Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Νοικιάστε αυτοκίνητο κ κάντε όλα τα χωριά της Garda είναι μοναδικά!! Bardolino
Garda Malcesine Limone ….
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να μείνεις Βερόνα. Ήμουν πρόσφατα κ μου άρεσε απίστευτα. Θεωρώ οτι το ξεπέταγμα της 1 ημέρας που που κάνουν πολλοί την αδικεί. Πέρα από τα αρκετα αξιοθέατα που έχει (γεμίζουν 2 μερες), έχει κ ωραία αγορά στη via mazzini (και με καλές εκπτωσεις αυτή την περίοδο 😉), θαυμάσια καφέ κ εστιατόρια, και πολλές πολιτιστικές δραστηριότητες (έχει πολύ ωραίες παραστάσεις στην αρένα στο πλαίσιο του φεστιβάλ κ ποικίλες). Επίσης στο σιδηροδρομικο σταθμο της πόλης αυτή τη στιγμή τρέχει μια ωραία έκθεση ενός από του μεγαλύτερους Street artists παγκοσμίως, του Banksy ( πολύ "αιχμηρά" κ ωραία μηνύματα περνούν τα έργα του).
Επιπλέον και η λίμνη Γκαρντα είναι εύκολα προσπελασιμη από τη Βερόνα ακόμα και με λεωφορείο που πηγαίνει στο Σιρμιονε. Θα μπορούσες να βάλεις 1 η 2 βράδια διαμονή εκει για να ευχαριστηθείς τα τοπία της λίμνης και να κάνεις εκδρομή κ με τα καραβάκια. Ακόμα καλύτερα φυσικά αν νοικιάσετε αυτοκίνητο.
Τέλος Μαντοβα κ Πάντοβα πολύ εύκολα προσπελασιμες με τρένο από τη Βερόνα. Όμορφες, αν κ μικρές. Γενικά θα σου πρότεινα τη Βερόνα ως βάση
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Συμφωνώ με τον προηγούμενο που σου λέει να μείνεις Βερόνα.. Η Βερόνα δεν είναι για μία μέρα έχει πολλά πράγματα να δεις αλλά αν πάλι θες κάτι άλλο αντί για τις πόλεις που λες θα σου πρότεινα να πας στην Μπολόνια η οποία είναι πανέμορφη κι έχεις και δεν είναι μακριά από την Βερόνα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@katkats Εφόσον έχεις πάει στη Βερόνα , ποιος ο λόγος να ξαναπάς ;;; Πιο κοντά στη Βενετία είναι η Πάντοβα , μια όμορφη πόλη με ενδιαφέροντα σημεία : Τη πλατεία Prato della Vale με τα αγάλματα , τον πανέμορφο ναό του Σαν Αντόνιο , το πιο παλιό πανεπιστήμιο της Ευρώπης που αποφοίτησε ο Καποδίστριας απο κει , γραφικές λίμνες και τη Via Roma όπου είναι η '' Ερμού '' της Πάντοβα ...
Και ο Κοπέρνικος, ενώ δάσκαλος εκεί ήταν και ο Γαλιλαίος :) Ευχαριστώ. Βερόνα θα πάω σίγουρα ξανά. Είναι ωραία κ ενδιαφέρουσα πόλη.

Στη Μάντοβα πήγα πρόσφατα και είναι πολύ μικρή, θα έλεγα ότι σε μερικές ώρες βλέπεις αρκετά πράγματα .. Πανέμορφη αλλά δεν τη προτεινω για βάση....Στην Πάντοβα πήγα μονοήμερη από τη Βενετία κ εχω πολύ καλές εντυπώσεις οπότε θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί ...Έχει κ ζωή σαν φοιτητουπολη. Βιτσέντζα δεν πήγα έπρεπε να διαλέξω αναμεσα σε Μάντοβα κ αυτή κ πήγα στο πιο μικρό μέρος για να προλάβω να δω περισσότερα πράγματα.... Βερόνα είχα πάει κ εγώ σαν κ σένα μονοήμερη και θεωρώ την είχα αδικήσει για αυτό φέτος πήγα 3-4 μέρες κ την χρησιμοποίησα σαν αφετηρία για ταξίδια ....Θεωρώ ότι πρέπει να αφιερώσεις πάλι μια μέρα εγώ πήγα Μάντοβα και Σιρμιονε στη λίμνη Γκάρντα από εκεί αλλά αν οι τιμές είναι στον Θεό αναγκαστικά πας παρακάτω....Ελπίζω να βοήθησα κ να μην σε μπερδεψα παραπάνω ...
Ευχαριστώ. Δεν με μπέρδεψες. Βοήθησες πολύ. Θυμάμαι από την ιστορία σου ότι σου άρεσε πολύ η Πάντοβα. Βερόνα εννοείται ότι θα πάω όπου κι αν έχουμε βάση.
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να μείνεις Βερόνα. Ήμουν πρόσφατα κ μου άρεσε απίστευτα. Θεωρώ οτι το ξεπέταγμα της 1 ημέρας που που κάνουν πολλοί την αδικεί. Πέρα από τα αρκετα αξιοθέατα που έχει (γεμίζουν 2 μερες), έχει κ ωραία αγορά στη via mazzini (και με καλές εκπτωσεις αυτή την περίοδο 😉), θαυμάσια καφέ κ εστιατόρια, και πολλές πολιτιστικές δραστηριότητες (έχει πολύ ωραίες παραστάσεις στην αρένα στο πλαίσιο του φεστιβάλ κ ποικίλες). Επίσης στο σιδηροδρομικο σταθμο της πόλης αυτή τη στιγμή τρέχει μια ωραία έκθεση ενός από του μεγαλύτερους Street artists παγκοσμίως, του Banksy ( πολύ "αιχμηρά" κ ωραία μηνύματα περνούν τα έργα του).
Επιπλέον και η λίμνη Γκαρντα είναι εύκολα προσπελασιμη από τη Βερόνα ακόμα και με λεωφορείο που πηγαίνει στο Σιρμιονε. Θα μπορούσες να βάλεις 1 η 2 βράδια διαμονή εκει για να ευχαριστηθείς τα τοπία της λίμνης και να κάνεις εκδρομή κ με τα καραβάκια. Ακόμα καλύτερα φυσικά αν νοικιάσετε αυτοκίνητο.
Τέλος Μαντοβα κ Πάντοβα πολύ εύκολα προσπελασιμες με τρένο από τη Βερόνα. Όμορφες, αν κ μικρές. Γενικά θα σου πρότεινα τη Βερόνα ως βάση
Αν βρω διαμονή σε φυσιολογική τιμή θέλω να μείνουμε Βερόνα. Αυτό ήταν το αρχικό πλάνο. Είναι κόμβος για την περιοχή και βολεύει πολύ. Και ναι όντως αξίζει και από τις υπόλοιπες απόψεις που γράφεις. Ευχαριστώ.
Συμφωνώ με τον προηγούμενο που σου λέει να μείνεις Βερόνα.. Η Βερόνα δεν είναι για μία μέρα έχει πολλά πράγματα να δεις αλλά αν πάλι θες κάτι άλλο αντί για τις πόλεις που λες θα σου πρότεινα να πας στην Μπολόνια η οποία είναι πανέμορφη κι έχεις και δεν είναι μακριά από την Βερόνα
Όπως γράφω και στον @thanos75 το αρχικό πλάνο ήταν να μείνουμε Βερόνα. Μπολόνια έχω μείνει. Μου άρεσε πολύ και ξαναπάω άνετα, αλλά δεν θέλω να κινηθώ προς τα εκεί. Ευχαριστώ.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Και ο Κοπέρνικος, ενώ δάσκαλος εκεί ήταν και ο Γαλιλαίος :) Ευχαριστώ. Βερόνα θα πάω σίγουρα ξανά. Είναι ωραία κ ενδιαφέρουσα πόλη.


Ευχαριστώ. Δεν με μπέρδεψες. Βοήθησες πολύ. Θυμάμαι από την ιστορία σου ότι σου άρεσε πολύ η Πάντοβα. Βερόνα εννοείται ότι θα πάω όπου κι αν έχουμε βάση.

Αν βρω διαμονή σε φυσιολογική τιμή θέλω να μείνουμε Βερόνα. Αυτό ήταν το αρχικό πλάνο. Είναι κόμβος για την περιοχή και βολεύει πολύ. Και ναι όντως αξίζει και από τις υπόλοιπες απόψεις που γράφεις. Ευχαριστώ.

Όπως γράφω και στον @thanos75 το αρχικό πλάνο ήταν να μείνουμε Βερόνα. Μπολόνια έχω μείνει. Μου άρεσε πολύ και ξαναπάω άνετα, αλλά δεν θέλω να κινηθώ προς τα εκεί. Ευχαριστώ.
Κατά την ταπεινή μου άποψη τότε εγώ θα πήγαινα μια βόλτα στην Πάντοβα που είναι πιο μεγάλη από τα υπόλοιπα μέρη που αναφέρεις... Όσο για την λίμνη Γκαρντα επειδή έχω πάει τα τελευταία χρόνια καμιά 10αρια φορές με τελευταία πριν ακριβώς 2 μήνες κι έχω φίλους πλέον εκεί.. Το ξενοδοχείο που προτείνω και μπορώ να μιλήσω ώστε να γίνει μία καλύτερη τιμή είναι αυτό εδώ... Hotel Aurora and Restaurant Alleria in Sirmion on Lake Garda. Αν αποφασίσετε να κινηθείτε προς τα εκεί στείλε μου ένα μήνυμα να ρωτήσω τι καλύτερη τιμή μπορούν να σας κάνουν
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν βρω διαμονή σε φυσιολογική τιμή θέλω να μείνουμε Βερόνα.
Είναι γενικά όντως ακριβούτσικη η διαμονή στη Βερόνα. Τσέκαρε το Hotel Firenze. Έμεινα εκεί, και είναι σε πολύ καλό σημείο για όλα (είχα κλείσει τη διαμονή ενάμιση μήνα πριν κ το βρήκα στα 90 ευρώ με εξαιρετικό πρωινό- γενικά μάλλον ο,τι πιο value for money κατάφερα να βρω). Φυσικά τσέκαρε κ τη λύση του airbnb. Τώρα άμα βρεις στην Πάντοβα κάτι καλό κ οικονομικό, γιατί όχι? Θα είσαι και πιο κοντά στη Βενετία για καμιά βόλτα για καφέ😊. Βέβαια δε νομίζω ότι από κάποια ώρα κ μετά οτι η Πάντοβα έχει πολλές επιλογές για βόλτα. Μια μεγάλη κωμόπολη είναι (εν αντιθέσει φυσικα με τη Βερόνα που έχει cafe & μπαρακια που κρατάνε κ μέχρι πιο αργά)
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είναι γενικά όντως ακριβούτσικη η διαμονή στη Βερόνα. Τσέκαρε το Hotel Firenze. Έμεινα εκεί, και είναι σε πολύ καλό σημείο για όλα (είχα κλείσει τη διαμονή ενάμιση μήνα πριν κ το βρήκα στα 90 ευρώ με εξαιρετικό πρωινό- γενικά μάλλον ο,τι πιο value for money κατάφερα να βρω). Φυσικά τσέκαρε κ τη λύση του airbnb. Τώρα άμα βρεις στην Πάντοβα κάτι καλό κ οικονομικό, γιατί όχι? Θα είσαι και πιο κοντά στη Βενετία για καμιά βόλτα για καφέ😊. Βέβαια δε νομίζω ότι από κάποια ώρα κ μετά οτι η Πάντοβα έχει πολλές επιλογές για βόλτα. Μια μεγάλη κωμόπολη είναι (εν αντιθέσει φυσικα με τη Βερόνα που έχει cafe & μπαρακια που κρατάνε κ μέχρι πιο αργά)
Ευχαριστώ! Άστα έχουμε πέσει σε έκθεση και όλα, από τον πιο πάτο ακόμα, έχουν ανέβει και επιπλέον ελάχιστα έχουν διαθεσιμότητα. Το Firenze ομοίοως.
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Παιδιά καλησπέρα, ταξιδεύω για Bergamo τέλος του μήνα (4 ημέρες). Δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο για διαμονή στο Μιλανο και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μείνω στην Βερονα ώστε να επισκεφτω Garda και Βενετία. Ήθελα να ρωτήσω στους γνωρίζουν, υπάρχει συχνή επικοινωνία (τρένα, λεωφορεία) από Bergamo σε Verona και μετά από την Βερονα για τους άλλους προορισμούς. Ρωτάω γιατί την προηγούμενη φορά που είχα σαν βάση το Μιλανο ήταν φυσικά πολύ συχνή η επικοινωνία με τα πάντα, τώρα με την Βερονα δεν ξέρω…Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

guest

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Παιδιά καλησπέρα, ταξιδεύω για Bergamo τέλος του μήνα (4 ημέρες). Δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο για διαμονή στο Μιλανο και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μείνω στην Βερονα ώστε να επισκεφτω Garda και Βενετία. Ήθελα να ρωτήσω στους γνωρίζουν, υπάρχει συχνή επικοινωνία (τρένα, λεωφορεία) από Bergamo σε Verona και μετά από την Βερονα για τους άλλους προορισμούς. Ρωτάω γιατί την προηγούμενη φορά που είχα σαν βάση το Μιλανο ήταν φυσικά πολύ συχνή η επικοινωνία με τα πάντα, τώρα με την Βερονα δεν ξέρω…Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καλησπέρα!! Δεν έχω μείνει στα μέρη που αναφέρεις, αλλά όσο ήμουν Ιταλία χρησιμοποιούσα πολύ το trainline eu και έβγαζε όλα τα πιθανά δρομολόγια για το ταξίδι που ήθελα. Είτε με λεωφορείο είτε με τρένο. Μπορείς να δεις εκεί για δρομολόγια. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γενικά μπορείς να κινηθείς εύκολα παντού με το τρένο. Έχε όμως υπόψη σου πως τα απευθείας δρομολόγια από Μπέργκαμο προς Βερόνα είναι σχετικά λίγα μέσα στην ημέρα. Στα περισσότερα υπάρχει αλλαγή τρένου. Από Βερόνα προς Βενετία ανετότατα και με αρκετά απευθείας τρένα μέσα στην ημέρα. Τέλος από Βερόνα για λίμνη Γκαρντα μπορείς με λεωφορεία να πας στο Σιρμιονε. Υπάρχουν αρκετά δρομολόγια μέσα στην ημέρα. Βέβαια εάν θέλεις να δεις καλύτερα τη λίμνη και τα πέριξ, σκέψου κ το ενδεχόμενο ενοικίασης αυτοκινήτου
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Γενικά μπορείς να κινηθείς εύκολα παντού με το τρένο. Έχε όμως υπόψη σου πως τα απευθείας δρομολόγια από Μπέργκαμο προς Βερόνα είναι σχετικά λίγα μέσα στην ημέρα. Στα περισσότερα υπάρχει αλλαγή τρένου. Από Βερόνα προς Βενετία ανετότατα και με αρκετά απευθείας τρένα μέσα στην ημέρα. Τέλος από Βερόνα για λίμνη Γκαρντα μπορείς με λεωφορεία να πας στο Σιρμιονε. Υπάρχουν αρκετά δρομολόγια μέσα στην ημέρα. Βέβαια εάν θέλεις να δεις καλύτερα τη λίμνη και τα πέριξ, σκέψου κ το ενδεχόμενο ενοικίασης αυτοκινήτου
Ευχαριστω, όντως η ενοικίαση είναι πιθανή λύση.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά καλησπέρα, ταξιδεύω για Bergamo τέλος του μήνα (4 ημέρες). Δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο για διαμονή στο Μιλανο και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μείνω στην Βερονα ώστε να επισκεφτω Garda και Βενετία. Ήθελα να ρωτήσω στους γνωρίζουν, υπάρχει συχνή επικοινωνία (τρένα, λεωφορεία) από Bergamo σε Verona και μετά από την Βερονα για τους άλλους προορισμούς. Ρωτάω γιατί την προηγούμενη φορά που είχα σαν βάση το Μιλανο ήταν φυσικά πολύ συχνή η επικοινωνία με τα πάντα, τώρα με την Βερονα δεν ξέρω…Ευχαριστω εκ των προτερων!
Βολεύει πάρα πολύ για να μην κάνεις μετεπιβίβαση να πάρεις το λεωφορείο από το αεροδρόμιο και να πας απευθείας στη Βερόνα έτσι ώστε να μην χρειάζεται να πας στο κέντρο του Μπέργκαμο να πάρεις τραίνο από εκεί και να κάνεις κ άλλη μια μετεπιβίβαση για Βερόνα..θα σου γλιτώσει πολύ ταλαιπωρία αρκεί να έχει δρομολόγιο λίγο μετά την άφιξη σου και να μην χρειαστεί να περιμένεις ..Ότι χρειαστείς μου λες το έκανα πρόσφατα αυτό το ταξίδι..Εγώ έμεινα 2 μέρες Βερόνα και 1 Μπέργκαμο και επισκέφθηκα εκτος των δυο Μιλάνο-Σιρμιόνε και Μάντοβα!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom