Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Ρωμη -Βενετια ειναι μεγαλη αποσταση σαν να λεμε Αθηνα-θεσσαλονικη ,βρες κανενα πακετο να εχει Ρωμη αντε και το πολυ Φλωρεντια μεσα.Ασε που Βενετια χειμωνιατικα δεν ειναι η καλυτερη εποχη.
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εδώ μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες κ να οργανώσεις μόνη το ταξίδι σου..μη σπαταλάς τον εαυτό σου κ τα χρήματά σου σε τουριστικές παγίδες..κ μην το φοβηθείς καθόλου!!!!
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Το πρόγραμμα είναι απλά άθλιο.Θα είσαι όλη την ώρα σε ένα πούλμαν και θα σας τραβολογάνε δεξιά και αριστερά στα γρήγορα για να προλάβετε να δείτε όσο πιο πολλά μπορείτε.Στην ουσία δεν είναι πανοραμα Ιταλίας αλλά πασαλειμμα Ιταλίας.Μόνος σου θα μπορέσεις να οργανώσεις καλύτερα το ταξίδι σου και σίγουρα η Ιταλία δε βλέπετε σε επτα μέρες.Πόσο μαλλον η Ρώμη σε δύο.Εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις ενα μέρος της Ιταλίας που να σου αρέσει περισσότερο και να κανεις και μία εκδρομούλα σε μια άλλη πόλη εκεί κοντά.Στο λέω εκ πείρας οταν μικρή και τελείως ασχετη έκανα το τραγικό λαθος να κλείσω μέσω γραφείου το ταξίδι μου στο Αμστερνταμ.Τα περισσότερα αξιοθέατα τα είδα μέσα απο το πούλμαν και μας έτρεχαν σαν τα πρόβατα για να προλάβουμε να δούμε Ρόττερνταμ-Μαρκεν-Βόλενταμ.Ότι πιστευεις βέβαια εσύ για τον εαυτο σου κάνεις.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλημέρα,σκεφτομαι να κλεισω ταξιδι για Ιταλια 8 ημερες.
Το εχω σκεφτει ως εξης:
1 μερα:Αθηνα-Μιλανο.εχει απογευματινη πτηση οποτε η διανυκτερευση θα γινει στο Μιλανο
2 μερα:Σκεφτομαστε να παμε με τρενο Βερόνα.Δεν εχω βρει πολλες πληροφοριες στο site για Βερονα.Οποιος βεβαια εχει ειναι ευπροσδεκτες
3 μερα:Παλι με τρενο Βενετια και επιστροφη στη Βερονα(τσέκαρα διαμονη για Βενετια και ειναι πανάκριβα).
4 ημερα Φλωρεντία και διανυκτερευση
5,6,7 και 8 Ρώμη για να χαλαρωσουμε και λιγακι και να την απολαυσουμε οπως πρεπει.
Δεν ξερω βεβαια αν αξιζει να νοικιασουμε αυτοκινητο μεχρι τη στιγμη που θ αφτασουμε Ρωμη σε σχεση με τα ειστηρια του τρενου που δεν ειναι και τα πιο οικονομικα!Οποιος μπορει παρακαλω να με διαφωτισει!!!!:)
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Συμφωνά με τον gref_thess πως με ημερήσια στη Βενετία θα δεις ελάχιστα πράγματα. Επίσης μια διανυκτέρευση Φλωρεντία είναι πολύ λίγη. Οριακά προλαβαίνεις την Βερόνα με μια διανυκτέρευση επειδή το κέντρο της είναι πολύ μαζεμένο και περπατιέται εύκολα.
Τώρα για Βερόνα αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο;
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Στο Μιλάνο ουσιαστικά δεν θα δείτε τίποτα.Τώρα σε 3 μέρες Βερόνο,Βενετία και Φλωρεντία μου φαίνεται υπερβολή.Ειδικά τη Βενετία να την κάνεις ημερήσια είναι κρίμα.Για τρένα δες στο http://www.trenitalia.com/
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση.Μιλανο ειδα οτι μπορουμε να κανουμε ημερησια εκδρομη στη λιμνη como.Επειδη θα φτασουμε μιλανο ειπαμε να περασουμε απο αυτες τις πολεις.Βενετια δηλαδη ποσες μερες θα χρειαστω για τη γυρισω.Δυστυχως λογω τιμων δεν εχω τη δυνατοτητα να μεινω μεσα γι αυτο λογω του γεγονοτος οτι θα μεινω αλλου ειπα αν ειναι ημερησια.Επισης Φλωρεντια θα χρειαστω ας πουμε 2 μερες γαι αν δω τα βασικα?

Συμφωνά με τον gref_thess πως με ημερήσια στη Βενετία θα δεις ελάχιστα πράγματα. Επίσης μια διανυκτέρευση Φλωρεντία είναι πολύ λίγη. Οριακά προλαβαίνεις την Βερόνα με μια διανυκτέρευση επειδή το κέντρο της είναι πολύ μαζεμένο και περπατιέται εύκολα.
Τώρα για Βερόνα αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο;
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση.Θα φτασω Μιλανο,αξιζει να κανω διανυκτερευση στη Βερονα ή ακριβως επειδη ειναι πολυ μικρη ειναι καλυτερα να διανυκτερευσω αλλου?Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω για Βερονα ειναι αν γυριζεται με τα ποδια,αν αξιζει να μεινεις εκει ή απλα να κανεις ενα περασμα μιας και ο βασικο προορισμος θα ειναι η Ρωμη οπου θελω να διαθεσω τις περισσοτερες μερες.Οποτε αν δεν αξιζει να μεινω Βερονα που αλλου μπορω να μεινω ωστε να ειναι κοντα με Βενετια για τη δω;Γιατι οι τιμες για Βενετια εινια καπως τσουχτερες...
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Γνώμη μου, κλείσε μόνο για Ρώμη (επειδή λες ότι ο βασικός προορισμός είναι η Ρώμη).
Όλα αυτά μαζί τόσο λίγες μέρες δεν θα καταλάβεις τίποτα.
Είναι υποχρεωτικό να φτάσεις Μιλάνο; Γιατί δεν πας απευθείας Ρώμη;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα,σκεφτομαι να κλεισω ταξιδι για Ιταλια 8 ημερες.
Το εχω σκεφτει ως εξης:
1 μερα:Αθηνα-Μιλανο.εχει απογευματινη πτηση οποτε η διανυκτερευση θα γινει στο Μιλανο
2 μερα:Σκεφτομαστε να παμε με τρενο Βερόνα.Δεν εχω βρει πολλες πληροφοριες στο site για Βερονα.Οποιος βεβαια εχει ειναι ευπροσδεκτες
3 μερα:Παλι με τρενο Βενετια και επιστροφη στη Βερονα(τσέκαρα διαμονη για Βενετια και ειναι πανάκριβα).
4 ημερα Φλωρεντία και διανυκτερευση
5,6,7 και 8 Ρώμη για να χαλαρωσουμε και λιγακι και να την απολαυσουμε οπως πρεπει.
Δεν ξερω βεβαια αν αξιζει να νοικιασουμε αυτοκινητο μεχρι τη στιγμη που θ αφτασουμε Ρωμη σε σχεση με τα ειστηρια του τρενου που δεν ειναι και τα πιο οικονομικα!Οποιος μπορει παρακαλω να με διαφωτισει!!!!:)
Πολύ απλωμένο το ταξίδι σου και για λίγες μέρες.
Θα βρεις φθηνά εισιτήρια για Ρώμη και με trenitalia μπορείς να πας άνετα Φλωρεντία με 19 ευρώ, να καθίσεις 3 μέρες, μετά από εκεί με λεωφορείο για Σιένα 1 βράδυ και μετά από Σιένα Ρώμη τα υπόλοιπα βράδια.

1 βράδυ στο Μιλάνο, 1 βράδυ στη Φλωρεντία και ημερήσια στη Βενετία και είναι σκότωμα και δεν αξίζει.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Γνώμη μου, κλείσε μόνο για Ρώμη (επειδή λες ότι ο βασικός προορισμός είναι η Ρώμη).
Όλα αυτά μαζί τόσο λίγες μέρες δεν θα καταλάβεις τίποτα.
Είναι υποχρεωτικό να φτάσεις Μιλάνο; Γιατί δεν πας απευθείας Ρώμη;
οχι δεν ειναι υποχρεωτικο απλα σκεφτομαι συνδιασμους.Μαλλον θα αρκεστω Ρωμη και Φλωρεντια

Ασε Κομο,ασε Βενετια.1 μερα Μιλανο,1 μερα Βερονα η Μπολωνια (ειναι ομορφη πολη και στον αξονα της διαδρομης για ρωμη),2 μερες Φλωρεντια,4 μερες Ρωμη.
Ναι απο οτι φαινεται κατι πρεπει να μεινει εκτος!Μπορει το βορειο κομματι της Ιταλιας να το δω καποια αλλη φορα!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom