Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Μουσεία ή άλλα αξιοθέατα που απαιτούν πολύ χρόνο..προτιμάμε δηλαδή να δούμε παραπάνω πόλεις ή χωριά. Αυτό το είπα κυρίως για το πώς να χωρίσουμε τις ημέρες και που..
Μπολόνια σίγουρα περισσότερες μέρες τότε και ίσως να προτιμήσετε μεγαλύτερες πόλεις, για να μπορείτε να μετακινηθείτε άνετα με τρένο. Αλλίως προσπαθήστε να νοικίασετε αμάξι έστω για τις μισές και να τις αφιερωσετε πχ τοσκάνη, και τις υπόλοιπες Μπολόνια πχ. Και Σιέννα και Γένοβα και Cinque Terrre μαζί δε θα προλάβετε αλλά ούτε αξίζει.
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
3 μέρες Φλωρεντία με ημερησια βολτα στην Πίζα και 3 μέρες Σιένα με βόλτες στα γύρω χωριά.
Το αμάξι επιβάλλεται. Νοικιάστε το από το αεροδρόμιο που θα προσγειωθείτε
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
3 μέρες Φλωρεντία με ημερησια βολτα στην Πίζα και 3 μέρες Σιένα με βόλτες στα γύρω χωριά.
Το αμάξι επιβάλλεται. Νοικιάστε το από το αεροδρόμιο που θα προσγειωθείτε
Το αμάξι για που επιβάλλεται;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Επιβάλλεται μόνο για το δεύτερο σκέλος (3 μέρες Σιένα) ώστε να δούνε με άνεση τα τοπία και τα χωριά της Τοσκάνης σε val d'orcia & chianti.
 

komori

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Φέτος ο μεγάλος μας γιος έκλεισε τα 18 και μετά από μια δύσκολη σχολική χρονιά (Πανελλήνιες) αποφασίσαμε να του κάνουμε δώρο ένα ταξίδι στην Ιταλία μαζί με τη σύζυγο. Οι τρεις μας λοιπόν έχουμε 6 βράδια στη διάθεση μας. Πετάμε στις 19 Αυγ το μεσημέρι στη Ρώμη και στο αεροδρόμιο του Champinio. Σκεφτόμαστε να αφιερώσουμε 2 διανυκτερεύσεις στη Φλωρεντία και 4 στη Ρώμη όπου και αναχωρούμε στις 25 Αυγ το απόγευμα. Ο νεαρός πρώτη φορά στην Ιταλία ενώ εμείς ξαναπήγαμε Ρώμη πριν 9 χρόνια. Ξέρω ότι δεν είναι και η καλύτερη εποχή αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν βολεύει άλλη εποχή. Επιλέξαμε Ιταλία πέρα από όλα τα γνωστά θετικά που έχει Ιστορία, αξιοθέατα, Μουσεία κτλ κυρίως επειδή είναι και ο γαστρονομικός παράδεισος σε όσους έχουν δυσανεξία στη γλουτένη. Οπότε θα πρέπει να εστιάσουμε και τα κατάλληλα εστιατόρια.
Σκεφτόμαστε λοιπόν μόλις φτάσουμε την Παρασκευή κατευθείαν να πάρουμε το τρένο για Φλωρεντία και το απογευματάκι να είμαστε εκεί πρώτα ο Θεός. Παρασκευή, Σάββατο όλη μέρα Φλωρεντία και την Κυριακή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο να πάμε πρώτα στον πύργο της Πίζα για ένα καφέ , μεσημέρι μια στάση στη Σιέννα για φαγητό-καφέ και απόγευμα επιστροφή προς Ρώμη και παράδοση του αυτοκινήτου στη Ρώμη. Τώρα στη Ρώμη σίγουρα θα πάμε στο Βατικανό και στα άλλα αξιοθέατα. Οποιαδήποτε συμβουλή-πρόταση τόσο για τροποποίηση του προγράμματος, ξενοδοχεία δεν κλείσαμε και λέμε για το ιστορικό κέντρο, δραστηριότητες αλλά κυρίως εστιατόρια με μενού χωρίς γλουτένη θα εκτιμηθεί δεόντως. Όπως επίσης θα είμαστε Ρώμη από 21-24 Αυγ και θα θέλαμε να μοιραστούμε κάποιον Έλληνα ξεναγό έστω για το Βατικανό με κάποια άλλη παρέα-οικογένεια.
Αυτά και βλέπουμε.......
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Με βάση το πρόγραμμα που περιγράφεις παραπάνω στη Φλωρεντία θα περάσετε ουσιαστικά 1 μέρα.
Κοίτα εμείς περάσαμε μισή μέρα στην Πίζα, 4 βραδια στη Φλωρεντία κ 5 στη Ρώμη και νιώθω ότι θα ήθελα έστω 1 βράδυ ακόμα στη Φλωρεντία. Βέβαια αυτά είναι γούστα και προτιμήσεις. Αν δηλαδή δε σκοπεύετε να επισκεφθείτε μουσεία κ μνημεία και απλά θέλετε να περιπλανηθείτε στο ιστορικό κέντρο, τότε 2 μέρες στη Φλωρεντία είναι οκ.
Επίσης, θα πρότεινα να ελέγξετε τη διαθεσιμότητα των διαμονών σας γιατί είναι ένας σημαντικός παράγοντας που θα καθορίσει κ το πρόγραμμα σας.
Εγω πάντως Πίζα θα πήγαινα με το τρένο από Φλωρεντία κ Σιένα θα την άφηνα για άλλη φορά, όπου όλο το πρόγραμμα θα ήταν μόνο αυτοκίνητο κ χωριά της Τοσκάνης.
Τέλος σχετικά με το φαγητό νομίζω ότι υπάρχει ήδη κάποιο σχετικό νήμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια!
Σας έχω ερώτηση. Ανάμεσα σε Mantova, Vicenza και Padova ποια θα προτείνατε για ολιγοήμερο ταξίδι, ως εναλλακτική της Βερόνας. Τα ζητούμενα είναι α) να είναι όμορφη και ενδιαφέρουσα (όλες είναι, το ξέρω) β) να έχει μια σχετική ζωή/κίνηση γ) να βολεύει ως βάση για μονοήμερες με τρένα.
Η αλήθεια είναι ότι και τα τρια κριτήρια τα καλύπτει η Βερόνα (που τη βλέπω φωτιά και λαύρα από τιμές), αλλά ανάμεσα σε αυτές τις τρεις ποια θα διαλέγατε; Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από την περιοχή, Βενετία έχω πάει και Βερόνα για μονοήμερη και μάλλον έχω αποκλείσει διαμονή σε κάποια νότια πόλη της Garda.
Ευχαριστώ!
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα από τις 3 η πιο ωραία είναι η Μαντοβα και μετά η Πάντοβα.. Όσο για Γκαρντα το πιο ωραίο χωριό είναι το Sirmione που όμως δεν πάει τρένο αλλά μπορώ να σου προτείνω ξενοδοχείο και να πω να σου κάνουν καλύτερη τιμή
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα από τις 3 η πιο ωραία είναι η Μαντοβα και μετά η Πάντοβα.. Όσο για Γκαρντα το πιο ωραίο χωριό είναι το Sirmione που όμως δεν πάει τρένο αλλά μπορώ να σου προτείνω ξενοδοχείο και να πω να σου κάνουν καλύτερη τιμή
Ευχαριστώ, όμως το έχω αποκλείσει. Χωρίς αυτοκίνητο εκεί δεν γίνεται δουλειά.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Γεια!
Σας έχω ερώτηση. Ανάμεσα σε Mantova, Vicenza και Padova ποια θα προτείνατε για ολιγοήμερο ταξίδι, ως εναλλακτική της Βερόνας. Τα ζητούμενα είναι α) να είναι όμορφη και ενδιαφέρουσα (όλες είναι, το ξέρω) β) να έχει μια σχετική ζωή/κίνηση γ) να βολεύει ως βάση για μονοήμερες με τρένα.
Η αλήθεια είναι ότι και τα τρια κριτήρια τα καλύπτει η Βερόνα (που τη βλέπω φωτιά και λαύρα από τιμές), αλλά ανάμεσα σε αυτές τις τρεις ποια θα διαλέγατε; Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από την περιοχή, Βενετία έχω πάει και Βερόνα για μονοήμερη και μάλλον έχω αποκλείσει διαμονή σε κάποια νότια πόλη της Garda.
Ευχαριστώ!
@katkats Εφόσον έχεις πάει στη Βερόνα , ποιος ο λόγος να ξαναπάς ;;; Πιο κοντά στη Βενετία είναι η Πάντοβα , μια όμορφη πόλη με ενδιαφέροντα σημεία : Τη πλατεία Prato della Vale με τα αγάλματα , τον πανέμορφο ναό του Σαν Αντόνιο , το πιο παλιό πανεπιστήμιο της Ευρώπης που αποφοίτησε ο Καποδίστριας απο κει , γραφικές λίμνες και τη Via Roma όπου είναι η '' Ερμού '' της Πάντοβα ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια!
Σας έχω ερώτηση. Ανάμεσα σε Mantova, Vicenza και Padova ποια θα προτείνατε για ολιγοήμερο ταξίδι, ως εναλλακτική της Βερόνας. Τα ζητούμενα είναι α) να είναι όμορφη και ενδιαφέρουσα (όλες είναι, το ξέρω) β) να έχει μια σχετική ζωή/κίνηση γ) να βολεύει ως βάση για μονοήμερες με τρένα.
Η αλήθεια είναι ότι και τα τρια κριτήρια τα καλύπτει η Βερόνα (που τη βλέπω φωτιά και λαύρα από τιμές), αλλά ανάμεσα σε αυτές τις τρεις ποια θα διαλέγατε; Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από την περιοχή, Βενετία έχω πάει και Βερόνα για μονοήμερη και μάλλον έχω αποκλείσει διαμονή σε κάποια νότια πόλη της Garda.
Ευχαριστώ!
Στη Μάντοβα πήγα πρόσφατα και είναι πολύ μικρή, θα έλεγα ότι σε μερικές ώρες βλέπεις αρκετά πράγματα .. Πανέμορφη αλλά δεν τη προτεινω για βάση....Στην Πάντοβα πήγα μονοήμερη από τη Βενετία κ εχω πολύ καλές εντυπώσεις οπότε θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί ...Έχει κ ζωή σαν φοιτητουπολη. Βιτσέντζα δεν πήγα έπρεπε να διαλέξω αναμεσα σε Μάντοβα κ αυτή κ πήγα στο πιο μικρό μέρος για να προλάβω να δω περισσότερα πράγματα.... Βερόνα είχα πάει κ εγώ σαν κ σένα μονοήμερη και θεωρώ την είχα αδικήσει για αυτό φέτος πήγα 3-4 μέρες κ την χρησιμοποίησα σαν αφετηρία για ταξίδια ....Θεωρώ ότι πρέπει να αφιερώσεις πάλι μια μέρα εγώ πήγα Μάντοβα και Σιρμιονε στη λίμνη Γκάρντα από εκεί αλλά αν οι τιμές είναι στον Θεό αναγκαστικά πας παρακάτω....Ελπίζω να βοήθησα κ να μην σε μπερδεψα παραπάνω ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom