Περού Ταξιδι στο Περου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπαίνεις δηλαδή στον αρχαιολογικό από νωρίς αν θέλεις, γυρνάς όσο θες, μετά -στις 10- περνάς για το Wayna Picchu, και έπειτα συνεχίζεις στον αρχαιολογικό για όσες ώρες θέλεις;
Όχι. Μπήκα, πριν που σου απάντησα, στο σαιτ των εισιτηρίων και είδα οτι έχουν κάνει αλλαγές....
Εγώ μπήκα τον Απρίλιο του 2018. Τότε είχες δύο επιλογές για την ακρόπολη του Μάτσου Πίκτσου. Ή να μπείς στις 06:00 έως τις 12:00 ή (αν θυμάμαι καλά) να μπείς μετά απο δύο ώρες ή τρείς ώρες στις 08:00 ή 09:00 έως τις 14:00 ή 15:00 που έκλεινε ο αρχαιολογικός χώρος. Δεν θυμάμαι καλά το δεύτερο γκρούπ πότε ξεκινούσε. Για το Ουάινα Πίκτσου και για το βουνό του Μάτσου Πίκτσου υπήρχαν δύο επιλογές, μία για κάθε γρούπ. Αυτοί που έμπαιναν στις 06:00 το πρωί και ήθελαν να ανέβουν στο Ουάινα, μπορούσαν να το κάνουν στις 10:00-11:00. Αυτήν είχα επιλέξει εγώ.
Απο οτι είδα πλέον αυτό έχει αλλάξει και κατα την γνώμη μου έχει γίνει χειρότερο. Έτσι όπως είναι τώρα σε περιορίζει αρκετά....Έχεις τρείς επιλογές αν θέλεις να κάνεις το Ουάινα Πίκτσου μαζί με την ακρόπολη. Τις δύο που ανέφερες και άλλη μία που λέει οτι μπορείς να μπείς στην ακρόπολη στις 08:00 και να ανέβεις στο Ουάινα Πίκτσου στις 10:00 που είναι και η πιο καλή επιλογή κατα την γνώμη μου. Αν συγκρίνω όμως με τις επιλογές που είχα εγώ με τις τωρινές, τότε αυτές που είχα εγώ ήταν καλύτερες....

Η η είσοδος για το Wayana Picchu είναι μέσα στον αρχαιολογικό. Τα 'έχω αρκετά μπερδεμένα...
Στην παρακάτω φώτο, κάτω δεξιά που έχω βάλει τον κόκκινο κύκλο είναι η είσοδος στον αρχαιολογικό χώρο. Πρίν δύο χρόνια ήμασταν υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε σηματοδοτημένο μονοπάτι σύμφωνα με τη φορά του ρολογιού, δλδ μπορούσες να ακολουθήσεις το μπλέ βέλος στη φώτο. Εκεί που καταλήγει το μπλέ βέλος είναι η είσοδος στο Ουάινα Πίκτσου. Αυτό νομίζω δεν έχει αλλάξει ακόμα, όπως και το γεγονός οτι δεν επιτρέπεται να κάνεις πισωγυρίσματα, κάτι που δεν γνώριζα εγώ τότε και αναγκάστηκα να δείξω στο φύλακα που μου έκλεινε το μονοπάτι οτι έχω εισιτήριο για το Ουάινα Πίκτσου και τελικά με άφησε να γυρίσω πίσω (είχα φτάσει κοντά στις "τρείς πόρτες").
6.JPG


Όταν θα κατέβεις απο το Ουάινα Πίκτσου ακολουθείς το κίτρινο βέλος για να βγείς.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όχι. Μπήκα, πριν που σου απάντησα, στο σαιτ των εισιτηρίων και είδα οτι έχουν κάνει αλλαγές....
Εγώ μπήκα τον Απρίλιο του 2018. Τότε είχες δύο επιλογές για την ακρόπολη του Μάτσου Πίκτσου. Ή να μπείς στις 06:00 έως τις 12:00 ή (αν θυμάμαι καλά) να μπείς μετά απο δύο ώρες ή τρείς ώρες στις 08:00 ή 09:00 έως τις 14:00 ή 15:00 που έκλεινε ο αρχαιολογικός χώρος. Δεν θυμάμαι καλά το δεύτερο γκρούπ πότε ξεκινούσε. Για το Ουάινα Πίκτσου και για το βουνό του Μάτσου Πίκτσου υπήρχαν δύο επιλογές, μία για κάθε γρούπ. Αυτοί που έμπαιναν στις 06:00 το πρωί και ήθελαν να ανέβουν στο Ουάινα, μπορούσαν να το κάνουν στις 10:00-11:00. Αυτήν είχα επιλέξει εγώ.
Απο οτι είδα πλέον αυτό έχει αλλάξει και κατα την γνώμη μου έχει γίνει χειρότερο. Έτσι όπως είναι τώρα σε περιορίζει αρκετά....Έχεις τρείς επιλογές αν θέλεις να κάνεις το Ουάινα Πίκτσου μαζί με την ακρόπολη. Τις δύο που ανέφερες και άλλη μία που λέει οτι μπορείς να μπείς στην ακρόπολη στις 08:00 και να ανέβεις στο Ουάινα Πίκτσου στις 10:00 που είναι και η πιο καλή επιλογή κατα την γνώμη μου. Αν συγκρίνω όμως με τις επιλογές που είχα εγώ με τις τωρινές, τότε αυτές που είχα εγώ ήταν καλύτερες....


Στην παρακάτω φώτο, κάτω δεξιά που έχω βάλει τον κόκκινο κύκλο είναι η είσοδος στον αρχαιολογικό χώρο. Πρίν δύο χρόνια ήμασταν υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε σηματοδοτημένο μονοπάτι σύμφωνα με τη φορά του ρολογιού, δλδ μπορούσες να ακολουθήσεις το μπλέ βέλος στη φώτο. Εκεί που καταλήγει το μπλέ βέλος είναι η είσοδος στο Ουάινα Πίκτσου. Αυτό νομίζω δεν έχει αλλάξει ακόμα, όπως και το γεγονός οτι δεν επιτρέπεται να κάνεις πισωγυρίσματα, κάτι που δεν γνώριζα εγώ τότε και αναγκάστηκα να δείξω στο φύλακα που μου έκλεινε το μονοπάτι οτι έχω εισιτήριο για το Ουάινα Πίκτσου και τελικά με άφησε να γυρίσω πίσω (είχα φτάσει κοντά στις "τρείς πόρτες").
View attachment 295706

Όταν θα κατέβεις απο το Ουάινα Πίκτσου ακολουθείς το κίτρινο βέλος για να βγείς.
Σ ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστικό το σχεδιάγραμμα. Άρα μπαίνουμε στις 6, επισκεπτόμαστε το αριστερό μέρος -όπως βλέπουμε τη φώτο- καταλήγουμε στην είσοδο του HayanaPicchu, μπαίνουμε 10 με 12 και συνεχίζουμε με το δεξί κομμάτι.
Αν και τώρα βλέπω ότι η τρίτη επιλογή, έχει είσοδο στον αρχαιολογικό στις 8. Ναι, είναι δύσκολα τα πράγματα. Θα βγάλω αυτό κι ό,τι γίνει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σ ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστικό το σχεδιάγραμμα. Άρα μπαίνουμε στις 6, επισκεπτόμαστε το αριστερό μέρος -όπως βλέπουμε τη φώτο- καταλήγουμε στην είσοδο του HayanaPicchu, μπαίνουμε 10 με 12 και συνεχίζουμε με το δεξί κομμάτι.
Αν και τώρα βλέπω ότι η τρίτη επιλογή, έχει είσοδο στον αρχαιολογικό στις 8. Ναι, είναι δύσκολα τα πράγματα. Θα βγάλω αυτό κι ό,τι γίνει.
Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον η επιλογή να μπεις 6:00 στον αρχαιολογικό χώρο και μετά 10:00 για το Ουάινα Πίκτσου...:confused:
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Λοιπόν... μια βοήθεια και μερικές ερωτήσεις και από εμένα.

Όνειρο ζωής το Περού και το Μάτσου Πίτσου, αλλά ακριβό ταξίδι που συνέχεια μένει για το μέλλον. Πρόσφατα έτυχε όμως να ψάξω τιμές για αεροπορικά και πέτυχα πτήσεις για Λίμα ακόμα και με λιγότερα από 600 ευρώ. Από τότε ανέβηκαν οι τιμές, αλλά το μικρόβιο μπήκε για τα καλά και άρχισε ο σχεδιασμός. Δεν ξέρω σε τι τιμές θα μπορέσουμε να βρούμε τα αεροπορικά και πόσο πρέπει να περιμένω, οι εσωτερικές πτήσεις πάντως δεν είναι ακριβές.

Στο κυρίως θέμα μας λοιπόν, είμαστε 2 ζευγάρια και έχουμε καμιά 10ρια μέρες στη διάθεσή μας, τον Ιούλιο. Μας ενδιαφέρει κυρίως η περιοχή του Κούσκο και μάλλον θα πρέπει να αφιερώσουμε 5 μέρες εκεί. Στη συνέχεια, θα θέλαμε να δούμε τον Αμαζόνιο (στο Iquitos ή κάπου αλλού; ) για 2-3 μέρες και τέλος λίγο στη Λίμα (έστω και μια μέρα) για χαλάρωση. Γενικά προτιμούμε φύση και ιστορικά μνημεία.
Οσον αφορά την προσαρμογή στο υψόμετρο, (η οποία προβληματίζει την παρέα) συγγενής μου που πήγε πρόσφατα έφυγε κατευθείαν μόλις προσγειώθηκε στο Κούσκο για Ollantaytambo ώστε να γίνει η πρώτη διανυκτέρευση σε χαμηλότερο υψόμετρο. Θα προτείνατε κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι μετά θα έπρεπε να κλείσουμε στο Κούσκο και από εκεί ύστερα από 1-2 μέρες προσαρμογής για Μάτσου Πίτσου; Μόνοι μετά από διανυκτέρευση στο Aguas Caliente ή με κάποιο πρόγραμμα από το Κούσκο; Γενικά θα ήθελα να κάνω κάποια πεζοπορία αλλά επειδή οι υπόλοιποι της παρέας δεν είναι πολύ της περιπέτειας θα έπρεπε να είναι κάτι πιο ήπιο και δεν ξέρω αν υπάρχουν μονοήμερα trek (ή με 1 διανυκτέρευση) για Μάτσου Πίτσου. Όσες διαδρομές είδα απαιτούν περισσότερο χρόνο.
Προσωπικά, (μιλάει ο ορειβάτης μέσα μου) θέλω αφού τελειώσουμε με τον μεγάλο στόχο του Μάτσου Πίτσου να ανέβω και σε κάποιο βουνό της περιοχής. Είδα ότι εκτός από το "κλασικό" rainbow mountain υπάρχει και το παρόμοιο Palccoyo που είναι σαφώς λιγότερο τουριστικό (πολύ καλό αυτό) άρα παίζει δυνατά σαν δραστηριότητα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Νομίζω ότι έβγαλα άκρη με τις μετακινήσεις στο πρόγραμμα που έχει προτείνει ο @x7777 μερικές σελίδες πίσω. Έκανα μερικές αλλαγές γιατί αλλιώς δεν βγαίνει.

Lima-ica (λεωφορείο)
Ica-huacachina
Επιστροφή ica-nasca (λεωφορείο)
Nasca-cusco (λεωφορείο)
Cusco-cajamarca (αεροπλάνο)
Cajamarca-leimebamba (λεωφορείο)
Leimebamba-chachapoyas (λεωφορείο)
Chachapoyas-chiclayo (λεωφορείο, νομίζω μόνο νυχτερινο)
Chiclayo-trujillo (λεωφορείο)
Trujillo-huaraz (λεωφορείο, νομίζω μόνο νυχτερινό)
Huaraz-lima (λεωφορείο)

Εχω μόνο 2 ερωτήσεις.
Μεταξύ nasca και cusco υπάρχει κάποια πρόταση για διανυκτερευση; @Sassenach77 πήγατε απευθείας με το λεωφορείο; Στην (πολύ ωραία) ιστορία σου δεν το διευκρινιζεις.

Στο site του lonely planet αναφέρει ότι είναι καλύτερο να κλείνεις τα εισιτήρια κοντά στην ημέρα του ταξιδιού και όχι πολύ πριν αλλά δεν το αιτιολογει. Γνωρίζει κανείς γιατί; Γενικά υπάρχει κάποια συμβουλή για την αγορά εισιτηρίων;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Νομίζω ότι έβγαλα άκρη με τις μετακινήσεις στο πρόγραμμα που έχει προτείνει ο @x7777 μερικές σελίδες πίσω. Έκανα μερικές αλλαγές γιατί αλλιώς δεν βγαίνει.

Lima-ica (λεωφορείο)
Ica-huacachina
Επιστροφή ica-nasca (λεωφορείο)
Nasca-cusco (λεωφορείο)
Cusco-cajamarca (αεροπλάνο)
Cajamarca-leimebamba (λεωφορείο)
Leimebamba-chachapoyas (λεωφορείο)
Chachapoyas-chiclayo (λεωφορείο, νομίζω μόνο νυχτερινο)
Chiclayo-trujillo (λεωφορείο)
Trujillo-huaraz (λεωφορείο, νομίζω μόνο νυχτερινό)
Huaraz-lima (λεωφορείο)

Εχω μόνο 2 ερωτήσεις.
Μεταξύ nasca και cusco υπάρχει κάποια πρόταση για διανυκτερευση; @Sassenach77 πήγατε απευθείας με το λεωφορείο; Στην (πολύ ωραία) ιστορία σου δεν το διευκρινιζεις.

Στο site του lonely planet αναφέρει ότι είναι καλύτερο να κλείνεις τα εισιτήρια κοντά στην ημέρα του ταξιδιού και όχι πολύ πριν αλλά δεν το αιτιολογει. Γνωρίζει κανείς γιατί; Γενικά υπάρχει κάποια συμβουλή για την αγορά εισιτηρίων;
Απο αυτα που ειχα σημειωσει εψαχνα να βρω τροπο να γυρισω απο chacapoyas ή απο εκεινη την περιοχη σε lima αεροπορικως γιατι ηταν ταλαιπωρια το οδικως. Και απο εκει να παω νοτια προς cusco. Αλλα το τελικο προγραμμα θα το δω σε 2 εβδομαδες ξανα γιατι αυτα που λεω τωρα ειναι οι σημειωσεις μου απο περυσι.
Το δυσκολο στον προγραμματισμο ειναι οτι η Λιμα ειναι στο κεντρο και επειδη ολοι ξεκιναμε απο εκει ειναι δυσκολο να κανεις προγραμματισμο για να πας και προς το βορρα και προς το νοτο.
Εσυ ποτε θα πας ;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Απο αυτα που ειχα σημειωσει εψαχνα να βρω τροπο να γυρισω απο chacapoyas ή απο εκεινη την περιοχη σε lima αεροπορικως γιατι ηταν ταλαιπωρια το οδικως. Και απο εκει να παω νοτια προς cusco. Αλλα το τελικο προγραμμα θα το δω σε 2 εβδομαδες ξανα γιατι αυτα που λεω τωρα ειναι οι σημειωσεις μου απο περυσι.
Το δυσκολο στον προγραμματισμο ειναι οτι η Λιμα ειναι στο κεντρο και επειδη ολοι ξεκιναμε απο εκει ειναι δυσκολο να κανεις προγραμματισμο για να πας και προς το βορρα και προς το νοτο.
Εσυ ποτε θα πας ;

Απ'οτι έψαξα το καλύτερο για σένα θα είναι να πας tarapoto που έχει αεροπλάνο για Lima και μετά με λεωφορείο δεν είναι πολύ μακριά. Μπορείς να δεις και Αμαζόνιο έτσι.

1η Αυγούστου πρωί θα είμαι Λίμα και φεύγω 23 βράδυ. Πρέπει να κάνω αλχημειες για να βγει το πρόγραμμα που έγραψα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οσον αφορά την προσαρμογή στο υψόμετρο, (η οποία προβληματίζει την παρέα) συγγενής μου που πήγε πρόσφατα έφυγε κατευθείαν μόλις προσγειώθηκε στο Κούσκο για Ollantaytambo ώστε να γίνει η πρώτη διανυκτέρευση σε χαμηλότερο υψόμετρο. Θα προτείνατε κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι μετά θα έπρεπε να κλείσουμε στο Κούσκο και από εκεί ύστερα από 1-2 μέρες προσαρμογής για Μάτσου Πίτσου;
Η ακρόπολη του Μάτσου Πίκτσου βρίσκεται στα 2400μ, το Ουάινα Πίκτσου ή το βουνό του Μάτσου Πίκτσου στα 2700 κάτι, το Ογιαταϊτάμπο στα 2800 και το Κούσκο στα 3400.

Μόνοι μετά από διανυκτέρευση στο Aguas Caliente ή με κάποιο πρόγραμμα από το Κούσκο;
Μόνοι να κλείσετε για το Μπάτσου Πίκτσου, εκτός αν θέλετε να κάνετε τρεκ που να καταλήγει εκεί. Απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει μονοήμερο τρεκ για Μάτσου Πίκτσου. Υπάρχουν όμως άλλα μονοήμερα τρεκ στη γύρω περιοχή του Κούσκο.

Μεταξύ nasca και cusco υπάρχει κάποια πρόταση για διανυκτερευση; @Sassenach77 πήγατε απευθείας με το λεωφορείο; Στην (πολύ ωραία) ιστορία σου δεν το διευκρινιζεις.
Νόμιζα οτι είναι εμφανές στην ιστορία οτι η διαδρομή Νάσκα - Κούσκο έγινε βράδυ. Φύγαμε απο τη Νάσκα στις 21:00 και φτάσαμε στο Κούσκο την άλλη μέρα το μεσημέρι στις 12:00.
Δεν υπάρχει λόγος να σπάσεις την διαδρομή αυτή. Μεταξύ Νάσκας και Κούσκο σταματάς μόνο αν έχεις άπλετο χρόνο και θέλεις να δείς σημεία της χώρας χωρίς τουριστικό ενδιαφέρον.

Στο site του lonely planet αναφέρει ότι είναι καλύτερο να κλείνεις τα εισιτήρια κοντά στην ημέρα του ταξιδιού και όχι πολύ πριν αλλά δεν το αιτιολογει. Γνωρίζει κανείς γιατί; Γενικά υπάρχει κάποια συμβουλή για την αγορά εισιτηρίων;
Τα εισιτήρια των λεωφορείων για βόρεια της Λίμα μπορείς να τα κλείσεις διαδικτυακά ένα μήνα πριν την κράτηση και όχι πιο νωρίς, γιατί τότε ανοίγει το σύστημα κρατήσεων. Για το νότο μπορείς να κλείσεις πολύ πιο πρίν (εγώ έκλεισα για νότο 4 μήνες πριν το ταξίδι και για βορρά 1 μήνα πρίν γιατί το σύστημα τους δεν με άφηνε να κλείσω νωρίτερα).
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μεταξύ nasca και cusco υπάρχει κάποια πρόταση για διανυκτερευση;
Υπάρχουν τα στρουμφόσπιτα στο Pampachiri , και τα προ-Ινκαϊκά ερείπια του Sondor (Chankas) τα οποία θα μπορούσαν να γίνουν με διανυχτέρευση και εκδρομές από το Andahuaylas ή το Abancay. Κάποτε είχα βρει και ένα τοπικό γραφείο που τα έκανε, θα κοιτάξω μπας και το ξαναβρώ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πολύ καλή πρόταση @interted αλλά για να μπορέσω να τα δω αυτά πρέπει να βάλω κι άλλη μέρα κι ήδη είναι στριμωγμενα τα πράγματα και κάτι θα κοπεί στην πορεία. Σκεφτόμουν ένα μέρος μόνο για διαμονή ουσιαστικά κι αν είναι και όμορφο ακόμα καλύτερα. Αλλά πιθανότατα θα ακολουθήσω το πλάνο της @Sassenach77 και θα πάω με νυχτερινό λεωφορείο.
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Μόνοι να κλείσετε για το Μπάτσου Πίκτσου, εκτός αν θέλετε να κάνετε τρεκ που να καταλήγει εκεί. Απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει μονοήμερο τρεκ για Μάτσου Πίκτσου. Υπάρχουν όμως άλλα μονοήμερα τρεκ στη γύρω περιοχή του Κούσκο.
Ευχαριστώ, άρα καλύτερα να κάνουμε κάποιες άλλες δραστηριότητες με αφετηρία το Κούσκο και να πάμε με το τρένο στο Μάτσου. Αν μείνουμε την πρώτη μέρα στο Ollantaytambo να συνεχίσουμε την επόμενη για Aguas και μετά πρωί πρωί Μάτσου Πίτσου ή είναι καλύτερα να πάμε πρώτα Κούσκο και μετά από 1-2 μέρες στο Μάτσου Πίτσου; Θα είναι περισσότερα τα πέρα δώθε βέβαια με αυτόν τον τρόπο...
Πόσο πριν θα πρέπει να κλείσω τα εισιτήρια για τον αρχαιολογικό χώρο; Βασικά προέχουν τα αεροπορικά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν μείνουμε την πρώτη μέρα στο Ollantaytambo να συνεχίσουμε την επόμενη για Aguas και μετά πρωί πρωί Μάτσου Πίτσου
Ναι, γιατί....
Θα είναι περισσότερα τα πέρα δώθε βέβαια με αυτόν τον τρόπο...
....οπως το είπες και εσύ :)
Και είναι καλύτερα να μπείτε πρωί στο Μάτσου Πικτσου

Πόσο πριν θα πρέπει να κλείσω τα εισιτήρια για τον αρχαιολογικό χώρο;
Αν πάτε στην υψηλή σεζόν τότε σίγουρα 2 μήνες πριν, ειδικά αν θέλετε να κάνετε το Ουαινα Πικτσου ή το βουνό του Μάτσου Πικτσου. Στη χαμηλή σεζόν είναι πιο εύκολη η εύρεση. Έχω διαβάσει από άλλους ότι έχουν βρει εισιτήρια κατά την παραμονή τους στο Κουσκο.
Εγώ τα έκλεισα 2,5 μήνες πριν και είχα κλείσει αεροπορικά πολύ πιο πριν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom