Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχουμε καταλήξει στο εξής πρόγραμμα:
Lima 3 ή 4
Huaraz 3
Trujilo 2
Chiclayo 2
Cajamarca 2
Chachapoyas 2
Paracas 1
Nasca 1
Huacachina 1
Arequipa 1 ή 2 (μπορεί να την αφαιρέσουμε)
Cusco 5 ή 6
Puno 1 ή 2

Υπάρχει τρόπος γυρνώντας απο Chachapoyas (όπως το έχουμε θα είναι η τελευταία στάση στα βόρεια) να μην ξανά περάσουμε απο Λίμα ?
Επίσης, προς το παρόν έχουμε αφαιρέσει Αμαζόνιο.


Συγγνώμη αν το έχεις γράψει κάπου αλλού και δεν το βρισκω, πήγες τελικά Περού με αυτό το πρόγραμμα; Σκέφτομαι παρόμοιο πρόγραμμα (χωρίς Puno, Arequipa και Paracas), αλλά οι αποστάσεις μου φαίνονται πολύ μεγάλες. Πως μετακινήθηκες;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Συγγνώμη αν το έχεις γράψει κάπου αλλού και δεν το βρισκω, πήγες τελικά Περού με αυτό το πρόγραμμα; Σκέφτομαι παρόμοιο πρόγραμμα (χωρίς Puno, Arequipa και Paracas), αλλά οι αποστάσεις μου φαίνονται πολύ μεγάλες. Πως μετακινήθηκες;
Για διαφορους σημαντικους και μη λογους δεν πηγα. Αν δεν αλλαξει κατι θα παω το Ιουλιο
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για διαφορους σημαντικους και μη λογους δεν πηγα. Αν δεν αλλαξει κατι θα παω το Ιουλιο
Στο εύχομαι!

Αν βγάλεις άκρη με τις μετακινήσεις και δεν σου κάνει κόπο κάνε ένα πόστ εδώ. Επιφυλάσσομαι να κάνω το ίδιο. Είναι δυνατό πρόγραμμα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγγνώμη αν το έχεις γράψει κάπου αλλού και δεν το βρισκω, πήγες τελικά Περού με αυτό το πρόγραμμα; Σκέφτομαι παρόμοιο πρόγραμμα (χωρίς Puno, Arequipa και Paracas), αλλά οι αποστάσεις μου φαίνονται πολύ μεγάλες. Πως μετακινήθηκες;
ΘΑ έβγαζα Αρεκίπα και Πούνο, είναι και μακριά. Αντιθέτως, θα έβαζα μέσα το Chavin, φοβερός χώρος και τα γύρω χωριά είναι πολύ αυθεντικά.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
ΘΑ έβγαζα Αρεκίπα και Πούνο, είναι και μακριά. Αντιθέτως, θα έβαζα μέσα το Chavin, φοβερός χώρος και τα γύρω χωριά είναι πολύ αυθεντικά.
Θα συμφωνησω απο αυτα που εχω στις σημειωσεις μου.
Εγω τα ειχα βαλει για να περασω απο εκει Βολιβια. Αλλιως θα τα αφαιρουσα
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
ΘΑ έβγαζα Αρεκίπα και Πούνο, είναι και μακριά. Αντιθέτως, θα έβαζα μέσα το Chavin, φοβερός χώρος και τα γύρω χωριά είναι πολύ αυθεντικά.

Τον είχα στα υπόψιν τον αρχαιολογικό χώρο του Chavin αν βγαίνει με μονοήμερη από Huaraz. Αν δεν είναι ζόρι οι μετακινήσεις μπορεί να βάλω και καμια μέρα για τα χωριά.

Αρεκίπα και Πούνο είναι εκτός πλάνου έτσι κι αλλιώς.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημέρα, Αν ξέρει κάποιος ας μου διευκρινίσει κάτι. Θέλω να κλείσω εισιτήρια για το Μάτσου Πίτσου σε συνδυασμό με το Waynapicchu. Το σαιτ μου δίνει δίνει επιλογές για την είσοδο των 7 στο Wayanapicchu.

Machupicchu con montaña Waynapicchu LLAQTA: A PARTIR DE LAS 6:00 WAYNAPICCHU: 7:00 AM - 8:00 AM
ESPACIOS DISPONIBLES6SELECCIONAR
Machupicchu con montaña Waynapicchu LLAQTA: A PARTIR DE LAS 7:00 WAYNAPICCHU: 7:00 AM - 8:00 AM
ESPACIOS DISPONIBLES59SELECCIONAR

Ποια είναι πρακτικά η διαφορά τους, δεδομένου ότι για την πρώτη επιλογή έχει ακόμα 6 εισιτήρια και για τη δεύτερη 59. Πράγμα που σημαίνει ότι οι περισσότεροι προτιμούν την πρώτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα, Αν ξέρει κάποιος ας μου διευκρινίσει κάτι. Θέλω να κλείσω εισιτήρια για το Μάτσου Πίτσου σε συνδυασμό με το Waynapicchu. Το σαιτ μου δίνει δίνει επιλογές για την είσοδο των 7 στο Wayanapicchu.

Machupicchu con montaña Waynapicchu LLAQTA: A PARTIR DE LAS 6:00 WAYNAPICCHU: 7:00 AM - 8:00 AM
ESPACIOS DISPONIBLES6SELECCIONAR
Machupicchu con montaña Waynapicchu LLAQTA: A PARTIR DE LAS 7:00 WAYNAPICCHU: 7:00 AM - 8:00 AM
ESPACIOS DISPONIBLES59SELECCIONAR

Ποια είναι πρακτικά η διαφορά τους, δεδομένου ότι για την πρώτη επιλογή έχει ακόμα 6 εισιτήρια και για τη δεύτερη 59. Πράγμα που σημαίνει ότι οι περισσότεροι προτιμούν την πρώτη.
Δεν είναι πολύ καλή ιδέα να πας ΠΟΛΥ νωρίς στο huayna, συχνα έχει ομίχλη και δε βλέπεις τίποτε.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν είναι πολύ καλή ιδέα να πας ΠΟΛΥ νωρίς στο huayna, συχνα έχει ομίχλη και δε βλέπεις τίποτε.
Λες δηλαδή να διαλέξω την τρίτη επιλογή, να μπω στο Huayna στις 10; Σκεφτόμουν μήπως έχει πολύ ήλιο και μας βγει η γλώσσα στο σκαρφάλωμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.357
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποια είναι πρακτικά η διαφορά τους, δεδομένου ότι για την πρώτη επιλογή έχει ακόμα 6 εισιτήρια και για τη δεύτερη 59. Πράγμα που σημαίνει ότι οι περισσότεροι προτιμούν την πρώτη.
Οι περισσότεροι προτιμούν την πρώτη επιλογή, σε σχέση με τη δεύτερη, γιατί πρακτικά έχουν μία ώρα περιθώριο, μόλις περάσουν τη πύλη του αρχαιολογικού χώρου, να διασχίσουν όλο τον αρχαιολογικό χώρο και να φτάσουν στην είσοδο του Wayna Picchu, ενώ στη δεύτερη περίπτωση χάνεις χρόνο απο τον διαθέσιμο που έχεις για να ανέβεις στο Wayna Picchu για να διασχίσεις τον αρχαιολογικό χώρο.

Λες δηλαδή να διαλέξω την τρίτη επιλογή, να μπω στο Huayna στις 10; Σκεφτόμουν μήπως έχει πολύ ήλιο και μας βγει η γλώσσα στο σκαρφάλωμα.
Στις 10 πέρασα την είσοδο για το Wayna Picchu και ήταν ιδανική ώρα! Η διαφορά ήταν οτι εγώ είχα μπεί στο αρχαιολογικό χώρο στις 06:00 και όχι στις 08:00 το πρωί και είχα την "ευκαιρία" να δω πως καλύπτεται ο περιοχή με ομίχλη το πρωί. Στις 10 το πρωί ζεσταίνει ο ήλιος την ατμόσφαιρα και διώχνει την ομίχλη, αν είσαι τυχερή και πετύχεις μέρα με ήλιο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει πάντα αλλά αυτό που λέει ο Γιώργος εγώ το είδα. Σε χρόνο 45 λεπτών είχε καλυφθεί ο αρχαιολογικός χώρος με ομίχλη και είχε καθαρίσει κιόλας...μαγεία!!! Αν ήμουν εκείνη την ώρα στο Wayna Picchu δεν θα έβλεπα τη θέα....

Κάθε χρόνο και χειρότερα το κάνουν το θέμα των ωρών....
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Οι περισσότεροι προτιμούν την πρώτη επιλογή, σε σχέση με τη δεύτερη, γιατί πρακτικά έχουν μία ώρα περιθώριο, μόλις περάσουν τη πύλη του αρχαιολογικού χώρου, να διασχίσουν όλο τον αρχαιολογικό χώρο και να φτάσουν στην είσοδο του Wayna Picchu, ενώ στη δεύτερη περίπτωση χάνεις χρόνο απο τον διαθέσιμο που έχεις για να ανέβεις στο Wayna Picchu για να διασχίσεις τον αρχαιολογικό χώρο.


Στις 10 πέρασα την είσοδο για το Wayna Picchu και ήταν ιδανική ώρα! Η διαφορά ήταν οτι εγώ είχα μπεί στο αρχαιολογικό χώρο στις 06:00 και όχι στις 08:00 το πρωί και είχα την "ευκαιρία" να δω πως καλύπτεται ο περιοχή με ομίχλη το πρωί. Στις 10 το πρωί ζεσταίνει ο ήλιος την ατμόσφαιρα και διώχνει την ομίχλη, αν είσαι τυχερή και πετύχεις μέρα με ήλιο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει πάντα αλλά αυτό που λέει ο Γιώργος εγώ το είδα. Σε χρόνο 45 λεπτών είχε καλυφθεί ο αρχαιολογικός χώρος με ομίχλη και είχε καθαρίσει κιόλας...μαγεία!!! Αν ήμουν εκείνη την ώρα στο Wayna Picchu δεν θα έβλεπα τη θέα....

Κάθε χρόνο και χειρότερα το κάνουν το θέμα των ωρών....
Μπαίνεις δηλαδή στον αρχαιολογικό από νωρίς αν θέλεις, γυρνάς όσο θες, μετά -στις 10- περνάς για το Wayna Picchu, και έπειτα συνεχίζεις στον αρχαιολογικό για όσες ώρες θέλεις; Νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι αν βγεις δεν μπορείς να ξαναμπείς. Η η είσοδος για το Wayana Picchu είναι μέσα στον αρχαιολογικό. Τα 'έχω αρκετά μπερδεμένα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom