Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο περισσότερο χάνω την μπάλα με αυτή την χώρα. Το chiclayo εκτός απροόπτου θα αντικατασταθει απ'το huamachuco. Θα είναι χωρίς αμφιβολία το πιο βαρύ πρόγραμμα σε ταξίδι που έχω κάνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο περισσότερο χάνω την μπάλα με αυτή την χώρα. Το chiclayo εκτός απροόπτου θα αντικατασταθει απ'το huamachuco. Θα είναι χωρίς αμφιβολία το πιο βαρύ πρόγραμμα σε ταξίδι που έχω κάνει.
Το huamachuco το προτιμήσεις λόγω του αρχαιολογικού χώρου ή της φύσης;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το huamachuco το προτιμήσεις λόγω του αρχαιολογικού χώρου ή της φύσης;

Λόγω αρχαίων κι επειδή μου φαίνεται πιο βολικό να πάω εκεί μετά από chachapoyas πηγαίνοντας προς trujillo. Κάθε διαφορετική πρόταση εξεταζεται φυσικά.

Με την ευκαιρία επειδή γίνεται χαμός από μουσεία στο cusco που να δώσω προτεραιότητα; Γενικά σ'εκεινη την περιοχή χάνει η μάνα το παιδί!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λόγω αρχαίων κι επειδή μου φαίνεται πιο βολικό να πάω εκεί μετά από chachapoyas πηγαίνοντας προς trujillo. Κάθε διαφορετική πρόταση εξεταζεται φυσικά.

Με την ευκαιρία επειδή γίνεται χαμός από μουσεία στο cusco που να δώσω προτεραιότητα; Γενικά σ'εκεινη την περιοχή χάνει η μάνα το παιδί!
Γενικά τα μουσεία δεν είναι το φόρτε του. Α τιθετα οι φυσικοί και αρχαιολογικοί χώροι πέριξ είναι εκπληκτικοί. Δες τη Vilcabamba.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γενικά τα μουσεία δεν είναι το φόρτε του. Α τιθετα οι φυσικοί και αρχαιολογικοί χώροι πέριξ είναι εκπληκτικοί. Δες τη Vilcabamba.
Vilcabamba είναι στα βλέποντας και κάνοντας. Ρεαλιστικά μου φαίνεται δύσκολο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν είναι τίποτε δύσκολο από Κουσκο πάντως


Θέλει μια μέρα γεμάτη; Λογικά θα κάτσω 6 μέρες στο cusco. Το κακό είναι ότι επειδή θα αγοράσω το αεροπορικό για cajamarca σύντομα, πρέπει να βγάλω πρόγραμμα από τώρα για την περιοχή του cusco.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει κανείς τα σημαντικά αξιοθέατα εντός της πόλης του Κούσκο κυρίως αλλά και της Λίμα δευτερευόντως;
Κάπου κυκλοφορούσε ένα ποστ σχετικά αλλά δυσκολεύομαι να το βρω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχει κανείς τα σημαντικά αξιοθέατα εντός της πόλης του Κούσκο κυρίως αλλά και της Λίμα δευτερευόντως;
Κάπου κυκλοφορούσε ένα ποστ σχετικά αλλά δυσκολεύομαι να το βρω.
Για Κούσκο δώσε σημασία σε περιοχή San Blas, στην αγορά San Pedro, στα αξιοθέατα γύρω απο plaza de Armas, Qorikancha και Sacsaywaman (λίγο έξω απο τη πόλη και τσέκαρε τις επιλογές του τουρίστικο μπολέτο με το πρόγραμμα που θέλετε να κάνετε και γύρω απο Κούσκο)

Για Λίμα πόσο χρόνο θα διαθέσετε; Θέλετε να δείτε και κάποιο/α μουσεία; Η Λίμα θέλει πιο πολύ χρόνο για μετακινήσεις και έχει πάρα πολλά σημεία ενδιαφέροντος. Επικεντρωθείτε στις περιοχές Μιραφλόρες, Μπαράνκο (για βράδυ) και Plaza Mayor (Καθεδρικός, Αγ. Φραγκίσκος κτλ)

Ξέρω οτι τα γράφω λίγο γενικά, αλλά και η ερώτηση είναι λίγο γενική. Αυτο το ποστ που λές δεν έχω καταλάβει πιο είναι. Έψαξα να βρω τέτοιο ποστ αλλά δεν έβγαλα άκρη με την αναζήτηση....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για Κούσκο δώσε σημασία σε περιοχή San Blas, στην αγορά San Pedro, στα αξιοθέατα γύρω απο plaza de Armas, Qorikancha και Sacsaywaman (λίγο έξω απο τη πόλη και τσέκαρε τις επιλογές του τουρίστικο μπολέτο με το πρόγραμμα που θέλετε να κάνετε και γύρω απο Κούσκο)

Για Λίμα πόσο χρόνο θα διαθέσετε; Θέλετε να δείτε και κάποιο/α μουσεία; Η Λίμα θέλει πιο πολύ χρόνο για μετακινήσεις και έχει πάρα πολλά σημεία ενδιαφέροντος. Επικεντρωθείτε στις περιοχές Μιραφλόρες, Μπαράνκο (για βράδυ) και Plaza Mayor (Καθεδρικός, Αγ. Φραγκίσκος κτλ)

Ξέρω οτι τα γράφω λίγο γενικά, αλλά και η ερώτηση είναι λίγο γενική. Αυτο το ποστ που λές δεν έχω καταλάβει πιο είναι. Έψαξα να βρω τέτοιο ποστ αλλά δεν έβγαλα άκρη με την αναζήτηση....
Ευχαριστώ πολύ, είναι υπέρ αρκετά για να ξεκινήσω να φτιάχνω πρόγραμμα.
Δε βρήκα ούτε εγώ αυτό που λέω, ήταν ένα πολύ περιεκτικό ποστ αλλά δε πειράζει.
Βρήκα μερικούς σελιδοδείκτες που είχα κρατήσει (κυρίως από την ιστορία σου) και θα τους μελετήσω εκτενώς. Στη Λίμα θα μείνουμε περίπου 2 μέρες, οπότε και θα προλάβουμε όπως καταλαβαίνω τα πολύ SOS. Η διαμονή μας είναι στο Μιραφλόρες, δίπλα στο πάρκο Κενεντι, οπότε το βράδυ μας είνα καλυμένο, θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δε βρήκα ούτε εγώ αυτό που λέω, ήταν ένα πολύ περιεκτικό ποστ αλλά δε πειράζει.
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την ιστορία του @hydronetta για τους βαρωνους της κοκας. Στο ποστ #127 Κεφ18 Cusco θα βρεις τα σημαντικότερα αξιοθέατα εντός του Κουσκο πιο αναλυτικά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την ιστορία του @hydronetta για τους βαρωνους της κοκας. Στο ποστ #127 Κεφ18 Cusco θα βρεις τα σημαντικότερα αξιοθέατα εντός του Κουσκο πιο αναλυτικά!
Εξαιρετικη πληροφόρηση γι' ακόμα μια φορά, σ'ευχαριστώ πραγματικά! Την είχα διαβάσει πολύ επιπόλαια τη συγκεκριμένη ιστορία. Να τι θα κάνω στο αεροπλάνο τόσες ώρες:clap:;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom