Περού Ταξιδι στο Περου

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα σε όλους!

Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ και είμαι χαρούμενη που ανακάλυψα αυτό το site με τόσα όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα!

Ενδιαφέρομαι να πάω στο Περού με άλλες 3 φίλες μου τέλος Μάϊου με αρχές Ιουνίου. Δεν έχουμε πάει ποτέ Λατινική Αμερική και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα από την εμπειρία σας. Είδα ήδη κάποια ποστ για το Περού ήδη λύθηκαν αρκετές απορίες.

Αρχικά θέλω να μάθω πόσο εύκολο είναι να οργανώσει κάνεις το ταξίδι μόνος του έναντι του να πάρει ένα οργανωμένο πακέτο από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο. Φυσικά και προτιμάμε την ελευθερία και δεν μας αρέσει να μπούμε σε κουτάκια. Άλλωστε ενα ταξίδι το κάνεις για την περιπέτεια. Αλλά μιας και δεν έχουμε εμπειρία απο τέτοιου είδους ταξίδια μήπως και για λόγους περισσότερης ασφάλειας να επιλέγαμε κάποια πρόταση από ήδη οργανωμένο ταξίδι? Θα είμαστε και όλες κοπέλες και δεν ξέρω αν κάνει αυτό κάποια διαφορά για την απόφαση απο θέμα ασφάλειας.

Το δεύτερο που θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος είναι πως μπορεί κάνεις να φροντίσει για το σενάριο που κολλάς covid εκεί. Τι παίζει με την νοσηλεία και τα νοσοκομεία? Σίγουρα οι διατάξεις αλλάζουν συχνά αλλά ίσως κάποιος να ξέρει κάποια γενικά πράγματα.

Ελπίζω να τα καταφέρω να πάω και να γυρίσω και εγώ με όμορφες αναμνήσεις να μοιραστώ μαζί σας!
Όχι μόνο μπορείτε να το οργανώσετε μόνες σας αλλά αν κλείσετε τις δραστηριότητες που θέλετε όταν φτάσετε εκεί (εκτός του Machu Picchu που θέλει οργάνωση απο πριν, τρένο, εισιτήριο κλπ) θα βρείτε και ακόμη καλύτερες τιμές. Για παράδειγμα εμείς πήγαμε μονοήμερη στο rainbow mountain με 15ε/άτομο περίπου αλλά το κλείσαμε όταν φτάσαμε στο Cusco πηγαίνοντας στο γραφείο της εταιρείας που είχαμε επιλέξει. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο η πανδημία ή αν είναι έτσι γενικά αλλά πραγματικά μπορείς να τα κλείσεις όλα επι τόπου.
Για το άλλο ζήτημα πρέπει να κλείσετε μια ασφάλεια που να καλύεπτει covid. Εγώ είχα κλείσει μέσω της αεροπορικής και κάλυπτε νοσηλεία και έξοδα επαναπατρισμού κλπ + διαμονή (για διαμονή κάλυπτε 50 ευρώ τη μέρα με μέγιστο 7 μέρες) αν χρειαζόταν καραντίνα. Την ασφάλεια την είχα κλείσει μέσω της αεροπορικής όταν έκλεισα τα εισιτήρια και την είχε σχεδόν στο 1/4 της τιμής από ότι την έδινε η ίδια εταιρεία στο site της (mondial assistance). Για 40 μέρες είχα δώσει περίπου 80ε δύο άτομα για την premium ασφάλιση της εταιρείας.
 
D

Delmem38110

Guest
6 μέρες θα μείνουμε φέτος μεταξύ Λίμα και κουσκο αλλά με φοβίζει η ασφάλεια και το πόσο πολύπλοκο θα είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους σε περίπτωση που συμβεί κάτι και το πόσο ικανή θα είναι να αντεπεξέλθει στο Περού η ίδια η ασφάλεια..
δεν έχει κάποιος εμπειρία από τοπικές ασφάλειες στην λατινική Αμερική. είναι πιο άμεσο θεωρώ.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Καλημέρα! Μήπως ξέρει κάποιος να μας βοηθήσει σχετικά με τον εμβολιασμό; Μας έχουν πει για κίτρινου πυρετού και τυφοειδή. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε καμία γνώμη για εμβόλια που είναι απαραίτητα για το Περού (εκτός του covid :p). Διάβασα ότι καλό είναι να γίνει του κίτρινου πυρετού (ειδικά αν επισκεφτείς Αμαζόνιο). Σχετικά με τυφοειδή πυρετό, θεωρείται απαραίτητο; Σχετίζεται με την ποιότητα των τροφίμων, άρα απ'οτι καταλαβαίνω είναι θολά τα πράγματα και στην κρίση του καθενός...

Γενικά οποιαδήποτε ιατρική συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το πάλεψα για Βολιβία αλλά τα αεροπορικά είναι τόσο ακριβά τον Αύγουστο που τελικά έκλεισα για Περού!

Δύο ερωτήσεις για αρχή για να φτιάξω ένα τυπικό πρόγραμμα. Για Ballestas είναι προτιμότερο να κινηθώ από Pisco ή από Paracas; Ποιο απ'τα δύο μερη αξίζει περισσότερο για διανυκτέρευση;

Έχει βρεθεί κανείς 15αυγουστο στο Cusco; Παλεύεται η κατάσταση ή καλύτερα να το επισκεφθώ πριν ή μετά;

Εκτός απροόπτου θα κινηθώ μόνο από Λίμα και κάτω παρόλο που έχω 22 μέρες γεμάτες. Ο συνδυασμός με βόρειο Περού με αγχώνει στο τι θα προλάβω να δω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πάλεψα για Βολιβία αλλά τα αεροπορικά είναι τόσο ακριβά τον Αύγουστο που τελικά έκλεισα για Περού!

Δύο ερωτήσεις για αρχή για να φτιάξω ένα τυπικό πρόγραμμα. Για Ballestas είναι προτιμότερο να κινηθώ από Pisco ή από Paracas; Ποιο απ'τα δύο μερη αξίζει περισσότερο για διανυκτέρευση;

Έχει βρεθεί κανείς 15αυγουστο στο Cusco; Παλεύεται η κατάσταση ή καλύτερα να το επισκεφθώ πριν ή μετά;

Εκτός απροόπτου θα κινηθώ μόνο από Λίμα και κάτω παρόλο που έχω 22 μέρες γεμάτες. Ο συνδυασμός με βόρειο Περού με αγχώνει στο τι θα προλάβω να δω.
Paracas πιο όμορφο και πιο βολικό. Από πισκο πετάς και για Νασκα αν θες. Για την Huacachina τα έχουμε πει, εκτός ΣΚ είναι πολύ όμορφα.

Γιατί να μην παλεύεται το Κουσκο τον Αύγουστο; Καταπληκτικά είναι.

Αφού δε θες να πας βόρεια τότε μπορείτε να δεις περισσότερα πράγματα στα νότια, η να πας έστω μέχρι Τρουχιγοο ή να κάνεις ένα μαγικό τρεκ, 22 μέρες είμαι πάρα μα πάρα πολύ καλά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Paracas πιο όμορφο και πιο βολικό. Από πισκο πετάς και για Νασκα αν θες. Για την Huacachina τα έχουμε πει, εκτός ΣΚ είναι πολύ όμορφα.

Γιατί να μην παλεύεται το Κουσκο τον Αύγουστο; Καταπληκτικά είναι.

Αφού δε θες να πας βόρεια τότε μπορείτε να δεις περισσότερα πράγματα στα νότια, η να πας έστω μέχρι Τρουχιγοο ή να κάνεις ένα μαγικό τρεκ, 22 μέρες είμαι πάρα μα πάρα πολύ καλά.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Εννοώ συγκεκριμένα 15 Αυγούστου αν παλεύεται από άποψη πολυκοσμιας. Υποψιάζομαι ότι τότε πιάνει το πικ με Ευρωπαίους τουρίστες. Σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα λίγο μετά.

Άλλη μια ερώτηση για τις εσωτερικές πτήσεις ή για τα λεωφορεία χρειάζεται να κλείσω όσο πιο γρήγορα μπορώ ή υπάρχει δυνατότητα για αποφάσεις τελευταίας στιγμής;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Εννοώ συγκεκριμένα 15 Αυγούστου αν παλεύεται από άποψη πολυκοσμιας. Υποψιάζομαι ότι τότε πιάνει το πικ με Ευρωπαίους τουρίστες. Σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα λίγο μετά.

Άλλη μια ερώτηση για τις εσωτερικές πτήσεις ή για τα λεωφορεία χρειάζεται να κλείσω όσο πιο γρήγορα μπορώ ή υπάρχει δυνατότητα για αποφάσεις τελευταίας στιγμής;
Λεωφορεια εμεις κλειναμε συνηθως 1-2 μερες πριν (καποιες φορες εκλεισα και επι τοπου). Βεβαια αλλες συνθηκες γιατι οταν πηγαμε εμεις δεν υπηρχε τουρισμος λογω covid. Καλη εφαρμογη να ελεγχεις διαθεσιμοτητες κλπ το redbus.pe. Απλα δεν εχει ολες τις εταιρειες.
22 μερες ειναι πολυ καλα
Αν αντεχεις το τρεξιμο για μενα Huaraz αξιζει φουλ παρα την ταλαιπωρια να φτασεις. Απιθανα τοπια. Εγω θα εδινα 5-7 μερες στο τριγωνο Lima-Huaraz- Trujillo
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λεωφορεια εμεις κλειναμε συνηθως 1-2 μερες πριν (καποιες φορες εκλεισα και επι τοπου). Βεβαια αλλες συνθηκες γιατι οταν πηγαμε εμεις δεν υπηρχε τουρισμος λογω covid. Καλη εφαρμογη να ελεγχεις διαθεσιμοτητες κλπ το redbus.pe. Απλα δεν εχει ολες τις εταιρειες.
22 μερες ειναι πολυ καλα
Αν αντεχεις το τρεξιμο για μενα Huaraz αξιζει φουλ παρα την ταλαιπωρια να φτασεις. Απιθανα τοπια. Εγω θα εδινα 5-7 μερες στο τριγωνο Lima-Huaraz- Trujillo
Μια ιστορία θα με πείσει🙂
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ιστορία θα με πείσει🙂
Ψήφος και από μένα για Huaraz, φοβερά τρεκ και φύση. Επίσης ψήφος στο Chavin με τόσες μέρες πούν εχετε, εγώ και Τρουχιγιο και Sipan θα έκανα, και Καραλ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ψήφος και από μένα για Huaraz, φοβερά τρεκ και φύση. Επίσης ψήφος στο Chavin με τόσες μέρες πούν εχετε, εγώ και Τρουχιγιο και Sipan θα έκανα, και Καραλ.

Έχετε δίκιο και οι 2, το σκεφτόμουν τελείως λάθος. Trujillo θα μπει οπωσδήποτε, αλίμονο αν δεν δω chan chan.

Θα ήθελα να αποφύγω τις πολλές πτήσεις, οπότε σκέφτομαι το εξής. Lima-Pisco-Paracas(Ballestas)-Nasca-Cusco με λεωφορεία. Πτήση από Cusco για Trujillo (ή Chiclayo θα το ψάξω λίγο παραπάνω για Σιπάν) και κατέβασμα σε Huaraz-Caral-Lima με λεωφορεία. Είναι ότι πιο πλήρες μπορώ να κάνω για τους ρυθμούς μου. Θέλω να έχω την δυνατότητα αν μου αρέσει ένα μέρος να κάτσω παραπάνω, αν γίνει καμιά στραβή να μπορώ να αλλάξω το πλάνο κλπ.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Εννοώ συγκεκριμένα 15 Αυγούστου αν παλεύεται από άποψη πολυκοσμιας. Υποψιάζομαι ότι τότε πιάνει το πικ με Ευρωπαίους τουρίστες. Σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα λίγο μετά.

Άλλη μια ερώτηση για τις εσωτερικές πτήσεις ή για τα λεωφορεία χρειάζεται να κλείσω όσο πιο γρήγορα μπορώ ή υπάρχει δυνατότητα για αποφάσεις τελευταίας στιγμής;
7 με 11 Αυγούστου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαστε κι εμείς κουσκο.
μετά λίγες μέρες λιμα με αναχωριση για sfo 15αύγουστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom