Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το απλό φαγητό είναι τόσο φτηνό όσο στο Μεξικό και πιο φτηνό από την Κούβα. Η διαμονή είναι φτηνή, όπως και στα άλλα δύο. Οι μεγάλες μεταφορές στα επίπεδα Μεξικού, οι εσωτερικές πτήσεις ακριβότερες, αλλά πολύ φτηνότερες από την Κούβα. Αυτό που στοιχίζει είναι τα τουρ και οι δραστηριότητες, πολλά από αυτά αναπόφευκτα. Γενικά, για τιμές Μεξικού μιλάμε πάντως. Το βρίσκω πιο φτηνό από την Κούβα, ειδικά αν λάβεις υπόψη και την ποιότητα των υπηρεσιών: Με 15 ευρώ στο Περού τρως απίθανα, στην Κούβα καλούτσικα (αν πας επιλεγμένα).

Ευχαριστώ! Αν είναι τιμές Μεξικού καλά είναι.

Έχω διαβάσει (δυστυχώς μόνο επιφανειακά γιατί είναι τεράστια) την ιστορία σου που περιλαμβάνει το Περού. Τι θα πρότεινες από βόρειο Περού με προτεραιότητα όμορφες πόλεις/χωριά και σε δεύτερο βαθμό φύση (χωρίς τρεκ γιατί κουράζομαι εύκολα :haha:); Αν κατάλαβα καλά απ'την ιστορία σου, σου άρεσε περίσσοτερο η περιοχή Chachapoyas. Με εσωτερική πτήση από Λίμα πήγες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ! Αν είναι τιμές Μεξικού καλά είναι.

Έχω διαβάσει (δυστυχώς μόνο επιφανειακά γιατί είναι τεράστια) την ιστορία σου που περιλαμβάνει το Περού. Τι θα πρότεινες από βόρειο Περού με προτεραιότητα όμορφες πόλεις/χωριά και σε δεύτερο βαθμό φύση (χωρίς τρεκ γιατί κουράζομαι εύκολα :haha:); Αν κατάλαβα καλά απ'την ιστορία σου, σου άρεσε περίσσοτερο η περιοχή Chachapoyas. Με εσωτερική πτήση από Λίμα πήγες;
Πόσες μέρες διαθέτετε;

Από χωριά, προτιμώ τις περιοχές γύρω από το Κουσκο.

Ναι, με εσωτερική πτήση.

Πόσο σας ενδιαφέρουν τα αρχαία είναι το ερώτημα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πόσες μέρες διαθέτετε;

Από χωριά, προτιμώ τις περιοχές γύρω από το Κουσκο.

Ναι, με εσωτερική πτήση.

Πόσο σας ενδιαφέρουν τα αρχαία είναι το ερώτημα.

21 με 25 μέρες. Έχω διαβάσει ότι σε εντυπωσίασαν τα αρχαία στην περιοχή Chachapoyas, αν μπορούν να συνδυαστούν με ωραία τοπία/πόλεις/χωριά θα μπουν στο πλάνο.

Τα φιλαράκια που κανονιζούμε ταξίδι θέλουν Κολομβία όμως και προσπαθώ να τους αλλάξω γνώμη! Προβλέπεται ντέρμπι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
21 με 25 μέρες. Έχω διαβάσει ότι σε εντυπωσίασαν τα αρχαία στην περιοχή Chachapoyas, αν μπορούν να συνδυαστούν με ωραία τοπία/πόλεις/χωριά θα μπουν στο πλάνο.

Τα φιλαράκια που κανονιζούμε ταξίδι θέλουν Κολομβία όμως και προσπαθώ να τους αλλάξω γνώμη! Προβλέπεται ντέρμπι!
Καλά καμία σχέση η Κολομβία ως προορισμός, πολύ υποδεέστερη από όλες τις απόψεις πλην μιας
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ερώτηση προς τους γνώστες. Πόση ώρα χρειάζεται κανεις από το Ollantaytambo μέχρι την είσοδο του Μάτσου Πίκτσου, συνυπολογίζοντας τρένα, λεωφορεία κτλ;
Αναρωτιέμαι τι ώρα να κλείσω εισιτήριο, καθώς έχει κάθε μια ώρα, για να μην έχω πρόβλημα.
Πόσες ώρες μετά είναι ιδανικά;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Είναι περίπου 1:30 ώρα το τρένο. Μετά θα πρέπει να πας από το σταθμό στην αφετηρία των λεωφορείων. Εκεί είναι ένα μικρό ζήτημα πόση ώρα θα κάνεις. Γιατί θα αγοράσεις εισιτήριο και θα πρέπει να περιμένεις να επιβιβαστείς. Από εκεί και πέρα αν θυμάμαι καλά είναι ένα 20λεπτο η ανάβαση στον αρχαιολογικό χώρο.
Στον αρχαιολογικό είναι αυστηρά προσωπικό πόσο χρόνο θα καταναλώσεις. Νομίζω ότι είχα κάτσει λίγο πάνω από 2ωρο και έφυγα γιατί έκλεινε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι περίπου 1:30 ώρα το τρένο. Μετά θα πρέπει να πας από το σταθμό στην αφετηρία των λεωφορείων. Εκεί είναι ένα μικρό ζήτημα πόση ώρα θα κάνεις. Γιατί θα αγοράσεις εισιτήριο και θα πρέπει να περιμένεις να επιβιβαστείς. Από εκεί και πέρα αν θυμάμαι καλά είναι ένα 20λεπτο η ανάβαση στον αρχαιολογικό χώρο.
Στον αρχαιολογικό είναι αυστηρά προσωπικό πόσο χρόνο θα καταναλώσεις. Νομίζω ότι είχα κάτσει λίγο πάνω από 2ωρο και έφυγα γιατί έκλεινε.
Για το τρένο δε θυμάμαι, αλλά τα άλλα είναι έτσι ακριβώς, 20 λεπτά το λεωφορείο. Ο αρχαιολογικός χώρος πια έχει κορδονακια, δηλαδή πρέπει να κάνεις μια συγκεκριμένη διαδρομή προς μια φορά και μόνο , δεν επιτρέπεται να γυρίσεις προς τα πίσω. Αυτό σημαίνει πως πια δεν έχεις την ελευθερία κινήσεων που είχες μέχρι πρόσφατα κι άρα ο χρόνος επίσκεψης για τους περισσότερους είναι μειωμένος, οι περισσότεροι σε 2-3-4 ώρες θεωρούν πως είναι ΟΚ. Κάποτε που ξαπλωνες, ρεμβαζες, γυρνούσες πίσω, ξαναγυρίζες κλπ, ήταν αλλιώς.

Όλα αυτά χωρίς να υπολογίζουμε και τυχόν ανάβαση σε κάποιο από τα βουνά πέριξ του μνημείου .
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Αν δεν έχει καθόλου ουρά στο λεωφορείο ή μικρή ουρά θες κάνα διωρό από Ollanta για την είσοδο.
Για μένα καλύτερα να τρέξεις (που λέει ο λόγος) να βιαστείς στο πάνε, να μπεις πιο νωρίς και μετά χαζεύεις κάνεις ότι θες. Πρόσεχε!!!!!!! Τα εισiτήρια δεν είναι εκεί που φεύγουν τα λεωφορεία αλλά λίγο πριν. Έχει σημάδια κάτω στο δρόμο γιατί είναι σε ένα στενό! Τουλάχιστον εκεί ήταν πέρισυ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ παιδιά, κάτι τέτοιο υπολόγιζα κι εγώ γιατί δεν έχει πλάκα να έχεις εισιτήριο πχ για 11 και να πας 11:15 και να μη σε αφήσουν να μπεις... Τα διαθέσιμα είναι ανά μία ώρα.
Θεωρώ ότι έχοντας τρένο στις 9:15 θα προλάβω να είμαι 12 παρά στη πύλη για να μπω...Μη χάσω μια ώρα περιμένοντας την είσοδο των 13:00
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.331
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα εισιτήρια του λεωφορείου απο το Aguas Caliente για την ακρόπολη του Μάτσου Πίκτσου μπορείς να τα αγοράσεις και απο το Κούσκο στις δύο παρακάτω διευθύνσεις
Av. Infancia 433 – Wanchaq: from 8 am to 12.45 pm and from 3 pm to 6 pm
Av. El Sol 380 – Banco Interbank: from 8 am to 12.45 pm and from 3 pm to 6 pm
Οπότε μόλις φτάσεις με το τρένο πας κατευθείαν για επιβίβαση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στο Netflix έχει ένα ντοκιμαντέρ για το Περού με τίτλο κρυμμένος θησαυρός. Δεν δείχνει κάτι που δεν θα διαβάσεις σε κάποιον οδηγό αλλά οι εικόνες που δείχνει από κάποια μέρη μπορεί να αλλάξουν τις προτεραιότητες σας. Τουλάχιστον αυτό έπαθα εγώ! Μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι πλατιαζει για το σερφινγκ στο Περού.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom