Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
210
Likes
859
Μπορώ να επισκεφθώ σε μία ημέρα Salt mines, Moray και Ollantaytambo;
Τι λέτε;
γίνεται όπως σου είπε και ο Γιώργος. Δες λίγες σελίδες πιο πριν (στην 17) που έχει πληροφορίες και για ταξί και λεωφορείο. Κ γω θα σου έλεγα να μείνεις στο Ollantaytambo, είναι φοβερό. Nα μείνεις ένα βράδυ, την επόμενη μέρα να την περάσεις εκεί και μετά να πας Aguas Calientes.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Γίνεται κι από ollanta. Σαφώς ομορφότερη πόλη, αλλά δε θα μπεις νωρίς το πρωί στο ματσου αν μείνεις Ollantaytambo.
Μπερδευτήκαμε Γιώργο.
Εννοούσα να μείνω βράδυ στο Aguas Caliente

γίνεται όπως σου είπε και ο Γιώργος. Δες λίγες σελίδες πιο πριν (στην 17) που έχει πληροφορίες και για ταξί και λεωφορείο. Κ γω θα σου έλεγα να μείνεις στο Ollantaytambo, είναι φοβερό. Nα μείνεις ένα βράδυ, την επόμενη μέρα να την περάσεις εκεί και μετά να πας Aguas Calientes.
Δεν έχω πολλές μέρες δυστυχως στο Cusco, 4 ολόκληρες κι θελω να δω αρκετά πράγματα γι αυτο σκεφτόμουν μια ολόκληρη μερα να την αφιερώσω στο αλατωρυχείο , στο Moray (τα οποια γνωρίζω βρίσκονται κοντα με αμάξι), μετά απο αυτά κατευθειαν στο Ollantaytambo και οσο πιο αργά γίνεται, με το τελευταίο τρενο δηλαδη στο Aguas Caliente το οποίο θα το εξερευνήσω την επόμενη μερα μετα απο το πρωινό Μάτσου Πίκτσου
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το aguas calientes δε λέει τίποτε ως πόλη, ένα τουριστοχωρι είναι. Αντίθετα το Ollantaytambo θέλει χρόνο.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Το aguas calientes δε λέει τίποτε ως πόλη, ένα τουριστοχωρι είναι. Αντίθετα το Ollantaytambo θέλει χρόνο.
Το είχα δει και μέσω google ότι είναι μικρό, δεν το φαντάστηκα ποτέ μεγάλο, καλύτερα για να μου μείνει και χρόνος να εξερευνήσω το υπόλοιπο μισό του Ollantaytambo
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το είχα δει και μέσω google ότι είναι μικρό, δεν το φαντάστηκα ποτέ μεγάλο, καλύτερα για να μου μείνει και χρόνος να εξερευνήσω το υπόλοιπο μισό του Ollantaytambo
Δεν είναι ότι είναι μικρό, είναι ότι είναι τουριστοχωρι. Το Ollantaytambo αντιθετα έχει φοβερό αρχαιολογικό χώρο που θέλει ώρες, ο,τι πιο κοντινό σε ρυμοτομία Ίνκας και αρχιτεκτονικά είναι πανέμορφο. Είναι σα να συγκρίνεις την παλιά πόλη της Ρόδου με το Καμάρι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το είχα δει και μέσω google ότι είναι μικρό, δεν το φαντάστηκα ποτέ μεγάλο, καλύτερα για να μου μείνει και χρόνος να εξερευνήσω το υπόλοιπο μισό του Ollantaytambo
Αν θες να γίνει σωστά, θέλει διανυκτέρευση στο Ογιάντα και επίσης διανυκτέρευση στο Αγουας Καλιέντες. Από το Ογιάντα, άνετα βλέπεις τα Salinas & Moray με μία πολύ ωραία ημερήσια (επιστροφή το απόγευμα), εγώ προσωπικά την έκανα τελείως ανεξάρτητα (χωρίς τουρ), περπατώντας σε απίθανα τοπία τελείως μόνος μου. Αντιθέτως, στα Salinas με τουρ, γίνεται ο κακός χαμός και το εννοώ, δε θα το επέλεγα με τίποτα. Στο Ογιάντα έχει τον απίθανο αραιολογικό χώρο που θέλει ώρες και το χωριό είναι τέλειο.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Δεν είναι ότι είναι μικρό, είναι ότι είναι τουριστοχωρι. Το Ollantaytambo αντιθετα έχει φοβερό αρχαιολογικό χώρο που θέλει ώρες, ο,τι πιο κοντινό σε ρυμοτομία Ίνκας και αρχιτεκτονικά είναι πανέμορφο. Είναι σα να συγκρίνεις την παλιά πόλη της Ρόδου με το Καμάρι.
Σ ευχαριστώ πολύ Γιώργο για όλες τις πληροφορίες, θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν και θα προσπαθήσω να μοιράσω σωστό το χρόνο που χρειάζεται στο κάθε μέρος!!
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αν θες να γίνει σωστά, θέλει διανυκτέρευση στο Ογιάντα και επίσης διανυκτέρευση στο Αγουας Καλιέντες. Από το Ογιάντα, άνετα βλέπεις τα Salinas & Moray με μία πολύ ωραία ημερήσια (επιστροφή το απόγευμα), εγώ προσωπικά την έκανα τελείως ανεξάρτητα (χωρίς τουρ), περπατώντας σε απίθανα τοπία τελείως μόνος μου. Αντιθέτως, στα Salinas με τουρ, γίνεται ο κακός χαμός και το εννοώ, δε θα το επέλεγα με τίποτα. Στο Ογιάντα έχει τον απίθανο αραιολογικό χώρο που θέλει ώρες και το χωριό είναι τέλειο.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο φίλε, δεν θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να δω όλα αυτά με γκρουπ!
Θέλω και εγώ μόνος μου να τα εξερευνήσω, αυτή είναι η μεγαλύτερη μου χαρά στα ταξίδια! Δυστυχώς όμως είναι πολύ δύσκολο να κοιμηθώ 2 βράδια σε εκείνες τις περιοχές, ένα βράδυ στο Ογιάντα και ένα στο Άγουας Καλιέντες.
Έχω μόνο 4 ημέρες γεμάτες όπως ξαναείπα, φτάνω νωρίς μεσημέρι στο Κούσκο, 14:30, μέχρι να βρω ξενοδοχείο και να τακτοποιηθώ, καλές 4 παρά.
Μετά έχω πολύ λίγο χρόνο να δω το Κούσκο μέρα, θα πρέπει να του αφιερώσω ακόμα μια μέρα, έτσι δεν είναι; Έχει σίγουρα ενδιαφέρον ως πόλη εκτός απο τα βασικά αξιοθέατά του, θέλω να το περπατήσω και να ανέβω ίσως και στα ψηλότερα του κοντινά σημεία.
Επομένως οι γεμάτες ημέρες γίνονται 3 αν αφιερώσω και μια μέρα στο Κούσκο.
Αυτό είναι το πρόβλημα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το πρόβλημα είναι ότι 4μ στην Ιερή Κοιλάδα δε φτάνει ούτε για ζήτω, δε θα ευχαριστηθείς τίποτα, θα δεις πολύ λίγα. Το μίνιμουμ που θέλει η περιοχή είναι 2μ Κούσκο + 1 Ογιαντα + 1 Άγουας-Μ. Πίτσου + 1 Ιερή Κοιλάδα-πέριξ του Κούσκο, σύνολο 6 μέρες-6 νύχτες. Άντε 5 νύχτες, να μη δεις τίποτα άλλο πέριξ του Κούσκο που είναι μεγάλο κρίμα, αλλά ως εκεί. Εγώ 4μ σύνολο εκεί δε θα πήγαινα καν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το πρόβλημα είναι ότι 4μ στην Ιερή Κοιλάδα δε φτάνει ούτε για ζήτω, δε θα ευχαριστηθείς τίποτα, θα δεις πολύ λίγα. Το μίνιμουμ που θέλει η περιοχή είναι 2μ Κούσκο + 1 Ογιαντα + 1 Άγουας-Μ. Πίτσου + 1 Ιερή Κοιλάδα-πέριξ του Κούσκο, σύνολο 6 μέρες-6 νύχτες. Άντε 5 νύχτες, να μη δεις τίποτα άλλο πέριξ του Κούσκο που είναι μεγάλο κρίμα, αλλά ως εκεί. Εγώ 4μ σύνολο εκεί δε θα πήγαινα καν.
Δλδ αν κάποιος έχει 4 μέρες για τη περιοχή του Κούσκο, τον συμβουλεύουμε να μην πάει; Έγω πάντως έκανα πολλά "ζήτω" σε 4 μέρες.
Δλδ αν δεν κοιμηθείς στο Ογιανταιτάμπο, είναι άκυρη η ημερήσια επίσκεψη; Εγώ χρειάστηκα ένα 5ωρο για να δω τα αρχαία του χωριού και να το φέρω βόλτα όλο το χωριό.
Πολύ ενδιαφέρουσες συμβουλές σε έναν μελλοντικό ταξιδιώτη που θέλει να πάει σε μία χώρα που δεν είναι και τόσο εύκολο να την προσεγγίσεις για διάφορους λόγους, πχ ακριβά αεροπορικά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Να μη πάει όχι, το λέω χάριν υπερβολής για να πω ίσως ότι καλό είναι να κόψεις από αλλού διότι στη ζωή αυτή όλα δε γίνονται, αλλά ότι δε βλέπεις ουσιαστικά τίποτα (παρά μόνο πασαλείμματα) το πιστεύω ακράδαντα. Μόνο στο Κούσκο θες 2 ολόκληρες μέρες, εσύ δηλ. τι πρόλαβες να κάνεις και να δεις σε 4 σε ΟΛΗ τη Κοιλάδα; Ακούω με πολύ ενδιαφέρον...

ΥΓ Το τελευταίο σου επιχείρημα, ότι δηλ θα πας μια φορά στη ζωή σου εκεί κάτω οπότε 4μ καλές είναι από το ολότελα, έχει και άλλη ανάγνωση: κόψε μια μέρα από αλλού ή βάλε μία μέρα επιπλέον, ταξίδι ζωής είναι (δικό σου το επιχείρημα επαναλαμβάνω). Κι αν πεις 4μ είναι, τέλος, ε, είναι μια τέλεια ξεπέτα για να πεις απλά ότι πήγες, όχι να δεις. Αυτή είναι η άποψη μου, δεν είναι απαραίτητο φυσικά να σου αρέσει.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Το πρόβλημα είναι ότι 4μ στην Ιερή Κοιλάδα δε φτάνει ούτε για ζήτω, δε θα ευχαριστηθείς τίποτα, θα δεις πολύ λίγα. Το μίνιμουμ που θέλει η περιοχή είναι 2μ Κούσκο + 1 Ογιαντα + 1 Άγουας-Μ. Πίτσου + 1 Ιερή Κοιλάδα-πέριξ του Κούσκο, σύνολο 6 μέρες-6 νύχτες. Άντε 5 νύχτες, να μη δεις τίποτα άλλο πέριξ του Κούσκο που είναι μεγάλο κρίμα, αλλά ως εκεί. Εγώ 4μ σύνολο εκεί δε θα πήγαινα καν.
Μου 'κανες τώρα την καρδιά περιβόλι! (κάτι παροιμίες που 'χουμε και εμείς τώρα)
Τα έχω ήδη κλείσει όλα, ταξιδεύω .. μόλις αύριο , θα πορευτώ με αυτό το πλάνο!
Προσπαθούσα εδώ και καιρό να αντλήσω πληροφορίες είτε από εδώ, είτε απο διάφορα forums ξένα αλλά οι απαντήσεις δεν ήταν άμεσες
Δλδ αν κάποιος έχει 4 μέρες για τη περιοχή του Κούσκο, τον συμβουλεύουμε να μην πάει; Έγω πάντως έκανα πολλά "ζήτω" σε 4 μέρες.
Δλδ αν δεν κοιμηθείς στο Ογιανταιτάμπο, είναι άκυρη η ημερήσια επίσκεψη; Εγώ χρειάστηκα ένα 5ωρο για να δω τα αρχαία του χωριού και να το φέρω βόλτα όλο το χωριό.
Πολύ ενδιαφέρουσες συμβουλές σε έναν μελλοντικό ταξιδιώτη που θέλει να πάει σε μία χώρα που δεν είναι και τόσο εύκολο να την προσεγγίσεις για διάφορους λόγους, πχ ακριβά αεροπορικά.
Νομίζω πως ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία με σένα και χαίρομαι ιδιαιτέρως!

Να μη πάει όχι, το λέω χάριν υπερβολής για να πω ίσως ότι καλό είναι να κόψεις από αλλού διότι στη ζωή αυτή όλα δε γίνονται, αλλά ότι δε βλέπεις ουσιαστικά τίποτα (παρά μόνο πασαλείμματα) το πιστεύω ακράδαντα. Μόνο στο Κούσκο θες 2 ολόκληρες μέρες, εσύ δηλ. τι πρόλαβες να κάνεις και να δεις σε 4 σε ΟΛΗ τη Κοιλάδα; Ακούω με πολύ ενδιαφέρον...

ΥΓ Το τελευταίο σου επιχείρημα, ότι δηλ θα πας μια φορά στη ζωή σου εκεί κάτω οπότε 4μ καλές είναι από το ολότελα, έχει και άλλη ανάγνωση: κόψε μια μέρα από αλλού ή βάλε μία μέρα επιπλέον, ταξίδι ζωής είναι (δικό σου το επιχείρημα επαναλαμβάνω). Κι αν πεις 4μ είναι, τέλος, ε, είναι μια τέλεια ξεπέτα για να πεις απλά ότι πήγες, όχι να δεις. Αυτή είναι η άποψη μου, δεν είναι απαραίτητο φυσικά να σου αρέσει.
Παίδες, μία και σήμερα, ότι και να λέμε είναι σαν να πετάω ήδη στα σύννεφα!!
Απλά να προσθέσω οτι “φημίζομαι“ για το non stop περπάτημα μου, σταματάω μόνο για να φάω,άντε κ να πιω κάτι!
Γνωρίζω οτι λόγω υψομέτρων καθε βήμα θα ειναι βαρύ, δεν εχει ξανατύχει (αν θυμάμαι καλά) να βρεθώ σε τέτοια υψόμετρα παρά μονο στο ψηλότερο βουνό της Γερμανίας!
Λίγο η κόκα (καλά ντε τα φύλλα της), λίγο ίσως κάποια χάπια αν θεωρηθεί αναγκαίο, το ταξίδι θα βγει!!
Καλή συνέχεια σε όλους και θα προσπαθήσω να ενημερώνω για όσους ενδιαφέρονται μελλοντικά ίσως!!
Keep Traveling!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom