Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
7 με 11 Αυγούστου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαστε κι εμείς κουσκο.
μετά λίγες μέρες λιμα με αναχωριση για sfo 15αύγουστο.

Θα φτάσω μετά τις 11 στο Κούσκο. Λογικά θα μείνω για 3 διανυκτερεύσεις στη Λίμα και θα δώσω και 4-5 μέρες στα Πίσκο, Παράκας και Νάσκα.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Καλημέρα, τον Ιούνιο φεύγω για Περού και θέλω την βοήθεια σας. Το ταξίδι μου θα διαρκέσει 15 ημέρες. Φθάνω πρωί στην Λίμα και πετάω στο καπάκι για Chachapoyas για 3 βράδια. Συνέχεια εχει το Cusco με άφιξη το απόγευμα, τη πρώτη ημέρα σκευτομαι να κάνω ένα walking tour για να δω την πόλη και να μιλησω με διάφορους tour operators για τις δραστηριότητες που θέλω να κλεισω. Οι οποίες σίγουρα θέλω να περιλαμβάνουν ένα Trekking 4 ημερών στο Choquequirao, 1 ημέρα στο macchu Picchu, 1 ημέρα στην sacred valley και 1 ημέρα πάλι στο cusco για να δω τις εκδηλωσεις του inti raymi στις 24 Ιουνίου. Τις υπόλοιπες 3 ημέρες τι θα μου προτεινατε? Να κάτσω 1ή 2 ημερες cusco και να κάνω κάποια εκδρομή (palcoyo mountain ή humantay lake) ή να πάω στην Λίμα και να κάνω εκεί κάποια εκδρομή (ίσως Paracas ή στα palomino islands που μπορώ να κολύμπησω με θαλάσσια λιοντάρια)?
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αν αντεχεις το τρεξιμο για μενα Huaraz αξιζει φουλ παρα την ταλαιπωρια να φτασεις. Απιθανα τοπια. Εγω θα εδινα 5-7 μερες στο τριγωνο Lima-Huaraz- Trujillo
Κ εγω εχω δει πως το Huaraz καρααξιζει.. Αλλα η απορια μου ειναι η εξης: ενας ανθρωπος που αγκομαχαει στις ανηφορες θα ανταπεξελθει σε πεζοποριες σε τετοια υψομετρα? Αυτο η αληθεια ειναι πως με φοβιζει γενικα στο Περου...

Παρ' ολ' αυτα εκλεισα κ εγω ταξιδι εκει κατω για 35 μερες Απριλιο- Μαιο. Με ψιλοχαλαρο ρυθμο πιστευετε πως μπορει να βγει βορρας - νοτος? (Μετακινησεις κυριως με λεωφορεια)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κ εγω εχω δει πως το Huaraz καρααξιζει.. Αλλα η απορια μου ειναι η εξης: ενας ανθρωπος που αγκομαχαει στις ανηφορες θα ανταπεξελθει σε πεζοποριες σε τετοια υψομετρα? Αυτο η αληθεια ειναι πως με φοβιζει γενικα στο Περου...

Παρ' ολ' αυτα εκλεισα κ εγω ταξιδι εκει κατω για 35 μερες Απριλιο- Μαιο. Με ψιλοχαλαρο ρυθμο πιστευετε πως μπορει να βγει βορρας - νοτος? (Μετακινησεις κυριως με λεωφορεια)
Ειναι αναλογα τον οργανισμο το υψομετρο. Εμεις πηραμε χαπια 3-4 μερες. Μετα δε ξαναπηρα γιατι μου εφερναν παρενεργειες (οχι σοβαρες).
Γενικα μονο μια φορα τα ειδα ολα στη laguna paron. Εκει εφταιγα εγω γιατι πηγα να ανεβω γρηγορα γενικα ομως πας αργααα πολυ αργαααα.
35 μερες ανετα. Θα εχει και περισσοτετα δρομολογια λεωφορειων απο οσο εχω δει. Γενικα προτιμηστε νυχτερινα με 180ο ή το λιγοτερο 140-150ο κλιση. Κοιμασαι ανετα, δε χανεις μερες. Επισης δες καταρρακτη Gocta αν πατε προς chachapoyas. Φοβερη πεζοπορια για να φτασεις.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ειναι αναλογα τον οργανισμο το υψομετρο. Εμεις πηραμε χαπια 3-4 μερες. Μετα δε ξαναπηρα γιατι μου εφερναν παρενεργειες (οχι σοβαρες).
Γενικα μονο μια φορα τα ειδα ολα στη laguna paron. Εκει εφταιγα εγω γιατι πηγα να ανεβω γρηγορα γενικα ομως πας αργααα πολυ αργαααα.
35 μερες ανετα. Θα εχει και περισσοτετα δρομολογια λεωφορειων απο οσο εχω δει. Γενικα προτιμηστε νυχτερινα με 180ο ή το λιγοτερο 140-150ο κλιση. Κοιμασαι ανετα, δε χανεις μερες. Επισης δες καταρρακτη Gocta αν πατε προς chachapoyas. Φοβερη πεζοπορια για να φτασεις.
Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.. Θα τα καταφέρω ελπιζω.. Ο καταρράκτης είναι στο πρόγραμμα, οποτε οκ!

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος είναι αν τις μέρες του καθολικού Πάσχα γίνονται δραστηριότητες η ειναι τα πάντα σε αργία. Οπως το εχω τωρα στο μυαλό μου θα φύγω μεγ. Πέμπτη από Λίμα προς Huaraz. Κυριακή, Δευτέρα θα ειναι κλειστά ο αρχαιολογικός χώρος του Chavin, οπότε αν κάτσω ως Τρίτη θα είναι καλά εκεί η μήπως παρα είναι πολλές οι μέρες? Btw θα ταξιδέψω μόνη μου
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πολλές είναι. Να βάλεις και αυτό στο πρόγραμμα!
Ευχαριστώ για την πρόταση. Πρέπει να ξαναδιαβάσω την ιστορία σου!

Δεν μου φαίνονται πολλές απ'την άποψη ότι πρακτικά εννοώ 2 διανυκτερεύσεις. Η εκδρόμη σε Ballestas και στις γραμμές της Νάσκα θα πραγματοποιηθούν τη 2η μέρα. Θέλω μίνιμουμ 4 μέρες στην περιοχή. Η Ica και η Huacachina έχουν απορριφθεί, έχω βάλει άλλες προτεραιότητες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ για την πρόταση. Πρέπει να ξαναδιαβάσω την ιστορία σου!

Δεν μου φαίνονται πολλές απ'την άποψη ότι πρακτικά εννοώ 2 διανυκτερεύσεις. Η εκδρόμη σε Ballestas και στις γραμμές της Νάσκα θα πραγματοποιηθούν τη 2η μέρα. Θέλω μίνιμουμ 4 μέρες στην περιοχή. Η Ica και η Huacachina έχουν απορριφθεί, έχω βάλει άλλες προτεραιότητες.
Έγραψες για 4-5 μέρες που αναλογούν σε 3-4 διανυκτερεύσεις....με μπέρδεψες τώρα. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να δεις αλλά γι αυτά που αναφέρεις με μια καλή οργάνωση σου φτάνουν 3 γεμάτες μέρες με 2 διανυκτερεύσεις.

Το μουσείο που σου επισύναψα είναι στην Ica και είναι το μοναδικό, κατά τη γνώμη μου, που αξίζει το κόπο να πας ως εκεί. Φιλοξενεί τα ευρήματα μιας απο τις πιο σημαντικές νεκροπόλεις της χώρας και αφορά τον πολιτισμό των Παράκας! Εγώ δεν πήγα γιατί αναγκαστικά το άφησα εκτός για να βάλω άλλα. Αυτό που δεν ξέρω (αφού αποφασίσαμε να μην πάμε δεν το έψαξα) είναι αν η νεκρόπολη είναι επισκέψιμη και είναι μεγάλη.....

Διάβασα οτι δεν θέλεις να πας στο βορρά. Οι 22 μέρες που έχεις (εγώ είχα 21 μέρες γεμάτες στη χώρα) φτάνουν για να δεις αρκετά πράγματα! Επειδή τον βορρά δεν τον έχω ανεβάσει ακόμα στην ιστορία και αν έχω καταλάβει σωστά τα ενδιαφέροντα σου, οφείλω να σου πω οτι το Τσαν Τσαν είναι άχαστο!!! Ο ναός της Σελήνης επίσης μαζί με το μουσείο!!! Το Καράλ είναι άχαστο!!! Και το Τσαβίν επίσης!!! Στο τελευταίο διάλεξα να μη πάω για να δω παγετώνα στις Άνδεις.

Γνώμη μου: Δεν ξέρω αν έχεις κινηθεί ξανά σε υψόμετρα, αλλά καλύτερα να δώσεις λίγο χρόνο παραπάνω στις περιοχές με υψόμετρα, γιατί αναγκαστικά θα κινείσαι αργά, και στις παράκτιες περιοχές "τρέξτο" λίγο παραπάνω γιατί απλά θα μπορείς να το κάνεις πιο εύκολα.
Οι εσωτερικές πτήσεις εξοικονομούν χρόνο! Εμείς κάναμε δύο: Χουλιάκα - Λίμα & Τρουχίγιο - Λίμα. Στη Λίμα αφιερώσαμε 2,5 μέρες συνολικά και δεν μου έφτασαν...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έγραψες για 4-5 μέρες που αναλογούν σε 3-4 διανυκτερεύσεις....με μπέρδεψες τώρα. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να δεις αλλά γι αυτά που αναφέρεις με μια καλή οργάνωση σου φτάνουν 3 γεμάτες μέρες με 2 διανυκτερεύσεις.

Το μουσείο που σου επισύναψα είναι στην Ica και είναι το μοναδικό, κατά τη γνώμη μου, που αξίζει το κόπο να πας ως εκεί. Φιλοξενεί τα ευρήματα μιας απο τις πιο σημαντικές νεκροπόλεις της χώρας και αφορά τον πολιτισμό των Παράκας! Εγώ δεν πήγα γιατί αναγκαστικά το άφησα εκτός για να βάλω άλλα. Αυτό που δεν ξέρω (αφού αποφασίσαμε να μην πάμε δεν το έψαξα) είναι αν η νεκρόπολη είναι επισκέψιμη και είναι μεγάλη.....

Διάβασα οτι δεν θέλεις να πας στο βορρά. Οι 22 μέρες που έχεις (εγώ είχα 21 μέρες γεμάτες στη χώρα) φτάνουν για να δεις αρκετά πράγματα! Επειδή τον βορρά δεν τον έχω ανεβάσει ακόμα στην ιστορία και αν έχω καταλάβει σωστά τα ενδιαφέροντα σου, οφείλω να σου πω οτι το Τσαν Τσαν είναι άχαστο!!! Ο ναός της Σελήνης επίσης μαζί με το μουσείο!!! Το Καράλ είναι άχαστο!!! Και το Τσαβίν επίσης!!! Στο τελευταίο διάλεξα να μη πάω για να δω παγετώνα στις Άνδεις.

Γνώμη μου: Δεν ξέρω αν έχεις κινηθεί ξανά σε υψόμετρα, αλλά καλύτερα να δώσεις λίγο χρόνο παραπάνω στις περιοχές με υψόμετρα, γιατί αναγκαστικά θα κινείσαι αργά, και στις παράκτιες περιοχές "τρέξτο" λίγο παραπάνω γιατί απλά θα μπορείς να το κάνεις πιο εύκολα.
Οι εσωτερικές πτήσεις εξοικονομούν χρόνο! Εμείς κάναμε δύο: Χουλιάκα - Λίμα & Τρουχίγιο - Λίμα. Στη Λίμα αφιερώσαμε 2,5 μέρες συνολικά και δεν μου έφτασαν...
Δεν υπάρχει το σενάριο την ίδια ημέρα που θα πάω μια εκδρομή ή για να δω έναν αρχαιολογικό χώρο το απόγευμα πχ να αλλάξω πόλη. Δεν μπορώ τέτοιους ρυθμούς.

Οι αρχαιολογικοί χώροι που αναφέρεις στην 3η παράγραφο είναι πλέον στις προτεραιότητες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν υπάρχει το σενάριο την ίδια ημέρα που θα πάω μια εκδρομή ή για να δω έναν αρχαιολογικό χώρο το απόγευμα πχ να αλλάξω πόλη. Δεν μπορώ τέτοιους ρυθμούς.
Κατανοητό! Τότε χρειάζεσαι επιπλέον χρόνο αναγκαστικά. Και το να αλλάξεις πόλη στο Περού πολλές φορές απαιτεί χρόνο όταν κινείσαι με λεωφορεία και το ιδανικό είναι να κινείσαι βράδυ αν θέλεις να κερδίσεις χρόνο και χρήμα. Απο την άλλη οι "λεωφορειάδες" είναι υπέροχες! Είχα διαλέξει να κάνουμε τρεις διαδρομές με λεωφορείο μέρα, γιατί ήθελα να δω τη χώρα και να μην "τρέχω" συνέχεια και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Έχω πολύ όμορφες εικόνες απο αυτές τις διαδρομές :)
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Το πάλεψα για Βολιβία αλλά τα αεροπορικά είναι τόσο ακριβά τον Αύγουστο που τελικά έκλεισα για Περού!

Δύο ερωτήσεις για αρχή για να φτιάξω ένα τυπικό πρόγραμμα. Για Ballestas είναι προτιμότερο να κινηθώ από Pisco ή από Paracas; Ποιο απ'τα δύο μερη αξίζει περισσότερο για διανυκτέρευση;

Έχει βρεθεί κανείς 15αυγουστο στο Cusco; Παλεύεται η κατάσταση ή καλύτερα να το επισκεφθώ πριν ή μετά;

Εκτός απροόπτου θα κινηθώ μόνο από Λίμα και κάτω παρόλο που έχω 22 μέρες γεμάτες. Ο συνδυασμός με βόρειο Περού με αγχώνει στο τι θα προλάβω να δω.

Εγώ το 2015 που πήγα, για Ballestas μείναμε Paracas. Το απόγευμα κάναμε και βόλτα με atv στο εθνικό πάρκο, έχει εντυπωσιακά τοπία με βράχους που κρέμονται πάνω απο την θάλασσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom