Περού Ταξιδι στο Περου

giannis777

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σιγκαπούρη, Μαλαισία
Καλησπέρα την επόμενη εβδομάδα πετάω για περου μαζι με το ετερον ημισυ για 15 μέρες παρακαλώ δώστε μου μια γενική εικόνα τη αξίζει να δούμε και οποιαδήποτε ιδέα για Βολιβία πχ.
Ευχαριστώ πολύ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Πάρε έναν ταξιδιωτικό οδηγό (Lonely Planet, Rough Guide) διάβασε το, διάλεξε μια διαδρομή, και φτιάξε την λίστα σου. Μετά θα σου πούνε αν συμφέρει ή όχι.

Καταρχήν δεν ξέρουμε τα γούστα σου, τι σε ενδιαθέρει κτλ.
Και εγώ 15 μέρες είχα για Περού, άλλα το ταξίδι μου ήταν αρκετά hardcore (τρέκινγκ, low budget) άλλα μυ βγήκε όλο το πακέτο κοντά στα 1200 ευρώ (με τα αεροπορικά)
 

Nik-Mim

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Για περου με αλλαγη αεροπλανου στον παναμα θα χρειαστω κ βιζα ή το διαβατηριο αρκει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλησπέρα!

Να προσθέσω και εγώ στα παραπάνω. Επισκέφτηκα το Περού πριν από ένα χρόνο για 3 εβδομάδες. Το ταξίδι το διοργάνωσα μόνη μου, κυρίως γιατί προτιμώ να ταξιδεύω ανεξάρτητα και όχι με οργανωμένο γκρουπ. Νομίζω ότι το Περού είναι σχετικά εύκολος προορισμός για να κάνεις όλες τις κρατήσεις μεμονωμένα αρκεί να έχεις όρεξη για ταξιδιωτική ερευνά!

Το βασικό είναι να βρεις όσο πιο οικονομικές πτήσεις και το επόμενο βήμα είναι να αποφασίσεις σε πιο κομμάτι της χωράς θα κινηθείς και με ποία φορά (από νότο-βορά ή αντιστρόφως) Οι αποστάσεις είναι τεράστιες οπότε χρειάζεται αρκετή προσοχή για να εκμεταλλευτείς τις μέρες σου και να μην χάσεις χρόνο.

Όσο αναφορά τοbudget, νομίζω ότι τα 7000 είναι πάρα πολλά και θα σου βγει πολύ πιο φτηνό αν το διοργανώσετε μονοί σας και μέσω τοπικών πρακτορείων από το ιντερνέτ ή και καποιες εκδρομες απο το Περου. Το ταξίδι μας στοίχισε 2700 εύρω το άτομο για 23 μέρες και αυτό περιλάμβανε τα πάντα ( διαμονές σε hostel/μικρά b&b, φαγητό, μεταφορικά και όλα μας τα μικροέξοδα) Συγκεκριμένα το Inca Trail (το όποιο από μόνο του κόστισε γύρω στα 550Ε), Κούσκο, Ιερή Κοιλάδα, Αρεκίπα,(και ένα τρεκ στο Colca Canyon), Huacachina, Λίμα και Ικιτος/Αμαζόνιος ( 5 μέρες που επίσης ήταν ακριβή εκδρομή) , πτήσεις (από Λονδίνο 830 ευρώ) , 2 διαδρομές με βραδινό λεωφορείο και 4 εσωτερικές πτήσεις).

Καλή διοργάνωση!!
Kαλησπέρα!!!
Ήθελα να σε ρωτήσω αν για τον Αμαζόνιο είχες κάνει το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό και τα χάπια για την ελονοσία.
Ευχαριστώ!!!!
 

MayaGr

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Kαλησπέρα!!!
Ήθελα να σε ρωτήσω αν για τον Αμαζόνιο είχες κάνει το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό και τα χάπια για την ελονοσία.
Ευχαριστώ!!!!
Kαλησπέρα!
Καλό θα ήταν να κάνεις το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό. Σε προστατεύει για τα επόμενα 10 χρόνια και για ενδεχόμενα άλλα ταξίδια. Όσο για τα χάπια για την ελονοσία καλό θα ήταν να τα πάρεις. Προσωπικά για κάποιους συγκεκριμένους λόγους υγείας επέλεξα μια πιο ελαφριά αγωγή σε σχέση με τα κλασικά ανθελονοσιακά χάπια. Κάποιοι άλλοι δεν είχαν πάρει καθόλου, αλλά δε θα το πρότεινα. Επίσης θα πρέπει να δώσεις βάση στο εντομοαπωθητικό σου. Πάρε ένα με DEET 50%, θα σε καλύψει πολύ καλύτερα και θα το βρεις εύκολα σε καταστήματα με εξοπλισμό camping.
Ο Αμαζόνιος είναι υπέροχη εμπειρία, μην τη χάσεις με τίποτα!
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Kαλησπέρα!
Καλό θα ήταν να κάνεις το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό. Σε προστατεύει για τα επόμενα 10 χρόνια και για ενδεχόμενα άλλα ταξίδια. Όσο για τα χάπια για την ελονοσία καλό θα ήταν να τα πάρεις. Προσωπικά για κάποιους συγκεκριμένους λόγους υγείας επέλεξα μια πιο ελαφριά αγωγή σε σχέση με τα κλασικά ανθελονοσιακά χάπια. Κάποιοι άλλοι δεν είχαν πάρει καθόλου, αλλά δε θα το πρότεινα. Επίσης θα πρέπει να δώσεις βάση στο εντομοαπωθητικό σου. Πάρε ένα με DEET 50%, θα σε καλύψει πολύ καλύτερα και θα το βρεις εύκολα σε καταστήματα με εξοπλισμό camping.
Ο Αμαζόνιος είναι υπέροχη εμπειρία, μην τη χάσεις με τίποτα!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ναι, μάλλον θα κάνω το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό αλλά είμαι σκεπτική σχετικά με τα χάπια ελονοσίας λόγω των παρενεργειών τους. Αν δεν είμαι αδιάκριτη τι είδους αγωγή είχες πάρει γιατί με προβληματίζουν τα χάπια ελονοσίας σε πιθανή μελλοντική εγκυμοσύνη. Ευχαριστώ κ πάλι!
 

MayaGr

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ναι, μάλλον θα κάνω το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό αλλά είμαι σκεπτική σχετικά με τα χάπια ελονοσίας λόγω των παρενεργειών τους. Αν δεν είμαι αδιάκριτη τι είδους αγωγή είχες πάρει γιατί με προβληματίζουν τα χάπια ελονοσίας σε πιθανή μελλοντική εγκυμοσύνη. Ευχαριστώ κ πάλι!
Σωστά σε προβληματίζουν για την περίπτωση εγκυμοσύνης, θα πρέπει να προσέχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά. Βέβαια το να κολλήσεις ελονοσία είναι πολύ χειρότερο! Η αγωγή που ακολούθησα εγώ ήταν με Vibramycin. Θα πρέπει όμως να την πάρεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, πριν και μετά την επίσκεψή σου στον Αμαζόνιο. Ποια ακριβώς περιοχή του Αμαζονίου σκέφτεστε να επισκεφτείτε;
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Σωστά σε προβληματίζουν για την περίπτωση εγκυμοσύνης, θα πρέπει να προσέχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά. Βέβαια το να κολλήσεις ελονοσία είναι πολύ χειρότερο! Η αγωγή που ακολούθησα εγώ ήταν με Vibramycin. Θα πρέπει όμως να την πάρεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, πριν και μετά την επίσκεψή σου στον Αμαζόνιο. Ποια ακριβώς περιοχή του Αμαζονίου σκέφτεστε να επισκεφτείτε;
Για 3 βράδια το Puerto Maldonado.Βέβαια μετά από επικοινωνία με γιατρό στο κεελπνο με ενημέρωσε οτί μετά από 1 μήνα από τα χάπια δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

kathrin80

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!!!!
ειμαι καινουρια στην παρεα.ταξιδεμενη στην Ευρωπη και τωρα κανω το πρωτο βημα για Λατινικη Αμερικη.Πρωτο ταξιδι στο Περου.Εννοειται οτι εχω διαβασει τα σχετικα.Αυτο που με αγχωνει λιγο ειναι το θεμα της ασφαλειας ειδικα στη Λιμα.Θα ειμαι η μονη γυναικα της παρεας(ελπιζω θα με προσεχουν).Κατα ποσο μπορω να κυκλοφορω?Επισης,στο θεμα του φαγητου..τρωμε τα παντα εκει?η' απογευγουμε ωμα και φρουτα κτλ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom