Περού Ταξιδι στο Περου

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε περίπτωση που βρεθεί κανείς στην ίδια θέση: Το site της perurail είναι άλλο φρούτο. Είχα επιλέξει το Ollantaytambo για αναχώρηση και επιστροφή και ενώ με άφηνε να επιλέξω τις ώρες, δεν με άφηνε να κάνω την κράτηση. Με άφησε μόνο όταν για την επιστροφή επέλεξα Κούσκο. Μπορεί να έφαγα κι ένα μισάωρο για να κλείσω!
Και τελικά που επέστρεψες; Αυτό είναι το θέμα. Το τρένο σε γύρισε στο Ollantaytambo ή σε πήγε στο Κούσκο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε περίπτωση που βρεθεί κανείς στην ίδια θέση: Το site της perurail είναι άλλο φρούτο. Είχα επιλέξει το Ollantaytambo για αναχώρηση και επιστροφή και ενώ με άφηνε να επιλέξω τις ώρες, δεν με άφηνε να κάνω την κράτηση. Με άφησε μόνο όταν για την επιστροφή επέλεξα Κούσκο. Μπορεί να έφαγα κι ένα μισάωρο για να κλείσω!
Δηλαδή δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε :haha:.... Η επιστροφή στο Κούσκο θα γίνει με τρένο ή με τρένο και λεωφορείο απο Ογιαταϊτάμπο;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Και τελικά που επέστρεψες; Αυτό είναι το θέμα. Το τρένο σε γύρισε στο Ollantaytambo ή σε πήγε στο Κούσκο;
Δεν έχω πάει ακόμα. Την κράτηση έκανα απλά. Νομίζω κάνει στάση στο ollantaytambo οπότε λογικά θα κατέβω εκεί.

Η επιστροφή στο Κούσκο θα γίνει με τρένο ή με τρένο και λεωφορείο απο Ογιαταϊτάμπο;
Μόνο τρένο αναφέρει στο εισιτήριο.


Άλλη μία ερώτηση για όσους ξέρουν από Λίμα. Σκεφτόμουν να μείνω στο ιστορικό κέντρο αλλά μιλαγα με έναν περουβιανο και μου είπε καλύτερα σε μία απ'τις περιοχές San isidro, magdalena, mirraflores ή barranco. Τι λέτε;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Άλλη μία ερώτηση για όσους ξέρουν από Λίμα. Σκεφτόμουν να μείνω στο ιστορικό κέντρο αλλά μιλαγα με έναν περουβιανο και μου είπε καλύτερα σε μία απ'τις περιοχές San isidro, magdalena, mirraflores ή barranco. Τι λέτε;
Εγώ δεν θα έμενα εκτός mirraflores. Πολύ βολική τοποθεσία και απίθανα εστιατόρια στην περιοχή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Δεν έχω πάει ακόμα. Την κράτηση έκανα απλά. Νομίζω κάνει στάση στο ollantaytambo οπότε λογικά θα κατέβω εκεί.



Μόνο τρένο αναφέρει στο εισιτήριο.


Άλλη μία ερώτηση για όσους ξέρουν από Λίμα. Σκεφτόμουν να μείνω στο ιστορικό κέντρο αλλά μιλαγα με έναν περουβιανο και μου είπε καλύτερα σε μία απ'τις περιοχές San isidro, magdalena, mirraflores ή barranco. Τι λέτε;
Κι εγώ παραλιακά θα πρότεινα οπωσδήποτε, μιραφλορες, μπαρανκο….μαγεία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άλλη μία ερώτηση για όσους ξέρουν από Λίμα. Σκεφτόμουν να μείνω στο ιστορικό κέντρο αλλά μιλαγα με έναν περουβιανο και μου είπε καλύτερα σε μία απ'τις περιοχές San isidro, magdalena, mirraflores ή barranco. Τι λέτε;
Τη Λίμα την είχα χωρίσει σε δυο κομμάτια. Όταν έφτασα Περού έμεινα Mirraflores για να δω κάποια αξιοθέατα που έχει στις περιοχές τριγύρω. Ισχύει αυτό που λέει o @x7777 για τα εστιατόρια όπως και για την νυχτερινή ζωή! Το Barranco μάλιστα είναι top! Πριν φύγω απο τη χώρα έμεινα ξανά στη Λίμα, αλλά αυτή τη φορά πολύ κοντά στο ιστορικό κέντρο για να το δω και αυτό. Μόνο αυτό είχε τελικά να δω και να απολαύσω, το ιστορικό κέντρο και τίποτα άλλο......
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Να το πω και αλλιώς, το ιστορικό κέντρο είναι για μια επίσκεψη. Στο Μιραφλορες θα έμενα και μόνιμα, πέρα από τα εστιατόρια, τα φοβερά μπαράκια, τις ωραίες μποέμικες γειτονιές, η θέα στον Ειρηνικό, το ηλιοβασίλεμα, είναι το κάτι άλλο. Έμενα κοντά στο πάρκο των ερωτευμένων και πραγματικά ερωτεύτηκα…και το Μπαρανκο επίσης μου άρεσε παρά πολύ. Είναι και ασφαλεις γειτονιές και οι δυο.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Όλοι σωστά τα λέτε, αλλά είναι θέμα γούστου καθαρά, εγώ έμεινα Μιραφλορες κ τις 2 φορές, αλλά θάλασσα δεν έβλεπα από το χοστελ. Δεν είμαι κ φαν βεβαίως, οπότε ίσως γι' αυτό ξόδευα τις μέρες μου στο κέντρο.
Κ εμένα οι ντόπιοι μου έλεγαν πως είναι επικίνδυνα στο κέντρο. Ίσως το βράδι να ένιωθα ανασφάλεια, δεν ξέρω. Ομόνοιας αίσθηση σε κάποια σημεία.
 
D

Delmem38110

Guest
Δηλαδή δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε :haha:.... Η επιστροφή στο Κούσκο θα γίνει με τρένο ή με τρένο και λεωφορείο απο Ογιαταϊτάμπο;
πληροφοριακά ξανά βάλανε από τον σταθμό σαν Πέδρο στο Κουσκο ένα τρένο κάθε μέρα για τους τεμπέληδες. ξεκινάει 07:30 και φτάνει 12:11 με επιστροφή 16:43 και φτάνει Κουσκο 21:23.
όλη μέρα στο τρένο δηλαδή.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Για την είσοδο στο Περού πέρα από το πιστοποιητικό εμβολισμού (3δοσεις) χρειάζεται και pcr test?
 
D

Delmem38110

Guest

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom