Ελβετία Ταξιδι στη Ζυριχη

Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
παιδια καλησπερα.θελω την βοηθεια σας.στισ 6 ιανοθαριου εκλεισα γαι ζυριχη με την συζηγο μου για ενα τετραημερο.εκλεισα με την swiss με 209 ευρω το ατομο πηγαινε ελα.ταξιδευουμε μια φορα τον χρονο συνηθως τετοια εποχη.θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την ζυριχη οσο αναφορα τα αξιοθεατα τα μεσα μεταφορας και κανενα ωραιο μπαρακι να μου προτεινετε.ακουσα για το odeon.περιμενω πληροφοριες.ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά!Στις 2 Ιανουαρίου 2011 και για 6 μέρες θα είμαι Ζυρίχη, με διάφορες εκδρομές στα πέριξ. Θα ήθελα τα φώτα σας και τις προτάσεις σας όσον αφορά το πως μπορεί να περάσει κάποιος το χρόνο του στη Ζυρίχη. Μ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα...το φαγητό, τα μουσεία, οι κρουαζιέρες, οι συναυλίες και γενικώς τα καλλιτεχνικά, το περπάτημα σε μέρη γραφικά!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:xmas_cool:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Υπάρχει η ιστορία του Traveller δες την λίγο.
Για μένα τα καλύτερα που μου έμειναν από Ζυρίχη είναι τα Βιτρό του Chagall, το Μουσείο Rietberg (ανατολική τέχνη) και η αγορά με αντίκες (Σάββατο) στην πλατεία κοντά στη λίμνη στο τέλος της Χάμπνοχφστράσσε.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η Ζυρίχη είναι μία πολύ όμορφη και γραφική πόλη, αρκετά μικρή για να μπορεί κανείς να την περπατήσει, αλλά με αρκετά πράγματα για να περάσει και την ώρα του. Όσον αφορά τα μουσεία, το Kunsthaus είναι αναμφισβήτητα το πιο σημαντικό, πολλοί πίνακες γνωστών καλιτεχνών, σε έναν όμορφο μουσειακό χώρο, με αρκετές περιοδικές εκθέσεις, όπως αυτή αφιερωμένη στον Πικάσσο αυτό το διάστημα. Η Όπερα της Ζυρίχης έχει καλή φήμη, αλλά για να δεις τι διοργανώνεται όταν ακριβώς θα βρίσκεστε εκεί καλύτερα να συμβουλευτής το επίσημο δικτυακό τόπο της πόλης, αναζητώντας αυτό που σε ενδιαφέρει.
Ένα απο τα καλύτερα εστιατόρια της Ζυρίχης είναι το Mesa λιτός διάκοσμος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, και φαγητό με 1 αστεράκι michelin.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ημουν στην ζυρίχη πριν λίγες μέρες..ετοιμασου για πολύ κρύο εκτός αν εισαι τυχερη και εχει 4-5 βαθμους...
ειναι πολυ ακριβή πόλη..εφαγα σε 3 εστιατόρια..θα στα γραψω απο δευτερα γιατι τωρα ειμαι στο εξοχικό...
πηγα μονο στο μουσείο κουνσταχαους και μου αρεσε πολύ..πραγματι εχει πικασσο τωρα και καθε τεταρτη απογευμα ειναι δωρεαν η εισοδος για την μονιμη συλλογη.
ρωτησε με οτι άλλο θες....
ααα..πηγαινε και στο cafe somber πολυ ατμοσφαιρικό....ειναι στην παλια πόλη.
δεν ξερω που ειναι το ξενοδοχειο σου και αν θα χρειαζεσαι τραμ για μετακινηση...αλλα να γνωριζεις οτι το εισητηριο εχει 4,10 η διαδρομη και ισχυει για μια ώρα...η ημερησια καρτα στοιχιζει 8,20 όσο 2 διαδρομες δηλαδη...
οτι χρειαστεις πες μου...
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
Τρενακι και γυρω γυρω 6 μερες Ζυριχη δε λεει
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
ημουν στην ζυρίχη πριν λίγες μέρες..ετοιμασου για πολύ κρύο εκτός αν εισαι τυχερη και εχει 4-5 βαθμους...
ειναι πολυ ακριβή πόλη..εφαγα σε 3 εστιατόρια..θα στα γραψω απο δευτερα γιατι τωρα ειμαι στο εξοχικό...
πηγα μονο στο μουσείο κουνσταχαους και μου αρεσε πολύ..πραγματι εχει πικασσο τωρα και καθε τεταρτη απογευμα ειναι δωρεαν η εισοδος για την μονιμη συλλογη.
ρωτησε με οτι άλλο θες....
ααα..πηγαινε και στο cafe somber πολυ ατμοσφαιρικό....ειναι στην παλια πόλη.
δεν ξερω που ειναι το ξενοδοχειο σου και αν θα χρειαζεσαι τραμ για μετακινηση...αλλα να γνωριζεις οτι το εισητηριο εχει 4,10 η διαδρομη και ισχυει για μια ώρα...η ημερησια καρτα στοιχιζει 8,20 όσο 2 διαδρομες δηλαδη...
οτι χρειαστεις πες μου...[/quot



Ιωάννα μου θα βάλω τα ισοθερμικά μου και πιστεύω οτι δε θα έχω πρόβλημα!Έχω πάει σε πολλές ευρωπαϊκές πόλεις το χειμώνα και το αντέχω το κρύο, παρόλου που σήμερα σκάμε στην Ελλάδα...
Το ξενοδοχείο μου είναι κοντά στο αεροδρόμιο, γύρω΄στα 2 χιλ. από το κέντρο και έχει τρένο πολύ κοντά.
Όποτε μπορέσεις πες μου για τα εστιατόρια. Θα μου άρεσε πολύ να πάω σε κάποιο κονσέρτο, σε κάποια εκδήλωση με κλασσική μουσική. Θυμάμαι στην Πράγα εκεί που βολτάραμε μας μοιράζανε συνέχεια φυλλάδια με τέτοιες εκηλώσεις και ήταν πολύ όμορφα.
Επίσης ξέρεις αν γίνονται κρουαζιέρες στη λίμνη;
Θα πάω ημερήσιες εκδρομές σε Βέρνη, Λουκέρνη, καταρράκτες Ρήνου, Σαιν Μόριτζ με το αλπικό τρένο, Μέλανα Δρυμό και λίμνη Τιτιζε.
Το εισιτήριο όντως είναι αρκετά τσουχτερό...οικονομία:xmas_sad: θα περπατάμε για να γνωρίσουμε και την πόλη!:xmas_razz:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
θα σου γραψω αυριο βραδυ τα εστιατορια...
εντάξει και εμεις ισοθερμικα φορουσαμε....anyway δεν ειναι αυτο το θεμα..
εμεις ακουσαμε κλασσικη μουσικη στην φραουμινστερ και μαλιστα δωρεαν στις πλαινες θεσεις....
νομιζω οτι γινονται κρουαζιερες στην λιμνη γιατι εβλεπα ενα καραβι με 2-3 deck που πηγαινοερχόταν..
αλλά λογω του καιρου που ηταν ολα χιονισμενα δεν μου εκανε αισθηση να πάω.....
εμεις νοικιασαμε αυτοκινητο και πηγαμε βερνη-λουκερνη-βασιλεια-καταρακτες σαφχαουζεν,στειν αμ ρειν,κονστανζ και σαιντ γκαλλεν,λιχνεσταιν και στην περιοχη applenzer...
τα λεμε αυριο..
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
θα σου γραψω αυριο βραδυ τα εστιατορια...
εντάξει και εμεις ισοθερμικα φορουσαμε....anyway δεν ειναι αυτο το θεμα..
εμεις ακουσαμε κλασσικη μουσικη στην φραουμινστερ και μαλιστα δωρεαν στις πλαινες θεσεις....
νομιζω οτι γινονται κρουαζιερες στην λιμνη γιατι εβλεπα ενα καραβι με 2-3 deck που πηγαινοερχόταν..
αλλά λογω του καιρου που ηταν ολα χιονισμενα δεν μου εκανε αισθηση να πάω.....
εμεις νοικιασαμε αυτοκινητο και πηγαμε βερνη-λουκερνη-βασιλεια-καταρακτες σαφχαουζεν,στειν αμ ρειν,κονστανζ και σαιντ γκαλλεν,λιχνεσταιν και στην περιοχη applenzer...
τα λεμε αυριο..
Χιόνια που συναντήσατε;Οι θερμοκρασίες που κυμαινόταν; Συνάλλαγμα χρειάστηκε να κάνετε ή πληρώνατε με ευρώ;
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
η β.ελβετια που κινηθηκα,ηταν χιονισμενη απο 14-19/12....απο λουκερνη λογω χιονιου δεν καταφεραμε να παμε ιντερλακεν...και φτασαμε στην ζυριχη ακολουθωντας 3 εκχιονιστικά...
οι θερμοκρασιες ηταν -4 -6όλες τις ημερες εκτός τις 1 τελευταιας μερας του ταξιδιου που δεν φυγαμε εκτος ζυριχης και ηταν 5 βαθμοί...
εχω ταξιδεψει και εγω χειμωνα σε αλλες πόλεις..περισυ ημουν βερολίνο...αλλα το κρυο φετος με δυσκολεψε πολύ ..δεν καταφερα ουτε μια μέρα να εχω ζεστά χέρια και πόδια πραγμα που δεν μου ειχε συμβει σε άλλα ταξίδια..
οσον αφορα το συναλλαγμα..εγω τραβώ παντα απο τον λογαριασμό μου με cash card το τοπικό νομισμα...αλλά επαιρναν και ευρώ επιστρεφοντας άλλοτε ευρώ η φράνκα..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
λοιπόν gyristroula να διορθώσω πρώτα το cafe στην ορθογραφία..λέγεται cafe schober...
εμείς φάγαμε στο zeughauskeller ...εντάξει κάπως τουριστικό αλλα μείναμε ικανοποιημένοι απο το φαγητό...το κόστος περίπου 80-100 φράγκα ....
επισκεφτήκαμε το bierhalle kropf λιγα μετρα πιο κάτω απο το zeughauskeller, 2 φορές...πολύ καλυτερο φαγητό και κόστος πανω απο 100 φράγκα...το ζευγαρι εννοώ πάντα...
και τέλος ειπαμε να δοκιμασουμε το φοντύ και πήγαμε στο le dezaley δίπλα στο Grossmunster....μας αρεσε αρκετα και το φοντύ αλλα και καποια άλλα πιατα που πήραμε..κόστος περίπου 80 φράγκα...οι τιμες που αναφέρω ειναι και με ενα μπουκάλι κράσι ...
βέβαια δεν παραλείψαμε να δοκιμάσουμε και το λουκάνικο στο sternen grill που ανεφερε ο traveller...
αυτά...φαγαμε βεβαια και προχειρο φαγητό απο τις χριστουγεννιατικες αγορές 'οπως racklette και bretzel και φυσικά λουκάνικα με κοκκινο ζεστό κρασί...
ευχομαι να περασετε κάλα!!!και ντυθείται καλα!!
 

charisop

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
θα ηθελα και γω να ρωτησω με τη σειρα μου αν την κυριακη ειναι ανοιχτη η αγορα στην Λουκενρη και θεωρειται σαν καλη μερα να την επισκεφτει καποιος η να προτιμησω τη δευτερα...επισης πως απο τη Λουκενρη φτανω στο pilatus και αν χρειαζεται να κανω καποια κρατηση νωριτερα για τελεφερικ η επι τοπου αν δεν εχω προβλημα για την αναβαση...με τελεφερικ αναβαση με το τραινακι για καταβαση ειναι το ιδανικο ???? καπου διαβασα εχει και ελκυθρο μετα απο καποια σταση αν μου το σθνιστα θελω καποιος να μου πει...αναχςρω στις 23/2 και σκεφτομαι 23 24 ζυριχη 25μερα σαββατο saint moritz 26 κυριακη λουκερνη 27 καταρρακτες schaufxauzen stein am rein...αν συμφωνειτε η πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο προγραμμα η στις μερες των ημερησιων εκδρομων γενικοτερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom