Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ποια μέρη έχετε να προτείνετε για ημερήσιες εκδρομές από Μιλάνο;
πολλές επιλογές για όλα τα γούστα με ή χωρίς αυτοκίνητο
Λίμνη Κόμο
Μπέργκαμο
Βερόνα
Λουγκάνο
Λίμνη Ματζόρε και από εκει στα νησάκια isola Bella, isola Madre kai isola dei Pescatori
Λίμνη Γκάρντα
Γένοβα
Τορίνο
Φλωρεντία
Μπολόνια
Παβία
Βαρέζε
Βενετία
Πάρμα
Μόντενα
Μάντοβα
Πάντοβα
Μπρέσια
grazzano visconti
vigevano
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πολλές επιλογές για όλα τα γούστα με ή χωρίς αυτοκίνητο
Λίμνη Κόμο
Μπέργκαμο
Βερόνα
Λουγκάνο
Λίμνη Ματζόρε και από εκει στα νησάκια isola Bella, isola Madre kai isola dei Pescatori
Λίμνη Γκάρντα
Γένοβα
Τορίνο
Φλωρεντία
Μπολόνια
Παβία
Βαρέζε
Βενετία
Πάρμα
Μόντενα
Μάντοβα
Πάντοβα
Μπρέσια
grazzano visconti
vigevano
Μπορουσες να γραψεις τη μιση Ιταλια απλα...
Ημερησια στη Μπολονια των 200+ χιλ. αποσταση? Κ Φλωρεντια των 4+ ωρων με τραινο? Κ κοστη ανετα πανω απο 100€/ατομο? Μηπως υπερεβαλλες λιγο? Αν νομιζεις πως οχι, τοτε βαλε κ το Παλερμο που πας με wizz τωρα κ 20€ πηγαινελα...
Οι λιμνες κ μονο ειναι υπεραρκετες για να καλυψουν ολα τα γουστα για 1η επισκεψη στην περιοχη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Μπορουσες να γραψεις τη μιση Ιταλια απλα...
Ημερησια στη Μπολονια των 200+ χιλ. αποσταση? Κ Φλωρεντια των 4+ ωρων με τραινο? Κ κοστη ανετα πανω απο 100€/ατομο? Μηπως υπερεβαλλες λιγο? Αν νομιζεις πως οχι, τοτε βαλε κ το Παλερμο που πας με wizz τωρα κ 20€ πηγαινελα...
Οι λιμνες κ μονο ειναι υπεραρκετες για να καλυψουν ολα τα γουστα για 1η επισκεψη στην περιοχη.
Δεν υπερέβαλα καθόλου!
Προφανώς στην Ιταλία έχεις να πας πολλά χρόνια και δεν ξέρεις ότι με τη Frecciarossa στην Φλωρεντία βρίσκεσαι σε λιγότερο από 2 ώρες από το Μιλάνο. Το οικονομικό άλλο θέμα, άλλος μπορεί να μην έχει πρόβλημα να δώσει και 100 ευρώ.
Milano-Firenze Trenitalia.png

Για το Μιλάνο - Μπολόνια σε 1 ωρίτσα με το γρήγορο είσαι εκεί...

Milano-Bologna  Trenitalia.png
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Προφανώς στην Ιταλία έχεις να πας πολλά χρόνια
2. δεν ξέρεις ότι με τη Frecciarossa στην Φλωρεντία βρίσκεσαι σε λιγότερο από 2 ώρες
1. Αυτο να λεγεται. Αριστη μαντεψια..
2. Εγραψα 4 ωρες. Παντα πηγαινελα. Εκτος αν μεταναστευσει μονιμα. Αν παει Παλερμο θελει πολυ λιγοτερο χρονο κ ευρω κ ο καιρος ειναι καλυτερος.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
1. Αυτο να λεγεται. Αριστη μαντεψια..
2. Εγραψα 4 ωρες. Παντα πηγαινελα. Εκτος αν μεταναστευσει μονιμα. Αν παει Παλερμο θελει πολυ λιγοτερο χρονο κ ευρω κ ο καιρος ειναι καλυτερος.
Άστο δεν μπαλώνετε πλέον... πες mea culpa και τέλος. Άσε τις μεταναστεύσεις και τις πτήσεις για το Παλέρμο. Ακόμα και διπλή διαδρομή να εννοούσες οι 2 ώρες από και προς Μπολόνια είναι σχεδόν όσο και στα υπόλοιπα μέρη. Δηλαδή κατά τη γνώμη σου οι ημερήσιες εκδρομές πρέπει να είναι μέχρι το μισάωρο απόσταση?
Μία απόσταση για ημερήσια εκδρομή μέχρι 2 ώρες (μονή διαδρομή) είναι σχεδόν αποδεκτή από όλους Εγώ προσωπικά έχω κάνει ημερήσια (που την ακριβοπλήρωσα) καλοκαίρι από Βρυξέλλες στο Λουξεμβούργο διάρκειας 3 ωρών+ (μονή διαδρομή) και πέρασα υπέροχα και πρόλαβα να τα δω σχεδόν όλα!
Πληροφοριακά αν δεις τις ημερήσιες εκδρομές από το Μιλάνο που προτείνουν τα πρακτορεία θα ανακαλύψεις ότι πηγαίνουν από Τσίνκουε Τέρρε, Ρώμη μέχρι και τις Άλπεις στο St Moritz και στο Interlaken αρκετά μεγαλύτερες διαδρομές από αυτές που πρότεινα...
https://www.viator.com/Milan-tours/Day-Trips-and-Excursions/d512-g5
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.987
Likes
40.872
Με μια επιφυλαξη: τα πρακτορεια πουλανε και γυρο Ιταλιας σε 6 μερες με "πανοραμικη" βολτα απο το λεωφορειο σε πολεις. Αν καποιος θελει τετοια ποιοτητα εκδρομης, το πρακτορειο κοστιζει πολυ λιγοτερο και δεν χρειαζεται να οργανωσει τιποτε μονος του. Θελει ομως?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. πες mea culpa και τέλος.
2.Δηλαδή κατά τη γνώμη σου οι ημερήσιες εκδρομές πρέπει να είναι μέχρι το μισάωρο απόσταση?
3. Εγώ προσωπικά έχω κάνει ημερήσια (που την ακριβοπλήρωσα) καλοκαίρι από Βρυξέλλες στο Λουξεμβούργο διάρκειας 3 ωρών+
4.Πληροφοριακά αν δεις τις ημερήσιες εκδρομές από το Μιλάνο που προτείνουν τα πρακτορεία
1. Να το πω, δεν εχω θεμα. Οταν μου δειξεις που ακριβως εκανα λαθος.
2. Το εχεις χασει το θεμα. Ξεκινας απο το χρονο κ την αποσταση. Αν προσεξες στη Μπολονια δεν ανεφερα χρονο αλλα αποσταση. Οταν ενα μερος ειναι τοσο μακρια απο το αλλο χανεται η ιδεα της ημερησιας. Δεν πας ημερησια απο Αθηνα στην Πατρα. Χωρια που δεν προλαβαινεις να παρεις μυρωδια σε μια επισκεψη ωρων σε μια αλλη μεγαλη πολη, ειναι τελειως ξεκομμενες.
3. Κι εγω εχω παει ημερησια Λιουμπλιανα απο Ρωμη. Να τη συστησω κιολας?
4. Οντως το εχεις χασει. Σου απαντησαν ηδη επ αυτου. Συμπληρωνω οτι οποιος θελει προγραμμα πρακτορειου κοιτα τα σαιτ τους. Οποιος θελει συμβουλη απο φιλους ταξιδευτες που εχουν παει 100+ φορες στα μερη αυτα ρωταει εδω στο φορουμ.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Με μια επιφυλαξη: τα πρακτορεια πουλανε και γυρο Ιταλιας σε 6 μερες με "πανοραμικη" βολτα απο το λεωφορειο σε πολεις. Αν καποιος θελει τετοια ποιοτητα εκδρομης, το πρακτορειο κοστιζει πολυ λιγοτερο και δεν χρειαζεται να οργανωσει τιποτε μονος του. Θελει ομως?
Προφανώς δεν κατάλαβες, εγώ δεν προτείνω να πάει κάποιος ημερήσια εκδρομή με το πρακτορείο σε ένα μέρος 3+ ωρών απόσταση (μονή διαδρομή) όπως προτείνουν στις ιστοσελίδες. Γι αυτό και δεν έγραψα στις προτάσεις μου τη Ρώμη, Τσίνκουε τέρρε και το St Moritz. Ανέφερα τα πρακτορεία γιατί ήθελα να τονίσω ότι όλες οι προτάσεις μου είναι λογικές για μέχρι 2 ώρες απόσταση και είναι πολύ εφικτό σε κάποιον ξεκινώντας νωρίς από το Μιλάνο να επισκεφτεί ένα μέρος που δεν έχει τη δυνατότητα να διανυκτερεύσει. Άλλωστε πολλές φορές προτιμάμε να επισκεφτούμε μία πόλη για 10-12 ώρες και να δούμε τα βασικά από το να μη πάμε καθόλου ή να την αφήσουμε για μελλοντικό ταξίδι που μπορεί να αργήσει να πραγματοποιηθεί ή να μη γίνει ποτέ και να μείνουμε με την όρεξη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.987
Likes
40.872
Φλωρεντια η Βενετια για 10 ωρες ειναι εγκλημα. Μια χαρα καταλαβα. Αυτα ειναι προγραμματα πρακτορειων: με 500 ευρω γυρος Ιταλιας. Οποιος αρεσκεται σε τετοιες εκδρομες, κλεινει το γκρουπακι του και παει. Μια χαρα θα περασει αν ψαχνει μονο αυτο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ηρεμήστε ρε παιδιά, εδώ φτάσαμε πολλοί να χρειαζόμαστε 1.30 ώρα για να πάμε στη δουλειά μας και άλλη τόση να επιστρέψουμε, καθημερινά. Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν τα Μουσεία, ένα δεκάωρο στη Βενετία ή στη Φλωρεντία είναι μαγικό.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
1. Να το πω, δεν εχω θεμα. Οταν μου δειξεις που ακριβως εκανα λαθος.
2. Το εχεις χασει το θεμα. Ξεκινας απο το χρονο κ την αποσταση. Αν προσεξες στη Μπολονια δεν ανεφερα χρονο αλλα αποσταση. Οταν ενα μερος ειναι τοσο μακρια απο το αλλο χανεται η ιδεα της ημερησιας. Δεν πας ημερησια απο Αθηνα στην Πατρα. Χωρια που δεν προλαβαινεις να παρεις μυρωδια σε μια επισκεψη ωρων σε μια αλλη μεγαλη πολη, ειναι τελειως ξεκομμενες.
3. Κι εγω εχω παει ημερησια Λιουμπλιανα απο Ρωμη. Να τη συστησω κιολας?
4. Οντως το εχεις χασει. Σου απαντησαν ηδη επ αυτου. Συμπληρωνω οτι οποιος θελει προγραμμα πρακτορειου κοιτα τα σαιτ τους. Οποιος θελει συμβουλη απο φιλους ταξιδευτες που εχουν παει 100+ φορες στα μερη αυτα ρωταει εδω στο φορουμ.
Δεν έχω χάσει κανένα θέμα, η χιλιομετρική απόσταση σε σχέση με τον χρόνο στην Ιταλία με τα γρήγορα τρένα όπως γνωρίζεις δεν είναι ανάλογη.
Με κατηγορείς ότι λανθασμένα προτείνω για ημερήσια τη Μπολόνια που είναι 200 χλμ απόσταση από το Μιλάνο. Όταν τα 200 χλμ καλύπτονται από το τρένο σε λίγο περισσότερο από 1 ώρα (που φτάνεις στον προορισμό ατσαλάκωτος) αλήθεια πιστεύεις ότι η Μπολόνια δεν ενδείκνυται για ημερήσια εκδρομή από το Μιλάνο?


Υ.Γ. Paefstra Συμφωνώ ότι η Φλωρεντία και η Βενετία δεν είναι για 10 ώρες άλλωστε έχω μείνει από 5 μέρες στην κάθε μία και δεν μου έφτασαν, αλλά από το να μη πάω καθόλου στην ζωή μου προτιμώ το 10ωρο! Εγώ τις πρότεινα καθαρά λόγω των γρήγορων τρένων σαν εφικτούς προορισμούς και όχι ότι είναι αρκετό το 10ωρο για να τις δεις. Άλλωστε υπάρχει κόσμος που λόγω οικονομικών προβλημάτων, αδειων από τη δουλειά του, ή άλλων δυσκολιών (π.χ φροντίδα ηλικιωμένων) ταξιδεύει λίγες ημέρες το χρόνο και προσπαθεί να δει όσα περισσότερα μπορεί σε μικρό χρονικό διάστημα. Γι αυτό δεν θα πρέπει να είμαστε κατηγορηματικοί σε ημερήσιες αποδράσεις έστω και λίγο πιο μακρινές.

Αυτά για food for Thought, να το κλείσουμε το θέμα και να μη κουράζουμε άλλο το φόρουμ. Ο κάθε ένας έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης, εγώ έδωσα κάποιες προτάσεις που τις θεωρώ λογικές, από εκεί και πέρα ο καθένας ταξιδεύει με τον τρόπο του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.480
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom