Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Τελικα ολα τα σαιτ,ακομα και το olotels.com που προτεινει η φιλη μας εχει ξενοδοχεια εξω απο την Ρωμη στην τιμη που θελεις,οποτε πρεπει να παρεις δωματιο με κοινο μπανιο για να εισαι καπου μεσα στην Ρωμη(και οχι κεντρο)Δοκιμασε το trivago gr.που συγκεντρωνει καποια σαιτ.Εγω μονο το booking χρησιμοποιω(και ειμαι ευχαριστημενη),οποτε για τα υπολοιπα σαιτ να σου πουν οι φιλοι μας.:roll:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλησπέρα παιδιά,

Σκέφτηκα οτι το 20-21 που φτανω ειναι σ/κ αρα και μεγαλη κινητικοτητα.

Οποτε σκεφτηκα ξανα:
Ψάχνω:

20 ένα βραδυ ρώμη για διανυκτερευση γιατι φτανω αργα.Μέγιστη τιμη και 60 το δωμάτιο δίκλινο. Και οχι ανα ατομο που κατα λάθος έγραψα.

21 check out και παω φλωρεντια με διανυκτερευση 21, 22 και check out 23.

23 Διαμονη ρωμη οπως και 24, 25, 26, 27.

Μου βγαζει περισσοτερες επιλογες για οικονομική κατασταση γιατι 27 που εγω θα κανω check out σαββατο αδειαζουν τα ξενοδοχεια για του επισκεπτες του σ/κ

Καλα δεν τα λεω; ή;
Τελικα Ουρανια,τι αποφασισες??Βρηκες καμμια ακρη?
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες..!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: για να πάω Βερόνα σε ποιά στάση κατεβαίνω; Verona Porta Nuova ή Verona Porta Vescovo;
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας!! Προγραμματίζουμε ταξίδι τον Μάιο στην Ιταλία και σας παραθέτω το πρόγραμμα που έχουμε στο νου για να ακολουθήσουμε... Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω σ΄αυτό. Είχαμε πάει και στο παρελθόν Ιταλία αλλά ήμασταν με γκρουπ, επομένως είδαμε ελάχιστα πράγματα και πολύ επιφανειακά. Λοιπόν, το σχέδιό μου έχει ως εξής:

1η μέρα


08.30-10.10 Αθήνα-Μιλάνο
12.00 check in στο ξενοδοχείο
13.00 Να φάμε στο Ristorante Novecento
14.00 Galleria Vittorio Emanuelle II (Ναπιούμεκαφέστο Café Gucci)
15.00 Καθολικός Ναός του Duomo
16.00 Πινακοθήκη της Μπρέρα
17.00 φούρνος του Luini
18.00 Ο Πύργος Πιρέλι
19.00 Πάμε ξενοδοχείο να ετοιμαστούμε για βραδινή έξοδο
20.00 Παράσταση στη SCALA του Μιλάνο. Βραδινή έξοδος

2η μέρα


08.05 Μιλάνο-Βερόνα
09.30 Θα επισκεφτούμετην αρένα, το υποτιθέμενο σπίτι της Ιουλιέτας, την piazza delle Erbe, τη Via Mazzini, την Piazza dei Signori και το Castelvecchio
16.02 Βερόνα-Μιλάνο (επιστρέφουμε Μιλάνο 17.25)
18.00 Βόλτα στην αγορά για shopping (Via della Spiga, Ferrari Store)
20.30 Πάμε ξενοδοχείο να ετοιμαστούμε για βραδινή έξοδο
21.00 Navigli (στο bar «Rita» (Via Angelo Fumagali, 1)Βραδινήέξοδος.

3η μέρα


07.10 Μιλάνο-Φλωρεντία (8.55 φτάνουμε)
10.00-13.00 Piazza della Signoria, Pallazzo Vecchio, Galeria degli Uffizi, Palazzo Pitti, Galleria dell’ Accademia
13.00-15.00 Φαγητό
15.00-17.00 Piazza del Duomo (Καθεδρικός ναός Duomo, Βαπτιστήριο) , Piazza San Lorenzo, Mercato centrale
17.00 – 18.30 Ponte Santa Trinita (ηλιοβασίλεμα), Ponte Vecchio
18.30 Santa Croce
20.00-22.00 Piazza della Repubblica (Arcone, πιούμε καφέ στο Caffè Gilli ή στο Caffè Paszkowski), Mercato Nuovo (Fontana del Porcellino)
22.00 Βόλτα στα στενά της Φλωρεντίας (Via de Tornabuoni, κλπ) και μετά κατεβαίνουμε στο Ponte Vecchio και καθόμαστε σε ένα μαγαζί με θέα το ποτάμι.

4η μέρα

08.30 Φλωρεντία-Βενετία (10.35 φτάνουμε)
11.45-17.00 Πάμε στα νησάκιαMurano, Burano και Lido.
17.00-18.30 Βόλτα με τα πόδια στη γέφυρα Rialto
18.30 Πάμε για καφέ στο café Florian
19.30 Βόλτα στην περιοχή που είναι το LaFenice
20.30 Campo Santa Margherita και Rialto Βραδινήέξοδος


5η μέρα

08.00-11.00 Piazza San Marco (Βασιλική Αγίου Μάρκου, Κωδωνοστάσιο, Πύργος του Ρολογιού, Palazzo Ducale, Γέφυρα των στεναγμών)
11.00-13.00 Accademia και Santa Maria della Salute.
15.20 Βενετία-Μιλάνο (επιστρέφουμε Μιλάνο 17.55)
18.15 check in στο ξενοδοχείο και ετοιμαστούμε για βράδυ
19.00 Βόλτα στα μαγαζιά (Corso Buenos Aires)
21.00 Corso Como (Hollywood club) Βραδινή έξοδος


6η μέρα


10.00 CastelloForzesco
12.00 Μυστικός δείπνος
16.30-20.00 Μιλάνο-Αθήνα
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλά εεε πρόγραμμα που να έχει και τις ώρες ακριβώς δεν εχω κάνει ποτέ!!!
Με εντυπωσίασες.
Λοιπόν αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι οτι πάνω στο θέμα των ωρών το έχεις αρκετά στριμωχτά. Δηλαδή δίνεις π.χ. 1 ώρα για καφέ εεε εντάξει ποτέ δεν ξέρεις αν αυτό θα βγει.
Αλλά δεν είναι κάτι φοβερό, βλέπεις πως παει η μέρα και τροποποιείς το πρόγραμμα.
Να λάβεις υπ' όψιν και τις μετακινήσεις μέσα στις πόλεις.
π.χ. σε μια ώρα θα έχεις ετοιμαστεί και θα έχεις φτάσει στη σκάλα το Μιλάνου;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Με μια γρηγορη ματια:στη Φλωρεντια,στο πλανο 10:00-13:00,δεν προλαβαινεις να τα δεις,εκτος αν περασεις μονο απ'εξω.

Στην Βενετια,δεν θα πατε στο καζινο??
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες..!!!
Έβαλα τις ώρες στο περίπου, ώστε να δω αν προλάβουμε να δούμε κάποια αξιοθέατα. Σίγουρα θα αφαιρέσω κάποια πράγματα, γιατί το ξέρω ότι είναι πολύ στριμωχτά.

Karfitsa, δεν έχουμε διάθεση να πάμε σε κανένα καζίνο...
 

mariw22

Member
Μηνύματα
66
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
Καλησπέρα σε όλους.Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας σε ένα ταξίδι που σχεδιάζω με την παρέα μου.Σκεφτόμαστε να κατέβουμε από θεσσαλονίκη μπολόνια(εκεί θα μένουμε) και από εκεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να επισκεφτούμε τη σιένα..μία μέρα στη μπολόνια,μία μέρα στη σιένα..και μας μένει άλλη μία μέρα..πέρα από φλωρεντία που έχουμε ξαναπάει,έχετε κάποια πρόταση για κάποια περιοχή που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε? θέλουμε να δούμε όμορφα μέρη,την παραδοσιακή ιταλία,όσο προλάβουμε δηλαδή..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Βασικα την επομενη μερα αφου θα εχετε αυτοκινητο μπορειτε με αφετηρια τη Σιενα να πατε μια εκδρομη που σας βολευει και σαν επιστροφη.
Ενα μικρο παραδειγμα. Απο Σιενα προς Monteriggioni, σταση εκει. Επειτα συνεχιζεις για Volterra. Μετα San Gimignano και απο εκει μετα σταση στην πανεμορφη Φλωρεντια για ενα βραδυ. Κριμα δεν ειναι να μην την ξαναδειτε;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Βερονα,Πιζα....
και οι 2 πολεις αξιζουν για ημερησια,απο μπολονια.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom