Περού Ταξιδι στο Περου

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το πως πας εκεί; Έχει συχνά δρομολόγια από τη Copacabana? Βάρκες ή μικρά πλοία; Και πως προτείνεις να κλείσουμε διαμονή στο νησί, φτάνουμε και κλείνουμε επιτόπου (δε μιλάω Ισπανικά όμως!) ή από πριν (έχω δει ότι στο booking π.χ. υπάρχουν).
Έχει συχνά δρομολόγια από Κοπακαμπάνα ναι, κατεβαίνεις στο λιμάνι και ρωτάς, μόλις γεμίσει το μικρό πλοίο αναχωρεί και μάλιστα σε πολύ καλύτερη τιμή από αυτές που αναφέρει το LP για παράδειγμα και σίγουρα με πιο τακτικά δρομολόγια. Κλείσε δωμάτιο από το booking ναι, η θέα είναι αξέχαστη από ψηλά που είναι ο οικισμός, αλλά έχει πολλά σκαλιά, είσαι σε τεράστιο υψόμετρο και πίστεψέ με, δε θέλεις να ψάχνεις εκεί δωμάτιο με βαλίτσες.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το πως πας εκεί; Έχει συχνά δρομολόγια από τη Copacabana? Βάρκες ή μικρά πλοία; Και πως προτείνεις να κλείσουμε διαμονή στο νησί, φτάνουμε και κλείνουμε επιτόπου (δε μιλάω Ισπανικά όμως!) ή από πριν (έχω δει ότι στο booking π.χ. υπάρχουν).
Και εγω τελικα παιδιά θέλω να το επισκεφθώ, με ψήσατε! Εχω 3 ημέρες σε εκείνη την περιοχή, θελω ομως οπωσδήποτε να δω Ούρος, Taquille και Amanti γι αυτο ρωτησα σε προηγούμενο μου μήνυμα αν μπορούν να συνδυαστούν σε μια μερα αν ξεκινήσω πολυ πρωί με μια διανυκτέρευση σε ενα απο αυτα.
Έχω ακόμα μία ερώτηση, επειδή θα έχω μία τεράστια βαλίτσα που προτείνετε να την αφήσω και να κάνω αυτό το tour των τριών ημερών;
Όταν λεω tour , ξέρετε εννοω solo tour, μονος μου να τα κλείσω ολα χωρις να ενσωματωθώ σε κάποιο εκνευριστικό γκρουπ.
Γιατί στην ουσία άρχικά θα είμαι Puno αλλά δεν θέλω να μείνω εκεί να το εξερευνήσω ίσως την τελευταία μέρα. Μόλις φτάσω πρωί πρωί στο Πούνο, θέλω να πάω να κατευθειαν στα νησιά των Ούρος μετά στα αλλα 2 αμα γίνεται και να διανυκτερεύσω, στη συνεχεια επιστροφή στο Πουνο για να πάρω λεωφορείο για Copacabana και μετα Isla de Solas
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Κάποια απάντηση παιδιά;
Τι κάνετε συνήθως όσοι επισκέπτεστε το Puno; Κλείνετε όπως και να'χει ένα δωμάτιο στο Puno για να αφήσετε την βαλίτσα και την ίδια μέρα κοιμάστε σε κάποιο νησάκι χωρίς την βαλίτσα πέρνοντας μαζί σας τα βασικά σε μια τσάντα πλάτης;
Γιατί μου φαίνεται κουλό να πρέπει να κουβαλώ ολόκληρη βαλίτσα σε κάποιο νησί τύπου Taquille και Amanti , για ένα και μόνο βράδυ.
 

xatzi77

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
καλησπερα σε ολους τους φιλους ,θα ηθελα να ρωτησω,ταξιδευω για λιμα στις 2 δεκεμβριου και το διαβατηριο μου ληγει στις 20 μαιου ,χρονος λιγοτερος των 6 μηνων ,θα εχω προβλημα, η πρεπει να εκδοσω νεο διαβατηριο.ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί να μην το εκδώσεις να αποφύγεις το στρες; τι κερδίζεις πηγαίνοντας με διαβατήριο που έτσι κι αλλιώς στην επιστροφή θα πρέπει να ανανεωσεις;
 

evasilak

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
καλησπερα σε ολους τους φιλους ,θα ηθελα να ρωτησω,ταξιδευω για λιμα στις 2 δεκεμβριου και το διαβατηριο μου ληγει στις 20 μαιου ,χρονος λιγοτερος των 6 μηνων ,θα εχω προβλημα, η πρεπει να εκδοσω νεο διαβατηριο.ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια
Σε πολύ πρόσφατη επικοινωνία με τη πρεσβεία του Περού στην Αθήνα μου είπαν ότι το διαβατήριο μου πρέπει να έχει ισχύ 6 μήνες τουλάχιστον. Επίσης μου είπαν ότι πρέπει να έχω εισιτήριο επιστροφής (όχι υποχρεωτικά από το Περού, από οπουδήποτε) και ταξιδιωτική ασφάλεια. Κρατάω μία επιφύλαξη για τα δύο τελευταία, τα έχω όμως. Όταν επιστρέψω θα επανέλθω για να σου πω τι από όλα αυτά μου ζήτησαν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επίσης μου είπαν ότι πρέπει να έχω εισιτήριο επιστροφής (όχι υποχρεωτικά από το Περού, από οπουδήποτε)
Αυτό σου το επισήμαναν γιατί στο Περού μπορείς να ταξιδέψεις χωρίς βίζα με Ελληνικό διαβατήριο για 90 μέρες. Μετά χρειάζεται βίζα.

και ταξιδιωτική ασφάλεια.
Δεν είναι υποχρεωτική. Καλό είναι όμως να υπάρχει!
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Μπορώ να επισκεφθώ σε μία ημέρα Salt mines, Moray και Ollantaytambo;
Τι λέτε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι στο Aguas CaLlientes? Ήθελα να το συνδυάσω με Macchu Pichu την επόμενη μερα το πρωί
Γίνεται κι από ollanta. Σαφώς ομορφότερη πόλη, αλλά δε θα μπεις νωρίς το πρωί στο ματσου αν μείνεις Ollantaytambo.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom