεματική της Ιταλίας και βρήκα κάποια σχετικά θέματα. Μπορείς όμως να κάνεις αναζήτηση με τις λέξεις Μιλάνο και Como και να βρεις περισσότερες ιστορίες.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Κόρη-πού-πας-Μάνα-θα-πάω-στο-Μιλάνο.58384/

https://www.travelstories.gr/community/threads/gardaland-Άλπεις-όπερα-βίλλες-λίμνες-Που-αλλού-Στην-Ιταλία.56120/

https://www.travelstories.gr/community/threads/Μιλανο-Μαγευτική-λιμνη-κομο.49555/

https://www.travelstories.gr/community/threads/Μιλανο-Βενετια-Λιμνη-Κομο.58904/

https://www.travelstories.gr/community/threads/Εκδρομές-από-Μιλάνο.57810/
 
Last edited:

Konstantina93

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα θα πρεπει να επισκεφτουμε την Σαρδηνια τον Αυγουστο διοτι ενας καλος μας φιλος παντρευεται. Εχουμε σκεφτει να παρουμε ηγουμενιτσα το πλοιο για Μπαρι και επειτα να ξεκινησουμε οδικως με καποιες στασεις σε σημαντικα αξιοθεατα ή πολεις που αξιζουν με προορισμο την Ρωμη που απο εκει θα παρουμε το καραβι για Σαρδηνια. Θα ηθελα να μου προτεινεται πολεις για να κανουμε σταση ή και να μεινουμε ,πως μπορουμε να κλεισουμε αμαξι και ποια ειναι η διαδικασια . Θα ειναι το 1ο ταξιδι μας στο εξωτερικο οδικως οποτε ολες οι συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες :)
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα σας.. θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία
Πόσες μέρες πιστεύετε ότι χρειάζονται για το εξής roadtrip; Οι πόλεις-μερη που σκέφτομαι είναι τα εξής: Αμάλφι, Ποζιτανο, Νάπολη,, Πομπηία, Πίζα, cinque terre, Γένοβα και πορτοφινο.

Ευχαριστώ πολύ
 

Pinelopiex

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλή χρονιά αγαπημένη παρέα!!!
Μιας και στα τελευταία μας ταξίδια (εγώ και 3 φίλες μου) «φάγαμε»πολύ κρύο❄❄ αφού επισκεφτήκαμε Δεκέμβρη μήνα και τις 2 φορές Κρακοβια,Νυρεμβέργη και Πράγα και σε όλες τις φωτογραφίες φαίνονται μόνο τα ματάκια μας αποφασίσαμε το επόμενο ταξίδι μας να είναι καλοκαιράκι!!!! Όποτε έπεσε στο τραπέζι η ιδέα για Αύγουστο στο Μιλάνο με την λογική να επισκεφτούμε την Λίμνη Κομο και ίσως και την Φλωρεντία!!! Όποτε κάθε πληροφορία δεκτή.Ειναι καλή εποχή ή θα πάμε από τα κρύα στον καύσωνα; Έχετε κανένα ξενοδοχείο να προτείνετε;Επίσης διαμονή Μιλανο ή στην Λίμνη;Περιμενω τις εμπειρίες σας και εάν έχετε και άλλη πρόταση για καλοκαιρινό ταξιδάκι δεκτή και αυτή!!!!
Εγω πήγα πέρυσι Μπεργκαμο και κατευθείαν για Βερόνα για διαμονή 3 ημερών. Μετά πήγα Μιλάνο για 4 ημέρες με 1 μέρα μονοήμερη σε Λίμνη Κόμο. Επισκέφτηκα Bellagio & Varenna. Πανέμορφα χωριά. Πήγα με τρένο στην Varenna και μετά καραβάκι. Αν και πήγα Ιούλιο δεν είχε ζέστη. Είναι βορεια Ιταλία. Δεν εχει την πολλή ζέστη της Νοτιας. Στο Μιλανο και τις 3 μερες εβρεξε για κανενα τέταρτο. Χρειάζεται μια ομπρέλα για κάθε ενδεχομενο. Μιλάμε για Μιλάνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας.. θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία
Πόσες μέρες πιστεύετε ότι χρειάζονται για το εξής roadtrip; Οι πόλεις-μερη που σκέφτομαι είναι τα εξής: Αμάλφι, Ποζιτανο, Νάπολη,, Πομπηία, Πίζα, cinque terre, Γένοβα και πορτοφινο.

Ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα. Οι ελάχιστες μέρες που με βαριά καρδιά θα πω είναι 10.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom