Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ήδη το μέλος escursione πρότεινε πολλούς ενδιαφέροντες προορισμούς. Αν και μπορεί να συνδυαστεί με το Μιλάνο, θα άφηνα την Ελβετία και τις λίμνες. Για τον λόγο ότι θα ήθελα πάση θυσία να έχω αυτοκίνητο και να ακολουθήσω πιο χαλαρούς ρυθμούς, μιας και το ζουμί του ταξιδιού θα ήταν η ίδια η φύση της περιοχής των Άλπεων. :cool:

Από τα υπόλοιπα μέρη, τουλάχιστον από αυτά που έχω επισκεφθεί (Βερόνα, Γκάρντα, Τορίνο, Φλωρεντία, Βενετία, Μπρέσια), θα έδινα μια προτεραιότητα σε Τορίνο/Φλωρεντία/Βενετία.

Το πρόβλημα με τη Φλωρεντία είναι ότι έχει τόσα να δεις (αρχιτεκτονική, ιστορία, τοπία και παγκοσμίου φήμης μουσεία) και στην ίδια την πόλη αλλά και τριγύρω, που θα την άφηνα για άλλο ξεχωριστό ταξίδι με επίκεντρο την ίδια την Φλωρεντία (και τον έτερο πόλο της Τοσκάνης, την πανέμορφη Σιέννα).

Μεταξύ Τορίνο και Βενετίας, ίσως αν δεν είχα πάει σε κανένα, να προτιμούσα την Βενετία. Ακόμη κι αν δεν έχεις χρόνο να επισκεφθείς τις αναρίθμητες εκκλησίες και τα μουσεία, θα δεις μια πόλη κατά γενική ομολογία ξεχωριστή. Μέρος της μαγείας της πόλης είναι να χαθείς στα δρομάκια γύρω από το Canal Grande, που σίγουρα θα έχεις τον χρόνο.

Το Τορίνο από την άλλη, έχει άλλο ύφος. Η πόλη έχει δύο ενδιαφέροντα μουσεία, το Αιγυπτιακό Μουσείο (έχει μια από τις εκτενέστερες συλλογές Αιγυπτιακών αρχαιοτήτων στον κόσμο εκτός Αιγύπτου) και το Μουσείο Αυτοκινήτων. Από αυτά, στην 1 ολόκληρη μέρα που είχαμε στην πόλη, επισκεφθήκαμε το Μουσείο Αυτοκινήτων. Στο Τορίνο, ο κεντρικός δρόμος του ιστορικού κέντρου είναι η Via Roma, που περνά κοντά και στην Mole Antonelliana. Είναι το μνημείο που εικονίζεται στο Ιταλικό κέρμα των 2c, και αν είναι ανοικτά μπορείς να ανέβεις πάνω για να δεις ολόκληρο το Τορίνο από κάτω. Το Τορίνο δεν είναι μεγάλη πόλη και μπορείς να δεις τον χαρακτήρα της σε μια ημερήσια εκδρομή. Συν ότι το Τορίνο είναι μια ανάσα από το Μιλάνο με το τρένο.

Έχω ακούσει ότι και το Μπέργκαμο και η Μπολόνια είναι ωραίες πόλεις, αλλά μιας και δεν έχω πάει δεν θα ήθελα να πάρω θέση. :rolleyes-80:

Παρότι το έχω κάνει, δεν θα παρότρυνα κάποιον να πραγματοποιήσει ημερήσια εκδρομή (πήγαινε-έλα) με το αεροπλάνο. Αν συνέτρεχε κάποιος σοβαρός λόγος ΟΚ, αλλά όχι για αναψυχή. Οι λόγοι είναι πολλοί:

- σχεδόν πάντα η πρόσβαση στο αεροδρόμιο είναι αρκετά πιο χρονοβόρα απ'ότι στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό

- το ίδιο και οι έλεγχοι

- θα πρέπει να βρεις βολικές και φθηνές πρωινές και βραδινές πτήσεις (ενδέχεται οι low cost να έχουν ένα δρομολόγιο τη μέρα)

- οι περιορισμοί στο τι μπορείς να κουβαλάς και σε τι ποσότητες (όλες οι low cost που έχω πετάξει επέμεναν για 1 μόνο χειραποσκευή στην καμπίνα, ακόμα και στις γυναίκες)

- σε περίπτωση που σου αλλάξουν την ώρα κάποιας από τις πτήσεις είναι πολύ πιθανό να μειωθεί πολύ ο καθαρός χρόνος που θα έχεις για να δεις την πόλη που πας (στο τρένο έτσι κι αλλιώς τα δρομολόγια είναι πυκνά)

Εν ολίγοις, για ημερήσια εκδρομή δε θα επέλεγα το αεροπλάνο. 2-2,5 ώρες one-way δεν είναι τίποτα. Και στην Ελλάδα κάνεις ημερήσιες αποδράσεις με χρόνο μετάβασης τις 2 ώρες (εδώ πριν το μετρό ήθελες 1:45 για να πας από τα δυτικά προάστια που μένω στο Καποδιστριακό με 2 λεωφορεία). Το αεροπλάνο θα πετάξει την απόσταση ξέρω γω σε 30 λεπτά. Μαζί με την καθυστέρηση στην επιβίβαση και τους χρόνους μετάβασης προς/από το αεροδρόμιο, αν τα βάλεις κάτω, θα δεις ότι δεν γλιτώνεις και κάτι σημαντικό.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Όλες οι προτάσεις ενδιαφέρουσες και αυτή η Ιταλία πια τόσο όμορφη που δεν μπορείς να διαλέξεις. Παρ'ολα αυτά, δεν είμαι ο τύπος ταξιδιώτη που θα έκανε μονοήμερη στην Βενετία, Φλωρεντία ούτε καν στην Μπολόνια που για άλλους είναι απλά μια στάση. Με πιάνει και μένα πολλές φορές η μανία να δω όσο περισσότερα μπορώ αλλά ευτυχώς πάντα στο τέλος υπερισχύει η λογική , ότι δεν θέλω απλά να ξεπεταξω μια πόλη όταν για να πάρεις μια γερή δόση της, χρειάζεσαι τουλάχιστον τέσσερις μέρες. Ε και στο κάτω κάτω μιλάμε για ένα ταξίδι στην Ιταλία και όχι στην Παπούα Νέα Γουινέα που είναι δύσκολο να ξανά πας οπότε πρέπει να βιαστεις και να πιεστεις να δεις όσο περισσότερα μπορείς. Για μένα μονοήμερη στις λίμνες και είσαι εντάξει. Μικρή απόσταση από Μιλάνο, ειδυλλιακά, όμορφα, ξέγνοιαστα.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημερα και απο εμενα.. Αποψη μου ειναι επειδη εχω παει σε ολα αυτα τα μερη και παντα με αυτοκινητο απο το Μιλανο να πας μια στο Κομο και μια μερα στην Βερονα η οποια για μενα ειναι η 3η πιο ομορφη πολη της Ιταλιας μετα την Φλωρεντια και την Βενετια .. και αν σε βγαλει ο χρονος που λογικα δεν θα σε βγαλει γιατι πλεον νυχτωνει νωρις να κανεις και μια σταση στην Λιμνη Γκαρντα και ειδικα στο Σιρμιονε ... (αν πας πηγαινε για φαγητο στο ristorante Alleria και δωσε χαιρετισματα στο αφεντικο απο τον Νικο..))
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Όλες οι προτάσεις ενδιαφέρουσες και αυτή η Ιταλία πια τόσο όμορφη που δεν μπορείς να διαλέξεις. Παρ'ολα αυτά, δεν είμαι ο τύπος ταξιδιώτη που θα έκανε μονοήμερη στην Βενετία, Φλωρεντία ούτε καν στην Μπολόνια που για άλλους είναι απλά μια στάση. Με πιάνει και μένα πολλές φορές η μανία να δω όσο περισσότερα μπορώ αλλά ευτυχώς πάντα στο τέλος υπερισχύει η λογική , ότι δεν θέλω απλά να ξεπεταξω μια πόλη όταν για να πάρεις μια γερή δόση της, χρειάζεσαι τουλάχιστον τέσσερις μέρες. Ε και στο κάτω κάτω μιλάμε για ένα ταξίδι στην Ιταλία και όχι στην Παπούα Νέα Γουινέα που είναι δύσκολο να ξανά πας οπότε πρέπει να βιαστεις και να πιεστεις να δεις όσο περισσότερα μπορείς. Για μένα μονοήμερη στις λίμνες και είσαι εντάξει. Μικρή απόσταση από Μιλάνο, ειδυλλιακά, όμορφα, ξέγνοιαστα.
Όπως είπα και παραπάνω ο καθένας ταξιδεύει με τον τρόπο που τον ευχαριστεί. Απλά όταν ρωτάει κάποιος, επειδή δεν γνωρίζουμε τι είδους ταξιδιώτης είναι, θα πρέπει να του λέμε όλους τους πιθανούς προορισμούς και τον χρόνο που χρειάζονται για να φτάσει σε αυτούς και να αξιολογήσει ο ενδιαφερόμενος ποιόν από όλους θα επιλέξει σύμφωνα με τα δικά του γούστα και κριτήρια.
Εσένα μπορεί να σου αρέσει να πηγαίνεις να κάθεσαι για παράδειγμα 4 ημέρες στην Μπολόνια χωρίς να επισκεφτείς κάποια άλλη γειτονική πόλη, σε άλλον μπορεί να αρέσει να πάει μονοήμερη από κάπου αλλού και ότι προλάβει να δει.... Παρόλο που εγώ προσωπικά διανυκτέρευσα στην Μπολόνια και μάλιστα στο κατάκεντρο (στο Al Cappello Rosso που το προτείνω με κλειστά μάτια), την προτείνω για ημερήσια απόδραση γιατί πιστεύω ότι προλαβαίνεις να δεις αρκετά πράγματα σε 10-12 ώρες να φας μία Μπολονέζ μακαρονάδα και να επιστρέψεις στο Μιλάνο. Άλλωστε δεν έχει όλος ο κόσμος τη δυνατότητα να πηγαίνει συχνά στην Ιταλία και να διανυκτερεύει σε όλες τις πόλεις που επισκέπτεται.
'Όπως είπε και ο Borealis υπάρχει κόσμος που κάνει 1,5 ώρα κάθε μέρα να φτάσει στη δουλειά του, θα τον στεναχωρήσει διαδρομή μιας ώρας με το τρένο από το Μιλάνο στη Μπολόνια? Επίσης μπορεί κάποιον να μην του αρέσουν οι λίμνες, θα πρέπει με το ζόρι να τον στείλουμε εκεί? Υπάρχει κόσμος που δεν πάει σε κανένα από τα παραπάνω μέρη που προτείνω και προτιμάει να πάει για ψώνια στο εκπτωτικό χωριό Serravalle που βρίσκεται 1 ώρα+ από το Μιλάνο.
Είμαστε ικανοί να μην αποδεχόμαστε την ημερήσια από το Μιλάνο στην Μπολόνια και από την άλλη να προτείνουμε ημερήσιες από τη Φλωρεντία στη Σιένα, από τις Βρυξέλλες στο Μπρυζ, από την Πράγα στο Κάρλοβυ Βάρυ, τη Δρέσδη και το Τσέσκυ Κρουμλοβ (2.50 λεπτά με το λεωφορείο), από την Φρανκφούρτη στην Χαϊδελβέργη, από το Μόναχο στο κάστρο Νοϊσβάνσταϊν, από τη Βιέννη στο Χάλστατ κλπ.
Πόσο πιο απλά να το εξηγήσω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είμαστε ικανοί να μην αποδεχόμαστε την ημερήσια από το Μιλάνο στην Μπολόνια και από την άλλη να προτείνουμε ημερήσιες από τη Φλωρεντία στη Σιένα, από τις Βρυξέλλες στο Μπρυζ, από την Πράγα στο Κάρλοβυ Βάρυ, τη Δρέσδη και το Τσέσκυ Κρουμλοβ (2.50 λεπτά με το λεωφορείο), από την Φρανκφούρτη στην Χαϊδελβέργη, από το Μόναχο στο κάστρο Νοϊσβάνσταϊν, από τη Βιέννη στο Χάλστατ κλπ.
Πως αλλιως να εξηγησω οτι προκειται για διαφορετικες περιφερειες? Φλωρεντια -Σιενα ειναι Τοσκανη. Το ιδιο κ να επισκεπτεσαι ενα μερος στη Βαυαρια απο Μοναχο. Ε δεν πας Φρανκφουρτη απο Μοναχο..Αλλο Μιλανο αλλο Μπολονια. Ουδεις μιλανεζος παει ημερησια Μπολονια, απο μια μεγαλη πολη σε μια αλλη μονο κ μονο επειδη ειναι ευκολη η μετακινηση. Οι λιμνες ειναι το χαιλαιτ αλλα υπαρχουν κ ενα σωρο αλλα μερη στη Λομβαρδια που αναφερθηκαν ηδη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Πως αλλιως να εξηγησω οτι προκειται για διαφορετικες περιφερειες? Φλωρεντια -Σιενα ειναι Τοσκανη. Το ιδιο κ να επισκεπτεσαι ενα μερος στη Βαυαρια απο Μοναχο. Ε δεν πας Φρανκφουρτη απο Μοναχο..Αλλο Μιλανο αλλο Μπολονια. Ουδεις μιλανεζος παει ημερησια Μπολονια, απο μια μεγαλη πολη σε μια αλλη μονο κ μονο επειδη ειναι ευκολη η μετακινηση. Οι λιμνες ειναι το χαιλαιτ αλλα υπαρχουν κ ενα σωρο αλλα μερη στη Λομβαρδια που αναφερθηκαν ηδη.
Δηλαδή αν μία πόλη είναι στα όρια μιας άλλης περιφέρειας που μπορεί να απέχει ακόμα και μισή ώρα εσύ λες ότι είναι απαγορευτικό να πάει κάποιος με μοναδικό κριτήριο ότι ανήκει σε άλλη περιφέρεια. Επίσης εμείς δεν ασχολούμαστε με τις προτιμήσεις των Μιλανέζων παρά με αυτές των τουριστών. Μπορεί ο Μιλανέζος να έχει τη δυνατότητα να διανυκτερεύσει ένα ΣΚ στην Μπολόνια, κάτι που δεν ισχύει για τον ταξιδιώτη που δεν έχει τη δυνατότητα να επισκέπτεται συχνά την Ιταλία.
Μανία με τις λίμνες, με το ζόρι αν κάποιος δεν γουστάρει τις λίμνες να τον στείλουμε με το ζόρι εκεί, παρά να πάει για παράδειγμα στη Βερόνα που γουστάρει επειδή ανήκει σε άλλη περιφέρεια αυτή του Βενετο!
 

irene_glee86

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ!!!
Καλησπέρα σε όλους κ καλή δύναμη με όλα αυτά που περνάμε! Μέσα στο άγχος κ στην στεναχώρια της πανδημίας κ της καραντίνας διέξοδος μου να σχεδιάζω το επόμενο μου ταξίδι το οποίο δεν ξέρω πότε θα μπορέσει να πραγματοποιηθεί αλλά σίγουρα κ υπόσχεση στον εαυτό μου ότι όταν τελειώσει όλο αυτό θα γίνει πραγματικότητα! Λάτρεις της Ιταλίας λοιπόν αποφάσισα το επόμενο μου ταξίδι να είναι το πρώτο roadtrip της ζωής μου! Κ το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι:
1)Πατρα-Ανκονα από εκεί ενοικίαση αμάξι και μπρος ολοταχώς για Σιένα! Διανυκτέρευση 3 βράδια! Ημερήσια σαν τζιμιτζιανο κ ίσως Φλωρεντία! Εδώ να αναφέρω ότι έχω ταξιδέψει ξανά το 2018 Φλωρεντία (4 νύχτες) με ημερήσια Πίζα Σιένα κ σαν τζιμιτζιανο για αυτό τον λόγο βάζω πιθανή ημερήσια Φλωρεντία κ διανυκτερεύσεις Σιένα που ήταν μια τεράστια έκπληξη για εμένα σε εκείνο το ταξίδι!
2) Επόμενος προορισμός (με μια στάση στην Πάρμα)Μιλάνο με 2 διανυκτερεύσεις!
3) Φεύγοντας από Μιλάνο σκέφτομαι μια διανυκτέρευση Μπέργκαμο
4) Επόμενος σταθμός Βερόνα από την οποία για κάποιο λόγο έχω υψηλές προσδοκίες και διανυκτέρευση για 2 βράδια
5) Φεύγοντας από Βερόνα κ αφού είναι τόσο κοντά θα ήθελα να πάω για μια διανυκτέρευση Βενετία στην οποία έχω ξαναπάει σε προηγούμενο ταξίδι και για αυτό κ δεν βάζω περισσότερες μέρες! Μια βόλτα στα σοκάκια της μου αρκεί!
6) Τέλος σκέφτομαι να κατηφορίσουμε για Μπολόνια κ να μείνουμε εκεί 2 βράδια πριν γυρίσουμε Ανκόνα όπου θα πάρουμε το πλοίο του γυρισμού!
Εδώ να σας δώσω κ κάποιες άλλες πληροφορίες! Πρώτον το ταξίδι θα γίνει με τον σύζυγο μου ο οποίος είναι ταξιτζής οπότε του αρέσει πολύ να οδηγάει! Δεύτερον Ρώμη έχουμε πάει άλλες 3 φορές για αυτό κ δεν την έχω στο πρόγραμμα! Θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό το πιθανό πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου! Υπάρχουν πόλεις που θα έπρεπε να βγάλω κ να τις αντικαταστήσω με άλλες? Γενικά οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη!
 

kostasvro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα στους κυρίους και τις κυρίες που με αγάπη για τα ταξίδια πλουτίζουν αυτό το φόρουμ μέσα από τις γνώσεις και εμπειρίες τους.
Πρόσφατα αποφασίσαμε με τον αδερφό μου να πραγματοποιούμε μαζί τουλάχιστον ένα ταξίδι τον χρόνο, ώστε να αποκτήσουμε εμπειρίες, να δεθούμε και να μάθουμε τον κόσμο.
Πρώτο ταξίδι μας (για αυτό το πρότζεκτ) θα είναι στο Μιλάνο της Ιταλίας. Παρότι έχουμε ταξιδέψει και οι δυο, πρώτη φορά οργανώνουμε εξολοκλήρου το ταξίδι μας μόνοι μας. Είμαστε δύο 20χρονοι με σχετική άνεση στα ταξίδια (ξέρουμε αγγλικά, έχουμε δίπλωμα οδήγησης, δεν φοβόμαστε να δοκιμάσουμε καινούρια μέρη και φαγητά) και εδώ φτάνει το σημείο που ζητώ τις συμβουλές σας.
Προγραμματίζουμε το ταξίδι για Παρ 26 Μαρτίου (βράδυ) ως Μεγάλη Τρίτη (βράδυ) του 2021. Κέντρο του ταξιδιού μας θα είναι το Μιλάνο αλλά θα θέλαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να επισκεφθούμε τo Λουγκάνο στην Ελβετία. Ωστόσο ξέρω ότι για το πέρασμα των συνόρων χρειάζεται Βινιέτα. Γνωρίζετε εάν θα υπάρχει ήδη στο αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε ή εάν θα πρέπει να την αγοράσουμε εμείς;
Κάθε πρόταση για μέρη, αξιοθέατα, εστιατόρια, φαγητά, μπαράκια, καταστήματα, στο Μιλάνο και πέριξ, θα μας ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη. Ακόμα, θα μας βοηθούσαν προτάσεις σχετικά με εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων, μέρη για διαμονή [οικονομική γιατί είμαστε με μέτριο μπάτζετ ως νέοι :lol:]και άλλα "μυστικά" ώστε να κάνουν το ταξίδι μας πιο ενδιαφέρον.
Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε να δώσετε θα μας είναι πολύτιμη!
Ευχαριστώ.
Β.Κ.
 
Last edited:

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Καλως ορίσατε!

Αν νοικιάσετε το αυτοκίνητο από το Μιλάνο, οι πιθανότητες είναι να μην έχει βινιέτα για Ελβετία. Θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρία πριν την ενοικίαση.

Για την ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία συνήθως ζητάνε πιστωτική κάρτα και δεν δέχονται debit, prepaid. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά θα πρέπει να το προσέξετε πολύ, γιατί μπορεί να φτάσετε στο γραφείο ενοικίασης και να μην δεχτούν την κάρτα σας. Διαβάστε στους όρους/ψιλά γράμματα πριν κάνετε κράτηση. Δοκιμάστε Alamo.

Εγώ θα έκανα μια βόλτα μέχρι την Parma με διαμονή στο Hotel Button (Parma) - οικονομικό, με πρωινό και μέσα στο ιστορικό κέντρο, κατά τη γνώμη μου η Parma είναι πολύ όμορφη, γραφική και αξίζει να τη δείτε, όπως και η Modena, αλλά απομακρύνεστε απ'το Μιλάνο...

DSC_2856.JPG
DSC_2854.JPG



Οι φωτογραφίες είναι από το εστιατόριο "Gallo d'Oro Ristorante" - πολύ κοντά στο ξενοδοχείο.

Με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές πληροφορίες σε αυτό το forum για Μιλάνο και πέριξ.


 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Καλως ορίσατε!

Αν νοικιάσετε το αυτοκίνητο από το Μιλάνο, οι πιθανότητες είναι να μην έχει βινιέτα για Ελβετία. Θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρία πριν την ενοικίαση.

Για την ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία συνήθως ζητάνε πιστωτική κάρτα και δεν δέχονται debit, prepaid. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά θα πρέπει να το προσέξετε πολύ, γιατί μπορεί να φτάσετε στο γραφείο ενοικίασης και να μην δεχτούν την κάρτα σας. Διαβάστε στους όρους/ψιλά γράμματα πριν κάνετε κράτηση. Δοκιμάστε Alamo.

Εγώ θα έκανα μια βόλτα μέχρι την Parma με διαμονή στο Hotel Button (Parma) - οικονομικό, με πρωινό και μέσα στο ιστορικό κέντρο, κατά τη γνώμη μου η Parma είναι πολύ όμορφη, γραφική και αξίζει να τη δείτε, όπως και η Modena, αλλά απομακρύνεστε απ'το Μιλάνο...

View attachment 332134 View attachment 332135


Οι φωτογραφίες είναι από το εστιατόριο "Gallo d'Oro Ristorante" - πολύ κοντά στο ξενοδοχείο.

Με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές πληροφορίες σε αυτό το forum για Μιλάνο και πέριξ.
Μια άλλη ιδέα, για να μην μπλέκετε με αυτοκίνητα, κτλ., γιατί να μην χρησιμοποιήσετε το τραίνο (https://www.trenitalia.com/en.html) - πάει παντού και οικονομικά.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η βινιέτα είναι υποχρεωτική μόνο στους αυτοκινητόδρομους στην Ελβετία. Μπορείτε να φτάσετε στο Λουγκάνο από πολύ καλό δρόμο διπλής κατεύθυνσης στον οποίο η κίνηση γίνεται χωρίς βινιέτα. Δεν υπάρχει λόγος να την αγοράσετε για τόσο μικρή διαδρομή.
 

kostasvro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Η βινιέτα είναι υποχρεωτική μόνο στους αυτοκινητόδρομους στην Ελβετία. Μπορείτε να φτάσετε στο Λουγκάνο από πολύ καλό δρόμο διπλής κατεύθυνσης στον οποίο η κίνηση γίνεται χωρίς βινιέτα. Δεν υπάρχει λόγος να την αγοράσετε για τόσο μικρή διαδρομή.
Χρήσιμη πληροφορία αυτή. Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom